Skocz do zawartości

Teleskop dla kolegi...


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Napisz tam tak:

 

Cześć!

Chciałbym zakupić sobie teleskop którym będę obserwował z balkonu, czasem z pod bloku a bardzo, bardzo rzadko na wsi. Interesują mnie planety, ich realistyczne barwy, fazy Wenus, przerwy pomiędzy pierścieniami Saturna oraz Wielki Huragan na Jowiszu. Chodzi mi o to by było widać szczegóły atmosfery, chcę coś z dużym powiększeniem ale nie żarówkę jak synta! Bardzo zależy mi na BARDZO STABILNYM mocowaniu w podłożę. Proszę nie pisać nic o dobsonach bo są kijowe i mają opcję tylko w bok lub do góry co bardzo utrudnia śledzenie planetki. Jeśli się da to zależało by mi żeby zmieścić się w 1500 max 2000 zł. Jeżeli to możliwe prosiłbym o funkcję podążania za ruchem gwiazd (i planet).

 

Pozdrawiam.

 

PS. Weź se Demo kup też taki teleskop a nie zbierasz na 12" po to by tylko zobaczyć jak wygląda M31 albo M42, przez ten co ja sę kupię na pewno też je zobaczysz! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 150/750 będzie dobrym wyborem(proponuje marke sky watcher,celestron,soligor) ze względu na stosunkowo niewielkie wymiary i przyzwoitej wielkości lustro.Sam zakupiłem taki teleskop do obserwacji balkonowych i nie powiem o nim złego słowa.Można nim operować na niewielkim balkonie,daje ładne obrazy zarówno obiektów głębokiego nieba oraz planet.Teleskop również można zabrać na piesze wypady obserwacyjne,to całkiem mobilny sensowny sprzęt za niewielkie pieniądze,co nie jest bez znaczenia przy wyborze pierwszego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-...eq3-2,d818.html

 

Do planet lepszy, chociaż przerwy w pierścieniach nie zobaczy bo jej teraz nie widać.

Kolega chyba zapomniał jeszcze i reszcie sprzętu jakim są okulary to bardzo istotne a przedział cenowy bardzo skromny.

 

i tu uzasadnienie mojej porady http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=11&str=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można także zajrzec do działu "Sprzedam" . Ostatnio pojawiajawiało się tam Kilka MAK-ów i to o sporej aperturze 6" . ( niektóre to nawet z gratisem :rolleyes:http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...st&p=312192 ) Myślę że uzasadnianie "wrodzonych" predyspozycji do obserwacji planetarno-księżycowych, jest w przypadku tych sprzętów całkowicie zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten teleskop co podał grzybek80 ma funkcję podążania za planetkami? I o jakich powiększeniach mówimy? Bardzo mi zależy na tej funkcji. I żeby ostatecznie można było cyknąć fotkę w przyszłości jak sobie kasy uzbieram znowu.

 

PS. Zobaczę fazy Mercurego? Wiem że zobaczyć go jest bardzo trudno ale jak już w ogóle to pewnie radocha wielka! :D

 

<<<Będę dawał koledze pisać z mojego konta czasami.>>>

Dementorin

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ten teleskop podążał za planetami / gwiazdami musisz dokupić taki gadżet http://deltaoptical.pl/naped-w-jednej-osi-...2-cg4,d583.html , ze swojej strony polecam, bo ułatwia prowadzenie obserwacji z krótko ogniskowymi okularami. Do focenia z Maczka najlepiej nadają się kamerki.

Fazy Merkurego są w zasięgu tego teleskopu, oczywiście w sprzyjających warunkach. Samo oglądanie/zobaczenie Merkurego nie jest jakimś bardzo trudnym zajęciem, wystarczy tylko czysty horyzont i odpowiednia elongacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to by spełniało moje wymagania?

