Skocz do zawartości
Robert Bodzoń

Mira

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni obserwuję Mirę na porannym niebie. Przyznam jednak, że mam pewne problemy z oceną jasności.

Po pierwsze gwiazda wznosi się w miarę wysoko nad horyzont, gdy niebo jest już nieco rozjaśnione.

Po drugie gwiazdy porównania podobnej jasności są rozrzucone na dosyć dużym obszarze nieba, a więc i na różnej wysokości nad horyzontem.

Po trzecie w pobliżu Miry są dwie gwiazdy podobnej jasności (5,4 mag. i 5,5 mag. wg mapek AAVSO), ale problem w tym, że ta pierwsza (75 Cet - wg Tycho 5,36) wydaje mi się minimalnie słabsza od drugiej (70 Cet - wg Tycho - 5,43 mag.), przynajmniej porównując ich blask do rozogniskowanej Miry.

Czy ktoś jeszcze obserwuje teraz tę gwiazdę?

Dodam jeszcze dla tych co nie obserwują teraz, że Mira ma jasność ok. 5,5 mag. i jest po maksimum. Jest jeszcze łatwo dostępna przez małe lornetki 30-50 mm, ale biorąc pod uwagę tempo spadku jasności już za 3-4 tygodnie będzie ją trudno znaleźć za pomocą tak małych instrumentów.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jakie kolory mają te gwiazdki porównania?

Arek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a właśnie dziś APOD zamieścił fotografię Miry w widmie promieniowania X: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060722.html

nawet nie podejrzewałem, że taki jest mechanizm pulsowania tej zmiennej,

tylko to troche dziwne: biały karzeł Mira B, połyka materię czerwonego olbrzyma Mira A, to czy w takim razie jej okres zmian jasności nie powinien być falą wygasającą? a co sie stanie z białym karłem, który nieustanie otrzymuje taką extra masę od pięknej sąsiadki? czyżby jeszcze w coś mógł ewoluować, ma szanse na drugą młodość? :rolleyes:

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Skoro powrócił temat Miry, to dodam, że od kilku dni gwiazda jest już widoczna na porannym niebie, po okresie, gdy nie można było jej obserwować ze względu na niekorzystne położenie. Obecnie ma jasność ok. 6,5 mag. i niestety ta jasność będzie w kolejnych tygodniach maleć, gdyż Mira jest już po maksimum.

post-2346-1153569229_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyznam się że próbowałem odnaleźć Mirę w maksimum za dnia w okolicy 9 kwietnia, ale leży daleko od ekliptyki więc nie miałem czym jej namierzyć i nie udało mi się, choć jasność pozwalala na to. :rolleyes:

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Obserwacja z 04.09.2006 23.00

Warunki słabe , księżyc 3 dni przed pełnią. Mira dość nisko nad horyzontem.

Gwiazdy porówniania a=7,1 b=8,0

Jasność omikron Ceti v= 7,5 m

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja Miry ostatnio nie obserwowałem. Należy pamiętać, że obserwacje w pobliżu pełni niosą pewne ryzyko błędu. Gwiazda na rozjaśnionym niebie może wydawać się jaśniejsza, niż jest w rzeczywistości, szczególnie jeżeli ma "czerwonawą" barwę.

Oto krzywa jasności Miry z polskich obserwacji:

post-2346-1157443364_thumb.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli się nie mylę odległość składników Miry to jakieś 0,5" kątowej, a to jest już w zasięgu luster 250 mm. Przy minimum blasku można by ją rozseparować wizualnie, nie wiem tylko jaka jest jasność drugiego składnika.

Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ja Miry ostatnio nie obserwowałem. Należy pamiętać, że obserwacje w pobliżu pełni niosą pewne ryzyko błędu. Gwiazda na rozjaśnionym niebie może wydawać się jaśniejsza, niż jest w rzeczywistości, szczególnie jeżeli ma "czerwonawą" barwę.

