Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Trafiły mi się warunki na tyle dobre, że mogłem zarejestrować kilometrowej średnicy kraterek w dolinie gdzie lądowala ostatnia wyprawa z serii Apollo, czyli 17. Z kraterami tej wiekości przy lustrze 254mm. średnicy nie jest łatwo, ponieważ jako obiekty punktowe są rozmywane przez seeing. Użyłem barlowa wizualnego 2x wkręconego w filtr kamerki i pojawił się na trzech avikach, czyli to nie artefakt. Fakt że jest rozmyty, ale jest i to się liczy. To największy kraterek w tej dolinie, mniejsze w strefie lądowania są już poza moim zasięgiem.

taurus_ap17.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po 33 dniach przerwy w bytności na forum. Ale to był odwyk od Astro-forum! Pokazuję oklepany zakamarek, ale pierwszy raz wyszedł mi taki szczegół na dnie doliny.

DMK31 mono, SCT 14" barlow 2x - ogniskowa 7000, czerwony filtr. Data i godzina w nazwie pliku.

 

Pozdrawiam!

Alpine_Valey_2009_04_03_19_52_21_UT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze wrzucę miejsce lądowania Apollo 15 na pierwszym i Rangera 9 na drugim. Szczegół trochę lepszy od poprzedniego postu. Z drugiego zdjęcia cieszę się z łańcuszka kraterów zwanego Catena Davy - z reguły fotografowałem ten wyraźnie widoczny przy kraterze Ptolemeusz.

Uwaga AviStack 1.74 akceptuje duże pliki (np. 3000 "dużych" klatek 1024 x 768 i ma eksperymentalnie dołączonego waveleta - no w mojej opini chodzi lepiej od poprzednika)

DMK31 mono, SCT 14" barlow 2x - ogniskowa 7000, czerwony filtr. Data i godzina w nazwie pliku.

 

PS. Czytałem wczoraj ponownie "Pokój na ziemi" Lema. Bardzo "księżycowa" pozycja w jego dorobku. Polecam :Salut:

Rima_Hadley_Bradley_09_04_03_20_12_36_UT.jpg

Ptolemaeus_Alphonsus_Catena_Davy_2009_04_03_20_44_21_UT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się ostatnio w Księżycowych dzieje może przyprawić o zawrót głowy! Nie wiadomo już na co patrzeć :) O rany...

Oberonie Twoją Vallis Alpes można skomentować tylko tak :blink: albo tak :o Ratunkuuuu no ładne rzeczy się tu wyprawiają :notworthy:

 

GRATULACJE! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po 33 dniach przerwy w bytności na forum. Ale to był odwyk od Astro-forum! Pokazuję oklepany zakamarek, ale pierwszy raz wyszedł mi taki szczegół na dnie doliny.

DMK31 mono, SCT 14" barlow 2x - ogniskowa 7000, czerwony filtr. Data i godzina w nazwie pliku.

 

Pozdrawiam!

 

WOW, to się nazywa szczelina w szparce... :blink::wow::notworthy:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiły mi się warunki na tyle dobre, że mogłem zarejestrować kilometrowej średnicy kraterek w dolinie gdzie lądowala ostatnia wyprawa z serii Apollo, czyli 17.

 

Można śmiało powiedzieć że 17-stka wylądowała w bardzo malowniczym miejscu co widać było nie tylko z księżycowej orbity. Czy zaznaczony przez Ciebie kraterek to ten sam co w centrum kadru lewej fotografii pokazujące miejsce lądowania ?

apollo_taurus_littrow_graphic.jpg

http://www.lpi.usra.edu/expmoon/Apollo17/A...rface_EVA2.html

http://www.solarviews.com/raw/apo/apo17b.mov

 

Dzisiejsze "amatorskie" fotografie dają niesamowity szczegół. :Salut:

Jeszcze trochę pracy nad sprzętem i softem a może uda się sprawdzić wizualnie czy amerykanie na pewno zostawili po sobie tylko to:

plaque.gif

http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apo...17/surface_opp/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz przerwy :notworthy:

Miało być dłużej, coś do Wielkiej Nocy, ale pogoda taka się zrobiła, że nie chciałem kisić fotek.

No dobra, nie wytrzymałem. <_<

Tylko kiedy aviki poskładać, to nie wiem, a popełniłem chyba z 50-60 w ostatnie 2 dni. A teraz idę do obserwatorium, bo ten łysy kolega świeci za oknem i mnie wabi do siebie.

 

Dziękuję za miłe słowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być dłużej, coś do Wielkiej Nocy, ale pogoda taka się zrobiła, że nie chciałem kisić fotek.

No dobra, nie wytrzymałem. <_<

Tylko kiedy aviki poskładać, to nie wiem, a popełniłem chyba z 50-60 w ostatnie 2 dni. A teraz idę do obserwatorium, bo ten łysy kolega świeci za oknem i mnie wabi do siebie.

