Skocz do zawartości

elektroniczne lunetki biegunowe: iPolar kontra Polemaster -> jakie wady i zalety obu?


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, rozważam zakup elektronicznej lunetki biegunowej, któa działać ma wraz z ZWO AM5 oraz a PegasusAstron NYX-101.

Ponieważ nie mam w tej materii żadnych doświadczeń, co mi doradzicie.

Co jest mniej problematyczne w użyciu?

Co ma szansę zadziałać ze smartfonem w terenie?

Co da mi większą precyzję orientacji na biegun?

 

Kwestie mechanicznego mocowania na obu montażach pozostawiam już sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tylko po co? PoleMaster był użyteczny 3-4 lata temu jak nie było NINA, SharpCapa i podobnych wynalazków. Dokładnie to samo co robi PolarMaster zrobi ci SharpCap (różnica cenowa jest kolosalna). A NINA to zrobi nawet lepiej bo potrafi to zrobić bez widoczności bieguna - stosunek cen = nieskończoność bo NINA darmowa. 🙂 

 

Mój PoleMaster leży od (chyba) 3 lat w szufladzie. Nieużywany. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

15 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Można tylko po co? PoleMaster był użyteczny 3-4 lata temu jak nie było NINA, SharpCapa i podobnych wynalazków. Dokładnie to samo co robi PolarMaster zrobi ci SharpCap (różnica cenowa jest kolosalna). A NINA to zrobi nawet lepiej bo potrafi to zrobić bez widoczności bieguna - stosunek cen = nieskończoność bo NINA darmowa. 🙂 

 

Mój PoleMaster leży od (chyba) 3 lat w szufladzie. Nieużywany. 

Wiesiek, ja nawet nie wiem co to jest ta nina czy sharpcap..... Ja chcę tylko ustawić oś na biegun nieba.

Nie chcesz sprzedać swojego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że jeśli używasz komputera z montażem, to ta lunetka traci rację bytu. Warto się podszkolić trochę, bo ustawienie programowe na biegun biję dokładnością każdą inną metodę. Jest jakiś tam prób wejścia tzn. instalacja softu, konfiguracja, ale jak to przejdziesz to dalej jest z górki. NINA to prawdziwy kombajn w przypadku astrofotografii, darmowy z mnóstwem przydatnych rzeczy. Jak pomyślę jak ja to robiłem 10 czy 15 lat temu to nie wiem czy mam się śmiać czy płakać. Teraz to jest proste, skuteczne i szybkie - mam na myśli odpalenie sesji zdjęciowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomekL napisał(a):

Powiem szczerze, że jeśli używasz komputera z montażem, to ta lunetka traci rację bytu. Warto się podszkolić trochę, bo ustawienie programowe na biegun biję dokładnością każdą inną metodę. 

Co to jest ustawienie programowe?

u mnie coś takiego jak sesja zdjęciowa nigdy nie nastąpi - od kliku lat nawet nie próbuję robić serii zdjęć do stackowania, jest to dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia, niezależnie od programu. Nawet Deep Sky Stacker mnie pokonał. Od tego czasu - jedna klatka i po temacie. Jest zdjęcie.

 

Ja mam genetycznie wpisaną niechęć do wszystkiego co opiera się o komputer, więc "zwykła" lunetka elektroniczna będzie mniejszym złem i do tego koniecznym.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to chyba jednak to nie dla Ciebie.

Co to jest ustawienie programowe? - może to się jakoś tam inaczej nazywa. Chodzi o to, że masz montaż, teleskop i kamerkę, podpięte do komputera. Odpalasz odpowiednie oprogramowanie i ono robi wszystko samo, tzn. zdjęcie, plate solve, przesunięcie montażu, zdjęcie plate solve, przesunięcie montażu. Następnie robi obliczenia i na ładnym obrazeczku pokazuje Ci jak masz zmieniać ustawienie montażu w azymucie i nachyleniu. Soft na bieżąco robi fotki i w miarę jak kręcisz śrubami pokazuje Ci czy się poprawia, pogarsza. W końcu dochodzisz do docelowego ustawienia. Generalnie mozna ustawić bardzo dokładnie montaż taką metodą. Ale jeśli nie lubisz komputera to zostaje Ci np. Polemaster. To trochę podobne z tym, że trochę prostsze i wymagana jest widoczność Gwiazdy Polarnej.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, Patryk Sokol said:

A to te lunetki działają bez użycia komputera?

 

No tak, nie ma tak dobrze, komp jest potrzebny (dzięki za uwagę), choć polemastera można odpalić z telefonem. Ale generalnie, potrzebne jest urządzenie: komp albo telefon. Z tym, że użycie jest raczej prostsze bo nic nie musisz konfigurować, etc, wkładasz , instalujesz i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

jest to dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia, niezależnie od programu

 

Poproś kogokolwiek na zlocie, kto foci. Przecież zebranie materiału jest proste, potem skalibrowanie go i uzyskanie finalnej fotki też. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.