Skocz do zawartości

Raport Light Pollution Think Tank 2023


kruzd

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, giniemy.


Ukazał się właśnie nowy raport LPTT przedstawiający badania za rok 2022.

https://lptt.org.pl/dzialalnosc/raport/

Krótkie podsumowanie ze strony LPTT:
 

"W raporcie wykazano, że zanieczyszczenie światłem:

  • jest w Polsce powszechne i nasila się. Znajduje to potwierdzenie w ilości światła emitowanego w niebo (w 2022 roku było go najwięcej w historii pomiarów, o 6% więcej niż w dekadzie 2012–2021) oraz w jasności nocnego nieba (w 2022 roku było ono średnio 147% jaśniejsze niż niebo naturalne; w miastach kilka tysięcy razy jaśniejsze);
  • wywiera silną presję na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. W 2022 roku niebo skażone nadmiernym światłem znajdowało się nad głowami wszystkich Polek i Polaków, a dla 20% z nich było zbyt jasne, aby poczuli że nastała prawdziwa noc. Zagrożenie stwierdzono także dla parków narodowych, zwłaszcza sąsiadujących z aglomeracjami;
  • nie jest interpretowane w polskim systemie prawnym jako zagrożenie. Obowiązujące w 2022 roku przepisy albo nie odzwierciedlały problemu nadmiarowego światła, albo ograniczały się jedynie do rekomendacji i zaleceń, które nie były obligatoryjne. Ochrona naturalnej nocy miała charakter nieformalny i wynikała z działań oddolnych;
  • nie jest monitorowane przez żadną z państwowych służb. W 2022 roku obserwacje nadmiarowego światła w Polsce były wykonywane przez uczelnie i instytucje naukowe oraz organizacje pozarządowe."
Edytowane przez kruzd
  • Lubię 6
  • Dziękuję 2
  • Smutny 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pdf, na stronie 10 jest: 

 

image.png.abbfc4902afca383a67fc69a5ba75388.png

 

Czy VIIRS (czerwony na dolnym wykresie) to jest ten VIIRS, którego mapy są załączane na https://www.lightpollutionmap.info/ ?

Jeśli tak, to czy z wykresu wynika, że VIIRS może przekłamywać wartości radiancji przez to że jest kompletnie nieczuły na niebieską część zimnobiałych ledów ?

 

 

EDIT:

No już znalazłem - odpowiedź jest stronę dalej:
image.png.58bdba93bdbf45a361f8acbed26ff210.png

 

To oznacza że VIIRS niestety zaniża wartości radiancji w miejscach gdzie jest dużo zimnobiałych ledów, ale może zaniżać wartości w miejscach gdzie są tylko sodówki. Raczej trudno będzie oszacować w jakim stopniu ta niezgodność spektralna będzie wpływać na ostateczne wartości SQM.

 

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stratoglider napisał(a):

To oznacza że VIIRS niestety zaniża wartości radiancji w miejscach gdzie jest dużo zimnobiałych ledów, ale może zaniżać wartości w miejscach gdzie są tylko sodówki. Raczej trudno będzie oszacować w jakim stopniu ta niezgodność spektralna będzie wpływać na ostateczne wartości SQM.

Biorąc to pod uwagę, jesteśmy jeszcze w gorszej sytuacji niż nam się wydaje. LEDy montowane są na potęgę wszędzie z szerokimi kątami święcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ledy są tanie i stosowanie na potęgę. 3 lata temu nie miałem sąsiadów (ci co byli to starsze domy). Teraz 200m obok wybudowało się osiedle domków jednorodzinnych (ok 30)  i wszyscy tam zwariowali. Montują tak silne ledy, by świecić sobie na trawnik, że ja mam jasno w chacie.  Wszyscy bez wyjątku mają fioła by w nocy oświecać każdy fragment swojej zagrody. Działki po 600-800m2, a oświetlone jak LasVegas. Chciałem sobie astrobudkę stawiać, ale zrezygnowałem, bo jakość nieba strasznie się pogorszyła. 

Najgorsze, że wszystkie to zimne ledy. 

Jak trafi się nów z bezchmurnym niebem to chyba im transformator przy osiedlu wyłączę!

  • Zmieszany 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2023 o 11:44, bacHor napisał(a):

Niestety ledy są tanie i stosowanie na potęgę. 3 lata temu nie miałem sąsiadów (ci co byli to starsze domy). Teraz 200m obok wybudowało się osiedle domków jednorodzinnych (ok 30)  i wszyscy tam zwariowali. Montują tak silne ledy, by świecić sobie na trawnik, że ja mam jasno w chacie.  Wszyscy bez wyjątku mają fioła by w nocy oświecać każdy fragment swojej zagrody. Działki po 600-800m2, a oświetlone jak LasVegas. Chciałem sobie astrobudkę stawiać, ale zrezygnowałem, bo jakość nieba strasznie się pogorszyła. 

Najgorsze, że wszystkie to zimne ledy. 

Jak trafi się nów z bezchmurnym niebem to chyba im transformator przy osiedlu wyłączę!

U mnie nowy sąsiad, który nawet nie mieszka na działce, postawił sobie solarną lampę led, która latem po zmroku co chwilę się włącza. Nikogo nie ma a lampa sobie świeci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mc ślimack napisał(a):

W raporcie są zamieszczone w miarę aktualne nocne fotografie kilku polskich miast, które zostały wykonane z pokładu ISS. Czy ktoś może się orientuje gdzie znajdę więcej tego typu zdjęć z innych polskich miast?

Spróbuj tutaj:

https://eol.jsc.nasa.gov

Z tego co widzę, jak czegoś nie ma, to można spróbować zawnioskować przez jakiegoś pracownika naukowego/nauczyciela.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem!

Dodaję dwie mapy SQM 2023 z powyższego pdfa, obrobione gammą, aby uwypuklić najciemniejsze obszary. Legenda pozostaje właściwa przy obu mapach gdyż podlegała takiej samej korekcji.

 

1. Mapa uwypuklająca wartości 21.0 ... 21.5 mag/"2 (ale wypłaszcza do zera 21.5 ... 22.0) Bardzo dobrze przedstawia ogólnie pojętą Centralną Polskę - okolice Przedborza, Wielunia, północne strefy nad Krakowem.

image.png.f909902257bc22cca96a710965801a7a.png

 

2. Mapa uwypuklająca najciemniejsze nieba: 21.5 ... 22.0 mag/"2 (ale spłaszczająca resztę). Rewelacyjnie przedstawia rejon między Szczecinem a Gdańskiem, całą Polskę Wschodnią i Beskid Niski, nawet w Bieszczadach pojawiają się szczegóły.

image.png.3d22c279566b4d49d5adb540ff7032c5.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyglada to optymistycznie. Całe szczęście mieszkam na wschodniej flance, więc w teoretycznie niedużej odlegości można jeszcze znaleźć niezłe niebo. W marcu z kolegą wybieramy się w ten rejon przy obwodzie kalingradzkim, zobaczymy co tam w trawie piszczy. 

5611C380-B53E-44CF-8CEB-AA665964C506.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.