Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga do postu Hermesa.

Drugiego maja, dzień po I kwadrze Księżyc będzie jeszcze wysoko na ekliptyce około 15 stopni, więc szansa na Ptolemeusza teoretycznie istnieje wcześniej niż jesienią, poza pogodą oczywiście.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zapodane były fotki powyżej i poniżej tego miejsca, a tam jest ciekawa szczelina(na lewo od krateru Sharp-"B") na którą warto skierowac większy sprzęt. Ma ciekawe zakończenie, albo początek jak kto woli, w postaci jakby pętli, albo czegoś w rodzaju płytkiego krateru. Brakuje rozdzielczości, bo fotka robiona ostatniej najgorszej pod względem seeingu nocki, więc trudno rozpoznać tę strukturę.

sinus_roris.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesowałem sie to okolicą jak to z peryferiami tarczy księżycowej widzianymi w skrócie bywa u mnie, ale to trzeba zmienić <_< Znalazłem fotke z LOP ktora pokazuje że szczelina jest znacznie dłuższa. Aż wstyd się przyznać że wcześniej na to miejsce nie zwracałem uwagi. :wacko:

iv_158_h2.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Uwaga do postu Hermesa.

Drugiego maja, dzień po I kwadrze Księżyc będzie jeszcze wysoko na ekliptyce około 15 stopni, więc szansa na Ptolemeusza teoretycznie istnieje wcześniej niż jesienią, poza pogodą oczywiście.

tak, ale to będzie po wschodzie Słońce w Ptolemeuszu - a zdjęcie zamieszczone w "Uranii" było wykonane krótko przed zachodem Słońca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

@Hermes: Dziekuje serdecznie za Twoje szczegolowe i dostepne wyjasnienie obliczen. Troche mnie to dziwi, ale niech tam... :rolleyes:

 

Przegladajac moje Aviki zauwarzylem, ze przeoczylem prz obrobce mojej mozaiki Ptolemeusza jeden filmik, dlatego dodam te zdjecie osobno:

 

Deslandres_4.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zapodane były fotki powyżej i poniżej tego miejsca, a tam jest ciekawa szczelina(na lewo od krateru Sharp-"B") na którą warto skierowac większy sprzęt.

 

Virtual Moon Atlas określa jej szerokość na 1-3km a długość na 215-230km, zasłużyła tam na zaszczytną nazwę Rima Sharp. Jak w przypadku wielu innych słabo widzialnych obiektów tak i tutaj pierwszych dokładnych zdjęć dostarczył Lunar Orbiter IV.

iv_158_h2.jpg

Załoga wyprawy Apolla 15 na orbiterze Endeavour nie dysponowała co prawda jakimś wyjątkowo zaawansowanym sprzętem fotograficznym ale była za to "dosyć" blisko interesującego nas miejsca. Zdjęcie wykonano niezawodnym aparatem Hasselblad. Szczelina ( a także mała odizolowana kopułka ) pokazana jest tu pod sporym kątem ale innym niż widziany przez obserwatora z Ziemi.

12870.jpg

Chyba już najwyższy czas zastąpić te 40-letnie zdjęcia czymś nowszym. B)

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio napisałem, że datę widać w nazwie pliku. No nie zawsze widać od razu, więc wrzuciłem datę i parametry na obrazek.

Z reguły fotografujemy "głowę kobry" i okolice czyli Herodotusa z Rimae Schroteri. Ale obok - toż to bogactwo kształtów. Rima Aristarchus, Rima Prinz, w górze zdjęcia krater Krieger (22 km) a w nim wybity Van Biesbroeck (10km) Obok dwa kratery to Rocco (4,4km) i ciut niżej Ruth (3km). Na zboczu Krieger'a, koło Ruth widać mniejszy krater - coś 1 km średnicy. Ale jak jest pogoda na Herodotusa i szczegóły w Rimae Schroteri, to Rima Prinz już się robi niewidoczna. Czyli co dzień coś ciekawego, nowego pojawia się do obserwowania na Księżycu.

 

Pozdrowienia

Prinz_Van_Biesbroeck_2009_04_06_22_08_25_UT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze Philolaus (krater w centrum, 71 km średnicy) nazwany na pamiątkę greckiego filozofa z V wieku p.n.e. Uważał że Ziemia się porusza, środkiem świata jest centralny ogień. I za to kręci się wokół Ziemi, na Księżycu.

 

Pozdrawiam miłośników Księżyca i dobranoc, jutro trzeba wstać (właściwie już dziś).

Philolaus_Anaximenes_2009_04_06_22_25_55_UT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem wreszcie resztę filmików z z 3 kwietnia i posklejałem w większe fragmenty. Do wczesniejszych Apeminów doleilem mostatni fragment z kraterem Erastotenes.

