Skocz do zawartości

Teleskop do DS


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że ostatni taki mój temat się zakurzył i mało co się tam dowiedziałem to zdam pytanie jeszcze raz.
Potrzebuję teleskopu do fotografii obiektów DS. Do tejże czynności użyję kamery ATIK 16IC. I tu pojawia się problem. Potrzebuję teleskopu do fotek, jasny, ogniskowa 600-800 mm, do 2000 zł (może być używany, choć preferuję nowy). To wszytko postawić na EQ-5 z napędem w dwóch osiach i po pewnym czasie zrobić mu upgrade do synscan. Chyba,że konieczne by było HEQ5... to moja akcja z modernizacją sprzętu by się przeniosła na później. Czekam na Wasze propozycje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wyśrubowałeś kryteria Twojego teleskopu.

RC 8 to tuba optyczna dedykowana do astrofotografii. Prawdziwy układ Ritchey-Chretiena z pełną korekcją komy i astygmatyzmu, czyli najwyżej ceniona konstrukcja optyczna wśród teleskopów astronomicznych. W wersji karbon waży 6,8 kg na EQ-5 się nadaje.

Światosiła: f/8, bez obniżenia jakości obrazu można ją zredukować do 6 przy pomocy korektora pola GSO.

Cena niestety powyżej 2000 zł. :astronom:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wyśrubowałeś kryteria Twojego teleskopu.

 

Cena niestety powyżej 2000 zł. :astronom:

 

No trochę... jak jest coś lepszego to jestem otwarty na sugestie :)

i czy ten RC8 nie ma za małej światłosiły? f/8 to już troszkę mało jak na foto DS

 

Budżet...

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że ostatni taki mój temat się zakurzył i mało co się tam dowiedziałem to zdam pytanie jeszcze raz.

Potrzebuję teleskopu do fotografii obiektów DS. Do tejże czynności użyję kamery ATIK 16IC. I tu pojawia się problem. Potrzebuję teleskopu do fotek, jasny, ogniskowa 600-800 mm, do 2000 zł (może być używany, choć preferuję nowy). To wszytko postawić na EQ-5 z napędem w dwóch osiach i po pewnym czasie zrobić mu upgrade do synscan. Chyba,że konieczne by było HEQ5... to moja akcja z modernizacją sprzętu by się przeniosła na później. Czekam na Wasze propozycje :)

 

Zwróć uwagę na pole widzenia takiego zestawu. Może się okazać, że większość obiektów, które będziesz chciał fotografować najzwyczajniej nie zmieści się w kadrze.

 

Ja używam ogniskowej 200 mm z obiektywu Canona i jestem zadowolony z uzyskanego pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zwróć uwagę na pole widzenia takiego zestawu. Może się okazać, że większość obiektów, które będziesz chciał fotografować najzwyczajniej nie zmieści się w kadrze.

 

Ja używam ogniskowej 200 mm z obiektywu Canona i jestem zadowolony z uzyskanego pola widzenia.

Pole widzenia będzie na 100% lepsze niż w MAKu 127. A, że nie posiadam Canona to chcę używać kamery z teleskopem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci do wyboru 2 tuby:

 

SW ED 80. Sprawdzony refraktor z dobrą optyką, również świetnie się nadaje do wizuala. Polecam z własnego doświadczenia. Zobacz w necie, są setki fotek zrobionych tym sprzętem. Dodam, że ma niezły wyciąg okularowy, kosztuje troszkę ponad 2000 zł ale znajdziesz taniej używkę. Do małego chipa Twojej kamerki nie potrzebny flattener ale jakbyś chciał podpiąć Canona żeby uzyskać większe pole widzenia to trzeba dokupić.

 

albo

 

Newton SW 150/750 trochę większa ogniskowa, trochę jaśniejszy, może odrobinę większy zasięg (nie sprawdzałem) ale znacznie bardziej kłopotliwy w codziennej eksploatacji, cięższy, wymaga lepszego montażu, częstej kolimacji, za to tańszy. Do większego chipa MUSI być korektor komy. Najlepiej Baader MPCC mk III

 

Ja bym jednak wybrał refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież takiego Newtona trzebana czymś powiesić, na pewno nie na EQ-5 a nie wiem czy HEQ-5 da radę, raczej obstawiam że nie.

Sugeruję rozpoczęcie od montażu np. HEQ-5 a potem jakiś quadruplet nie wymagający gimnastyki z korektorami i cudowania nie wiadomo czego np. TS-65Q.

Pole widzenia 40x30 minut to setki obiektów mgławicowych i galaktycznych. Piksel 7.4 um i jasność f7 nie jest tu przeszkodą,

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez guidingu przy skali ok 3"/px (twoja kamera +coś ok 500mm) możesz być rozczarowany uzyskanymi efektami.

Kupując używany sprzęt zawsze możesz poprosić właściciela o surowe klatki z niego (o ile coś nim dzialal), nowy to zagadka.

To znaczy jak rozczarowany? Wiem, że bez guidingu daleko nie zajadę i to jest kolejny cel. Ale to już długoterminowe

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, satysfakcja ogromna jak ci wyjdzie fajna fotka no i cały czas przy teleskopie masz zajęcie.

Jestem skłonny przypuszczać, że coraz mniej osób podziela ten punkt widzenia. Chyba coraz większa część amatorów astronomii stawia na automatyzację (ew. sesja "leci sama", a w tym czasie na innym sprzęcie obserwują).

W zasadzie część obserwatoriów działa już właściwie autonomicznie, z dokładnie zaplanowaną listą obiektów na noc i zamykaniem obserwatorium, gdy pada włącznie.

Miałem kilkanaście lat temu krótką przygodę z ręcznym prowadzeniem, wtedy była satysfakcja, a dzisiaj pomyślałbym "co ja tu robię?". ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zalezy od tego czy kolega zamierza zająć astrofotografią na serio. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić ( choć przecieź kiedyś tak było ) ręczne prowadzenie 24x600 sekund, a to dopiero luminancja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej kupić na razie coś małego, a z czasem wymienić montaż na HEQ5 i tubę na większą. Dokupowanie SynScan do EQ5 to strata kasy. Poleciłbym jakiś obiektyw, ale do kamerki to już średnio. Choć może jednak jakiś obiektyw na M42 do tej kamerki dać? Taki obiektyw w okolicy 200-300 mm, potem dokupisz guiding, potem montaż HEQ5 i na koniec większa tuba. Moim zdaniem to dobra ścieżka rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obiektyw 70-400 do sonego. I montaż EQ3-2. I jest fajnie. Ale ze myślę nad ulepszeniem sprzętu to gyba taka zamiana to dobry plan. Nie wspominając ze będzie ona trwała 1,5 roku. A guiding do EQ 3-2 to chyba nie pasuje [emoji14]

 

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guiding wszędzie pasuje :) Do EQ3-2 relaybox i jedziesz.

Skoro masz obecnie ten montaż, to może lepiej poczekać więcej i kupić od razu docelowo HEQ5? Zmieniając montaże jak skarpetki tylko stracisz kasę. Chyba, że kupując na giełdzie w dobrej cenie i odsprzedając w podobnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.