Skocz do zawartości

Wschody i zachody


Argon

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wspomniana sytuacja:

aAhYOr7.jpg

trafił mi się dość przypadkowo. Fotografowałem zachód nad zamarzniętym zalewem w Siedlcach i zobaczyłem, że zaraz jeden łyżwiarz mi się wślizgnie w kadr. Trzeba było tylko przycisnąć migawkę w odpowiednim momencie. Drugiej okazji nie było bo zszedł z lodu.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 19.03.2018 o 11:59, Pawcio napisał:

Wczorajszy zachód Słońca

Witam.

Tak sobie myślę że na nasze zdjęcia przedstawiają tą samą charakterystycznie zagiętą smugę kondensacyjną !  :essen:

Na mojej fotce (zoom 24x) sięga ona ok 1st nad horyzont. Wyraźnie widać że jest bardzo odległa a jej widoczność była możliwa jedynie poprzez odpowiednie podświetlenie.  Jeżeli fociłeś z okolic Inowrocławia a ja z Ciechanowa to dzieliło nas 160 km.  Kierunek się zgadza idealnie, czas zdarzenia również. Tylko odległość mnie mocno ciekawi - myślę że miałeś do niej sporo  ponad 100 km.  Razem to by było 300 km - przyzwoicie daleka obserwacja !

Możesz coś dokładniej oszacować ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robiłem  z Inowrocławia (52.772659, 18.237616) tą samą smugą zrobił także kumpel z Wągrowca https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/29432679_1996804510536597_545335303468292579_n.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=v1%3AAeFxeiLKXNUcTHWTJp-0OomTlcm31c-Dw_kWHguq1mK7y0ExI67TbavGfRjr4qd4Z8e6C5w8kieYJOX7SOuJ-voSdESKvUlQ9OwPGES6gRCr5g&oh=8d2d6bad18086e5e2628bba58058c70a&oe=5B43C75C Ta sama pojawiła się także na innym zdjęciu z Wielkopolski - ciekawa sprawa! :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest w Ciechanowie  multum nowych wiaduktów  i ani jednego  z czystym widokiem na zachód   :swear:   Widokowy potencjał jaki oferują jest mizerny ze względu na  niemalownicze industrialne przeszkody albo wszechobecne okablowanie.  Dobrze że przynajmniej Słońce nie było zbyt jasne tak jak w ostatnich dniach.

 

P1000935 A.jpg

P1000951 A.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Sobotni zachód z Doliny Jaworzynki.

Mam pytanie techniczne - jak to robicie, że słońce na Waszych zdjęciach wychodzi niemal idealnie okrągłe, a jednocześnie pierwszy plan jest poprawnie naświetlony? I jak bezpieczniej fotografować wschody/zachody - patrząc przez wizjer (czyli potencjalnie niebezpiecznie dla oka) czy przez live view (to z kolei chyba groźne dla matrycy)? Dzięki za pomoc!

IMG_1037.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, grogmir napisał:

Sobotni zachód z Doliny Jaworzynki.

Mam pytanie techniczne - jak to robicie, że słońce na Waszych zdjęciach wychodzi niemal idealnie okrągłe, a jednocześnie pierwszy plan jest poprawnie naświetlony? I

Witam.

Z moich doświadczeń wynika że do poprawnego naświetlenia Słońca nad horyzontem potrzeba spełnienia kilku warunków.

Najważniejszym jest odpowiedni stosunek jasności Słońca do tła nieba. Czyste, przejrzyste i nie zachmurzone niebo  skutkuje  dużym, rażącym blaskiem Słońca co bardzo utrudnia uzyskanie ciekawego zdjęcia.  Najlepsze efekty poprawnego naświetlenia całego kadru można uzyskać trafiając na pogodę z lekkim "zamgleniem" atmosfery. Walory estetyczne zdjęcia wydatnie poprawi także obecność chmur i ewentualnych obiektów przyrodniczo - architektonicznych w pobliżu tarczy Słońca.

Prawda jest taka że trzeba cierpliwie polować robiąc wiele zdjęć aż się trafi w optymalny plener, pogodę i ujęcie.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.