Skocz do zawartości

M31


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Po powrocie z wakacji czas na astrofoto w pod poznańskiej puszczy. Wspólnie z Mirkiem i Małkiem wybraliśmy się w to ciemne miejsce, wykorzystując ostatnie noce bez Księżyca. M31 zacząłem robić zbyt późno. Zaczęło świtać i wykorzystałem zbyt małą ilość zdjęć do stakowania, ale mimo to nieźle wyszło.

Luneta Tak. FS-128 z reduktorem do F6,Canon 300d 8x 180sek. iso 800.

Montaż Vixen GP-D

Pełna klatka.

Pozdrawiam

Waldek

 

M31a.jpg

Edytowane przez waldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze M27 z tej samej nocy. Chciałem poprawić zeszłoroczny Dumbbel robiony z czasami 60sek, teraz 180sek i powalającej różnicy nie ma. Tym razem M27 na szerokim polu, prawie pełna klatka. Konfiguracja sprzętowa taka jak przy M31.

15 x 180sek iso800.

 

m27surmax2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nie żebym śmiał, w szranki z Mistrzem stawać, ale że temat pasuje, to pozwolę sobie swoje wypociny, tu zaprezentować:

 

m31.jpg

 

350D w syncie 200/1000

stack z ok. 50 klatek, każda ok. 20sek, iso 1600

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie z wakacji czas na astrofoto w pod poznańskiej puszczy. Wspólnie z Mirkiem i Małkiem wybraliśmy się w to ciemne miejsce, wykorzystując ostatnie noce bez Księżyca. M31 zacząłem robić zbyt późno. Zaczęło świtać i wykorzystałem zbyt małą ilość zdjęć do stakowania, ale mimo to nieźle wyszło.

Luneta Tak. FS-128 z reduktorem do F6,Canon 300d 8x 180sek. iso 800.

Montaż Vixen GP-D

Pełna klatka.

Pozdrawiam

Waldek

 

M31a.jpg

 

Super !!

Jak zwykle mistrzowsko obrobione-z wyczuciem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję pięknie za cenne uwagi,

tak wysokie iso niestety z konieczności, albo raczej z lenistwa, montażu porządnie nie ustawiłem, niestety niemam sprzęgieł w osiach, a przewalenie rury przez pół nieboskłonu zajmuje wieki (za duże chyba jednak przełożenia :unsure: (oś RA ma sumaryczne (mech+elektr.) przełożenie 1:7 200 000) na max prędkośc zajmuje to bite z kilkanaście minut)

czyli musiało być krótko, ale zato czule :szczerbaty:

 

i niestety w rurze kolegi r65, wyciąg ma luzy i mimo, że motofocus, wyciąg się kosi w tulei, pracuje co prawda nad trickiem, który zmuszałby wyciąg do wyprostowania, z grubsza taki zabieg, w którym silnik przejeżdża punkt docelowy i wraca się o określoną liczbę impulsów, mam nadzieję, że mu się uda :rolleyes:

a puki co, niestety to widać, że ostrość nie jest równa w całym polu kadru,

brak darków, flatów, rozjechane prowadzenie, nieostre zdjęcia, brak doświadczenia, boż to mój debit :szczerbaty: i chyba jednak widoczna koma tego jasnego przecież newtona

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie miałem tego nie wieszać, ale "też coś tam mi wyszło..." jak na pierwszy strzał po półrocznej przerwie.

Do wersji Waldkowej to temu daleko, ale sezon nadchodzi i trzeba pracować.

Tradycyjnie:

SW80ED+EOS+autoguider, ostrość na oko - problemy techniczne.

5x6', niestety bez darków i flatów, LRGB w IRIS, PS

Może to jeszcze kiedyś raz poskładam, ale najpierw dozbieram materiału.

M27_5x6_LRGB___.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę mnożył wątków B)

M31 z Vesty SC3 i Revuenona 200mm.

Czasy: LRGB (sumaryczne; minuty) 160:14:13:28 (wykończyło mnie zrobienie tego w jedną noc -_-)

Kolor (LLRGB):

m31_20050829.jpg

 

I B/W, luminacja (niektórzy takie wolą ;) ):

m31_20050829bw.jpg

 

Jak fajnie, że Sumas uruchomił coś większego na montażu :) Jeszcze trochę i będą szły masakry jedna za drugą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja dorzuce małe co nieco do pieca ;)

Poniżej moja fotka Wielkiej Mgławicy w Andromedzie, zdjęcie zostało wykonane na wsi Bielany pod Białą Podlaską w noc z 15go na 16go sierpnia (dokładnie od 00:35 do 01:30) za pomocą Celestrona 80ED posadzonego na Losmandy GM8 i oczywiście wypstrykane na 300D w formacie RAW. Finalne zdjęcie powstało dzięki ciężkiej i wytrwałej pracy mojego przyjaciela Czarka Wieruckiego, któremu chylę czoła za wielką cierpliwość, ze złożenia następujących fotek: 5x 120s, 9x 180s, 2x 240s, wszystkie zdjęcia zrobione na ISO800. Wykonałem też darki: 1x 120s, , 1x 180s, 2x 200s, 1x240s. O ile pamiętam te darki zostały uśrednione a następnie zaaplikowane do poszczególnych klatek. Finalnie zdjęcie zostało lekko obcięte z lewej i prawej strony a następnie zmniejszone. Całość obróbki w ImagesPlus. A oto efekt tej pracy:

 

m31_2005-08-16_01-00-00.jpg

 

Dodam, że po raz pierwszy udało mi się wykorzystać wszystkie zrobione zdjęcia, czyli 100% materiału :)

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na zdjęcie z miasto to chyba bardzo dobrze, nie mniej gdyby ten materiał był zrobiony pod czarnym niebem efekt byłby dużo lepszy. Poza tym, ze swojego doświadczenia wydaje mi się, że warto by mieć sumarycznie materiału tak conajmniej 60 minut dal wyciągnięcia delikatnych szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.