Skocz do zawartości

Porównanie refraktorów Kson 80/400 vs SW 80/400 vs Vixen 80/1200


JSC

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, JSC napisał(a):

Ja licze na 4" EDka f/12. Czuje ze bedzie dobry. Czy przebije mojego 4" TSa f/11? Jedna rzecz juz mi sie w nim podoba - 30cm odrośnik :] oby tylko nie latal na boki, bo jest zsuwany.

 

A jak wygląda np. Wega w tym TS-sie ED f/11: czy widać jakakolwiek aberkę chromatyczą ?
Czytałem na CN, że wersja SD na FPL-53 nie pokazuje żadnej aberki na żadnym obiekcie, i bardzo ciekawi mnie, czy jest nadzieja, żeby to była prawda.
 

Co do odrośnika, to łatwo można go przedłużać we własnym zakresie, tak że ja niekoniecznie muszę mieć dłuższy odrośnik z fabryki.
Ale taki na pewno dobrze świadczy o producencie i daje nadzieję, że reszta teleskopu też nie będzie "minimalistyczna".

 

 

 

3 godziny temu, JSC napisał(a):

(...)

Szkoda, ze nie mam jakiegos EDka 80mm, bo jak dla mnie tez byloby fajne porownanie ile ktory moze wyciagnac poweru. Ta zdolnosc do uzyskiwania duzych powiekszen to zaraz po obrazie dysku Airego podstawowa zaleznosc i test dobrej optyki. Oczywiscie sam bym musial zerknac, aby porównac, bo " mydło" dla kazdego znaczy co innego.

(...)

 

Co do EDka SW 80/600, to przy dobrym seeingu u mnie w wyciągu jest okular 2.5 mm (TOE), bo tak najwygodniej mi się obserwuje szczegóły.

Dyski Airiego są nadal ostro zdefiniowane i widać kolory, np. niebieski takiego Izara B.

Ale mój egzemplarz może być z tych bardziej udanych.

Natomiast tak dobre obrazy mam dopiero odkąd EDek dostał kątówkę BBHS, a wcześniej z kitową było wyraźnie gorzej.

 

Przynajmniej raz w wyciągu miałem wypadkową ogniskową poniżej 2 mm przy okazji porównywania Barlowów.

Jeden z Barlowów dawał taką aberkę, że za bardzo nic już nie było widać, natomiast drugi dawał po prostu większe powiększenie, bez zauważalnej degradacji obrazu.
I ten obraz był nadal całkiem w porządku, tyle że aż takie powiększenie w niczym już nie pomagało i było tylko ciemniej, więc normalnie nie ma sensu tak obserwować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Skrobne cos o tych dolączonych okularach.

 

20240516_161718.thumb.jpg.67ff40d46b3703761d367788cf6dcc23.jpg

 

Tak o nich czytam.... to niezwykle interesujaca konstrukcja Bertele

post-35949-0-55234400-1487343325.jpg.941a147614c4e7be22a54a9a1afeef75.jpg

 

 

Sa bardzo dobrze wykonane. Ciężkie. Metalowe. Nie wiem czy akurat pasuja do f/5. Musze je dokładniej przetestowac przy f/15.

 

Tak jak pisałem wydaja sie byc bardzo ostre, ale daja niebieską cienką obwódke przy f/5 na Księżycu (10mm). 

Ortho 10mm BCO daje w Ksonie zupelnie czysta krawędź.

Lekka poprzeczna AC nie jest zla - moze redukowac dyspersje atmosferyczna,  po prostu trzeba sie im bliżej przyjrzec.

 

Widac, że ten Kson mocno eksperymentuje. Tu klejony obiektyw, tam jakies Bertele.... To moze byc za jakis czas Czarny Koń (Kson) rynku teleskopów.

Te okulary to stara konstrukcja, ale chwala im za to ze ja odgrzebali. Lubie proste okulary z minimalna ilościa szkła. To nie jest jakosc plastikowych odwróconych Kellnerów "Super".

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez ciekawi mnie, czy F/11 na FPL-53 faktycznie nie wykazuje żadnej aberki. 

