Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

Co ja mam niby focić? Warunki u mnie beznadziejne, ledwie kilka gwiazd widać. Latarnie miejskie + śnieg + jakiś smog dają taki efekt, że sprzętu nie ruszyłem.

Kometa C/2017 K2 jest dziś w Orionie.

image.png.dab99fbb459894002f875e99e3452f9e.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, apolkowski napisał(a):

Kometa C/2017 K2 jest dziś w Orionie.

 

Właśnie wyszedłem na zewnątrz i w Orionie dobrze widać tylko Betelgezę i Rigela. Pas Oriona ledwo ledwo... Kraków jest w niecce, gdy nie ma wiatru, tak jak teraz, to szybko warunki obserwacyjne się pogarszają. Ale w maju powinno być już ok. Zakłądam, że do tego czasu już będę miał korektor do Askara 140 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał(a):

1. W taki mróz nie ma po prostu możliwości prowadzić obserwacji bez parujących i zamarzających okularów. Nie ma i koniec. Jadąc godzinę na bezdechu, oddychając przez uszy i mdlejąc z braku tlenu można to ograniczyć, przyjemnie nie jest, ale i tak nie da się pracować komfortowo. To udręka, prawdziwa, bolesna i odbierająca jakiekolwiek możliwości oceny wg tzw standardów.

wachlarz poleca się na przyszłość, tylko dla odmiany oczy bolą od zimnych podmuchów z boku, ale nie powinno parować

 

9 minut temu, kubaman napisał(a):

Po drugie widziałem zróżnicowanie w największym pasie chmur na północ od równika oraz na południe, tam gdzie styka się z WCP. Poniżej plamy pięknie widoczny ostry i cienki ciemny pas chmur, miałem wrażenie, że jest pofalowany.

a owale? :whistling:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kubaman napisał(a):

po pierwsze - na żadnym z tych zestawów nie zobaczyłem choćby najmniejszej aberracji chromatycznej, zero

po drugie - uwzględniając powiększenie obraz jest bardziej szczegółowy od MAK180, zwłaszcza w zestawie z barlowem i Denkmeierem, barlowem i ortho 10.5 i w bino.

"Obawiam się", że mamy do czynienia z bardzo dobrą optyką!

A zachwyt nad orciakami osiągnie apogeum, gdy teleskop będzie pod bardzo ciemnym niebem, wszystko w idealnej równowadze termicznej.

Kuba, bier ze sobą Oskara i Askara i jedź zlot wiosną do Bukowca...... 

 

I wiesz co? Ja mam chyba parkę Omegonów orto do sprzedania, bo szersze okulary smakują mi bardziej :)

Chcesz? Takie mam dwa:

https://www.astroshop.de/okulare/omegon-okular-ortho-16-8-mm-1-25-/p,44689

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lkosz napisał(a):

a owale? :whistling:

mam wrażenie, że to zaznaczyłem w pasie na północ od równika, w tym najciemniejszym, ale nie było widać zbyt szczegółowo, dzisiaj jest spore zamglenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marcin_G napisał(a):

"Obawiam się", że mamy do czynienia z bardzo dobrą optyką!

A zachwyt orciakami osiągnie apogeum, gdy teleskop będzie pod bardzo ciemnym niebem, wszystko w idealnej równowadze termicznej.

Kuba, bier ze sobą Oskara i Askara i jedź zlot wiosną do Bukowca...... 

 

I wiesz co? Ja mam chyba parkę Omegonów orto do sprzedania, bo szersze okulary smakują mi bardziej :)

Chcesz? Takie mam dwa:

https://www.astroshop.de/okulare/omegon-okular-ortho-16-8-mm-1-25-/p,44689

wybrał bym się, ale zapewne znów coś mi wypadnie..

te orciaki tak średnio mi ogniskową pasują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety testów z kamerą chyba nie zrobię dopóki nie dostanę flattenera. Tzn może za chwilę załaduję ASI 662 i zrobię coś Jowisza, ale w tym mrozie przestała mi działać kopuła i w grę wchodzą tylko kilkuminutowe sesje.

