Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop Sky-Watcher BKP 2001 HEQ5 Go-To 200/1000


Łukasz.C

Pytanie

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najlepiej poszukaj w necie zdjęć. Ta tuba na moje ciut za duża do tego montażu. A to znaczy, że do nauki trochę może być trudny, bo potencjalnie ze względu na gabaryty,m trudniej opanować taki setup. Na ten montaż do nauki to chyba idealny byłby refraktor 80 ED albo Niutek 150/750.

Zapodaje link do zdjęć z analogicznych sprzętów (trzeba patrzeć na opisy bo czasami sprzęt się różni) : https://telescopius.com/astrophotography?telescope_model=Newton&telescope_focal_length_mm_min=1000&telescope_focal_length_mm_max=1000&telescope_aperture_mm_min=200&telescope_aperture_mm_max=200&sort=created_timestamp&page=1

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wysoki poziom trudności do astrofoto, ale się da! Krótsza tuba dawalaby wiecej satysfakcji. Za to heq5 to swietny montaż i baza pod inny zestaw. Do wizuala bajka (chociaz latwo zlapac trudno leczoną  2calice). 

Wiem z własnego doświadczenia. 

Naprawdę więcej satysfakcji daje focenie krótszą ogniskowa. Zwłaszcza dla początkujących. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, WojtasSP320 napisał(a):

HEQ5 jest ok, 200/1000 to moim zdaniem limit. Da się robić zdjęcia jak się pozna dobrze swój sprzęt ale może to być wymagające, natomiast HEQ5 + 150/750 + guiding uważam za idealny zestaw.

Czyli rozumiem że cały zestaw w przypadku astrofotografii może być nie stabilny. Tak szukam i szukam takiego zestawu raczej nie dostanę, czy to trzeba osobna napęd kupić i osobno teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przerabiałem to dokładnie z takim zestawem. Taka tuba + kamera i guider na tym montażu to balansowanie na granicy jego możliwości.

 

Jeśli wszystko będzie idealnie wyważone, ogarniesz kabelki (nic nie będzie ciągnęło tuby) i nie będzie wiatru to uzyskasz w miarę zadowalające wyniki. Odrzut klatek powiedzmy na poziomie 10-15%.

 

Pierwsze co trzeba zrobić to dokupić przedłużenie pręta przeciwwagi bo inaczej będzie męka z prawidłowym wyważeniem. Druga sprawa to opaskowanie montażu. To poprawi w jakimś stopniu kulturę pracy. Trzecie to montaż musi być w idealnym stanie technicznym.

 

U mnie zmianą jakościową był zakup teleskopu TS 200/1000 ONTC w karbonowej tubie. Kilka kilogramów mniej i nagle HEQ5 zaczął się wyrabiać no ale to już jest duży koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sorry, ale czy przeczytałeś tamten wątek? Przecież tam masz odpowiedzi. Pisanie tego samego co parę godzin mija się z sensem. Wykaż trochę inicjatywy, przecież Sky-Watcher BKP 2001 to odpowiednik Twojego Dobsona. W skrócie: tuba jest za duża i taki setup ma duże szanse generować problemy typu pojechane klatki. Przeczytaj dokładnie tamte kilka postów a znajdziesz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, tomekL napisał(a):

Sorry, ale czy przeczytałeś tamten wątek? Przecież tam masz odpowiedzi. Pisanie tego samego co parę godzin mija się z sensem. Wykaż trochę inicjatywy, przecież Sky-Watcher BKP 2001 to odpowiednik Twojego Dobsona. W skrócie: tuba jest za duża i taki setup ma duże szanse generować problemy typu pojechane klatki. Przeczytaj dokładnie tamte kilka postów a znajdziesz odpowiedź.

Hej, przecież sam pisałem ten wątek😋 i wiem o co tam pytałem, a o co pytam teraz. Teraz już wiem że to taka sama tuba, o obejmach już czytałem. Wniosek czyli wystarczył by tylko napęd i obejmy ( narazie), a jak już będzie heq5 to można później modyfikować 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bo jest długa duża i ciężka i na wietrze będzie jak żagiel. Heq 5 to super montaż, ale myślę, że ed 80 lub sw150/750 to jego najlepsze opcje. Klatki będziesz miał poruszone więc z foto nici. Fotografia planet trochę na innym typie obrazowania polega więc do tego się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minutes ago, Łukasz.C said:

Hej, przecież sam pisałem ten wątek😋 i wiem o co tam pytałem, a o co pytam teraz. Teraz już wiem że to taka sama tuba, o obejmach już czytałem. Wniosek czyli wystarczył by tylko napęd i obejmy ( narazie), a jak już będzie heq5 to można później modyfikować 👍

Sorry, nie zauważyłem tego 😏. Jak widzę chyba jesteś dosyć mocno początkujący w temacie astrofotografii. To może zasugeruję na początek też książkę Astrofotografia M.Substyka. Nie mam w niej raczej nic zaawansowanego ale na start powinna być dobra, aby ogólnej wiedzy nabyć i rozeznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.10.2023 o 13:02, DarX86 napisał(a):

Do foto planet tak. Do foto DS na pewno utrudni stawianie pierwszych kroków. 

Ok jestem już posiadaczem HEQ5 odradzacie mi wieszania mojego dobsona na tym napędzie więc co w takim razie do dsów do nauki na początek, i oczywiście tanio? Bo planety już cykałem dobsonem i moją kamerką astro A7 klonem asi120 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Łukasz.C napisał(a):

Ok jestem już posiadaczem HEQ5 odradzacie mi wieszania mojego dobsona

Dobson to układ zawierający tubę oraz platformę. Możesz co najwyższej powiesić tubę z układu Dobsona na montażu paralaktycznym (o ile będziesz mieć obejmy i dovetaila).

 

W dniu 5.10.2023 o 13:18, Łukasz.C napisał(a):

Hej, dlaczego rozwiń myśl wymień wady i zalety, może polecisz coś lepszego

Słodkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.