 

Częściowo tak. Nie wiem na ile stabilny jest ten lekki statyw. Ale biorąc pod uwagę, że tuba nie jest duża i do tego z prowadzeniem, więc może będzie dobrze. Ale pozostaje jeszcze dokupienie dobrego okularu planetarnego dającego powiększenie 200-250x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mam Maka 127 na EQ3-2. Do planet jest bardzo dobry, do DS nie jest zły. Ok ma małe pole bo ogniskowa jest 1500 ale w wiekszości przypadków wystarcza. Co do powera teleskopu. Nie nastawiaj się na power 200x ze względu na...... pogodę i..... ustawienie planet na niebie. Jowisza masz nisko, Saturn ma pochylone pierścienie a Marsa nie widać. Pogoda tez nie często pozwala na power 150x na planetach- szczegónie w takim położeniu, w jakim się obecnie znajdują. Ok Księżych wygląda Super w powerze 150x. Wenus zobaczysz teraz dobrze ale power 200x Ci nie jest potrzebny, bo w zasadzie to Fazy pooglądasz i w 100x bez problemu a i w 50x też będzie dobrze . Merkurego tylko w Lornetce widziałem. Uran i Neptun to gwiazdki w powerze 150x. Uran troche wieksza i jaśniejsza od Neptuna( tutaj satysfakcje że widziałeś najdalsze planety- detalu brak, choćbyś kupił lustro 12" ). Ja mam Plossla 10mm z zestawu jako okular planetarny i jest..... Bardzo dobry. Na Jowiszu WCP i pasy chmur widać. Widać tez pociemnienia. Z tym że po pierwsze musisz mieć pogodę. Po drugie musisz mieć planetę wysoko. Niestety Jowisz już tak zachwycać nie będzie. Plossl 10 to dobry okular. Nie koniecznie odrazu Lantana potrzebujesz. Mnie akurat ER najbardziej w Plosslu przeszkadza,a nie akość obrazu. Ok czasami minimalnie widać aberrację chromatyczną ale mnie to wogólne nie przeszkadza- widać ją minimalnie. Pozatym bardzo dobry okular. Wkładałem do Maka LVW22 i.... nie kupiłem go. Kupiłem za to SWAN 15 William Optics i jestem bardzo zadowolony. Dobra cena- dobra jakość. Mnie LVW nie zachwycił. Ok w refraktorze tak ale w Maku nie. Wolałbym SWANa 20 niż LVW22 ale to subiektywna opinia- widziałem na zlocie przez obydwa i wybrałem ten, który mi pasuje. W każdym razie nie napalaj się na duże powery :D bo się prawdopodobie zawiedziesz. Duża frajda to odnajdywanie i oglądanie DS. A w tym maku w okularze 32 i 25 widać je naprawdę bardzo ładnie. Ok może gromady otwarte takie jak Chchoty są zbyt rozległe dla niego ale i tak oko nacieszysz B) Pozatym Mak nie wymaga filtrów- ma bardzo dobry, kontrastowy obraz( po założeniu mgławicowego ja zbytniej różnicy nie widziałem a np. w newtonie była i to duża) i nie wymaga drogich okularów do uzyskania dobrych efektów. Nie ma kolimacji i ma małe wymiary- dlatego go kupiłem. Najlepiej jedź na zloty i tak jak ja pooglądaj przez różne sprzęty i zobaczysz co potrafią różne teleskopy.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz tam tak:

 

Cześć!

Chciałbym zakupić sobie teleskop którym będę obserwował z balkonu, czasem z pod bloku a bardzo, bardzo rzadko na wsi. Interesują mnie planety, ich realistyczne barwy, fazy Wenus, przerwy pomiędzy pierścieniami Saturna oraz Wielki Huragan na Jowiszu. Chodzi mi o to by było widać szczegóły atmosfery, chcę coś z dużym powiększeniem ale nie żarówkę jak synta! Bardzo zależy mi na BARDZO STABILNYM mocowaniu w podłożę. Proszę nie pisać nic o dobsonach bo są kijowe i mają opcję tylko w bok lub do góry co bardzo utrudnia śledzenie planetki. Jeśli się da to zależało by mi żeby zmieścić się w 1500 max 2000 zł. Jeżeli to możliwe prosiłbym o funkcję podążania za ruchem gwiazd (i planet).

 

Pozdrawiam.

