Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie patrzę i porównuję to miejsce ze swoim zdjęciem i widzę jaki ma potencjał Twoja 14-ka. Jeśli można, to zamawiam zdjęcie Rupes Recta podczas pełni, bo mój nie rozdzieli tak wąskiego cienia. Moich siłaczy robiłem przy ogniskowej tylko 2,5 metra.

atlas_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberon, masakraaaaaaaaaa!! Nareszcie!! Jestem zdruzgotany, ale pozytywnie :rolleyes: Jest seeing na 350-kę. jakby tak to zdjęcie obrobiś raz jeszcze w rogach i wysłać do galerii LPODa?

 

Gratulacje, lubię moc w różnych wydaniach:)

 

 

Pozdrawiam!

 

 

Ps.

Coś niesamowitego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Lemarc, no i gdzie ten most, no gdzie..? :rolleyes:

 

Zawalił się :huh: Widać przecież :D

(...)

Pozdrowienia i dziękuję za miłe słowa!

ale jeszcze w 1955 most stał, co więcej - był wykorzystywany ! :banan:

 

gallery_14903_3_2023.jpg

 

Powyżej: pociąg jadący przez most O'Neila na Księżycu !

Ilustracja z unikalnego, żartobliwego 13 numeru "Uranii" z 1955 roku, wydanego przez znanych polskich astronomów. Powstały wówczas tylko trzy egzemplarze - mam jeden z nich !!

Może wkrótce coś o tym numerze "Uranii" napiszę więcej - pokazywałem go kilka lat temu w CAMKu i PTMA w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizując problem widoczności cienia Prostej Ściany na moich zdjęciach, zrobiłem schematyczny rysunek jej profilu, z którego można odczytać rzeczywiste jego rozmiary w rzucie z góry, tak jak widzi to obserwator ziemski. Jeśli założyć dla uproszczenia wysokość uskoku na 500m. to przy kącie oświetlenia = 45* szerokość cienia będzie równa wysokości. Po upływie kolejnych dób ziemskich cień będzie się zwężał do coraz mniejszych wartości, którego widoczność będzie ograniczona aperturą teleskopu i warunkami obserwacji. Co ciekawe prezentowane tu wcześniej moje zdjęcie tego obiektu przy kącie oświetlenia = 65 stopni, na którym zarys cienia jest ledwo widoczny, ma on szerokość rzędu 250m. czyli znacznie poniżej teoretycznej zdolnosci rozdzielczej teleskopu. Nie chcę twierdzić że to objaw przywidzeń w rodzaju "marsjańskich kanałów", tylko że cienkie kontrastujące z tłem linie mogą być obserwowalne i rejestrowane trochę na przekór teorii rozdzielczości.

rozmiar_cienia.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko sie zaraziłem tematem Prostej Ściany, ale kreśląc i licząc piksele na zdjęciach, wychodzi mi maksymalna wysokość ok 800m (1/3 - 2/5 od północnego końca, obok małych kraterków). Czekam na te 45 stopni Słońca! W dzień, a sfilmuję! Przez chmury, a sfilmuję, a co! Tylko napisz kiedy się zaczaić. A nawiasem mówiąc - schematy robisz starannie i chyba nie od ręki :D

 

A ponieważ Księżyc teraz będzie kulał się po opłotkach i nie chce się podnieść na niebo wyżej, chciałem pokazać zdjęcie z 14 stycznia. Najdłuższa dolina po widocznej stronie Księżyca - Vallis Rheita - długość około 500km, w tym skrócie perspektywicznym widać tylko północny koniec, reszta w cieniu. Skierowana w stronę Morza Nektaru (Mare Nectaris), pochodząca zapewne z tych samych przyczyn (ależ to był kataklizm!). W tej kraterzastej okolicy dolina Rheita zawsze zwracała moją uwagę swoim wydłuzonym kształtem, wybijała się burząc porządek tych księżycowych, ale jakby dziur w serze.

 

Ciemny krater u góry zdjęcia to Rheita (70km) obok Rheita A, podłużny Rheita E poza kadrem. "Na godzinie" 7 krater Metius, średnica ok. 88km, ten w jego środku to Metius B.

 

14", ogniskowa 7000mm, 2009-01-14 3:23 (2:23UT), DMK31 przez IRpass.

