Skocz do zawartości

NEQ6 Co robię źle... ? :(


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Poddaję się po 6 godzinach. Umiem już justować lunetkę biegunową, ustawiać na biegun, ustawiać home position, korzystać z EQMOD, alignować... A przynajmniej wydawało mi się, że umiem... Nie udaje mi się zmusić GoTo do współpracy. Poddałem się, gdy minął mi Vegę o... 12 stopni!!!

 

Napiszę może co robię, może ktoś z Was wychwyci jakiś błąd....

 

Uwaga - steruję montażem z komputera za pomocą BT. Nie używam pilota SynScan.

 

1. Wyjustowałem lunetkę biegunową. Miała mały odchył, który zlikwidowałem. Teraz środek anteny sąsiada jest w środku krzyżyka w lunetce, gdy obracam wokół osi RA.

2. Wypoziomowałem statyw, zamontowałem głowicę, sprawdziłem, że trzyma poziom.

3. Ustawiłem na biegun wg tej metody:

http://astropolis.pl/topic/39199-eqascom-ustawianie-montazu-na-biegun/

przy czym użyłem godziny 6ej. Parametry Site Information ustawione prawidłowo.

4. Kliknąłem PARK w EQMOD, wyłączyłem montaż z prądu, odblokowałem blokady RA i Dec, ustawiłem ręcznie teleskop w Home Position (wg tego http://eq-mod.sourceforge.net/docs/GEM_Home_Position.pdf),zablokowałem RA i Dec, włączyłem montaż, zrobiłem UNPARK w EQMod.

5. Uruchomiłem Carte du Ciel.

6. Podłączyłem teleskop w CdC (poprzez EQMod), skierowałem go na Arktura i kliknąłem "Obrót".

7. Oczywiście nie wcelował. Różnica kilka stopni.

8. Zrobiłem Alignment (sądzę, że z dokładnością do ok 4 sekund kątowych); tzn. ustawiłem (pilotem) montaż na Arcturusa i w CdC kliknąłem "Synchronizuj", co spowodowało, że rekord zapisał się w EQMod. Swoją drogą CdC sam z siebie wtedy głupiał, tj. ignorował tę informację. To samo powtórzyłem dla kilku odległych od siebie gwiazd.

No i teraz próbując coś ustawić z CdC w zasadzie montaż w nic nie trafiał, z wyjątkiem ostatnio alignowanej gwiazdy.

 

Jak istotne jest dokładne ustawienie Home Position?

 

Jaki sens ma parkowanie teleskopu, gdy i tak wszystko za każdym razem ustawia się od początku (poziom, biegun, alignment).

 

Czy podczas obserwacji muszę każdy ruch (slew) wykonywać za pomocą EQMod, czy mogę "bezkarnie" odblokowywać osie RA i Dec i sobie ręcznie ustawiać obiekty, a później blokować i korzystać z np. gamepada?

 

Podejrzewam, że błąd jest gdzieś przy alignowaniu. Przeczytałem w sieci 26-stronny opis filozofii alignowania EQMod, wszystko pięknie, ale czy znacie jakiś tutorial jak wykonać praktycznie taki alignment od A do Z ? Od czego zacząć, czego nie robić itp. A może CdC ma jakiś błąd? Np. wysyła do montażu współrzędne z poprawką na precesję, a np. EQMod drugi raz dodaje taką poprawkę? Choć to tylko kilka minut...

 

Noc w plecy. Idę wkurzony spać :icon_evil:

 

Pzdr,

Gajowy

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Home monta musisz mieć b. dokładnie. U mnie to było główna przyczyną nietrafiania podczas pierwszego go to. Może nie ax tyle co u Ciebie, ale na początku blad sięgał prawie 5stopni. Teraz mam ok 0.5st i jest ok. Na montażu zaznaczyłem sobie markerem (cienkim) linie. Długa kreska to stara, krótka nowa. Dokładnie sprawdz czy poziomica opieraja się o płaska powierzchnię.

Gdy ustawiasz na polarna z eqmod w okienku trzeba kliknąć najpierw na zapisana wartość home, a potem na żółta gwiazdkę. Tak robisz?

 

Czy w CDC masz wpisane poprawne współrzędne dla swojej miejscówki?

 

Di do foto alignowalem na jakąś pobliska jasna gwiazdę 1-2mag, potem na kolejna słabsza blisko obiektu ok 3-4mag i dalej juz tylko goto na obiekt.

