Skocz do zawartości

Jowisz 2024


Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Był w planach ale okazało się, że mam coś z ostrością i niedało rady ustawić ostrości z barlowem. 

 

Może po prostu seeing byl za słaby, albo Jowisz za nisko, albo i jedno, i drugie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, krzysztofmcgaywer napisał(a):

Przed nami kolejny rok obserwacji Jowisza.

 

Ale ten sam sezon: 2023/2024.

Kurcze, nigdy nie rozumiałem czemu zmieniane to jest z rokiem kalendarzowym, a nie sezonem obserwacyjnym. Może dlatego że zacząłem to śledzić w 2019r gdy sezony obserwacji pokrywały się z latami kalendarzowymi. Uważam, że poprzedni wątek powinien być kontynuowany aż do ostatniego zdjęcia Jowisza tuż przed koniunkcja że Słońcem, a ten obecny z nowym sezonem zdjęciowym powinien zostać rozpoczęty przez osobę która wykona pierwsze zdjęcie Jowisza rano po koniunkcji że Słońcem.

 

No ale ja nie mam tu nic do gadania, bo wysyłam bardzo mało zdjęć Jowisza 🙂

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, stratoglider napisał(a):

 

Ale ten sam sezon: 2023/2024.

Kurcze, nigdy nie rozumiałem czemu zmieniane to jest z rokiem kalendarzowym, a nie sezonem obserwacyjnym. Może dlatego że zacząłem to śledzić w 2019r gdy sezony obserwacji pokrywały się z latami kalendarzowymi. Uważam, że poprzedni wątek powinien być kontynuowany aż do ostatniego zdjęcia Jowisza tuż przed koniunkcja że Słońcem, a ten obecny z nowym sezonem zdjęciowym powinien zostać rozpoczęty przez osobę która wykona pierwsze zdjęcie Jowisza rano po koniunkcji że Słońcem.

 

No ale ja nie mam tu nic do gadania, bo wysyłam bardzo mało zdjęć Jowisza 🙂

 

Niewiem czemu z rokiem kalendarzowym. Widziałem wątek na rok 2023 więc ja dodałem na 2024 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej Lach napisał(a):

Wczorajsze "odkrycie" i "zaćmienie" Europy. Animacja z godziny 19:43 - 20:46.

Warunki dynamiczne co widać na pierwszych i ostatnich klatkach. Artefakty przy lewej krawędzi to pozostałość po de-rotacji w WinJupos.

 

CC 8" + ASI462MC, ogniskowa 3.100 mm

Filtry: UV/IR Cut

PiPP => AS2! => ImPPG  => WinJupos => AstroSurface => PiPP (animacja gif)

 

31 x 20% z 10.000 klatek

 

jupiter_anim_europe_level.gif.25beaa2dbd7486777015d6263c5be99c.gif

Możesz dać statyczne zdjęcie z najlepszej sesji tej nocy bo widać, że były b.dobre warunki przez jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, 21szpak napisał(a):

Możesz dać statyczne zdjęcie z najlepszej sesji tej nocy bo widać, że były b.dobre warunki przez jakiś czas.

Pewnie, dodałem do oryginalnego posta efekt derotacji 12-sto minutowej sekwencji.


PS. Przy okazji udało mi się pozbyć tych artefaktów z krawędzi - ustawnie LD Compensation (w WinJupos) na wartość mniejszą niż 1,
rozwiązuje problem (ale całej sekwencji już mi się nie chciało od nowa robić :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jowisz z 30 stycznia około godz. 18:30. To moje pierwsze planetarne próby od dawna. Niestety warunki marne choć i tak dużo lepsze niż dzień wcześniej. 
Kolimacja pewnie też jeszcze do delikatnej poprawy. 
SCT11". QHY462c+uv/ir cut, AVX

18_44_03_AS_F2000_lapl4_ap5ASv2.png.fe401bddf537d8a8c26561c8e2a52398.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
6 godzin temu, Klos napisał(a):

Chyba zaniżę poziom fotek 😆

Ale nie ogarnąłem jeszcze jak wyzwolić migawkę bez obiektywu.

Mak 127, Canon eos 50 mark II.

 

20240208_190346.jpg

Często jest to kwestia ustawień (nie wiem jak w tym modelu), poszukaj opcji Release shutter without lens: enable / disable

(tryb też pewnie musi być ustawiony na manual)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie, zanim miałem kamerę próbowałem coś fotografować lustranką z użyciem barlowa i okularu baader 5mm, trzeba było dość mocno wszystko wysunąć ale dało się wyostrzyć, z kamerą nie mogę tego zastosować, a tylko z barlowem ten obraz planety jest dość mały w stosunku do całego kadru, jeszcze niewiem czy robię coś źle czy to kwestia sprzętu? jowisz2.thumb.jpeg.f596e38e7ca6bfefb83b6bf32551a094.jpeg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.