Skocz do zawartości

Jowisz 2011/2012


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

A jakby zrobić go ciut ciemniejszego i trochę niższą gammę to od razu ciut więcej widać w głównym białym pasie :)

 

Nawet znacznie lepiej właśnie przechodzę z obróbki laptopowej na porządny monitor

na laptopie mam mleko i zupełnie przekłamane barwy chyba matryca już się kończy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet znacznie lepiej właśnie przechodzę z obróbki laptopowej na porządny monitor

na laptopie mam mleko i zupełnie przekłamane barwy chyba matryca już się kończy...

 

 

Z laptopem też miałem taki sam problem , tytlko wyjątek pancernego Panasonic-a który mial bardzo dobrze ustawine kolorki.

 

Teraz korzystam z moniiktora i zwyklego PC w obserwatorim i dużo lepiej sie na tym pracuje .

 

Co do 3x15 sek MCcartenej ;) ma rację , inaczej bez WinJposa się nie obędzie detal będzie pojechany i koniec - choc może się wydawać że jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze foto z Chameleona. Chyba jest nie najgorzej ale mogłoby być lepiej ale:

1. Niestety nie mam prowadzenia i muszę prowadzić ręcznie.

2. Używałem tylko 8fps ponieważ mój stary laptop nie wyrabia przy większej prędkości.

3. Podgląd podczas nagrywania strasznie się zacina przez co moje ręczne prowadzenie nie było zbyt płynne.

Avika obrabiałem wg tego tutorialu:

Tiffa w registaxie 5 ponieważ skończył mi się okres próbny astra-image w PS icon_rolleyes.gif

Stack z zaledwie 385 klatek z 1300.

 

C6" + PG Chameleon, + filtr czerwony gso

 

jowisz.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo się zastanawiałem czy wkleić tą fotkę. Jest to ostatnia fotka zrobiona przy pomocy CCD NexImage z nowym teleskopem Orion UK VX10(1/10 lambda) nie do końca dobrze skolimowany gdyż czekam na kolimator. Pokazuje ją do późniejszego porównania, gdy będę miał już nawą CCD i dobrą kolimację. Dodam jeszcze, że była robiona przy kiepskich warunkach pogodowych.

hjjkl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie przeniosłem się z obróbkami na PC. Po kilkugodzinnym konfigurowaniu "cudownego",

przyjaznego, wyposażonego w ładne (czytaj-duże, czytaj dalej- tzn. za duże) ikonki systemu WIN7.

 

Żeby się nie w... do końca od czasu do czasu odpalałem ipada. Jest to prymitywny, nie wymagający obsługi i nerwów - prosty i

przeznaczony dla amerykańskich blondynek tablet, ale ma około 100 DROBNYCH ZALET zalet: np. w ciągu 3 sek. od włączenia urządzenia

hula sobie w trybie wifi na wszystkich dostępnych kartach i routerach :):) Niestety pomimo nowego systemu WIN stwierdzam z żalem że do

systemów i rozwiązań APPLEa droga wydłużyła się jeszcze bardziej.

 

Po kilku pomysłach jakimi przymiotnikami powinno definiować się inteligencję twórcy WN7 udało mi się powyłączać 90% bardzo przyjaznych aplikacji

i nawet udało się połączyć bezprzewodowo z netem - sam miodek...;)

 

Wrzucam przeprocesowane jeszcze raz stacki z ostatniej sesji żeby pokazać różnicę w wynikach obróbki na notebooku i monitorze PC-ta.

 

Stosowałem w zasadzie te same techniki i softy.

obrobka.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak-userzy ;) BSODy mają przecież swój niepowtarzalnych charakter...

 

Wczoraj próbowałem łapać tranzyt WCP, ale dość mocno wiało i warunki były fatalne. Poniżej porównanie WPC z 15 października i z wczoraj... Wiele tam się nie zmieniło poza może tym jaśniejszym materiałem na "lewo" od plamy. Na opozycję to ja poproszę niską wilgotność i brak wiatru... No i widać jak dużo zależy od warunków atmosferycznych. :burza:

comparison.png

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z założeniami dzisiaj full obróbka na dużym monitorze.



 

Nie jest to oczywiście powalający efekt :szczerbaty: ale surowy materiał wyjściowy avi jest kiepskiej jakości z

powodu paskudnego seeingu. Po godzinnej zabawie w PS napiszę jedno - nigdy więcej prac graficznym na starym l

rachitycznym laptopie ;)

Untitled-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek 31.X podwójne przejście Io i Ganimedesa na tle tarczy Jowisza. Do tego w tym samym czasie na tarczy będą widoczne cienie satelitów. Jowisz będzie około 25 stopni nad horyzontem, czyli nie będzie aż tak źle. Czekam na fotki :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seeing był całkiem dobry, choć niebo było dość zamglone, co ograniczało jasność Jowisza. C11 + Korektor dyspersji atmosferycznej + Basler Ace acA640-100 + Meade TeleXtender 2x.

