Skocz do zawartości
  • 0

Co lepsze EQM-35 PRO Pilot czy WiFi


venonn

Pytanie

Witam.

Tak jak w temacie, przymierzam się do zakupu montażu EQM-35 PRO i stoję przed decyzją czy kupować z pilotem czy wersja 2022 wifi. Finalnie sprzęt będzie używany z laptopem + NINA, kiedyś w przyszłości z ASIAIR. Dodatkowo zauważyłem że w obecnie sprzedawanych montażach nie ma wyjścia na USB. Czy będzie to robiło jakiś dodatkowy problem? 

EQM-35i connection to laptop - Mounts - Cloudy Nights

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
Godzinę temu, tomekL napisał(a):

Kolega @warpal swego czasu focił, z fajnymi efektami (...)

Dzięki :) 

 

Kupiłbym z wi-fi. Zawsze jeden kabel mniej zwłaszcza, że i tak zamierzasz używać laptopa i później AsiAir.  Poza tym potrzebowałbyś przejściówki do sterowania.

Ja "jechałem" na granicy nośności, więc (zwłaszcza przy wietrze) z prowadzeniem było różnie. Stabilność jest lepsza na statywie z nogami 2,5" lub dodatkowym obciążeniem  (np. kamieniem na półce do akcesoriów)

 

Natomiast co do

2 godziny temu, Ftraw napisał(a):

konieczności grzebania

- to niestety (w moim przypadku) się nie obeszło.

Trzeba było wyregulować nieco luzy i ustawić właściwie zębatki przy silnikach.

Nie jest to jednak zbyt skomplikowane i z gaudingiem dawało radę.

 

PS:  Szukałbym jednak używanego.  Jak zwiększą się wymagania, to zawsze strata przy odsprzedaży mniejsza i pewnie ktoś go już wcześniej wyregulował ;) 

Edytowane przez warpal
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zdecydowanie pilot.

Możesz obsługiwać w rękawiczkach, po omacku (w wizualu nieocenione) i nie wymaga włączania drugiego urządzenia (smartfona), co zajmuje dodatkowo czas i jest w trudnych warunkach (mróz, wilgoć) kłopotliwe.

Wiem to z własnego doświadczenia.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pozwolę sobie wtrącić 3 grosze bo bardzo ciekawy wątek. Również jestem przed kupnem montażu i brałem wyżej wymieniony pod uwagę. Martwią jednak opinie o dużej rozbieżności egzemplarzy jeśli chodzi o prowadzenie itp. jakieś doświadczenia ktoś? I oczywiście podpisuje się pod pytaniem postawionym w pierwszym poście, która wersja lepsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, tomekL napisał(a):

Na giełdzie widziałem niedawno opaskowany HEQ5 za sensowne pieniądze. Zamiast nówki eq3-2 brałbym takiego heq5.


Tylko ja szukam EQM-35 PRO, nie eq3-2, wydaje mnie się że to są różna montaże. Jeżeli chodzi o HEQ5 jest to montaż za ciężki na obecną chwile.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK, jeśli ciężar ma znaczenie, to nie ma o czym dyskutować. EQM-35 to na moje ciut ulepszony eq3-2 pro, generalnie nie spodziewał bym się cudów po nim. Jeśli nie będziesz wieszał na nim nic większego to na początek powinien być ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, tomekL napisał(a):

OK, jeśli ciężar ma znaczenie, to nie ma o czym dyskutować. EQM-35 to na moje ciut ulepszony eq3-2 pro, generalnie nie spodziewał bym się cudów po nim. Jeśli nie będziesz wieszał na nim nic większego to na początek powinien być ok.

 

Na teraz taki setup: Sharpstar 61EDPH III +Canon60D astromod + sv165 + ASI 120MINI. Waga raczej nie powinna przekroczyć nawet połowy udźwigu montażu.
Nie liczę na to że w tym roku coś zmienię, no może kamerę już dedykowana pod astro, ale do tego jeszcze daleka droga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja dodam do tego wątku swoje pytanie, ponieważ też szukam montażu lekkiego typu eqm 35 lub sa gti. Ten pierwszy ma wiele niepochlebnych opinii na zagranicznych forach co do prowadzenia i konieczności grzebania w bebechach by było dobrze. Czy ktoś się z tym spotkał lub ma ten montaż i prosto ze sklepu nie było w nic nim grzebane i jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolega @warpal swego czasu focił, z fajnymi efektami, za pomocą SW EQM35-pro, można sobie obejrzeć: https://astropolis.pl/profile/5620-warpal/content/page/5/?type=forums_topic

Można tez podpytać o jego odczucia odnośnie tego montażu. Nie mniej zrobił dosyć szybko to co robią w większości właściciele EQM35 czy EQ3-2, czyli zamienił na HEQ5 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.