Skocz do zawartości

Zmiana APO i kamery. Proszę o opinie, rady, pomoc.


Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, benek napisał(a):

To co ogromne - to już popstrykalem

 

Wydaje się właściwie niemożliwe moim zdaniem ;) Rozumiem że SNRy wszystkie zrobiłeś? Abelle? VdB? Sh2? 

 

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na fakt fizyczny:

Zestaw 6200+600mm ogniskowej daje taki sam z grubsza kadr, jak 2600+400mm.

 

Ale przy równych światłosiłach pierwszy zestaw zbierze po prostu 2x więcej światła.

 

Innymi słowy:

Dużą matrycą możesz korzystać z większych apertur do tych samych FOV.

 

Jak przeszkadza ilość mpix to polecam binx2. Piksel 7.5um jest bardzo wygodny i dużo wybaczy. Same plusy. Jedyny minus FF to dla mnie cena ale skoro już masz, to bym trzymał.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

 

Wydaje się właściwie niemożliwe moim zdaniem ;) 

No tak... Nie łap za słówka,  to co wielkie i to co chciałem ! 🙂

 

34 minuty temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Ja tylko chciałem zwrócić uwagę na fakt fizyczny:

Zestaw 6200+600mm ogniskowej daje taki sam z grubsza kadr, jak 2600+400mm.

 

Ale przy równych światłosiłach pierwszy zestaw zbierze po prostu 2x więcej światła.

Tak kadr będzie podobny, a jak by wbić w 640mm z asi 2600 to będzie jeszcze lepiej.

 

Co do światłosiły... jesteś pewny ?

 

Ja uważam, że zbieranie światła będzie bardzo zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, benek napisał(a):

Tak kadr będzie podobny, a jak by wbić w 640mm z asi 2600 to będzie jeszcze lepiej.

 

Benek, wyjaśnij proszę mi i pewnie wszystkim czytającym ten wątek

 

co konkretnie będzie 'lepiej' ?

Edytowane przez Qbszon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Qbszon napisał(a):

 

Benek, wyjaśnij proszę mi i pewnie wszystkim czytającym ten wątek

 

co konkretnie będzie 'lepiej' ?

Pisałem powyżej z kolegą o kadrach i miałem na myśli to, iż kamera 2600 w połączeniu np z 640mm da węższe pole widzenia niż 6200. I jeżeli teoretycznie zmieniając te kamery zyskał bym "kilka koła" na dopłatę + świnka np do astrographu i wolę się skupić na obiektach ciut mniejszych gdzie 2600 pokryje to co bym chciał to po cholerę mam focić wszystko dookoła to co mnie nie interesuje - gdzie może mnie to kosztować różnicę w cenie kamer, plik 2x większy i kilka innych (nie jest to problem nie do przeskoczenia, bo kompa stawiałem 1.5 roku temu pod Pixa i Asi6200), a kasa no wiadomo, po co przepłacać za coś co mało kiedy będzie używane.

Czy uważacie, że 6200 (skadrowane do rozmiaru 2600) i zdjęcia z 2600 to jest jakaś mega zajebiaszcza różnica w jakości ? Może jest coś o czym nie wiem bądź nie zdaję sobie z tego sprawy - także proszę o wyjaśnienie.

Co do AOI czu ROI - AsiAir z którego nie korzystam miał tą opcję, Sharpcap z którego nie korzystam i nie chcę korzystać ma tą opcję, NINA z tego mi wiadomo nie ma tej opcji, SPG, którego w ogóle nie znam, ale może być alternatywą dla NINA - brak danych - również proszę o sprostowanie jak coś źle napisałem, ew podpowiedzi.

Reasumując dostaję propozycje na 6200 za 2600 1 do 1, nie jestem zdesperowanym baranem, żeby pójść na coś takiego i ustalam ceny raczej uczciwe, a w porozumieniu z kupującym jak sobie zdam sprawę, że jednak chcę za dużo to nie ma problemu - schodzę z ceny - kasa to nie jest mój priorytet życiowy. 
Zakup 2600 pewnie też bym szukał lekkiej używki, bądź zamówił nową w najniższej możliwej cenie biorąc pod uwagę większość krajów europejskich.