Oto krzywa jasności Miry z polskich obserwacji:

omi2.png

Tak właśnie chyba było jak piszesz w moim wypadku i trochę przeceniłem jasność gwiazdy, ale warunki były kiepskie bo niedość że księżyc to i dość niskie jej położenie nad horyzontem.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tak właśnie chyba było jak piszesz w moim wypadku i trochę przeceniłem jasność gwiazdy, ale warunki były kiepskie bo niedość że księżyc to i dość niskie jej położenie nad horyzontem.

Pozdrawiam.

To jedyna gwiazda zmienna (wstyd przyznać) której kilka ocen blasku wykonałem. Przed wczoraj zerknąłem na nią przez bino 25/100 i była nieco jasniejsza od swej sąsiadki po lewej. Teraz przymierzam się do jej sfotografowania cyfrą przez dużą rurę w okolicy minimum blasku. Porównanie fotek z obydwu faz daje pojęcie o skali zmian jasności jaką ona przechodzi, co już przed laty miałem przyjemność rejestrować na kliszy. Edytowane przez lemarc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To jedyna gwiazda zmienna (wstyd przyznać) której kilka ocen blasku wykonałem. Przed wczoraj zerknąłem na nią przez bino 25/100 i była nieco jasniejsza od swej sąsiadki po lewej. Teraz przymierzam się do jej sfotografowania cyfrą przez dużą rurę w okolicy minimum blasku. Porównanie fotek z obydwu faz daje pojęcie o skali zmian jasności jaką ona przechodzi, co już przed laty miałem przyjemność rejestrować na kliszy.

W minimum blasku będzie pewnie tak jasna jak jej towarzyszka .

W maximum to już całkiem inna gwiazda. Fajnie mieć dwie takie fotki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27

Mira już widoczna przez najbliższe noce gołym okiem. Obecnie jej jasność wynosi około 2,5 mag wizualnie i jest w maksimum jasności :astronom: Przedstawiam wykres i zdjęcie Miry z bazy AAVSO. Zachęcam do obserwacji B)

post-10327-0-76186300-1316118263_thumb.jpg

post-10327-0-91849800-1316118276_thumb.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja troszkę Mirę w tym sezonie pomęczyłem. Teraz już jest wyraźnie po maksimum, ale ciągle dosyć jasna ok.6 mag a więc dostępna do obserwacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nasza cudowna mira Omi Ceti,obecnie jest w minimum jasności. Według Biuletynu AAVSO spodziewane maksimum wypada na początku Stycznia 2018 roku. Akurat warunki będą wyśmienite. Gwiazdozbiór Wieloryba już po 23 godzinie widoczny nad południowym-wschodnim horyzontem. Poniżej krzywa jasności i wygenerowana mapka SkyCharts (CdC)

Omi Cet.PNG

Mapa Omi Cet.png

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli,ogólnie mira jest układem podwójnym Mira A typu M po prawej stronie,oraz po lewej Mira B biały karzeł! źródło: cdn.spacetelescope

Mira.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziś udało mi się zaobserwować Mirę gołym okiem na 3.9 mag :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kochani, pogoda jaka jest - każdy widzi... A kiedy pod choinką ląduje w prezencie nowy obiektyw, to ręka świerzbi żeby go spróbować ; ) W okresie świąteczno-noworocznym czyhałem więc na każdą najmniejszą przerwę w chmurach i... w kadrze złapała się Mira : ) Na dokładkę Księżyc blisko pełni zrobił swoje, ale coś tam widać - może się przyda w temacie? Więcej materiału zamieszczam w filmowym kalendarzu astronomicznym na styczeń 2018: https://youtu.be/5W03C72ncVg. Serdeczności!

2018-01-01_Mira Ceti_13.jpg

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wreszcie miałem kapkę czasu na opracowanie materiału z JEDYNEGO pogodnego wieczoru w kujawsko-pomorskim na przestrzeni ostatnich dni... Efekt pozwalam sobie załączyć, a szczegóły techniczne zamieszczam w galerii www.radio-teleskop.pl. Może Mira nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w bieżącym maksimum...? ; ) Pozdrawiam!

2018-01-15_Mira_Ceti_web_labels.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi