Skocz do zawartości

Weekend na wsi


Andrzej (Lysy)

Rekomendowane odpowiedzi

W ostatni weekend miałem przyjemność gościć w rejonie Łosic w miejscowości Kaliskie. Są to bardzo fajne rejony z naprawdę czarnym niebem. Już się cieszę na wyjazdy w to miejsce w zimie, ostatnie noce były jednak lekko "zafarbione" (:.

Zrobiłem w ciągu dwóch nocek kilkadzieciąt fotek i sukcesywnie wrzucę tu efekty tej sesyjki. Na razie M.Way w rejonie Cygnus, total time:20min, 5x4min, Iris, Gimp. EM-200, canon10D, ognisko wypadkowe 184mm.

Hej.

milkyway.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję nad kolorkami ale to nierówna walka (: Zamieszczam fotkę M31 resamplig 30%. Niestety zastaosowałem co najmniej o połowę za krótki czas naświetlania, łącznie 13,5 min, przy ISO 800. Trudno z tego coś wyciągnąć, teraz po takich małych doświadczeniach wiem że lepiej się ustawić na zrobienie jednej porządnej fotki przez sesję niż pstrykać na prawo i lewoja mi się zdarzyło...

M33 przy takich samych naświetlaniach jest niemal niewidoczna na fotce wynikowej.

Hej.

M31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, fotki bardzo ładne ale w przypadku m31 aż się chce krzyczeć o więcej materiału do obróbki, 13minut to naprawdę prawie nic. Moim zdniem warto pojechać tak z 15x3min + 5x4min +5x5min o ile montaż pociągnie.

Co do skakania po różnych obiektach, to obawiam się, że jeszcze trochę czasu minie zanim z tego się wyleczysz, mi np. jakoś jeszcze się nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, z tego co widze nawet kosztem mniejszego ISO lepiej zrobić zdecydowanie więcej fotek. Podejrzałem przy okazji wyniki Waszej sesji z Czarkiem, rzeczywiście u mnie czas naświetlania jest niemal o połowę krótszy. Pomijam już mój totalny brak wprawy w obróbce graficznej takich fotek, staram się wykorzystać potęże możliwości IRIS, to fajny progamik, ale dośc skomplilowany w obsłudze. Jeszcze tochę powalczę z M31 na pewno (:.

Hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do skakania po różnych obiektach, to obawiam się, że jeszcze trochę czasu minie zanim z tego się wyleczysz, mi np. jakoś jeszcze się nie udało.

 

:szczerbaty: święta prawda :rolleyes:

ja myślałem już nawet o jakiś łańcuchach, zakładanych na montaż, coby tak choć trochę ograniczyć "latanie" po niebie :ha: bo potem zazwyczaj nawet niemam czego "obrabiać", a tym bardziej co pokazać

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję nad kolorkami [...]

Zobaczyłem najpierw zdjęcie z tego postu i pomyslałem że było cyknięte przez Muflona (co by wiele wyjasniało). Dopiero potem wyczytałem że przez 80ED. Skoro tak to chyba trzeba się będzie zaczaić na 100ED jak się pojawi w D.O. (w końcu kiedyś musi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem najpierw zdjęcie z tego postu i pomyslałem że było cyknięte przez Muflona (co by wiele wyjasniało). Dopiero potem wyczytałem że przez 80ED. Skoro tak to chyba trzeba się będzie zaczaić na 100ED jak się pojawi w D.O. (w końcu kiedyś musi).

 

A co Ci niby pomoże 100D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Ci niby pomoże 100D?

Dziwne pytanie... Skotro 80-ka jest dobra, to 100-ka będzie jeszcze lepsza. Z dwóch telepów różniacych sie tylko aperturą, wybrałbym większy. Przede wszystkim - zdolność rozdzielcza!

Faktycznie że C80ED-R jest nawet jaśniejszy niż 100ED (f/7,5 vs f/9). Ale chyba 100 pokaże więcej szczegółów... choć dłużej trzeba ją wozić na montażu.

