Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

To absolutnie mistrzowska praca! Jakoś zawsze jakby z innej perspektywy obserwowałem ten obszar - Mare Frigoris, Lacus Mortis, Lacus Somni, Mare Serenitatis...,ale zawsze wydawało mi się, że nazewnictwo bardzo dobrze odpowiada nastrojowi jaki wywołuje obserwacja tej części Księżyca. Piękne zdjęcie, piękna obróbka, ech...żeby tak z pogodą było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraterów mało, ale dostatek pagórków, fałdków i szczelin,

 

Owszem, przy odrobinie dobrej woli znajdzie się kilka rejonów z nieco większą ilością kraterów ale i tutaj nie jest tak źle. :rolleyes: Na fotce załapały się przecież nawet dwie pozycje z księżycowego elementarza . Co prawda krat. Atlas jest przecięty w połowie ale wyrównuje to leżący obok niego Herkules którego chyba tylko przez jakieś niedopatrzenie zabrakło w "pierwszej setce". W nazwie Lacus Mortis jest coś magicznego co przyciąga licznych fotografów, natomiast szkic tego regionu znalazłem jeden. ( ale za to jaki! ) Niskie położenie Słońca pięknie uwypukla detale tej płaskiej, zalanej lawą okolicy.

burg_3.jpg

http://www.sydneyobservatory.com.au/blog/?p=184

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt, Lemarc...

 

siedzę sobie w pracy, palę papierosa, jestem sam i głęboka noc wrzuca "piasek" w oczy...cisza...i Wasze zdjecia...hm...tak jakbym przeniósł się w inny czas i inne miejsce...na chwile znikają problemy i koncetruję się li tylko na Waszych fotkach...i podziwiam...i tak sobie myślę...jakie to uczucie by było gdybym postawił nogę na Srebrnym Globie...gdyby człowiek był tam sam ze świadomością odległości, obcości, jakie to uczucie widząc Ziemię, hen, w oddali...czy zwykły człowiek, a nie wytrenowany kosmonauta, poradziłby sobie z tym zamętem odczuć...strach, podziw, ekscytacja, niepewność, oczarowanie...pragnienie nie do spełnienia, nigdy się tego nie dowiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy przybyło mi trochę :P fotek do atlasu fotograficznego Księżyca, więc uzupełniłem przewodnik kolejnymi zdjęciami. Jest ich teraz około 80%, ale jak to zwykle bywa część z nich odstaje jakością od założonego pułapu rozdzielczości i umieścilem je tam tymczasowo, żeby sobie przynajmniej popatrzeć i nacieszyć oko w skali globalnej. Kiedy skompletuje wszystkie, będę mógł już tylko zamieniać na lepsze. B)

przewodnik.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z innej "beczki", czyli zakamarki. Wyszperałem zdjęcie ze swojego archiwum przedstawiające rejon Szczeliny Hyginus podczas księżycowej prawie pełni (brakowało kilkanaście godzin) i o dziwo jest ona całkiem dobrze widoczna, tyle że jakby w swojej negatywowej postaci. Ciekawe że przy sąsiednim kraterze Trisnecker poniżej, całej pajęczyny szczelin nie widać zupelnie. Są one znacznie węższe i może dlatego nie dało się rozdzielić ich struktury, albo mają identyczne albedo i zlewają się z tłem okolicy. Pełnia księżycowa jest na swój sposób ciekawa i warta obserwacji, oraz fotografowania w dużej skali.

hyginus.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś nietypowe, (przy pełni) zdjęcie Rima Hyginus. Na środku tej szczeliny, tam gdzie zgina się ona pod kątem ok 45st. widać okrągłą strukturę średnicy 9km która przypomina krater. Z powodu małych rozmiarów trudno ją właściwie rozpoznać patrząc tylko na zdjęcia amatorskie. Także fotografie z Apollo 10 chociaż malownicze to jednak mają za małą rozdzielczość. Jednak przy obejrzeniu zbliżeń wykonanych przez Lunar Orbiter widać znacznie więcej a przede wszystkim brak charakterystycznej cechy krateru czyli lekko wystającego ponad poziom otoczenia wału.

