Skocz do zawartości

Pytanie o okulary Explore Scientific 20mm 68 stopni


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam, używam. 

 

Mają średnią odległość od oka, ona jest OK do obserwacji mono, ale ledwo wystarcza do bino - ja np mam na stałe ściągnięte gumki, aby zawęzić średnicę okularów i by nie blokowały mnie w oczodołach, przez co mogę bardziej zbliżyć oczy i korzystać z większym komfortem.

 

Mam też inne 20/68 - SVBony te z czerwonym paskiem - są znacznie bardziej komfortowe z uwagi na większą odległość od oka i mniejszą średnicę zewnętrzną. W bino mam stożek f/21 i tam sprawują się tak samo ostro jak ESy.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, stratoglider napisał(a):

Ja mam, używam. 

 

Mają średnią odległość od oka, ona jest OK do obserwacji mono, ale ledwo wystarcza do bino - ja np mam na stałe ściągnięte gumki, aby zawęzić średnicę okularów i by nie blokowały mnie w oczodołach, przez co mogę bardziej zbliżyć oczy i korzystać z większym komfortem.

 

Mam też inne 20/68 - SVBony te z czerwonym paskiem - są znacznie bardziej komfortowe z uwagi na większą odległość od oka i mniejszą średnicę zewnętrzną. W bino mam stożek f/21 i tam sprawują się tak samo ostro jak ESy.
 

Hej. 

     Kiedyś zakupiłem do bino jak miałem jeszcze maka dwa okulary svbony 15mm 68*

     Niestety jakość wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Pojedynczo były ok ale nie dało rady złożyć obrazu w bino, przekręcanie okularów nic nie dawało. Słabo z kontrolą jakości z tymi svbony. No ale może miałem pecha i akurat mi się trafił przekoszony....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Explore Scientific 20mm 68* to dość duże obudowy i jednocześnie mały ER. Dla niektórych osób - w zależności od kształtu twarzy - może być problem z ogarnięciem całego pola.

Wziąłbym pod uwagę ES 20 62*. Ewentualnie Hyperiony 21mm, po cenie jaka teraz jest w astroshopie. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bartolini napisał(a):

Explore Scientific 20mm 68* to dość duże obudowy i jednocześnie mały ER. Dla niektórych osób - w zależności od kształtu twarzy - może być problem z ogarnięciem całego pola.

Wziąłbym pod uwagę ES 20 62*. Ewentualnie Hyperiony 21mm, po cenie jaka teraz jest w astroshopie. 

Hej.

     Kolega pożyczył mi jedną sztukę es 20/68 i jak pogoda w końcu pozwoli to przetestuję w bino na jedno oko jak ten es działa. 

     No ale nie wiem czy uda się wyciągnąć konkretne wnioski z obserwacji obuocznych na jedno oko😁

     Ale będę próbował, tylko ta pogoda do obserwacji potrzebna.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Jacek1977 napisał(a):

Kolega pożyczył mi jedną sztukę es 20/68 i jak pogoda w końcu pozwoli to przetestuję w bino na jedno oko jak ten es działa. 

     No ale nie wiem czy uda się wyciągnąć konkretne wnioski z obserwacji obuocznych na jedno oko😁

     Ale będę próbował, tylko ta pogoda do obserwacji potrzebna.....

 

Patrząc jednym okiem, podświadomie przechyla się głowę, mając "płaszczyznę nosa" lekko w bok, wtedy oko jest dokładnie prostopadle do soczewki okularu i patrzy się łatwiej - a także krótki ER i szerokość obudowy grają mniejszą rolę w określaniu wygody patrzenia.

Symulując jak będzie w bino, musisz próbować ustawić całą twarz prostopadle do osi okularu i patrzyć w przód, nos mieć idealnie na środku linii wzroku.

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, stratoglider napisał(a):

 

Patrząc jednym okiem, podświadomie przechyla się głowę, mając "płaszczyznę nosa" lekko w bok, wtedy oko jest dokładnie prostopadle do soczewki okularu i patrzy się łatwiej - a także krótki ER i szerokość obudowy grają mniejszą rolę w określaniu wygody patrzenia.

