Skocz do zawartości
  • 0

Skąd to halo?


Bentoq

Pytanie

Witam,

 

Poeksperymentowałem wczoraj, podpiąłem Samyanga 135mm na pełnej dziurze z ASI462MM i filtrem Astronomik Ha 12nm i mam po 2h no takie dość wyraźne halo.

Czy to kwestia filtra? Samyang z Nikonem zachowuje się normalnie, kamerka głównie do guidingu, więc pierwszy raz używa w takiej formie. Filtr tak samo, pierwsze jego użycie. Zamontowany zaraz przed matrycą. Może nie jest stworzony do szybkiej optyki?

 

image.thumb.png.995f5e128b90099241c71b0814c955bd.png

 

Poprawiony backfocus:

image.thumb.png.22b51c1b4d11df1adb98d7d160d1cc17.png

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
23 minutes ago, pablo12311 said:

Wygląda jak by ostrość była źle ustawiona.

 

Używałem dreamfocusera, nie było może idealnie w punkt, bo miałem jakieś problemy.

Zwłaszcza po prawej i lewej stornie, po rogach widać gwiazdy punktowe z halo. 

 

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minutes ago, Tayson said:

Czy backfocus obiektywu został zachowany?

 

Aaa, no nie, na przybliżonym backfocusie jakoś nie mogłem wyostrzyć i zacząłem eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Bentoq napisał(a):

Aaa, no nie, na przybliżonym backfocusie jakoś nie mogłem wyostrzyć i zacząłem eksperymentować.

Backfocus obiektywu musi być w punkt. Kiedyś na zlocie po rozmowie chyba z @Duser sobie to uświadomiłem, bo mi się wydawało, że skoro obiektyw poza nieskończonością wyostrzy to wszystko będzie ok. A potem empirycznie okazało się, że na niemodyfikowanym aparacie gwiazdki jak szpileczki a na modowanym na full spectrum (bez filtra) same dzwony po rogach, taka koma wyszła.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To zależy od konstrukcji obiektywu.

 

Jeśli podczas ostrzenia jeździ cały układ optyczny to backfocus nie ma znaczenia.

Jeśli porusza się tylko tylny zespół soczewek to już ma znaczenie - matryca powinna być dokładnie tam gdzie zakładał projektant obiektywu.

 

Drukowałem właśnie przedłużkę T2 żeby ustawić odległość Samyanga 85mm - wyszło około 8mm. Zrobiłem 7.5mm - z filtrem powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Zlew napisał(a):

Backfocus obiektywu musi być w punkt. Kiedyś na zlocie po rozmowie chyba z @Duser sobie to uświadomiłem, bo mi się wydawało, że skoro obiektyw poza nieskończonością wyostrzy to wszystko będzie ok. A potem empirycznie okazało się, że na niemodyfikowanym aparacie gwiazdki jak szpileczki a na modowanym na full spectrum (bez filtra) same dzwony po rogach, taka koma wyszła.

Jesteś pewny, że to kwestia backfocusu? Ja miałem dokładnie to samo (na full spectrum mod potężne halo i koma, a na nie-mod wszystko w porządku) i problem rozwiązał filtr UV/IR Cut nakręcony na obiektyw. Pewnie obiektyw nie ma korekcji podczerwieni i ogniskuje ją w innym punkcie niż światło widzialne - zasada działania tak jak w przypadku aberracji chromatycznej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Owszem kamerka mono jest w full spectrum, ale był założony filtr Ha, więc kwestię fullspectrumowości mam zabezpieczoną :)

Faktycznie jak ustawiałem backfocus to podszedłem do temu po macoszemu - w Samyangu 135mm przednia soczewka głównie się rusza, więc oczywiście stwierdziłem, że rusza się całość i wesoło ustałem BF byle jak, byle ostrzył.

No okazało się, że nie, tylna soczewka się nie rusza, więc BF ma znaczenie.

Na ten moment BF mam ustawiony o wiele lepiej, może 1mm mi brakuje, ale matryca jest bardzo mała to liczę, że mi ujdzie to na sucho. Przy tym zdjęciu brakowało sporo, z 6-7mm za blisko, więc nawet mała matryca nie pomogła jak widać.

 

Jak tylko będzie pogoda to sprawdzę :) 

 

Faktycznie mam też obiektywy, gdzie chodzi całość układu, tam ustawienie BF faktycznie nie będzie miało znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Bentoq napisał(a):

był założony filtr Ha, więc kwestię fullspectrumowości mam zabezpieczoną

 

Jaaaasne. A znasz wyniki pomiarów filtrów robionych przez @dobrychemik? Wiesz jaka jest rozpierducha w filtrach, które teoretycznie mają puszczać tylko jedno pasmo?Jeśli ten Twój filtr nie był zmierzony, to wg mnie nie można wykluczyć, że on po prostu puszcza IR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No poprawiłem backfocus i efekt wygląda teraz o wiele lepiej, wrzuciłem w pierwszym poście, żeby były obok siebie dwie.

Co myślicie teraz? Nie testowałem jeszcze z filtrem UV/IR cut. Można też przymknąć przysłonę np. do F/2.8 też powinno pomóc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pobawiłem się trochę obróbką z braku pogody. Uzbierałem z 5h na F/2 łącznie do tej pory.

Dzisiaj ma być ok to sprawdzę jeszcze UV/IR i czy przymknięcie przysłony pomaga.

 

image.thumb.jpeg.3e3f61b9a61b874fcb979168c44ff56b.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.