 

 

f/20; LRGB; 20:07 - 22:30 UT:

2011-10-27-2007.0-v2-lum-LRGB.png2011-10-27-2034.0-v3-lum-LRGB.png2011-10-27-2113.0-v5-lum-LRGB.png2011-10-27-2158.0-v7-lum-LRGB.png2011-10-27-2230.0-v8-lum-LRGB.png

 

f/20; YRGB; 20:04 - 22:29 UT:

2011-10-27-2004.0-v2-yel-LRGB.png2011-10-27-2032.0-v3-yel-LRGB.png2011-10-27-2112.0-v5-yel-LRGB.png2011-10-27-2200.0-v7-yel-LRGB.png2011-10-27-2229.0-v8-yel-LRGB.png

 

Luminancja z żółtego filtra szerokopasmowego (#12; Y); 20:04 - 22:00:

y-2004.pngy-2111.pngy-2200.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No...moje fotki to oczywiście resampling :) - ogniskowa około wypadkowa około 6 metrów.

Ponieważ do układu doszedł korektor abbery specjalnie zainwestowałem w parafokalny barlow

żeby zostawić prawidłowe przeniesienie obrazu na matrycę ("zwykłe" barlowy działają jak szkło

powiększające- im dalej detektor tym obraz jest większy).

 

 

Zawsze staram się dostosować ogniskową układu do wymiaru pixela kamerki, pisałem wielokrotnie, że przewymiarowywanie

(czytaj stosowanie zbyt dużych wielokrotności barlowa) nic nie daje z uwagi na utratę kontrastu i konieczność zwiększania fps.

Są jednak sytuacje gdzie jest to wykonywane - dla małych kątowo obiektów (Mars np.) przy niewielkich lustrach

oraz w przypadku wyjątkowo korzystnego seeingu - można wtedy trochę nagiąć kryterium Nyquista :)

Przyjmuje się że minimalny rozmiar obiektu na matrycy nie powinien być mniejszy niż 100x100 pix.

 

Oczywiście większym grzechem jest zbyt mała ogniskowa która powoduje zwyczajnie utratę danych

(cały czas ogniskowa w kontekście rozdzielczości matrycy).

 

Natomiast obróbka to inna para kaloszy - stackowanie z resamplingiem przynosi realne

pozytywne efekty, poza tym potem praca z materiałem w większym size jest o wiele łatwiejsza,

przynajmniej dla mnie ;)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie musi być metr i 4km wysoko , czy ciepłe wyspy Barbados ;)

 

http://www.astronomy.ru/forum/index.php?action=dlattach;topic=4408.0;attach=346341;image

 

Autor niejaki kryptonik reszta tu http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,4408.7900.html , po rosyjsku więc łatwo zrozumieć , szczególnie tym którzy musieli sie uczyć ;) ja miałem 4 na maturze z ruskiego :rolleyes: zawsze wychodziłem z założenia że język wrogów i przyjacół trzeba znać - z angielskiego też 4 :) , że o polskim nie wspomnę ;)

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała fotka "techniczna" z ostatniej sesji - porównanie wyników

składania ok. 2 tys. klatek (tych samych - wyrównanie w kastratorze) w dwóch softach:

szybkim automacie autostakkert i wersji registax 5 (dość złożony

i upierdliwy soft).

 

Jak na moje odczucia autostakkert nie zachwyca, z drugiej

strony registax zamazał kilka obiektów jaśniejszych na planecie.

porownanie.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała fotka "techniczna" z ostatniej sesji - porównanie wyników

składania ok. 2 tys. klatek (tych samych - wyrównanie w kastratorze) w dwóch softach:

szybkim automacie autostakkert i wersji registax 5 (dość złożony

i upierdliwy soft).

 

Jak na moje odczucia autostakkert nie zachwyca, z drugiej

strony registax zamazał kilka obiektów jaśniejszych na planecie.

 

AutoStakkert wypuwa ładne klatki referencyjne , zapisz sobie każdą z nich odzielnie czyli R, G,B, i złóż w Astra Image - fajny efekt.

 

Musisz każdą z nich nazwać bo inaczej podmienia za kazdym razem i każdą nazywa reference , delikatnie je wyostrza a Astra Image zrobi kolor i odpowiednią jasność .

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.