Zapisałem ta sekwencje w notatniku i kolejnej nocy robiłem identycznie więc klatki miałem bardzo podobnie ułożone. Oczywiście po flipie trzeba wszystko powtórzyć.

 

20160604_112525.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też miałem problemy z alignacją. Ja zrobiłem to tak, że wycelowałem w jakąś gwiazdę konkretną i kliknąłem synchronizuj. (Montaż zgłupiał jak chciałem zrobić obrót, całkowicie źle wskazywał) No ale kliknąłem znowu na tą samą gwiazdę (obrót), też wskazał źle, ale to zignorowałem i odblokowałem montaż (namierzając na wybraną gwiazdę ręcznie) Od tej pory montaż prowadził dobrze. Tylko wczoraj miałem takie problemy.

 

Ostatnio dałem tylko synchronizuj na Jowisza, też bez parkowania i niczego i prowadził tak samo dobrze.

 

Jeszcze nie mam doświadczenia i jeśli to co robię jest głupie no to trudno, ale u mnie działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Home monta musisz mieć b. dokładnie. U mnie to było główna przyczyną nietrafiania podczas pierwszego go to. Może nie ax tyle co u Ciebie, ale na początku blad sięgał prawie 5stopni. Teraz mam ok 0.5st i jest ok. Na montażu zaznaczyłem sobie markerem (cienkim) linie. Długa kreska to stara, krótka nowa. Dokładnie sprawdz czy poziomica opieraja się o płaska powierzchnię.

 

Hej! Na Twoje doświadczenie zawsze można liczyć :).

 

Kiedy ustawia się Home Position? Czy to się robi przed ustawieniem na biegun, po, czy to nie ma znaczenia? Kiedy teleskop musi być w HomePosition? Jak już jest, to w jaki sposób mam "poinformować" montaż, ze to właśnie ustawienie to Home position? Nie wiem czy piszę z sensem...

 

Rozumiem, że zaznaczyłeś markerem, by kolejnej nocy nie ustawiać tego od początku. Czy jeśli lekko inaczej ustawisz statyw następnej nocy, to HomePosition nadal jest "ważne", czy trzeba wyznaczać od początku?

 

 

Gdy ustawiasz na polarna z eqmod w okienku trzeba kliknąć najpierw na zapisana wartość home, a potem na żółta gwiazdkę. Tak robisz?

 

 

Czy mówisz o tym przycisku, który zaznaczyłem elipsą? :

 

PolarScope.jpg

 

Jesli tak, to co to jest PolarScope Home? :(((

 

 

Czy w CDC masz wpisane poprawne współrzędne dla swojej miejscówki?

 

Tak, bardzo dokładnie.

 

 

Di do foto alignowalem na jakąś pobliska jasna gwiazdę 1-2mag, potem na kolejna słabsza blisko obiektu ok 3-4mag i dalej juz tylko goto na obiekt.

Zapisałem ta sekwencje w notatniku i kolejnej nocy robiłem identycznie więc klatki miałem bardzo podobnie ułożone.

 

Alignowałeś za pomocą EQModa, tak?

Po kliknięciu zielonego plusa na tym screenie:

Align1.jpg

 

Pojawia mi się ekran:

Align2.jpg

I nie wiem co z nim dalej zrobić...

 

 

Oczywiście po flipie trzeba wszystko powtórzyć.

 

Co to jest FLIP ?

 

Czy po ustawieniu całego sprzętu odblokowanie klamr blokujących RA i Dec i ręczne operowanie teleskopem powoduje, że całą kalibrację (Home Pos, ustawienie na biegun, itd.) trzeba robić od początku?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj też miałem problemy z alignacją. Ja zrobiłem to tak, że wycelowałem w jakąś gwiazdę konkretną i kliknąłem synchronizuj. (Montaż zgłupiał jak chciałem zrobić obrót, całkowicie źle wskazywał) No ale kliknąłem znowu na tą samą gwiazdę (obrót), też wskazał źle, ale to zignorowałem i odblokowałem montaż (namierzając na wybraną gwiazdę ręcznie) Od tej pory montaż prowadził dobrze. Tylko wczoraj miałem takie problemy.

 

Ostatnio dałem tylko synchronizuj na Jowisza, też bez parkowania i niczego i prowadził tak samo dobrze.

 

Jeszcze nie mam doświadczenia i jeśli to co robię jest głupie no to trudno, ale u mnie działa :)

 

Ja głęboko wierzę, że rządzą tym jakieś reguły :). Może nieco bardziej skomplikowane niż ruch 3 ciał w polu grawitacyjnym, ale w końcu do ogarnięcia ;).

