Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję małą lornetkę wypadową  do plecaka, na pasek, na dzień, w miarę lekką, niekoniecznie dachową. Mam Nikon EX 7x35. Jest niestety ciężka 800gr. Ma świetne pole widzenia i głębię oraz wyrazistość jak za taką cenę poniżej 900 PLN, Lubię w nią patrzyć.

 

 Czy warto ją sprzedać i kupić Kowę 6x30 YF II mającą podobne atuty i mniejszą wagę 500gr?  Ceny obu lornetek nowych są zbliżone do siebie. Kowy używanej nigdzie nie ma, są tylko nikony. Nie potrzebuję więcej niż 6x,7x.

Edytowane przez puni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

   Kowa jest https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_375&products_id=6496&lunety=Lornetka Kowa 6x30 YF II SKU YFII 30 6. Sam taką mam od niedawna. Jest w porządku. Nie widać żadnych istotnych  wad optycznych. Dobry pokrowiec. Pole widzenia myślę że 7,7 stopnia. Pokrętło chodzi z należytym oporem. Jeśli masz ją długo nosić to 400 g robi różnicę. Też szukałem używanej i nie było.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, puni napisał(a):

Potrzebuję małą lornetkę wypadową  do plecaka, na pasek, na dzień, w miarę lekką, niekoniecznie dachową. Mam Nikon EX 7x35. Jest niestety ciężka 800gr. Ma świetne pole widzenia i głębię oraz wyrazistość jak za taką cenę poniżej 900 PLN, Lubię w nią patrzyć.

 

 Czy warto ją sprzedać i kupić Kowę 6x30 YF II mającą podobne atuty i mniejszą wagę 500gr?  Ceny obu lornetek nowych są zbliżone do siebie. Kowy używanej nigdzie nie ma, są tylko nikony. Nie potrzebuję więcej niż 6x,7x.

Ja polecam opticrony => https://www.astroshop.pl/instrumenty/opticron-lornetka-adventurer-t-wp-10x42/p,62834#specifications

Mam dokładnie taką lornetkę i szukałem długo zanim znalazłem coś na pasek na szyję na wycieczki piesze. Lornetka jest przede wszystkim zgrabna i lekka i metalowa :). Tam nie ma plastiku.

Są jeszcze mniejsze wersje 6,5x32 => https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-6%2C5x32/470

Na forum jest dużo opinii tej mniejszej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mam świadomość ze trudno będzie cos takiego upolować ale gdyby wpadla ci gdzies w oko szerokokatna lornetka Revue 7x35 porro 174/1000 m czyli 10 stopni  to zdecydowanie polecam i sam właśnie uzywam jej do turystyki i nosze wlasnie na pasie, polecam każdemu ten sposób taszczenia bino. Dla mnie to przełom , lornetka jest prawie tak samo szybko dostępna do uzycia co wiszaca na szyi a komfort nie porównywalnie lepszy w kazdej sytuacji.Mozna nosząc w ten sposób zakceptowac śmiało troche dodatkowych gram.

 

 

Ale wracajac do lornetki, mimo iz to praktycznie sam metal i szkło to lornetka waży zaledwie 600 gram co jest dosc rzadkim wynikiem w starszych lornetkach i jak widac po Nikonie rowniez we współczesnych. 

Lornetka o pieknym klasycznym kształcie ale przede wszytkim bardzo dobra meczhanicznie i optycznie choc zapewne współczesne bina wygrają z nią na polu transmisji ale absolutnie nie jest jakoś ciemno i nie odczuwam braku transmisji na pieszych wojażach.

Robote robi szerokie pole i odkad mam dwa modele szerokich 7x35 zrobilem sie w tym aspekcie marudny 😉 jak dla mnie ta Kowa ma za małe pole wlasne okularów, 6x8 48 stopni to mniej niz plose i nie jest to to czego oczekiwalbym od lornetki wiec zdecydowanie wolalbym opticrona ale o powiekszeniu x8 raczej. 20240510_164829.thumb.jpg.be27288cb6a007690ab4f943caa625ac.jpg20240510_164928.thumb.jpg.98f081d14a36007dc5853f235be81fe7.jpg20240510_164855.thumb.jpg.5790eb2973d30e82906cac573daa301b.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojt0000 napisał(a):

Ja polecam opticrony => https://www.astroshop.pl/instrumenty/opticron-lornetka-adventurer-t-wp-10x42/p,62834#specifications

Mam dokładnie taką lornetkę i szukałem długo zanim znalazłem coś na pasek na szyję na wycieczki piesze. Lornetka jest przede wszystkim zgrabna i lekka i metalowa :). Tam nie ma plastiku.

