Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

'Siergiej', jeszcze tylko odwróć go stronami, rozjaśnij i będzie jak trzeba. Na zachodnim skraju dna Kopernika widzę kraterek o średnicy 1km, co oznacza, że przy dobrych warunkach możesz fotografować nawet mniejsze detale. :Salut:

powiększyłem zdjęcie Siergieja 2x z funkcją wygładzania krawędzi (taka interpolacja przy powiększeniu), potem nieznacznie wyostrzyłem - REWELACJA !

Kopernik ma zewnętrzną średnicę 750 pikseli !! - przy jego rzeczywistej średnicy ok. 90 km daje to skalę... 120 metrów/piksel !! :o:notworthy: Oczywiście na zdjęciu nie ma takich szczegółów, ale wrażenie jest niezwykłe.

O skali świadczy taki szczegół - z lewej strony zdjęcia, na zewnętrznym wale Kopernika jest mały krater (tak gdzieś na godzinie 8). Na zdjęciu ma średnicę 15 pikseli, a to odpowiada rzeczywistej średnicy 1.8 km. Gdyby obok był mini-kraterek o średnicy 500 metrów, też byłby dobrze widoczny... :o

A może - gdyby Siergiej się zgodził - dać takie powiększone fragmenty Kopernika tu na Forum ?

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bienn bardzo ciekawie to tu już dawno było :) W Księżycowych ostatnimi czasy robi się sensacyjnie! Co będzie dalej… aż strach pomyśleć bo tu zmiany szykują się rewolucyjne :whistling:

 

Panowie to co nam tu pokazujecie to po prostu rzeczy piękne... :Salut:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

powiększyłem zdjęcie Siergieja 2x z funkcją wygładzania krawędzi (taka interpolacja przy powiększeniu), potem nieznacznie wyostrzyłem - REWELACJA !

Kopernik ma zewnętrzną średnicę 750 pikseli !! - przy jego rzeczywistej średnicy ok. 90 km daje to skalę... 120 metrów/piksel !! :o:notworthy: Oczywiście na zdjęciu nie ma takich szczegółów, ale wrażenie jest niezwykłe.

O skali świadczy taki szczegół - z lewej strony zdjęcia, na zewnętrznym wale Kopernika jest mały krater (tak gdzieś na godzinie 8). Na zdjęciu ma średnicę 15 pikseli, a to odpowiada rzeczywistej średnicy 1.8 km. Gdyby obok był mini-kraterek o średnicy 500 metrów, też byłby dobrze widoczny... :o

A może - gdyby Siergiej się zgodził - dać takie powiększone fragmenty Kopernika tu na Forum ?

Nie mam nic przeciw , dawaj , zobaczymy .

 

 

PS

Dzieki ze wyjasnili skad te kraterki w rzece :notworthy: , teraz bede spac spokojnie , bo myslalem ze gwiazdne wojny to porobili :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie mam nic przeciw , dawaj , zobaczymy .

(...)

oto wybrany przeze mnie fragment krateru Kopernik (na zdjęciu Siergieja). Z lewej strony, na zewnętrznej części wału - mały krater o średnicy ok. 1.8 km:

 

gallery_14903_3_23423.jpg

 

Należy pamiętać, że jest to duże powiększenie; najmniejsze szczegóły mają po min. 3 piksele wielkości, co odpowiada ok. 500 metrom na Księżycu.

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie:

 

Jeśli na najdokładniejszym (które znalazłem, może są lepsze...) zdjęciu Kopernika zrobionym z orbity, krater ma ok. 4700 pikseli średnicy :o (zdjęcie ma ok. 4700x4110 piks.) najmniejsze kratery na dnie Kopernika, które można łatwo rozpoznać, mają 5 pikseli średnicy,

 

to ile mają w rzeczywistości średnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sam Copernicus od brzegu do brzegu ma 4700 pikseli = 90.000m, to oczywistym jest, że kratery o rozmiarach 5 pikseli mają ok. 100m średnicy. Oczywiście są znacznie dokładniejsze zdjęcia tego krateru z orbity, na których widać detale wielkości kilku metrów.

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...) Oczywiście są znacznie dokładniejsze zdjęcia tego krateru z orbity, na których widać detale wielkości kilku metrów.

cały krater z takiej rozdzielczości, czy tylko jego fragmenty ?