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszac o Home Position mam na mysli 2 pozycje.

pierwsza to HP mottazu, a druga , to koleczka do alignacji Polaris.

 

Opisze Ci swoje dzialania.

 

sprawdzam, czy w eqmod nie mam jakis punktow w alignment/sync, jezeli sa to X i DxX

ustawione mam jedynie nearest piont

 

- na montazu mam zaznaczone kreski wyznaczone za pomoca poziomicy, o ktorych wczesniej pisalem

- rozstawiam montaz z nogami i go poziomuje mala, okragla libelka

- ustawiam HP montazu

- wlaczam go

- lacze sie CdC

- odparkowuje mont

- ustawiam Polaris na srogku krzyza lunetki

- reguluje Polaris na godz 12 (Ty na 6) tylko wysokosca

- obracam przyciskami eqmod z glownego panelu montaz aby w kolku Polaris ustawic Polaris

- zapisujesz to jako HP dla Polaris ( +Home)

- klikam na -->zolta gwiazdke i regululuje tak aby Polaris byla w nowym polozeniu.

- dalej GOTO na jakas jasna gwiazde i synchronizacja w CDC.

- gwiazdke przesuwasz w swoim FOV strzalkami z glownego menu eqmod, a nie tymi co podales, choc tez mozna.

- doda sie punk w eqmod

- gotowe

 

mozna przy kolejnym rozstawianiu sprzetu pominac

- ustawiam Polaris na srogku krzyza lunetki

- reguluje Polaris na godz 12 tylko wysokosca

- obracam przyciskami eqmod z glownego panelu montaz aby w kolku Polaris ustawic Polaris

- zapisujesz to jako HP dla Polaris

dac jedynie --->Home i -->zolta gwiazdka

 

w miare jasno to opisalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ustawiam Polaris na srogku krzyza lunetki

 

Ustawiasz za pomocą pokręteł azymutu i wysokości, tak?

 

 

 

- obracam przyciskami eqmod z glownego panelu montaz aby w kolku Polaris ustawic Polaris

A widzisz, to robiłem "ręcznie".

 

 

 

- zapisujesz to jako HP dla Polaris ( +Home)

A to pomijałem...

 

 

- klikam na -->zolta gwiazdke i regululuje tak aby Polaris byla w nowym polozeniu.

Rozumiem, że chodzi o to, by Polaris była na ekranie w takim samym położeniu jak w teleskopie - w stosunku do krzyżyka na środku, tak?

 

 

- dalej GOTO na jakas jasna gwiazde i synchronizacja w CDC.

- gwiazdke przesuwasz w swoim FOV strzalkami z glownego menu eqmod, a nie tymi co podales, choc tez mozna.

- doda sie punk w eqmod

- gotowe

No i tutaj miałem problem. Przy takim podejściu, owszem, dodawał się punkt w EQMod, ale CdC zachowywał się dziwnie... Nie wskazywał, że ustawił się na gwiazdę tylko obok...

 

 

 

mozna przy kolejnym rozstawianiu sprzetu pominac

Hm... A nie wymaga to, by statyw był idealnie tak samo rozstawiony? Przecież małe przesunięcie i już oś lutenki biegunowej (a wiec i montażu) nie kieruje się na biegun... Czy się mylę?

 

 

 

w miare jasno to opisalem?

Wszystko będzie proste jak to w końcu ogarnę :). Wydrukuję sobie Twój post na kolejną nockę.

 

Pzdr i dziękuję!

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to robię tak.

1. Poziomowanie montażu w osi wschód zachód- to ważne

2. ustawienie na polarną w lunetce ( najpierw oczywiście wyjustowana ).

Miejsce polarnej w stosunku do środka sprawdzone w komórce lub PolarFinderze na kompie

Oczywiście można użyć wspomagacza zawartego w EQmode.

3. sprawdzenie czy prawidlowo ustawiona jest godzina i współrzędne geograficzne w sterowniku montażu

4. montaz w pozycję home - nie musi być dokładnie , wystarczy z grubsza.

5. wybór w CDC lub innym programie jakiejs jasnej gwiazdy - np vega i goto na nią

6 oczywiście montaż nie trafia , więc montujemy szukacz , odblokowujemy klemy montażu i ręcznie naprowadzamy mont na gwiazdę.

Nie klikamy żadnych tam synchronizacji i nie dodajemy punktów w eqmodzie.