Synta 200/1200, Philips PCVC750K, ekspozycja okularowa (Plosl 10mm).

Przy okazji zyczę wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt Wielkiej Nocy :-)

post-962-1239356770_thumb.jpg

post-962-1239357160_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakamarki, to zakamarki. Harpalusa "luzem" nikt chyba nie fotografował, a ładnie wystaje z Mara Frigoris. Oczywiście Mare Frigoris - to tu tylko kawałek, ciągnie się przecież przez jakieś 1500 km.

 

Zdrowych, pogodnych świąt, i "astronomicznej" pogody na te wolne dni.

Harpalus_2009_04_06_22_30_02_UT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, raz mi się seeing "nie kujawski" trafił i zaraz takie halo :unsure: .

Poczekajcie jak wrzuci tu ktoś zdjęcia z 60 cm (są jakieś w Polsce, nie?). Padniemy. Albo nie :rolleyes: Niestety nie mam czasu zajmować się kolejną stroną internetową i tworzyć własnej "astronomicznej", więc forum jest idealnym rozwiązaniem dla podpatrywania metod i rozwiązań jak fotografować niebo, jak i do publikacji wyników. Myślę, że w ostatnie pół roku poprawiłem technikę. Od czerwca będzie można przerzucić się na Marsa.

 

Przeczytałem na forum w wątku o białorusińskich miłośnikach, że fotografują widać koło zbiornika wody, bo taki dobry seeing mają. Więc proponuję w załączniku zatokę dla wszystkich, na poprawę obrazu w okularze :szczerbaty: . No i do dzieła, został chyba tylko z miesiąc robienia zdjęć Księżyca. Potem lato.

 

Pozdrawiam

 

PS, Zestaw typowy, 14" z barlowem 2x (bo łatwiej ustawić ostrość jak mamy 7000mm) DMK 31 mono, filtr czerwony, wybierane po 400 klatek z 2000 i składane w AviStack na około 1600 i 1800 punktów każde. Wavelety w Registax V4.

Sinus_Iridum_2009_04_06_22_33_UT.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, raz mi się seeing "nie kujawski" trafił i zaraz takie halo :unsure: .

Poczekajcie jak wrzuci tu ktoś zdjęcia z 60 cm (są jakieś w Polsce, nie?). Padniemy. Albo nie :rolleyes: Niestety nie mam czasu zajmować się kolejną stroną internetową i tworzyć własnej "astronomicznej", więc forum jest idealnym rozwiązaniem dla podpatrywania metod i rozwiązań jak fotografować niebo, jak i do publikacji wyników. Myślę, że w ostatnie pół roku poprawiłem technikę. Od czerwca będzie można przerzucić się na Marsa.

 

Bez komentarza :notworthy::notworthy::notworthy:

Jam niegodny w tym wątku nawet pisać, ale nie sposób przejść koło zdjęcia z w/w postu obojętnie.

Edytowane przez Skrzypu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Panowie !

Pierwsze swiatlo nowego asrtografa 380/1470 Parabola , w netypowej jak dla astrografa sytuacji - webcaming Ksierzyca .

 

Powermate 5x Televue.

Kamera VAC-135 jak u Hanysiaka .

 

Kopernik .

 

Wcale to nie jest zakamarek , radszej plac glowny ... ale nech bede tutaj .

post-1549-1239390015_thumb.jpg

Edytowane przez Siergiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Siergiej', jeszcze tylko odwróć go stronami, rozjaśnij i będzie jak trzeba. Na zachodnim skraju dna Kopernika widzę kraterek o średnicy 1km, co oznacza, że przy dobrych warunkach możesz fotografować nawet mniejsze detale. :Salut:

 

Juz nie mogie zmienic , wstawiam jeszcze raz...

post-1549-1239394410_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej ale to jest Newton? Co by nie było rozdzielczość rekordowa!!Chyba przyjdzie mój czas na budowę czegoś większego :))

 

Gratulacje!!

To nie jest newton , bo kamerka z powermate stoja w ognisku dlownym , bez lustra wtornego .

Na tej stronie sa zdjecia http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,43090.180.html

W planah mam 500 , juz skielko lezy pod lozkiem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden zakamarek .

Meczy mia pytanie - jak te kraterki zostali w samym srodku wysuszonej "rzeki "

 

Kraterki to owalne zapadliska terenu, ułożone wzdłuż podziemnej szczeliny lub wyschniętego koryta, którym kiedyś płynęła "rzeka lawy". Kraterki nie mają podniesionych wałów jak typowe kratery wybuchowe a centralny krater HYGINUS to kaldera dno której pokrywają dziwne "bąble". Cały ten obszar nosi ślady dawnej aktywności wulkanicznej.

 

5095_med.jpg

 

5095_h1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.