3073_med.jpg 5095_med.jpg

http://www.lpi.usra.edu/resources/lunarorbiter/frame/?3073

A tutaj na zbliżeniu wnętrza, widać małe kojarzące się z wulkanizmem kopułki. Tajemniczych, nie do końca rozpoznanych utworów nie brakuje także na całej długości szczeliny. Najciekawsze są małe przypominające kraterki, okragłe zapadliska związane prawdopodobnie, z zatrzymaniem podziemnego przepływu lawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Oberonie nic mi nie wiadomo, ale we Fromborku była jakaś awaria sieci internetowej i Maciek od prawie dwóch tygodni jest całkiem odcięty od świata(zresztą widać ostatnią datę logowania). Czeka coraz mniej cierpliwie na usunięcie usterki. Kontakt tylko telefoniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Jaka u was pogoda? U nas pada snieg i wieje silny wiatr, takze astronomia jest tylko mozliwa przy komputerze. Wygrzebalem wiec z czelusci harddisku avika Platona, ktorego do tej pory jeszcze nie opracowalem. Seeing byl tego dnia taki "srednio na jeza", wiec sobie niewiele z tego obiecywalem. Film nie pokazywal na dnie Platona nawet jednego kraterka, dlatego koncowy wynik mnie jednak troche zadziwil.

 

Zdjecie jest powiekszone o 50%, C11 @f/10, DMK21, IR. AviStack, PS, FitsWorks.

 

Plato%20und%20Mare%20Frigoris.jpg

 

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

@lemarc i astrokosmo: dzieki za wasz feedback! Faktycznie, moze troche za bardzo rozmylem ten obrazek (podobnie jak J. Herschela) a to dlatego ze mam stracha przed artefaktami :D Eksperymentuje od paru dni z metoda "deconvolution" a ona dodaje mi takie nieladne "rippels" w powiekszeniu. To wyglada troche jak sweter z welny :rolleyes: , dlatego te zdjecie rozmylem.

 

Ponizej jest wersja bez rozmycia i wyostrzona jedynie w Photoshopie. Moze sie Wam bardziej spodoba...

 

Plato%20und%20Mare%20Frigoris_2.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uwaga do powyższego zdjęcia. Na lewo od krateru Maskelyne jest widoczna cienka wijąca się szczelina, której wcześniej nie udawało mi się zarejestrować w całości. W najwęższych odcinkach ma szerokość 700-500m. to przykład widoczności najmniejszych szczegółów liniowych.

maskelyne.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie, wczoraj Księżyc się ulitował i pokazał swoje lico, a i seeing był dobry, tak że po dłuższym przestoju nareszcie mogłem nagrać kilka avików.

1000 razy obiecuję sobie, że nie będę fotografował tych najpopularniejszych tematów, że skupię się nad rzadziej pokazywanymi zakamarkami, no ale jak to, jak "świeci" Teofilus to nie da się go pominąć:)

 

Teleskop C11 F20 i kamera Vac-135 + filtr IRpass.

 

Theo.png

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ostatnio duzo pracuje, takze zbyt wiele czasu na astronomie nie mam. Jednak w poniedzialek i dzisiaj udalo mi sie w koncu wyprobowac moja nowa kamerke DMK31 :D Pogoda jest niby dobra ale dosc silne prady strumieniowe psuja caly seeing. Tak tez bylo w poniedzialek - krotko mowiac slabiutko. Na ponizszej mozaice widac to szczegolnie w okolicach Furneriusa, gdze wszystko jest rozmazane :szczerbaty: Ale nie chce narzekac, jestem szczesliwy ze w ogole cos widac i naogladalem sie przynajmniej przez okularek do syta...

 

Okolice Vallis Rheita:

Mosaik%20Vallis%20Rheita.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj założyłem barlowa do niektorych ujęć bo warunki chwilami były dobre. W ogóle seeing był tego rodzaju że obraz nie dostawał konwulsji, tylko się okresowo rozmywał i wyostrzał w całym kadrze jednocześnie. Uznaję to za bardzo dobre warunki jak na balkon, gdzie sąsiedzi nie ułatwiali mi nigdy tej roboty przez otwieranie okien, drzwi balkonowych podczas gotowania, wietrzenia, palenia machory itp. zajęciami. Jeden to nawet kiedyś grilował na balkonie, na szczęście w sąsiednim skrzydle budynku.

aristoteles._filtered.JPG

dolina..JPG

ptolemaeus..JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.