 

Znalazłem bowiem zdjęcia centralnych górek w Koperniku, na których, na jednym ze szczytów są dwa okazałe głazy :D - jak przeliczyłem, kamienie mają po ok. 70 metrów, a po powiększeniu tego fragmentu 2x, mają po 13 pikseli długości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Hermes1937'

Zapewne masz na myśli te same zdjęcia z LO-5, który sfocił wnętrze Kopernika w 1967r. W najwyższej rozdzielczości jest obszar od centralnych wzgórz aż poza północny wał krateru. Rzeczywiście, na tych zdjęciach można się natknąć na pojedyncze kamulce wielkości dużych budynków. Pisałem o tym kiedyś w moim wątku "Bliski Księżyc", dlatego tu nie chcę rozmieniać na drobne tych zagadnień. Dodam jedynie przykładowe zdjęcie.

 

5152_h1.jpg

 

W górnej części zdjęcia widać skupisko głazów u podnóża i na zboczu góry. Szkoda, że skasowano kilka ostatnich planowanych wypraw programu Apollo, bo mieli byśmy możliwość podziwiać krajobrazy wnętrza krateru Kopernik. Chyba ze niebawem zaskoczy nas agencja kosmiczna JAXA?

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie może lekko off topic, ale dotyczy też tego wątku i pisania na forum.

 

Czy wszyscy dodajecie obrazek jako załącznik, czy wklejacie w treść wiadomości? :unsure:

 

Bo są miniaturki wskakujące szybko, i są pliki wchodzące minutę i więcej, a wyglądające na dużo większe niż typowa miniaturka. Ładowanie jednej strony przy kiepskim łączu (mój iPLUS pod lasem) trwa niepotrzebnie długo.

 

Proszę ładujcie obrazy jako załącznik. :notworthy:

 

A może tylko ja mam taki problem?

Piszę to po ostatnich postach, strona tym razem szła ponad 5 minut, a zdarza się, że pliki są powtarzane (nie daj boże cytatu z takiej wiadomości, szczególnie cytaty z wiadomości o jedną wyższej, jak w wątku o dziszejszym Ksieżycu (choć tu były załączniki :Salut: )

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry339698

Były te obrazki ładowane jako załącznik? Uwzględnijcie, że nie każdy ma neostradę 2000.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

'Hermes1937'

Zapewne masz na myśli te same zdjęcia z LO-5, który sfocił wnętrze Kopernika w 1967r. W najwyższej rozdzielczości jest obszar od centralnych wzgórz aż poza północny wał krateru. Rzeczywiście, na tych zdjęciach można się natknąć na pojedyncze kamulce wielkości dużych budynków. (...)

tak - chodzi o te zdjęcia - akurat zwróciłem uwagę na zdjęcie oznaczone "h2". Na tym dołączonym przez Ciebie - "h1" - faktycznie są ciekawe kamienie. Są chyba podobnej wielkości, co słynny głaz-olbrzym w wyprawie "A-17" ?

 

A dodam, że w dawnej "Uranii" była informacja o tzw. "jeziorze lawowym" - na wewnętrznej części wału krateru. Było to podane jako "zagadka" krateru, do wyjaśnienia przez kolejne wyprawy Apollo... (szczegół na zdjęciu zrobionym chyba przez LO-2 - tym "ukośnym").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....ja chcę 14 cali UP....:)

 

Faktycznie musisz to przemyśleć. Mieszkasz niby koło morza, ale może trzeba się będzie przeprowadzić :szczerbaty:

 

http://lpod.wikispaces.com/April+11%2C+2009

 

Zwróć uwagę, że robione w świetle zielonym, barlow 4x, ale nie pisze niestety jaka kamerka. Ostatnio była Lumenera 075. No i 2 lata obrabiać zdjęcia????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krater Albategnius (136km średnicy) może być przykładem utworu geologicznego którego wał ma kształt w miarę regularnego sześcioboku. Jest nie mało kraterów o obrysie czworokąta, pięciokąta, nie wiem czy istnieją kratery trójkątne, no może z tych mniejszych i nieforemnych dziwolągów coś by znalazał. Ma ciekawą górkę centralną z malutkim kraterkiem na szczycie, który wyglądem przypomina ziemski stożek wulkaniczny, ale w proporcji do całości krateru wygląda skromnie, mimo dwudziesto kilometrowej podstawy. Duże nadzieje wiąże się z sondowaniem radarowym głębszych warstw podpowierzchniowych przez najnowsze satelity Księzyca(Japońska Kaguya poniżej), dzięki którym będzie można poznać rzeczywiste struktury pod kraterami i zweryfikować teorię impaktową opartą głównie na tym co oglądamy tylko z wierzchu.