Biorę jeszcze parkę WO z zestawu do bino, 20mm, przyzwoite i dobrze się patrzy, będzie do porównanie do reszty. Zaopatrzyłem się dzisiaj w chińskie wkładki grzejne do butów, bo wczoraj odmroziłem stopę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj obyło się bez odmrożeń, pomimo leżenia na karimacie na ziemi

2 godzinki w kopule

 

dzisiaj miałem smaka na dużo więcej, niby perfekt warunki, a niebo jest jasne jakby ktoś światło zapalił.

 

w każdym razie mam jeszcze garść dodatkowych wrażeń

1. zdecydowanie najlepszy obraz daje mi Denkmeier 14mm. W zestawie z barlowem x1.5 i barlowem x2 (4.7mm i x208) daje mega fajny obraz na którym dzisiaj zauważyłem kolejne nowe szczegóły na Jowiszu.

2. Nie było teraz WCP, za to pięknie było widać oba pasy chmur okołorównikowe. a tenwyższy dał mi popatrzeć na swoje detale - po pierwsze to nie był pas, tylko coś jak zygzak, wypustka u dołu, wgłębienie z góry i tak chyba 3 pary takie widziałem.

3. nie chce być śmieszny, bo tu antagoniści ciągle plują na to co piszę, ale mam wrażenie że widziałem okrągłą ciemno brązowa strukturę na dolnej granicy pasa ponad równikiem, jakby w połowie zatopioną w pasie ciemnym i w połowie wchodzącą na jasne pole

3. dałbym sobie coś uciąć, że widziałem najbliższy księżyc po lewej w fazie, nie jako punkt lecz ugryzione jabłuszko

4. może powiem herezję, ale jestem w zasadzie pewny, że okular Pentax XW 20mm daje niewielkie ale jednak widoczne CA. Ujawniające się najbardziej na brzegach bardzo szerokiego pola. To jest mój ulubiony okular, ale nie mogę tego zignorować. Pozostałe okulary bezproblemowo. Najlepszy jest D14, fajnie wypadają orciaki, ale dzisiaj nie pokazały mi już tyle, ciągle parowały

5. usiłowałem zapiąć okular 2" ES 40mm ale nawet maksymalnie wszystko wypuszczając zabrakło mi jakieś 2cm - bo nie mam kątówki 2". Nie ma fizycznej możliwości bez diagonala.

6. Obraz w bino z firmowymi okularami WO 20mm był ok, ale be4z szału w porównaniu do najlepszych widoków. Te okulary dają mało nasycony kolorystycznie obraz.

 

7. czy męty oczne się leczy? Zabiera mi to całą frajdę, można oszaleć.

 

 

Teraz leci kamerka ASI 662, może coś poskładam, ale powiększenie mało imponujące

 

 

image.png.8aa4387538c077b34554ba2bc8869163.png  image.png.349866853c49acd4ee85c78c137b1e44.png

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Czego celnicy mogą szukać w korektorach do Apo? I to przez trzy tygodnie już!

komy i astygmatyzmu. Dopóki każdy indywidualnie nie przejdzie testów na ławie optycznej - nie wejdą w polski obszar celny!

 

@kubaman nie chcę Cię smucić, ale Twoim następnym zakupem będzie to:

http://greatstar.de/adk.html

Obawiam się, że moim też :facepalm:

Edytowane przez Marcin_G
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już ADC od ZWO

ale to nie działa przy tak wysoko położonej planecie - podobno

Za to wzeszłym roku w ziemie używałem do focenia i działa

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kubaman napisał(a):

Ja mam już ADC od ZWO

ale to nie działa przy tak wysoko położonej planecie - podobno

Za to wzeszłym roku w ziemie używałem do focenia i działa

Ustaw ADC z filtrem UHC (czy jakimś tam dual bandem), na jasnej gwiaździe o podobnej elewancji. Potem z tym ustawieniem na planetę.

Pamiętam na ostatnim jesiennym zlocie na Roztoczu była taka dyspersja atmosferyczna, że ciężko było oglądać Veila ~45* nad horyzontem UHCekiem w półmetrówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.