 

Jeżeli ;

- mont jest wypoziomowany

- godzina i wspołrzędne sa ok

- ustawienie na polarna jest dokładne ( wyjustowana lunetka i prawidłowa pozycja kółka z polarną)

to nie trzeba nic więcej robić - trafia bez pudła.

 

czyli, odpowiadając na twoje pytanie , co robisz źle : za dużo kombinujesz :)

Edytowane przez Duser
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to robię tak.

1. Poziomowanie montażu w osi wschód zachód- to ważne

2. ustawienie na polarną w lunetce ( najpierw oczywiście wyjustowana ).

Miejsce polarnej w stosunku do środka sprawdzone w komórce lub PolarFinderze na kompie

Oczywiście można użyć wspomagacza zawartego w EQmode.

3. sprawdzenie czy prawidlowo ustawiona jest godzina i współrzędne geograficzne w sterowniku montażu

4. montaz w pozycję home - nie musi być dokładnie , wystarczy z grubsza.

5. wybór w CDC lub innym programie jakiejs jasnej gwiazdy - np vega i goto na nią

6 oczywiście montaż nie trafia , więc montujemy szukacz , odblokowujemy klemy montażu i ręcznie naprowadzamy mont na gwiazdę.

Nie klikamy żadnych tam synchronizacji i nie dodajemy punktów w eqmodzie.

 

Jeżeli ;

- mont jest wypoziomowany

- godzina i wspołrzędne sa ok

- ustawienie na polarna jest dokładne ( wyjustowana lunetka i prawidłowa pozycja kółka z polarną)

to nie trzeba nic więcej robić - trafia bez pudła.

 

czyli, odpowiadając na twoje pytanie , co robisz źle : za dużo kombinujesz :)

 

Jeśli jest tak jak piszesz to byłoby bosko :). "Bez pudła" to znaczy z jakim błędem? Stopni, minut czy sekund?

 

Pzdr,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także bawiłem się na poczatku z dodawaniem punktów synchronizacji w EQmode i miałem takie same problemy.

Dokładnośc tej metody zależy oczywiście od dokładności ustawienia na polarną. W swoim obserwatorium, gdzie ustawienie mam bardzo dokładne, po takim zabiegu teleskop trafia z perfekcyjną dokładnością. Zajmuje mi to dosłownie 30 sek. Natomiast w warunkach polowych będzie to nieco mniejsza dokladność, zależna od stopnia wyjustowania lunetki i poziomowania monta. Jeżeli zadbasz o te rzeczy, dokładnośc jest duża.

Zresztą te wszystkie punkty synchronizacji są po to aby zniwelować właśnie kiepskie ustawienie na polarną , niedokładność poziomowania itp.

 

Zresztą mam też CG5 GT do celów obserwacyjnych i nigdy już nie bawię się w jakieś tam alignowanie na dwie gwiazdy itp. strata czasu.

Mont wypoziomowany, ustawienie lunetką na polarną , goto na jakąs znaną gwiazdę, szukacz, a potem już trafia bezbłędnie .

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię podobnie, jak Duser, tylko pomijam punkt pierwszy, a w punkcie 6 zamiast odblokowywać sprzęgła wystarczy ustawić gwiazdę w środku kadru przyciskami w EQMOD i pod CdC nacisnąć na tą gwiazdę prawym i Teleskop -> Synchronizacja. A po zakończeniu sesji zaparkować montaż i wyczyścić synchronizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gajowy, pisałem do Ciebie na PW i widziałem Twoją odpowiedź, ale gdzieś mi tą korespondencję wcięło i nie mogę do niej wrócić (nie wiem czemu). Dla pewności przesyłam raz jeszcze link do metody, która ja stosuje

 

http://moje-nocne-niebo.blogspot.com/p/montaz-i-osiowanie-na-gwiazde-polarna.html

 

Odpowiadając na Twoje pytanie z PW który mi zginął: Tak, te trzy śrubki o które pytałeś (z podanego linku) faktycznie służą do właściwego ustawienia siatki lunetki biegunowej (obracając montaż cel musi być ciągle w środku krzyżyka celowniczego). Ja dodatkowo wykorzystałem poluzowane śróbki do odpowiedniego zorientowania siatki - polarna na godzinie 06:00. Cała procedura jest opisana w linku. Jak by co daj znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to robię tak.

1. Poziomowanie montażu w osi wschód zachód- to ważne

2. ustawienie na polarną w lunetce ( najpierw oczywiście wyjustowana ).

