Skocz do zawartości

Askar 71F f/6.9 Quadruplet Flat-Field


rudy28

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

pewnie niektórzy z Was już widzieli nową premierę od Askara (nawet kolega @dobrychemik dawał info w statusach), a mianowicie Askar 71 F f/6.9 Quadruplet Flat-Field. Ciekaw jestem Waszych opinii na jego temat. Wiem, że na razie jest to wróżenie z fusów, ale spływają pierwsze informacje o dostarczonych do właścicieli egzemplarzach, więc niedługo powinny pojawić się fotki. Dość mocno mnie zainteresował, gdyż powoli zaczynam się rozglądać za pierwszą tubą do astrofoto (na razie wraz z DSLR, przyszłościowo z jakąś kamerą). Rozglądam się za czymś w okolicach 400 - 500mm ogniskowej i na pierwszym miejscu miałem TS APO65q. Podejrzewam, że tytułowy Askar może go zdetronizować, ale czas pokaże jak sobie radzi w rzeczywistości. Gdyby zmajstrowali do niego jakiś reduktor, to też dałoby mu dodatkowe punkty.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie to będą jak pokażą się zdjęcia niego. Teraz to można co najwyżej powiedzieć, że łądny albo brzydki (w zależności od gustów) no i można się spodziewać dyskusji bardziej filozoficznej niż merytorycznej, analogiczne jak w wątku np. Apo 140, czy Askar 203. Ja generalnie zachęcał bym Ci edo zakupu, bo ktoś w końcu musi być ten pierwszy i to potestować ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ten refraktor jest pomyślany jako sprzęt maksymalnie bezproblemowy i łatwy w użyciu, a przy tym niedrogi: nie trzeba korektora, nie trzeba się bawić w optymalizację backfocusa, niewielka światłosiła, więc łatwej o dobrej jakości obraz i niewymający względem filtrów. Do tego lekki i poręczny, nie wymaga kolimacji... Idealny sprzęt dla początkujących, by nie mieć za bardzo pod górkę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę złośliwy - dobry i bezproblemowy sprzęt optyczny MUSI kosztować. Koszty produkcji wysokiej jakości jakości optyki nie dają się zminimalizować poniżej pewnej wartości. Podobna historia od lat jest z tanimi katadioptrykami.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu napisałem swoje zdanie na temat taniej optyki i tyle. Do niczego nie zmierzam, a o tanich katadioptrykach mam złe zdanie od zawsze.

Nie ma czegoś takiego jak tani dobry quadruplet- to za skomplikowana konstrukcja optyczna dla "tanich" rozwiązań. Albo ma mikre pole widzenia albo duże aberracje.

Jednym z bardziej udanych takich tańszych produktów był/jest TS 65Q. Chociaż on też miał swoje wady konstrukcyjne to jednak sporo tego na rynku nadal jest.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, licho52 napisał(a):

Dokładnie to czego się spodziewałem. Koszmar.

 

Koniec świata po prostu :)

 

Szczególnie biorąc pod uwagę to, że tu prawie wszyscy obrabiają gwiazdy osobno poprawiając co się da albo rysując je zupełnie od nowa 😂

Na pewno takiej aberki żaden soft nie skoryguje ;)

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnych rzeczy niestety nie da się przeskoczyć w tych pieniądzach. To co dostajemy, to - tak jak wspomniał @dobrychemik - bezproblemową obsługę, i jak wynika z pierwszych testów dość dobrze skorygowane pole. Nie wiem na ile uciążliwa jest aberracja chromatyczna i jak trudno jest ją w postprocesie okiełznać, ale gdzieś musieli obciąć koszty i jak widać stanęło na korekcji chromatyzmu. Jeśli ten Askar jest co najmniej tak dobry jak TS65Q, to chyba nie ma powodów do narzekań w tym przedziale cenowym. Poczekam na dalsze testy, ale ja go wciąż biorę pod uwagę jako swój pierwszy astrograf. Jeśli uważacie, że można w tych lub niewiele większych pieniądzach dostać coś lepszego to jestem otwarty na sugestie.

 

Znalazłem jeszcze jeden test, gdzie jest fota z pełnej klatki: Askar 71F Flat Field Astrograph Review - Member Equipment Reviews - Stargazers Lounge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Koniec świata po prostu :)

 

Szczególnie biorąc pod uwagę to, że tu prawie wszyscy obrabiają gwiazdy osobno poprawiając co się da albo rysując je zupełnie od nowa 😂

Na pewno takiej aberki żaden soft nie skoryguje ;)

 

Nie skoryguje, CA to permanentna strata informacji.

 

Koszmarny produkt z koszmarną reprodukcją koloru.  Odrzut optyczny.

 

Tyle w temacie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, licho52 napisał(a):

 

Nie skoryguje, CA to permanentna strata informacji.

 

Koszmarny produkt z koszmarną reprodukcją koloru.  Odrzut optyczny.

 

Tyle w temacie.

 

Daleko idące wnioski na podstawie jednej fotki, co do której nie wiadomo w jakich warunkach i na ile starannie była wykonana. Ale zgadzam się, na wszelki wypadek trzeba omijać sprzęt szerokim łukiem, zebrać 10 razy więcej kasy i kupić coś zdecydowanie lepszego. Człowiek nie ma prawa być zadowolony z teleskopu za 3 kzł, bo to wstyd. Tyle w temacie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

 

Daleko idące wnioski na podstawie jednej fotki, co do której nie wiadomo w jakich warunkach i na ile starannie była wykonana. Ale zgadzam się, na wszelki wypadek trzeba omijać sprzęt szerokim łukiem, zebrać 10 razy więcej kasy i kupić coś zdecydowanie lepszego. Człowiek nie ma prawa być zadowolony z teleskopu za 3 kzł, bo to wstyd. Tyle w temacie.

 

Z cyklu znajdź 10 różnic ;)  Różnica 12x w cenie :)

33333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

 

Z cyklu znajdź 10 różnic ;)  Różnica 12x w cenie :)

33333.jpg

co pokazujesz? surowy plik wzgledem obrobionej foty ? Nie rozumiem jak to sie ma do wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie znasz litości :)

 

Zbliżona ogniskowa? A jaka różnica w cenie?

 

Wszystko takie samo. Jedno i drugie to Askar 140 😆Różni autorzy i matryce. W dobie pluginów, obróbki i AI ślepy test obnaża wszystkich "znawców" - jest to niemal tak zabawne jak podstawienie Kopyrowi do ślepego testu piwa z Biedronki pomiędzy kraftowe ;) Kiedyś były wojenki forumowe Canon vs Nikon, potem na krótko nawet Canon vs Sony - teraz za to widzę jest Takahashi vs Askar 🤣

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Kiedyś były wojenki forumowe Canon vs Nikon, potem na krótko nawet Canon vs Sony - teraz za to widzę jest Takahashi vs Askar 🤣



Ja tam jestem z pokolenia sporów Amiga vs Atari (#TeamAmiga ❤️)

A tak swoją drogą ostatnio trafiłem na cytat który dobrze ilustruje ten i inne podobne spory toczone ostatnio na forum :)
Leopold Infeld o Szczepanie Szczeniowskim (obaj fizycy teoretyczni na UJK w latach 30-stych XX wieku):

"Mój nowy szef (...) zachował się taktownie i nasze stosunki były poprawne.
Wkrótce doszliśmy do wniosku, że nasze zainteresowania i upodobania w fizyce są różne.
Milcząco zgodziliśmy się unikać tych spraw i rozmawiać tylko o polityce i plotkach"

Czego też wszystkim zacietrzewionym w dyskusji życzę :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.