Sądząc po zdjęciu ty też doceniasz duże apertury :rolleyes:

A zresztą czy 100 to duzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz bo większa rura nie zawsze jest pożądana. m31 w 80ED ledwo się mieści na chipe 300D, więc obawiam się w 100 i z mniejszą światłosiłą to już się nie zmieści. Przez Muflona rozumiem maś na myśli Mewlona, oczywiście można i nim fotografować ale już tylko kawałki m31. Tak więc nie można uogólniać pewnych pojęć, tak więc nap. Tak90 w pewnych zastosowaniach jest lepszy od Tak130 mimo, że dużo mniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję nad kolorkami ale to nierówna walka (: Zamieszczam fotkę M31 resamplig 30%. Niestety zastaosowałem co najmniej o połowę za krótki czas naświetlania, łącznie 13,5 min, przy ISO 800. Trudno z tego coś wyciągnąć, teraz po takich małych doświadczeniach wiem że lepiej się ustawić na zrobienie jednej porządnej fotki przez sesję niż pstrykać na prawo i lewoja mi się zdarzyło...

M33 przy takich samych naświetlaniach jest niemal niewidoczna na fotce wynikowej.

Hej.

 

Całkiem pikna :helo: ta Twoja M-ka!!!

Samokrytyka dobra sprawa, ale na prawdę JEST DOBRZE :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz bo większa rura nie zawsze jest pożądana. [...]

Niewątpliwie - masz rację. Ja myślałem głównie o wizualu gdzie pole widzenia możemy powiększać do pewnej granicy okularami o malejących powerach.

Power kamerki jest stały i zazwyczaj dość duży (np. Neximage odpowiada okularowi 5mm) i na ogół go tylko powiększamy barlowami.

Wtedy jedyna szansa na zmniejszenie poweru / zwiększenie pola to reduktory ogniskowej. Wiem że np. Intesy maja dedykowane, firmowe reduktory ale D.O. ich nie sprowadza. Ogólnie - może być z tym kłopot. Niby oczywistość a nie do końca uświadamiałem sobie pełne konsekwencje długiej ogniskowej.

 

A własciwie po cholerę 100ED ma dłuższą rurę? Czego się bać - dużej swiatłosiły? Przesież to APO? Powinny być dwa oddzielne podmodele 1000ED - długi/planetarny i krótki/DS'owy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna "walka" z grafiką w progamie IRIS, wykorzystałem funkcje black i white2 oraz nowe możliwości wersji 5.1, również dodałem kilka klatek (różnica około 2 godzin) łączny czas wyniósł około 30min przy ISO 800. Szum zredukowany filtrami gaussa, obróbka w formacie tiff, potem do jpeg. Niestety gimp nie posiada tej mozliwości co ps (lub nie wiem jak ją ustawić) a mianowicie definiowania stratności przy zapisie jpg, Obrazem "przyciąłem" do jpg-a jakąś prostą aplikacją graficzną.

Pozdr.

m31_a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety gimp nie posiada tej mozliwości co ps (lub nie wiem jak ją ustawić) a mianowicie definiowania stratności przy zapisie jpg, Obrazem "przyciąłem" do jpg-a jakąś prostą aplikacją graficzną.

Pozdr.

 

GIMP pyta o parametry JPEG przy zapisie. A propos - czego używacie do obróbki, jeśli nie Photoshopa? Prawie 3 tysiaki to jednak trochę drogo, a GIMP niestety np. nie obsługuje 16 bitów na kolor.

post-1935-1126963865_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal wszyscy używają ps, co do gimpa ja używam go jedynie do końcowej obróbki filtrami. IRIS wprowadził w tej chwili sporo narzędzi i przy ich wykorzystaniu full no i przy dobrej jakości "wsadu" samo wykończenie fotki w ps wiele nowego nie wniesie. Brak obsługi 16 bit w gimp to rzeczywiście kicha.

Jest wiele programinków "wybiórczo" działających ale całkiem dobrych jak np. neat image do redukcji zaszumienia na fotkach.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.