Symulując jak będzie w bino, musisz próbować ustawić całą twarz prostopadle do osi okularu i patrzyć w przód, nos mieć idealnie na środku linii wzroku.

Dokładnie jak powyżej - jednoocznie można obserwować okularem o średnicy obudowy/muszli ~70mm. Więcej niż rozstaw źrednic, czyli tak jakby nie miało się nosa. Na przykład takim UWAN 28mm

 

UWAN28.jpg.49fc9e34a154b9545f2c00cf705ed767.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

     Wiem że takie testy na jedno oko w bino to słabo wyglądają. Ale aż tak źle może być z wygodą w es 20/68?

     Pytam bo posiadam też parkę vixen npl 25mm które używałem z makiem. Esy mają 50mm szerokości, vixeny koło 48mm. Przez npl obserwuje mi się elegancko, myślicie że te 4mm różnicy mogą mieć aż taki wpływ na wygodę?

IMG_20231220_122008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 20/68 ma o 5 mm krótszą odległość od oka niż Vixen NPL 25 mm - to odejmuje jedną cegiełkę od wygody ESowi. 

Ale raczej nie będzie aż tak źle, moich kilku znajomych spokojnie patrzy przez tą parkę. Owszem - niektórzy za pierwszym razem zwracili uwagę, że "tu jest krótki ER" , ale nikogo nie znalazłem kto nie obejmowałby całego pola w nich w bino. Ale mam w nich całkiem ściągnięte gumki, to ułatwia ich ułożenie względem oczu i nosa, w razie czego też tak możesz zrobić.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dzięki za odpowiedzi. Popatrzę przez tego esa i zdecyduję co dalej. No ale chyba nic lepiej skorygowanego z takim polem na księżyc do bino nie znajdę. Dam znać co wymyśliłem i jak działa. 

     Tylko pogoda potrzebna a tej jak na lekarstwo ostatnio. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2023 o 13:14, Jacek1977 napisał(a):

     Dzięki za odpowiedzi. Popatrzę przez tego esa i zdecyduję co dalej. No ale chyba nic lepiej skorygowanego z takim polem na księżyc do bino nie znajdę. Dam znać co wymyśliłem i jak działa. 

     Tylko pogoda potrzebna a tej jak na lekarstwo ostatnio. Pozdrawiam 

Co do komfortu patrzenia to zgadzam się z wcześniejszymi wypowiedziami, wszystko zależy od rozstawu oczu.

Ja mam rozstawi około 66-67mm i mimo to komfort obserwacji był dla mnie niezadowalający i okulary sprzedałem.

 

Natomiast pamiętaj że są to okulary typu SWA i charakteryzują się dosyć dużą dystorsją poduszkową czy beczkową i na księżycu będzie to widoczne.

Mimo lepszej korekcji księżyc na brzegu pola będzie zmieniał się w jajko ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wojt0000 napisał(a):

Co do komfortu patrzenia to zgadzam się z wcześniejszymi wypowiedziami, wszystko zależy od rozstawu oczu.

Ja mam rozstawi około 66-67mm i mimo to komfort obserwacji był dla mnie niezadowalający i okulary sprzedałem.

 

Natomiast pamiętaj że są to okulary typu SWA i charakteryzują się dosyć dużą dystorsją poduszkową czy beczkową i na księżycu będzie to widoczne.

Mimo lepszej korekcji księżyc na brzegu pola będzie zmieniał się w jajko ;) .

To samo miałem w moich dawnych es82*....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jacek1977 napisał(a):

To samo miałem w moich dawnych es82*....

Dlatego Ortho tutaj zdecydowanie Sue nadaje. Alternatywą mogą być moim zdaniem podobnie dobrze skorygowane Nikony SW. Tutaj zaś pole ~70st dosłownie wyrywa z kapci (jak już uda mi się obraz złożyć:-)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, KrisJot napisał(a):

Dlatego Ortho tutaj zdecydowanie Sue nadaje. Alternatywą mogą być moim zdaniem podobnie dobrze skorygowane Nikony SW. Tutaj zaś pole ~70st dosłownie wyrywa z kapci (jak już uda mi się obraz złożyć:-)).

Tak, wyrywa z kapci jak się cenę nikonów pomnoży X2 do bino 😁🤣😁🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.