Są jeszcze mniejsze wersje 6,5x32 => https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-6%2C5x32/470

Na forum jest dużo opinii tej mniejszej.

Jak na dzień to może 8x32 z tej serii, jest całkiem przyzwoita 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzą tylko nowoczesne lornetki dostępne w polskim Internecie lub na rynku wtórnym.

Wyleczyłem się ze starych klasycznych i pięknych lornetek już kiedyś miałem kilka.

Szacunek za szukanie i serwis starego sprzętu oraz wypatrywania miesiącami okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mysle ze opticron 8x32.

 

Spscjalnie ich nie szukam itd boje sie binoholizmu chociaz kilka lornetek i tak mam ale i pozbywam sie 😁 zwyczajnie czasem cos trafi sie fajnego na olx to biore z ciekawości jak np to Revue trafiło sie w idealnym stanie i fajnych pieniądzach to jak nie kupić  🤣ale jak ma.byc lornetka na juz to zdecydowanie szukanie klasyka to nie najlepszy pomysł. 

 

No sorki za offtop i raz jescze sugeruje opticrona 8x32. Rozsadne pieniądze waga i jakość. 

Kolega który ja posiadał sam mi ją  polecał gdy szukalem czegoś  w tym stylu oraz czytalem wtedy o niej kilka dobrych wpisow opini. 

 

Edytowane przez Koszy89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat starych lornetek szerokątnych 6-7x. Ze starych, które miałem mogę polecić to tylko KOMZ 6x24. Wszystkie japońskie 7x35 typu Town & Country, Sans & Streiffe Hunter 810 czy Jason Statesman z niebieskimi powłokami okazały się padłem gdy skierowałem na wieczorne niebo. Ponoć Swift Holiday lub Panoramic 7x35 są przyzwoite, ale trudno je zdobyć, a ich ceny za granicą przekraczają realną wartość. Za najlepszą lornetkę 7x35 z polem 10° uważa się Bushnell FPO Rangemaster. Okulary z metalowymi ringami odznaczały się najwyższą korekcją, ale cena tej lornetki sięga średnio 4k. 

Co do Opticrona radzę od razu sprawdzić kolimacje i czy w obu okularach ostre pole zajmuje ten sam obszar. Miałem do czynienia z 6.5x32, 8x32 i 8x42. Wszystkie nie były dobrze dostrojone i czułem dyskomfort podczas obserwacji. Może wadliwa partia, ale ja już po te lornetki nie sięgnę.

Jak kolega wyżej proponuje skupić się na lornetkach APM.

Co do Kowy 6x30 YF to nie wiem czy tak wąskie pole widzenia będzie ci odpowiadać 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Może warto zastanowić się nad lornetką Kowa BD II XD 6.5x32 z polem prawie 10°. Mam i bardzo polecam.

Cena to jakieś 1600, ale moim zdaniem warto.

 

W jakiej odległości od środka pola traci ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ajot napisał(a):

W jakiej odległości od środka pola traci ostrość?

Mój egzemplarz trzymał zarówno w dzień jak i w nocy (punktowe gwiazdy) do 75% od osi. Naprawdę przyjemna lornetka posiadająca komfortowe okulary z widoczną w całości krawędzią pola.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, puni napisał(a):

@Behlur_Olderys  Czy miałeś tańszą małą Kowę zanim kupiłeś dachowkę?

 

 

Nie. Kupowałem ją jako pierwszą tego typu lornetkę.

Prawdopodobnie zmniejsza to wartość moich pozytywnych doznań, chociaż po prawdzie miałem wcześniej SkyMastera 15x70 ale to zupełnie inna para kaloszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.