 

Pozdrawiam

Rheita__Valis_Rheita__Metius_09_01_14_03_23_04.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobra wiadomość, oby ta "zaraza" się rozniosła. Rysunek jest robiony programem, na ręczny nie mam skanera. Kąt oświetlenia 45 stopni wypada na środku uskoku gdy terminator znajduje sie na 52 stopniu dł. zachodniej, co można latwo ustalic na jakimś kraterze, np. Hansteen - centrum. Z moich pomiarów cienia na bazie zdjęcia z LOP-IV poniżej, dla ktorego kąt oświetlenia przyjąłem na = 24 stopnie i tak policzyłem 11 punktów wysokości (po dotarciu do danych o zdjęciu skorygowałem to ostatecznie na 23 stopnie) Jak widać "wgryzłem" się w temat maksymalnie i przejrzałem w sieci wszystkie istotne informacje, tak że nie zostało już nic do przejrzenia. B)

prosta_z_lop3.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka susza na pogodę, a tym bardziej na Księżyc. Sięgnąłem do avika nagranego 07.01 co do którego nie miałem wielkich nadziei, iż uda mi sie coś fajnego z niego wyciągnąć, a tu proszę, zadowalające ujęcie krateru (Johannes) Werner. Jak widać, tej nocy byliśmy dokładnie nad, albo pod środkiem tego krateru, tak że gdyby iglica jego wzniesienia centralnego słabo trzymała się podłoża, to pewnikiem wbiła by się w mój ogródek, albo i w samo obserwatorium.. :rolleyes:

 

Werner3.png

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak widać szczegóły krat. Cuvier C w rozdzielczości ok.10 razy lepszej od tej uzyskiwanej przez naszych krajowych Mistrzów.

AMI_EAE3_002085_L_1.jpg

Podziękowania za to wykonane z wys. 500km zdjęcie należą się sondzie SMART 1.

Trochę szkoda że już zakończyla swój żywot, przyozdabiając Księżyc nowym maleńkim kraterem.

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie truskawki tylko jabłka ^_^ i rzeczywiście na głównej stronie się wyświetlają, ale zaszłam ją od innej strony i chyba działa :)

 

http://lpod.wikispaces.com/January+22%2C+2009

 

a po kliknięciu miła niespodzianka:) Gratulacje! :helo:

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba raczej jabłka nie truskawki! :lol: A co do LPOD to stronka http://www.lpod.org/ już nie jest używana. Teraz przenieśli się właśnie na http://LPOD.wikispaces.com .

 

Z resztą informowali o tym:

 

LPOD has moved to a new site: http://LPOD.wikispaces.com - come visit and change your bookmark to this new URL!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę :banan: Dziękuję za miłe słowa, mi też jest miło, jak ktoś z Polski pokazuje fotki na LPOD czy ALPO.

Idea Hanysiaka, żeby robić składanki owocuje, poniżej złożenie 6 obrazków (więcej regulamin nie pozwoli, musi być poniżej 2000x2000 pikseli - ponadto co to by były za kobylaste pliki). Przypominam, że na całą tarczę potrzeba 100x obrazków więcej. Skala jakieś 260m/piksel.

Na zdjęciu Pireneje księżycowe, kratery Santbech, Colombo, Cook, Bohnenberger. W atlasie Rukla przecięcie stron 47/48 i 58/59.

 

Pozdrawiam miłośników zakamarków :Beer:

Montes_Pyrenaeus_2009_01_14.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaka pogoda jest, widać. Nic nie widać na niebie. W słynnym ze zjawisk "oparów" kraterze Alphonsus widać, że centralna górka, to co najmniej maszt telefonii komórkowej :D . Cień jest dłuuugi. To o tej górce centralnej pisał Juram:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...0&start=320

 

że ma jakieś podługowate otwory na szczycie. Seeing był tak katastrofalny, że zacząłem patrzeć jak wyjdzie na zdjęciu Trapez z M42 w zestawie jak dla kręcenia Księżyca - tylko naświetlanie 2 sek x 60 klatek. Widać desperację, że chciałem coś nakręcić, ale nie było co, bo Księżyc był już na zachodzie. Rima Bradley jako dodatek. Reszta raczej do kosza. A dziś :burza: chmury.

 

Zestaw bez barlowa, DMK31 przez 3500mm 14" SCT + IR-pass. Skala ok. 500m/piksel.

 

Pozdrawiam

Alphonsus_2009_02_02_22_00_22.jpg

Trapez_2009_02_02_22_31_25.jpg

Rima_Bradley_2009_02_02_21_57_36.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczekałem się Księżyca na bezchmurnym niebie, oooo jak dobrze (wiem że nie wszystkim :lol: ) Obowiązkowo i w pierwszej kolejności nakreciłem kilka avików Prostej Ściany, potem resztę, czyli terminator. Teraz to obrabiam, a tymczasem zapodaję Rupes Recta przy kącie Słońca około 44 stopnie, nieco ostrzejszą niż miesiąc temu w tej fazie. Jak widać cień jest widoczny bez problemu, jedynie w miejscach gdzie uskok się"zawiesił" cień się urywa. Ognisko gł. SC10" DMK21, filtr IR-Pass.

suma_6022009_filtered.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.