Skocz do zawartości

Mapa burz czyli oprogramowanie astro w służbie meteorologii


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo interesujący pomysł i ciekawe wykonanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, micropoint napisał(a):

A jak z Twoim podejrzeniem? Burze omijają Twoje miasto? :)

 

12 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

BTW, moja teza się chyba potwierdziła - widać znacznie ciemniejszy obszar na północ od Torunia i na wschód od Bydgoszczy (ale przyczyny nie znam nadal).

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

bardzo ciekawy pomysł!

15 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

Wykonałem na paczce 20k obrazów w Irfan View akcję batch conversion podnosząc saturację każdego obrazu. W ten sposób zestaw kolorów pomniejszył się do bieli, żółtego, pomarańczowego i czerwonego. W każdym z tych kolorów składowa R miała wartość 255.

Tutaj chyba lepiej byłoby sprowadzić wszystkie kolory do jednego. Masz może paczkę tych png gdzieś?

Edit: teraz doczytałem "W każdym z tych kolorów składowa R miała wartość 255. " czyli powinno być poprawnie.
Tak czy inaczej możesz udostępnić paczkę png?
 

Edytowane przez Michal_IAUZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Super!

Teraz jeszcze fajnie by było zrozumieć dlaczego ten rozkład wygląda jak wygląda - ale to pewnie nawet najstarsi meteorolodzy nie ogarniają.

@Krzysztof z Bagien mapa pokazuje częstotliwość występowania burz w Polsce .Ciekaw jestem czy to są wszystkie wyładowania czy tylko chmura -chmura  albo chmura -ziemia?:smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że gdzieś, kiedyś, ktoś robił risercz na temat geograficznego rozkładu opadów. I mu wyszło, że najczęściej pada w dużych miastach.

Po latach badań i iluś tam doktoratach udało się to wyjaśnić. Okazało się, że w dużych miastach jest po prostu więcej stacji pomiarowych niż gdzie indziej.

 

Dobrze jest wiedzieć, czy jakość użytych danych pozwala na wyciąganie jakichś głębszych wniosków. Do tego pasowałoby zrobić na nich jakiś test, którego wynik jest z góry wiadomy. Niestety, nie znam się na meteorologii i takiego testu nie umiem zaproponować. Jednak bez takiego testu jak dla mnie wyjaśnienie uzyskanych wyników może być podobne jak w przypadku opadów.

 

To wszystko piszę z całym szacunkiem dla pomysłu i pracy @WojtasSP320, które uważam za bardzo wartościowe. Chciałbym jedynie, aby w dyskusji wyników nie podchodzić bezkrytycznie do użytych danych wejściowych.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fornax napisał(a):

@Krzysztof z Bagien mapa pokazuje częstotliwość występowania burz w Polsce .Ciekaw jestem czy to są wszystkie wyładowania czy tylko chmura -chmura  albo chmura -ziemia?:smokin:

Blitzortung wykrywa tylko wyładowania CG (doziemne), wyładowań CC (międzychmurowych) nie wykrywa, te wykrywa za to polski system Perun. 

Z tego względu na tej mapie nie ma pełnych danych, niektóre burze generują tylko wyładowania CC. 

Swoją drogą mapka nie pokazuje częstotliwości występowania burz a raczej rozkład wyładowań doziemnych na przestrzeni tego czasu (co nie musi się równać z częstotliwością burz). 

Edytowane przez Kajetan
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kajetan napisał(a):

Blitzortung wykrywa tylko wyładowania CG (doziemne), wyładowań CC (międzychmurowych) nie wykrywa, te wykrywa za to polski system Perun. 

Z tego względu na tej mapie nie ma pełnych danych, niektóre burze generują tylko wyładowania CC. 

Swoją drogą mapka nie pokazuje częstotliwości występowania burz a raczej rozkład wyładowań doziemnych na przestrzeni tego czasu (co nie musi się równać z częstotliwością burz). 

W sumie  najbardziej niebezpieczne są wyładowania doziemne  więc mapa pokazuje regiony w Polsce które są najbardziej  zagrożone tym typem wyładowań.Wyładowania typu C-C nie stanowią aż tak potencjalnego zagrożenia dla ludzi.  :hiya:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kajetan napisał(a):

Swoją drogą mapka nie pokazuje częstotliwości występowania burz a raczej rozkład wyładowań doziemnych na przestrzeni tego czasu (co nie musi się równać z częstotliwością burz).

Jest dokładnie jak piszesz, "mapa burz" jest tylko chwytliwym i krótkim tytułem (sam widzisz, że Twój opis choć poprawniej oddaje istotę sprawy zajmuje dużo więcej miejsca).

 

7 godzin temu, Mareg napisał(a):

Dobrze jest wiedzieć, czy jakość użytych danych pozwala na wyciąganie jakichś głębszych wniosków. Do tego pasowałoby zrobić na nich jakiś test, którego wynik jest z góry wiadomy. Niestety, nie znam się na meteorologii i takiego testu nie umiem zaproponować. Jednak bez takiego testu jak dla mnie wyjaśnienie uzyskanych wyników może być podobne jak w przypadku opadów.

Nie śmiałbym wyciągać na podstawie tych danych żadnych wniosków, projekt traktuję jako zwykłą internetową ciekawostkę (choć starałem się przyłożyć do obróbki danych, żeby nie popełnić żadnego głupiego błędu). Ot taka ciekawość dziecka, coś na zasadzie "ciekawe czy jak wejdę do ciemnej studni w dzień i spojrzę w niebo to czy zobaczę gwiazdy...". Zastanawiałem się tylko, czy mi się wydaje czy rzeczywiście jest coś na rzeczy.

Chyba sam fakt, że pojedyncze wyładowanie jest reprezentowane jako krzyżyk już w istotny sposób zaburza obraz (należałoby coś z tym zrobić, ale jak już wspominałem był to dla mnie projekt na max 2h pracy a nie poważna analiza ilościowa).

 

Z takich ciekawych błędów poznawczych (chyba tak można to nazwać, choć nie jestem pewien) mój ulubiony to https://pl.wikipedia.org/wiki/Błąd_przeżywalności (ten o samolotach)

Inna mapa (dostępna gdzieś na stronie https://klimat.imgw.pl/pl/climate-maps/#Mean_Temperature/Monthly/2010/1/Winter) zdaje się potwierdzać tezę, że obszar Doliny Dolnej Wisły jest dość skąpo podlewany przez deszcze co pewnie koreluje z ilością burz/wyładowań atmosferycznych.
 

1981-2010_01_Precipit_Actual.jpg

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najstarsi meterolodzy stwierdzili że może za tym stać większa ilość burz związana z frontami z południa oraz zróżnicowanie rzeźby terenu na południu Polski która dodatkowo zwiększa częstotliwość burz i wyładowań.

 

Niemniej kolega @Krzysztof z Bagien ma racje i nie mają na tą mapkę ostatecznej i autorytatywnej odpowiedzi.

Edytowane przez licho52
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.