albategnius.JPG

radar.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intrygujący wygląd ma górka centralna krat. Albategnius. Mały kraterek na jej wierzchołku jest poza zasięgiem mojego sprzętu ale udało się znaleźć parę innych fotografii które przedstawiają ten rejon. Impaktowe pochodzenie dużych kraterów księżycowych nie budzi już chyba niczyich wątpliwości. Inaczej wygląda sprawa kraterków na szczytach górek centralnych. Szansa i prawdopodobieństwo trafienia właśnie tam jest bardzo małe i można mieć podejrzenia że ich powstanie zostało wywołane przez procesy wulkaniczne związane z ostatnim etapem tworzenia się pokrywy lawowej na dnie krateru. Jednak przygladajac się z różnych ujęć wysokiej na 1700m górce cent. nasuwają się także inne wnioski. Jej trójkątny kształt podstawy i graniaste zarysy stoków są ostro zaznaczone. Brak tu charakterystycznych zaokrągleń wywołanych usypywaniem się materiałów wyrzucanych podczas erupcji. Jest to wygląd diametralnie inny od stożkowych, regularnie nachylonych wulkanów ziemskich czy też marsjańskich. Zatem albo kraterek jest ( niesamowitym zbiegiem okoliczności ) wywołany trafieniem asteroidu w wierzchołek górki lub też wytworzyła go erupcja gazowa, uboga w wyrzucany materiał stały.

Albategnius_AS16_M572.jpg.4640.jpg

Patrząc na powiększenie prawej panoramy widać że czeka nas jeszcze wyjaśnienie powstania drugiego mniejszego kraterku ponad tym "głównym".

Czy ktoś po obfitej świątecznej konsumpcji czuje się jeszcze na siłach by temu sprostać ? :rolleyes:

 

Sądząc po ilości fotek można powiedzieć że dla astronautów z programu Apollo, Albategnius był obiektem jednym z najbardziej ulubionych. :)

http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/s...ure=Albategnius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ostatnie zdjęcia z obecnego cyklu księżycowego dopatrzylem się na fotce rejonu Karpat zarysów szczeliny Drapera, umiejscowionej na zachód od małego krateru, od którego pochodzi jej nazwa. Jest długa na ok. 130 km. i wije się na kształt litery "U". Jej szerokość nie jest podana, ale ze zdjęcia szacuję że ma nie więcej niż 1.5km. w najszerszym miejscu, natomiast tam gdzie zanika jej obraz i trudno prześledzić jej bieg, szerokość zmniejsza się poniżej 1km. Wykadrowane z fotki zrobionej w ognisku gł SCT10", F=2500mm. filtr IR-Pass, DMK-21.

draper_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intrygują mnie pary kraterów połączonych ze sobą niczym bliźnięta syjamskie, których wały są "zrośnięte" na pewnym odcinku, a w ich wnętrzu znajdują się jakieś osuwiska, wybrzuszenia tak jak jest w przypadku krateru Birt i jego mniejszego "brata" oznaczonego literką "A". Podobną parę wypatrzyłem na Oceanus Procellarum, w miejscu o wspolrzędnych: 42W/17N. Na mojej fotce widać taki garb w większym z kraterów, dodatkowo znalazłem zdjęcie z LOP-4, na którym ów garb wygląda na osunięcie zbocza. Ciekawe przypadki jak sądzę, warto odnotowywać inne podobne jeśli gdzieś są, może maja powtarzalne cechy związane z genezą powstania.

video_09_04_08_00_07_11x.JPG

4144_h2x.JPG

birt_selene.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W południowej części M.Nubium znajduje się dziwaczny jak na krater twór o nazwie Wolf (Max Wolf) o średnicy 25 km. Widać że to przytopiony lawą kawałek lądu wystający z "morskiej" równiny, noszący chropowate ślady wcześniejszych dziejów. Ciekawe jak ta okolica wyglądała przed okresem "morskim".

wolf.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , Panowie !

Pierwsze swiatlo nowego asrtografa 380/1470 Parabola , w netypowej jak dla astrografa sytuacji - webcaming Ksierzyca .

 

Powermate 5x Televue.

Kamera VAC-135 jak u Hanysiaka .

 

Kopernik .

 

Wcale to nie jest zakamarek , radszej plac glowny ... ale nech bede tutaj .

 

 

Dopiero dzisiaj zajrzałem na forum, gratulacje. CUDO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.