Skocz do zawartości

585MC- PRO test na M13


Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie miałeś prześwietlonych gwiazd przy takim czasie ekspozycji? Mógłbyś udostępnić jedną surową klatkę?

Postaram się podrzucić wieczorem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Kapitan Cook napisał(a):

Ja wygląda poziom szumów w porównaniu z wersją bez chłodzenia ?

Mam jedyne takie porównania sklejone na szybko pierwsze ma inny punkt czerni- więc wiadomo. 

 

2h z niechłodzonej vs 37min z chłodzonej 

Brak opisu.

Brak opisu.

 

Wg moich krótkich testów, szumu jest mniej i jest łatwiejszy w opanowaniu. 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć tego modelu na oficjalnej stronie zwo 😁 ale znalzłem na teleskopy.pl
Full well słabiutkie przy unity gain 252. Dlatego pytałem o naświetlanie długoczasowe. W zależności od warunków miejscowych studnia szybko się wypełnia i gwiazdki puchną

Edytowane przez tex88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tex88 napisał(a):

Full well słabiutkie przy unity gain 252

Widać, że za bardzo nie wiesz o co chodzi w tych wykresach, jeśli sugerujesz się wielkością studni w takim wypadku. 

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z największych błędów jest patrzenie na szum i FW przeliczanych na pixel.  By porównywać kamery o różnej wielkości pixela należy skalować na powierzchnię.  Stąd się biorą te opinie co do CCD i ich wielkiej studni - oczywiście, mają pixele o boku 5-9um.   Albo często przytaczany przykład wielkiej studni 2400MC który pryska po przeliczeniu na um2.  Szum także jest w relacji do powierzchni pixela.  Rzetelna informacja producenta podawałaby te wielkości przeskalowane, jednakże marketing w astrofoto jest tak nieokiełznany w tworzeniu dezinformacji że się tego nie doczekamy raczej.

Edytowane przez licho52
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tex88

Jeśli masz 12 bitowy przetwornik o 4096 poziomach, to posiadanie studni większej nic nie zmienia. Możesz zarejestrować tylko 0-4095 wartości. Studnia jest zawsze taka sama, Gain zmienia jedynie to, jak interpretowany jest "jeden ładunek". W studni możesz zarejestrować 50 tys róznych poziomów, ale przetwornik nie odróżni 450 od 451, bo nie potrafi. Przy Gain 0 jeśli masz studnie załóżmy 50ke- to sprawia, że dopiero 12 elektronów wywołuje wzrost o 1 ADU. Więc jaki sens jest dopiero po 12 elektronach mieć 1 ADU skoro można celować 1:1? Na tym polega Unity Gain. Przy gain 0 padnie Ci 500 elektronów to wywoła wartość na pixelu 42 ADU. Przy HCG masz mniej wiecej już 500. Mały gain zwykle dawał lepsza dynamikę, teraz przy HCG jest to prawie taka dynamika jak przetwornik w nowych matrycach. Kiedyś dyskusje pomiędzy gain 0 a Unity miały sens. W przypadku HCG raczej nie. 

Przy dawaniu HCG nie jest tak, że to gwiazdy szybko się nasycają, tylko wszystko. Dlatego na HCG po prostu nie ma potrzeby długich czasów. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego jeszcze jedna rzecz - pojemność studni trzeba też rozpatrywać w połączeniu z szumem odczytu i to nam daje informację o dynamice, bo mając dużą studnię i duży szum (a tak jest np. jak mamy duże piksele; małe piksele generalnie szumią mniej, ale też mogą zgromadzić mniejsze ładunki, czyli mają mniejszą studnię) wysokiej dynamiki i tak nie uzyskamy, więc też nie ma sensu stosowanie przetwornika np. czternastobitowego (znaczy, jak ktoś chce to można, ale po prostu dokładniej zarejestrujemy szum).

Czyli generalnie, jakby się człowiek nie obrócił - dupa z tyłu.

 

Choć oczywiście są matryce, które mają jednocześnie na tyle dużą studnię i na tyle mały szum, żeby mieć te czternaście bitów rozpiętości tonalnej - np. IMX533 czy IMX571 (ta druga jest w ASI2600MM, która to kamera mając właśnie 14 bitów dynamiki, ma też szesnastobitowy przetwornik, zapewne wyłącznie ze względów marketingowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, danon napisał(a):

@tex88

Jeśli masz 12 bitowy przetwornik o 4096 poziomach, to posiadanie studni większej nic nie zmienia. Możesz zarejestrować tylko 0-4095 wartości. Studnia jest zawsze taka sama, Gain zmienia jedynie to, jak interpretowany jest "jeden ładunek". W studni możesz zarejestrować 50 tys róznych poziomów, ale przetwornik nie odróżni 450 od 451, bo nie potrafi. Przy Gain 0 jeśli masz studnie załóżmy 50ke- to sprawia, że dopiero 12 elektronów wywołuje wzrost o 1 ADU. Więc jaki sens jest dopiero po 12 elektronach mieć 1 ADU skoro można celować 1:1? Na tym polega Unity Gain. Przy gain 0 padnie Ci 500 elektronów to wywoła wartość na pixelu 42 ADU. Przy HCG masz mniej wiecej już 500. Mały gain zwykle dawał lepsza dynamikę, teraz przy HCG jest to prawie taka dynamika jak przetwornik w nowych matrycach. Kiedyś dyskusje pomiędzy gain 0 a Unity miały sens. W przypadku HCG raczej nie. 

Przy dawaniu HCG nie jest tak, że to gwiazdy szybko się nasycają, tylko wszystko. Dlatego na HCG po prostu nie ma potrzeby długich czasów. 

Myslałem, że jest podobnie jak w ASI193 mono, gdzie broadband musiałem naświetlać około 60s żęby mi wychodziły normalne gwiazdki. Więcej nie polemizuję bo się nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Pozwoliłem sobie rozciągnąć tą pojedynczą klatkę - wygląda to bardzo obiecująco :)

Korektor masz MPCCIII?

 

2024-03-28_01-04-50__-9.50_60.00s_0089_M.thumb.jpg.00743cfc107fac668084db34d021b9a0.jpg

Tak dokładnie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.