Wielkiego parcia na sprzedaż 6200 nie mam i jeżeli nie będzie klienta to ona zostanie, a świnka moją dzieci i żony dziwnym trafem zniknie i będzie doinwestowane w lepszy astrograph !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, 

Pominę część dyskusji zahaczajacą o sensowność ekonomiczną takiej przesiadki jak sugerujesz, to kwestia mocno indywidualna co ma a co nie sens ekonomiczny. Sugeruje jednak zastanowic sie nad tymi fragmentami odpowiedzi Ikosza:
 

Cytat

Zmiana ogniskowej z 500 na 700 to niewielka różnica. Jakbyś szedł powyżej 1000 - ok. A tak.. co te 700mm ma dać, czego 500 nie daje? (...)
(...) zmianę korektora/reduktora zależnie od zapotrzebowania na pole? Ustawienie go w torze optycznym trwa, i trzeba rezerwować na to cały wieczór.(...)


i ode mnie:  powiesisz to na AM5 rigt? To miej na wzgledzie, ze, AM5 moze zaczac miewac problemy jak zdecydujesz sie jednak na okolice lub przekroczenie metra ogniskowej bo i masa wzrosnie i  arcsec/piksel. A oba te parametry podnoszą poprzeczke i dla montażu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, benek napisał(a):

Czy uważacie, że 6200 (skadrowane do rozmiaru 2600) i zdjęcia z 2600 to jest jakaś mega zajebiaszcza różnica w jakości ? Może jest coś o czym nie wiem bądź nie zdaję sobie z tego sprawy - także proszę o wyjaśnienie.

no właśnie nie ma prawie żadnej różnicy :P obie kamery mają wręcz podejrzanie identyczne wykresy QE, stąd się wszyscy dziwujemy. Po zamianie 6200 na nową 2600 zostanie ci w ręce jakieś 3000zł różnicy (zakładam że bierzesz wersje mono) (nie liczyłbym na kupno używki) (twoja 6200 też pójdzie na giełdzie migusiem). Fra500 to nie jest zły teleskop, a chcesz go zmienić na 660mm ogniskowej... przy skali >1" nie spodziewałbym się jakiejś widocznej różnicy w jakości, choćbyś nawet kupił szkło polerowane spojrzeniem sowy w pełni Księżyca. Co więc ma być celem?


Ok, było by to zrozumiałe, gdybyś potrzebował zrobić downgrade i odzyskać kasę, ale jeśli kasa nie jest problemem, a jedynie wielkość pliku, który można na upartego obciąć przed obróbką prostym skryptem, to po co tu cokolwiek zmieniać? Skarżysz się, że nikt nic nie doradza. Ale żeby doradzić trzeba rozumieć czyjąś potrzebę. A jak widzisz - wielu nie rozumie. Momentami odnoszę wrażenie, że masz ochotę coś zmienić, ale sam też nie wiesz co ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Hans napisał(a):

Czesc, 

Cześć :) Tak wiem, że założenie korektora czy ex wiąże się z ustawieniami ! Mam nadzieję, że kupię takie APO to przebiegnie to technicznie w miarę dobrze. Reduktor czy extender jak się pewnie założy, to się założy na długie miesiące - nie mam zamiaru robić w jedną noc 2 obiektów jeden z, a drugi bez.

Co do montażu, tak wiem i zdaję sobie z tego sprawę, montaż AM5 nie jest moim docelowym montażem, ale mimo wszystko celuję w coś co pójdzie na AM5, a później zobaczymy.