 

Mam takiego samego 102ED F/11, jaki ma JSC, tyle że w wydaniu Altair Astro. Jak mi się zachce, to używam go z budżetowym bino OVL i z dedykowanym barlowem x2.0 lub z x1.6 od WO. Za to do przypowerowania mam parkę Japan Genuine Abbe Ortho 9mm i Fujiyama Ortho 7mm. Że tak to ujmę, daje rade na Jowiszu z powerem x240 i na Księżycu z x320. Naprawdę trzeba się postarać, żeby coś złego powiedzieć o aberce. 

 

Niedawno jeden kolega geek z lokalnego stowarzyszenia astro testował go naprzemiennie ze swoim Takiem FC-100, ale jakimś starszym modelem. Używał swoich odjechanych okularów TeleVue i Pentax i wyszło mu, że naprawdę zauważalna różnica zaczyna się przy powiększeniu x200. 

 

W odpowiedzi na moje pytania, pan Kasai (właściciel japońskiej firmy Kasai robiącej takiego samego F/11 w kolorze czarnym) stwierdził, że wersja FPL-53 jest głównie dla... (odpuszczę sobie moją interpretację)... lubiących pokazać, że mają FPL-53. Dodam od siebie, że w moich wyspiarskich warunkach nie ma szans wykorzystać potencjału FPL-53, jeśli faktycznie jest jakiś ponad FPL-51 przy F/11.

 

Gdzieś na Astromaniaku są moje testy na gwieździe, na Wedze chyba też. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

To wbrew pozorom nie jest takie proste, aby stwierdzic czy jest abera w dobrym teleskopie przy powiekszeniach rzedu 2.5xD...3xD. Czy pochodzi ona od okularu czy atmosfery czy pryzmatu... ? Do tego dochodzi dzialanie naszego oka i mózgu.

Mozna stwierdzic czy jest podłuzna czy poprzeczna. Myśle ze trudniej zinterpretowac wlasnie ta poprzeczną.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, oicam napisał(a):

@JSC To może być fajny Edek, jednak ja mając takiego TS-a chyba nie zdecydowałbym się na zakup podobnego teleskopu. Oczywiście ktoś to musi przetestować, żeby inni wiedzieli z czym mamy do czynienia. Podejrzewam, że ten KSON ED f/12 będzie bardzo podobny do Twojego TS-a.

 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek (czyli JSC swojego TS-a na Ksona). 

Maciek ma 100 % racji. 

JSC, dla Ciebie jedyny progres to byłby achromat 5" F/18-20, czyli coś absolutnie nie do zdobycia albo APO 5-6", może Askar? 🙃

Albo jakiś wypasiony Mak np. Intes. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JSC napisał(a):

Szkoda, ze nie mam jakiegos EDka 80mm, bo jak dla mnie tez byloby fajne porownanie ile ktory moze wyciagnac poweru. 

 

Hej!!!

Mam ED'ka 80mm i zabieram go (jako teleskop podróżny) w pierwszy tydzień września do Wicia. Będę tam urlopował. Musimy się zgadać, to porobimy stosowne testy :-).

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Oj to koniecznie! Przypomnij mi tylko jak juz bedziesz wyjezdzal. No i refika na zapomnij ;)

Juz patrze co tam bedzie wtedy na niebie....

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatol napisał(a):

 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek (czyli JSC swojego TS-a na Ksona). 

Maciek ma 100 % racji. 

JSC, dla Ciebie jedyny progres to byłby achromat 5" F/18-20, czyli coś absolutnie nie do zdobycia albo APO 5-6", może Askar? 🙃

Albo jakiś wypasiony Mak np. Intes. 

O to to. Tego mu trzeba. A jak Wielkiej Berty nie dostanie to wypasionego Maka albo klasycznego Cassegraina 7 - 8 cali. Albo lepiej Gregoriana 7 cali f/30-40.

Ostatecznie Askar albo Takahashi🤣

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Podobaja mi sie te okulary  Ksona Bertele :)

przetestowane dzis z 4" EDkiem f/11.  Niebieskiej obwodki wokoł Ksiezyca nie było. Ostrośc bardzo dobra. 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.