 

Dziękuję za miłe słowa

Masakra!!! A mnie się wydawało, że wyszła mi niezła fotka :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku próbowałem uchwycić krater Kopernik. To były pierwsze próby i wyszło to tak. Srodze się zawiodłem bo myślałem, że będzie lepiej. Nie zrażając się, ostatnio zapolowałem na tą Kopernik ponownie ;). Efekt tym razem taki:

 

Na szeroko i z lekkim kolorkiem (pojedyncza klatka):

kopernik_05_04_2009_ver2_filtered_color.jpg

 

Reczne "stackowanie", ok 30 klatek, crop 100%.

kopernik_hand_stack_test_rx.jpg

 

Praktycznie to samo tylko pomniejszone 2x.

kopernik_hand_stack_test_rx_small.jpg

 

Mam nadzieję, że Wam się podoba i mnie Lemarc nie wywali tym razem do "księżyca z kompaktu". Sprzęt użyty do tych zdjęć jak zwykle w moim przypadku dość marny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwartego kwietnia warunki miałem nienajlepsze, mimo to na siłe nagrywałem aviki w nadziei że da sie coś z tego wybrać do zbioru. Kolejne dwa wieczory były coraz gorsze, z tym że 5 kwietnia zdołałem ledwie zacząć nagrywać, gdy nadciągnęła ławica gęstych cirrusów. Wczoraj atmosfera był czysta, ale obraz z kamerki "gotował" się bez końca i tak z tych sesji zebrałem serię fotek Copernikusa niejednorodnych jakościwo, ale ilustrujących dobowe zmiany plastyki obrazu i widoczności szczegółów.

seria_copernicus.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że Wam się podoba i mnie Lemarc nie wywali tym razem do "księżyca z kompaktu". Sprzęt użyty do tych zdjęć jak zwykle w moim przypadku dość marny...

 

 

Tak się złożyło, że ciągle jeszcze obowiązki moderatora naszego wspaniałego wątku spoczywają na mnie i mojej klawiaturze, co nie oznacza, że miałbym być zamknięty na sugestie i podpowiedzi dotyczące sposobu prowadzenia wątku i jego formy, przeciwnie, wszystkie są mile widziane. Przewidziałem oddzielny temat dla prac z użyciem kompaktów i tak będzie az do momentu, kiedy to właściciel aparatu kompaktowego wykaże swoimi zdjęciami iż pracując takim sprzętem można miarodajnie określić wpływ seeingu,kompresji,szumu na jakość zdjęcia,odróżnić jedno od drugiego.Uroda zdjęcia nie jest dla mnie pierwszym kryterium oceny, sam czasem wrzucam zdjęcia z których nie jestem do końca zadowolony np. porównawcze, ale potrafię w takich przypadkach z pewnościa powiedzieć, że to seeing zadecydował o efekcie i widoczności szczegółów.

Myślę, że zdjęcie Jarzbiego może spokojnie tu pozostać do czasu, aż pojawi się w tym wątku kolejna fotka z kompaktu, a wtedy dla porządku obie powędrują do odpowiedniego tematu.

 

Pozdrawiam

hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj atmosfera był czysta, ale obraz z kamerki "gotował" się bez końca i tak z tych sesji zebrałem serię fotek Copernikusa niejednorodnych jakościwo, ale ilustrujących dobowe zmiany plastyki obrazu i widoczności szczegółów.

Dzięki twojemu Kopernikowi mogę sobie porównać te centralne górki z moimi fotkami. Wcześniej myślałem, że one są takie bardziej zwarte, nie aż tak rozdrobnione i że jest to efekt mojej obróbki. Strasznie się napracowałem żeby złożyć zdjęcie, składałem je ręcznie w Photoshopie - Wybrałem 30 najlepszych z 60 klatek. Registax sobie z tym zupełnie nie radził. Robiąc to w projekcji i dodatkowo z dobsona niestety trzeba się duuużooo napracować by był efekt zadowalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobek Lemarca pozwala na bardzo poważną publikację o Księżycu.

Taka współczesna "Selenografia"...no naprawdę byłoby wspaniale!

Sam bym się nie porwał na takie opracowanie. Łatwiej sfotografować Księzyc niż napisac fachowo sensowną ksiązkę na jego temat. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki twojemu Kopernikowi mogę sobie porównać te centralne górki z moimi fotkami. Wcześniej myślałem, że one są takie bardziej zwarte, nie aż tak rozdrobnione i że jest to efekt mojej obróbki. Strasznie się napracowałem żeby złożyć zdjęcie, składałem je ręcznie w Photoshopie - Wybrałem 30 najlepszych z 60 klatek. Registax sobie z tym zupełnie nie radził. Robiąc to w projekcji i dodatkowo z dobsona niestety trzeba się duuużooo napracować by był efekt zadowalający.
Registax gubi się kiedy fotki maja znaczne przesunięcia tematu w kadrze. Można temu zaradzić tworząc w PS. nowe, nieco mniejsze obrazki przeciągając zdjęcia tak, żeby każde miało identyczne (z grubsza) położenie detalu w tym nowym obrazku, wtedy Registax daje radę. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.