 

Cytat

no właśnie nie ma prawie żadnej różnicy :P obie kamery mają wręcz podejrzanie identyczne wykresy QE, stąd się wszyscy dziwujemy. Po zamianie 6200 na nową 2600 zostanie ci w ręce jakieś 3000zł


Co do obrazu to tak, co do kamery to nie. Nowa 6200 kosztuje 19200zł, nowa 2600 10500, u mnie za ojro 6200 kosztuje ponad 5k - wystawiłem też tutaj (za 4 bolce), jak coś to 2600 kupuję w PL niekoniecznie również nową, lub szukam tutaj używki za fajne pieniądze bo czasami jest taka okazja, że kapcie lecą (sprzed kilku dni 2600mc za 999€ - zmyła się zanim zdążyłem zareagować:)

Tak wiem, jaka jest różnica w ogniskowej przesiadając się na większą (bądź nawet taką samą z optyką polerowaną sową gejszy) to uważam, że będzie co porównywać pod względem jakości. A jak udało by się kupić i jakość i ognisko to już w ogóle będę w uj spełniony, ale finansowo to już wiadomo (Dlatego podałem dwa przykłady na początku wątku do porównania dla ludzi mających doświadczenie).

Jeżeli wejdę w większą ogniskową 600-800, to może za jakiś czas jak bozia da pójdzie montaż do zmiany, a jak będzie montaż to następnym krokiem może już jakieś APO powyżej tysiaka mm, tup tup małymi kroczkami, po woli do celu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz operowac długością ogniskowej. Mozesz dac mniejszy piksel kamery i ewentualnie wieksza aperture, jesli chcesz wieksze powiekszenia małych obiektów.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, benek napisał(a):

(sprzed kilku dni 2600mc za 999€ - zmyła się zanim zdążyłem zareagować:)

no i dobrze, bo to był scam :P cały wątek na forum o tym był. ASI2600, jeśli się pojawi na giełdzie, to zniknie w mgnieniu oka. Bardziej bym się nastawiał na zakup nowej

 

33 minuty temu, benek napisał(a):

Jeżeli wejdę w większą ogniskową 600-800, to może za jakiś czas jak bozia da pójdzie montaż do zmiany, a jak będzie montaż to następnym krokiem może już jakieś APO powyżej tysiaka mm, tup tup małymi kroczkami, po woli do celu...

a może po prostu potrzebujesz kupić sobie jakiegoś zwierciadlaka? :D apo mają swoje limity i nie podskoczą 12" RCkowi

 

Teraz, JSC napisał(a):

Mozesz dac mniejszy piksel kamery i ewentualnie wieksza aperture.

no tylko wybór nieszczególny - z pikselem 2.4 jest chyba tylko ASI183, 2.9 ASI585, i chyba to tyle. 3.76 jest najczęstszy

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lkosz napisał(a):

no i dobrze, bo to był scam :P cały wątek na forum o tym był. ASI2600, jeśli się pojawi na giełdzie, to zniknie w mgnieniu oka. Bardziej bym się nastawiał na zakup nowej

Tego nie wiem, bo się zmyła dosyć szybko, ale wiem jak to jest sprzedaję i kupuję tu i tam.

 

Cytat

a może po prostu potrzebujesz kupić sobie jakiegoś zwierciadlaka? :D apo mają swoje limity i nie podskoczą 12" RCkowi

😣 myślę, że teraz to nie czas na takie coś :) Może w przyszłości jako drugi ;) 


Masz jakieś doświadczenie z NINA, bądź SGP i ustawień ROI ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, benek napisał(a):

Masz jakieś doświadczenie z NINA, bądź SGP i ustawień ROI ? 

niestety nie. Używam własnego softu. Właśnie po to, żeby mieć ficzery takie jakie chcę :D

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lkosz napisał(a):

no tylko wybór nieszczególny - z pikselem 2.4 jest chyba tylko ASI183, 2.9 ASI585, i chyba to tyle. 3.76 jest najczęstszy

Jest jeszcze ASI 294 MM-P z rozmiarem piksela równym 2.31 µm. Wiele źródeł podaje 4,63 µm, ale jest to wielkość dla bin 2x2. Mniejszy piksel nie był obsługiwany przez starsze wersje sterowników kamery. Nowszy sterownik pozwala fotografować w bin 1x1 z pikselem 2.31 µm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tomi napisał(a):

Jest jeszcze ASI 294 MM-P

racja, jak mogłem zapomnieć :) jedyna kamera ASI ze sprzętowym binningiem

 

Benek, co się dziwisz? To jak z pisarzami - jak chcą przeczytać dobrą książkę, to siadają i sobie ją piszą :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.