Skocz do zawartości

M42 - bijące serce Oriona


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

trzy godziny ustawiania

w sumie niecała godzina ekspozycji

i dwie godziny obróbki,

efekt:

 

m42_v640.jpg

 

i w troche większej rozdzielczości:

http://galeria.astro-forum.org/data/media/21/m42_v24.jpg (1024x615)

 

eos350d w syntcie 200/1000 iso 800, 113 x 30sek

i padam z nóg

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja!

 

Co mógłbym polecić, żeby by ło jeszcze lepiej to użycie programu Neat Image do zdjęcia szumu matrycy. Wtedy byłoby po prostu bosko. Nawet ten duży załącznik jest trochę mały i ma dużą kompresję ale jakbym dostał oryginał to bym go poprawił idealnie i przesłał do wglądu.

 

W załączniku tylko z grubsza wyprofilowane usunięcie szumu (pozostały jeszcze artefakty "jpg ").

 

post-2127-1128847607_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brdzo ładne zdjęcie Sumas!! Chyba jednak troche środek przepaliłeś - przydałoby sie trochę krótkich ekspozycji żeby go uwydatnić ale i tak jest super! :Salut: Nie gniewaj sie, tu jest moja wersja obróbki:

 

m42v247bs.jpg

 

pozdrawiam :Salut:

 

 

identycznie jak na wariacji qbanosa wyglądała M42 w "1/2-metórwce TURa" na Kudłaczach z Naglerem 31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za Wasze zainteresowanie i wspaniałe poprawki :Beer:

dla mnie jest jeszcze czarną magią, jak można uwydatnić słabe szczegóły, nie przepalając jednocześnie środka, używałem tylko korekcji leveli i krzywych tonalnych, a to niestety przepala środek,

dla mnie to zawsze kompromis, żeby było widać jak najwięcej, jednocześnie "przepalony" środek, jeszcze za bardzo nie drażnił B)

a przy okazji jak się łączy krótkie ekspozycje z długimi?

bo rozumiem, że to łączenie krótko "naświetlanego" środka z długimi expozycjami "otoczenia"

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas ja wymyśliłem takie rozwiązanie różdżką zaznaczyłem środek i krzywiłem tylko ten jasny środek który się wypalił. trzeba do tego tylko duzo uwagi żeby nie widać było łączenia i masz wyciągnięty środek

 

środek na fotce nie jest przepalony tylko jest płaski tonalnie (małe różnice między jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami, które wszystkie wyglądają ja białe).

 

ps. robiłem to Corel PhotoPaintem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić 2 rodzaje ekspozycji : dla słabych partii i dla środka.

W photoshopie zaznaczamy (z wtapianiem) nieprzepalony środek M42 i nakładamy go na fotkę długoczasową.

 

Jest to gdzieś opisane w zagranicznym necie step by step, ale mi link wcieło.

Wygooglujecie sobie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas ja wymyśliłem takie rozwiązanie różdżką zaznaczyłem środek i krzywiłem tylko ten jasny środek który się wypalił. trzeba do tego tylko duzo uwagi żeby nie widać było łączenia i masz wyciągnięty środek

 

środek na fotce nie jest przepalony tylko jest płaski tonalnie (małe różnice między jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami, które wszystkie wyglądają ja białe).

 

ps. robiłem to Corel PhotoPaintem.

 

Różdżka to nie jest najlepsze narzędzie - o wiele lepiej spisuje sie szybka maska w PS, wtedy nie ma szans zeby było widać jakieś łączenia :Salut: Najlepeij jednak robić długie ekspozycje dla słabych detali + krótkie ekspozycje dla jasniejszych. Na tym własnie polega problem dynamiki obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki Panowie za offtopic (wybaczcie ale nie mogłem sie powstrzymać)

ale Orion "serce" miał w niezłym miejscu :lol::lol:

naprawde sorki

 

:ha::ha:

powinno to być: pulsujące jądro Oriona :ha:

sorry, ale nie odważyłem sie :lol:

a serce miało być dlatego:

 

M42.JPG

zdjęcie pochodzi stąd: http://www.astropix.com/HTML/B_WINTER/M42.HTM

"..tam skarb twój, gdzie serce twoje.."

pozdrowienia :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.