Miejsce polarnej w stosunku do środka sprawdzone w komórce lub PolarFinderze na kompie

Oczywiście można użyć wspomagacza zawartego w EQmode.

3. sprawdzenie czy prawidlowo ustawiona jest godzina i współrzędne geograficzne w sterowniku montażu

4. montaz w pozycję home - nie musi być dokładnie , wystarczy z grubsza.

5. wybór w CDC lub innym programie jakiejs jasnej gwiazdy - np vega i goto na nią

6 oczywiście montaż nie trafia , więc montujemy szukacz , odblokowujemy klemy montażu i ręcznie naprowadzamy mont na gwiazdę.

Nie klikamy żadnych tam synchronizacji i nie dodajemy punktów w eqmodzie.

 

Jeżeli ;

- mont jest wypoziomowany

- godzina i wspołrzędne sa ok

- ustawienie na polarna jest dokładne ( wyjustowana lunetka i prawidłowa pozycja kółka z polarną)

to nie trzeba nic więcej robić - trafia bez pudła.

 

czyli, odpowiadając na twoje pytanie , co robisz źle : za dużo kombinujesz :)

Jest jeszcze inna opcja a jak nie ma gwiazdy polarnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to robię tak.

1. Poziomowanie montażu w osi wschód zachód- to ważne

2. ustawienie na polarną w lunetce ( najpierw oczywiście wyjustowana ).

Miejsce polarnej w stosunku do środka sprawdzone w komórce lub PolarFinderze na kompie

Oczywiście można użyć wspomagacza zawartego w EQmode.

3. sprawdzenie czy prawidlowo ustawiona jest godzina i współrzędne geograficzne w sterowniku montażu

4. montaz w pozycję home - nie musi być dokładnie , wystarczy z grubsza.

5. wybór w CDC lub innym programie jakiejs jasnej gwiazdy - np vega i goto na nią

6 oczywiście montaż nie trafia , więc montujemy szukacz , odblokowujemy klemy montażu i ręcznie naprowadzamy mont na gwiazdę.

Nie klikamy żadnych tam synchronizacji i nie dodajemy punktów w eqmodzie.

 

Jeżeli ;

- mont jest wypoziomowany

- godzina i wspołrzędne sa ok

- ustawienie na polarna jest dokładne ( wyjustowana lunetka i prawidłowa pozycja kółka z polarną)

to nie trzeba nic więcej robić - trafia bez pudła.

 

czyli, odpowiadając na twoje pytanie , co robisz źle : za dużo kombinujesz :)

skoro uzywasz CdC to po co Ci polarfinder.

eqmod jest dokladniejszy.

pierwsze goto proponuje wybrac dla gwiazdy po meridianie z ktorego zbieramy fotony.

 

poziomowanie E-W jest tak samo wazne wg mnie jak S-W.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ciut lepiej, choć wciąż niewystarczająco. Ustawiałem wszystko przez dziury w chmurach, dlatego wyniki są niemiarodajne. Skorzystać chciałem z metody Dusera, ale ręczne precyzyjne ustawienie gwiazdy w środku polu widzenia wychodziło mi mało precyzyjnie, więc wspomogłem się jednak pilotem EQMod + Synchro.

 

Natomiast samą polarną ustawiam już dokładnie :), to w sumie proste ;).

 

Przyszło mi do głowy pytanie: czy ustawienie na Polarną i Home Position robicie z całym setupem (tj. z wyważonymi przeciwwagami i tubą) czy na samej głowicy? Ja to robiłem ze wszystkim ale wówczas poziomowanie podczas ustawiania HomePos nie jest tak dokładne. Z drugiej strony montowanie tuby i przeciwwag może wpływać na wcześniejsze kalibracje (nawet na poziomowanie)...

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko całym setupem.

U mnie nogi opieraja się na betonowych kostach (trelinki) i jest ok. Zero problemów z poziomowaniem.

Oczywiście kazdorazowo trzeba regulować aby libelka byla ok.

 

Sprawdź u siebie korelacje wskazań libelka głowicy-poziomica na samych nogach.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poziomuje sam montaz, ale juz polarna i co oczywiste home positipn z calym setupem. Mocowanie sprzetu moze istotnie przesunac polarna i praktycznie na pewno hp. Poziomowanie i tak samo z siebie jest malo dokladne, wiec jak nie masz strasznie grzazkiego gruntu, to na samym montazu starczy, nie ma sie co mordowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.