 

PS. Weź se Demo kup też taki teleskop a nie zbierasz na 12" po to by tylko zobaczyć jak wygląda M31 albo M42, przez ten co ja sę kupię na pewno też je zobaczysz! :)

 

Fazy Wenus widać właściwie przez każdy teleskop. Poza fazami właściwie nie widać nic innego. Przerwy między pieścieniami teraz nie ujrzysz bo pierścienie ustawiają sie do nas bokiem. Jeżeli chodzi o Jowisza to jest teraz nisko nad horyzontem i tylko raz w tym roku trafił mi się taki seeing, że mozna było bez problemów zobaczyć czerwoną plamę (przez Syntę 8"). "Żarówę" taką jak Synta mozna "przygasić" fitlrem polaryzacyjnym, wtedy planety są ok. Właściwie tylko Mars, Jowisz i Saturn są planetami na których można dostrzec jakieś szczegóły i mozna na dłużej oko zawiesić podczas dobrego seeingu. Trzeba jeszcze dodać, ze podczas 1 nocy z reguły widoczna jest 1-2 z nich, a czasem żadna. Na dzień dzisiejszy jest Jowisz wieczorem i Saturn nad ranem, obie nisko nad horyzontem, więc obrazy zapewne będą kiepskie. I tu raczej żaden teleskop nie pomoże. Prędzej czy później trzeba będzie skupić się na DSach, których jest znacznie, znacznie więcej ;). I prędzej czy później trzeba będzie opuścić balkon i szukać coraz lepszych miejscówek na obserwacje tych DSów. Więc może lepiej by wziąc refraktor typu 120/600, który na DSach spisze się lepiej od Maka, chocby dlatego , że ma znacznie więskze pole ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...s_150/750_EQ3-2

Tutaj zachęcają mnie duże możliwości teleskopu lecz odrzuca aluminiowy statyw który pewnie się dygocze i gubi obraz nawet przy średnich powiększeniach. :/

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...AT_z_monta%BFem

Chyba ten teleskop nadaje się tylko do księżyca. :/ Tutaj mam wątpliwości do do mechanizmu. Proszę powiedzcie mi co mieli na myśli mówiąc że "W zestawie z plecakiem podróżnym oraz systemem AutoStar #494 zawierającym bazę 1400 najciekawszych obiektów. "? Dołączyli jakiś program na PC czy ci szuka na niebie obiektu który wpiszesz na tym pilociku?

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath..._150/1000_EQ3-2

Piszą że teleskop jest do wszystkiego a ze zdjątek coś właśnie tak wynika. Który z tych trzech jest najodpowiedniejszy?

 

Odpiszcie mi na to i na nic więcej bo już mam mętlik w głowie przez to że dajecie jakieś inne teleskopy i nie mogę się zdecydować! :/

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Widzę, że się zdenerwowałeś. Ok powiem Ci tak, skoro te 3 przedstawiłeś:

Ten refraktor 70/350- kompletny bezsens kupowania. 1400 obiektów... Ciekawe ile z nich zobaczysz. No chyba że będzie on jasne gwiazdy wyszukiwał. A tak na serio achromat 70/350 to porażka. Ty zakładałeś kwotę do 2000 wiec nie pchaj się w to. Na planetach detalu to racej nie zobaczysz- poza pierścieniami Saturna, chmurami i księżycami Jowisza ale jaka aberracja będzie.. na księżycu też. Do DS sie nie nadaje bo poprostu jest za mały.

 

Te newtony są ok. Róznicy wielkiej nie będzie, ten z krótszą ogniskową bedzie miał większe pole gdyż uzyskasz nim mniejsze powiększenia przy tym samym okularze. Będzie też mniejszy i lżejszy. Napisałeś przy nim, że statyw się dygotać będzie- ale to przy 1000 będzie bardziej dygotał bo jest to większe i cięższe z racji ogniskowej. Zasadniczo wszystko nimi zobaczysz i plenetki i DS i księżyc. Ja sam ogladałem przez Newtona 150/900 i było ok. Planetki gorsze niż w Maku DS minimalnie lepsze lub identyczne- zależy które. Ale i do planet i do DS sa filtry, które się akurat w Newtonach dobrze spisują więc w swoim czasie uzyskasz zadowalajace efekty. Co do doboru okularów to najlepszy jest zlot, tylko tam się przekonasz- jak widzisz na forum masz mnówstwo różnych opinii ponieważ to jest bardzo subiektywna rzecz, którą samemu zobaczyć trzeba.

 

Ogólnnie brał bym Newtona- nieważne którego, są bardzo podobne. Tylko nie ten refraktorek, zawiedziesz się na nim.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.