Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Wracam jeszcze raz do sesji z 2 marca i fotki M.Nectaris, którą tym razem złożyłem z dwóch części, żeby objąć widokiem całkiem spory krater Fracastorius o średnicy 124 km. tworzący zatokę w południowym krańcu tego morza. Wał krateru jest przechylony ku centrum morza, tak że jego północna część znikła pod powierzchnią osadów, które wypełniły całkowicie jego wnętrze. Tylko nieliczne pagórki wystają na powierzchni, a dodatkowym urozmaiceniem terenu jest przebiegająca zygzakowato szczelina na długości około 70 km. i średniej szerokości ok. 1km. Dla lepszego wglądu wnętrza krateru dołączam powiększony fragment zdjęcia. Fotki z ogniska gł. SCT 254/2500mm.

tcc_3_filtered.JPG

fracastorius_filtered_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Matt...

 

hehehe....może i są lepsze, ale mnie to podoba sie najbardziej i będę swego zdania bronił jak niepodległości.... :Salut:

bo pamietaj, że ja oceniam zdjęcie pod kątem wrażeń, że tak powiem artystycznych, a nie pod kątem warsztatu wykonania, bo sie na tym nie znam, po prostu urzekło mnie , bo ma to coś w sobie co przyśpiesza bicie serca i już.... :notworthy::Beer::Beer::Beer::Beer:

 

czekam na więcej fotek, masz ręke do focenia... :Beer::Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt, kapitalnie!

Uwielbiam takie kontrastowe ujęcia. Są takie... "refraktorowe"!

Fracastorius na zdjęciu Lemarca jest doskonały. W tym samym chyba czasie oglądałem Księżyc przez 12" przy dobrym seeingu - było widać podobnie - ogromna ilość szczegółów na zalanym lawą Mare Nectaris dnie krateru...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Matt...

 

hehehe....może i są lepsze, ale mnie to podoba sie najbardziej i będę swego zdania bronił jak niepodległości.... :Salut:

bo pamietaj, że ja oceniam zdjęcie pod kątem wrażeń, że tak powiem artystycznych, a nie pod kątem warsztatu wykonania, bo sie na tym nie znam, po prostu urzekło mnie , bo ma to coś w sobie co przyśpiesza bicie serca i już.... :notworthy::Beer::Beer::Beer::Beer:

 

czekam na więcej fotek, masz ręke do focenia... :Beer::Beer::Beer:

Nie zarzekaj się tak, bo kiedy Matt wrzuci coś jeszcze lepszego, to której fotki będziesz wtedy bronił jak niepodległości? :lol: Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziekuje Wam wszystkim za Wasze mile odpowiedzi i tak pozytywny rezonans. Otworzylem sobie wlasnie piwko po pracy i ciesze sie z tego. :pijacy: Wasze zdrowko!

 

U nas jest pogoda od tygodni wstretna. Ja chmury wlasciwie to lubie ale nie w takiej masie :icon_twisted: Dlatego nie mam w tej chwili aktualnych zdjec i pogmeram troche jeszcze na harddisku i wrzoce moze to i owo.

 

Na poczatek polksiezyc z 14.03.2008. 15 avikow, zrobione newtonem Orion 1200mm f/6. 600 z 2000 zdjec obrabiane w RegiStaxie.

 

Mosaik%20Halbmond%20140308.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt, Twoje fotografie bez wątpienia są imponujące, jednak zasadniczym tematem tego wątku nie jest prezentacja dużych obszarów czy całych faz Księżyca _ bo to z powodzeniem można czynić w którymś z już istniejących wątków - lecz jego zakamarków. Tu zatem wolał bym oglądać możliwości Twego sprzętu pod kątem ukazania mało znanych zakątków Łysego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt, Twoje fotografie bez wątpienia są imponujące, jednak zasadniczym tematem tego wątku nie jest prezentacja dużych obszarów czy całych faz Księżyca _ bo to z powodzeniem można czynić w którymś z już istniejących wątków - lecz jego zakamarków. Tu zatem wolał bym oglądać możliwości Twego sprzętu pod kątem ukazania mało znanych zakątków Łysego.

Pozdrawiam.

 

Czesc Juram.

 

Sorry- moj blad. Poniewaz sam juz nie moge tego postu edytowac, prosze moderatorow o usuniencie zdjecia.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozaika kwadry piękna jak marzenie, tylko trochę za ciemna, przez co na terminatorze znikają istotne szczegóły. Po lekkim rozjaśnieniu Księżyc dostaje naturalnego blasku i wszystko staje się widoczne. Trzeba by tylko zamaskować ślady kadrów wokół tarczy i będzie ideał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozaika kwadry piękna jak marzenie, tylko trochę za ciemna, przez co na terminatorze znikają istotne szczegóły. Po lekkim rozjaśnieniu Księżyc dostaje naturalnego blasku i wszystko staje się widoczne. Trzeba by tylko zamaskować ślady kadrów wokół tarczy i będzie ideał.

 

Dzieki za wasze pozytywne oceny!

 

Nastepne duze zdjecia wyladuja w innych tematach, obiecuje poprawke :Salut:

 

@astrokosmo: Dzieki za poparcie! B)

 

@Leszek: Dzieki za twoje uwagi! Ksiezyc troche rozjasnilem ale z w.w. powodow wstawie tylko link Jeszcze sie nie calkiem zdecydowalem, ktora wersja mi sie bardziej podoba, ta pierwsza wydaje mi sie troche bardziej naturalna-szczegolnie w dolnej czesci fotki. Ja zadnych sladow kadrow jednak odkryc nie moglem, nawet po totalnym rozjasnieniu. Gdzie one sie dokladnie u ciebie pokazuja?

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

@misiowaty: Dzieki!

 

@lemarc:Rzeczywiscie. Jaki z tego wniosek? Pomimo dobrze zkalibrowanego monitoru nie wszystko u mnie widac. Bede w przyszlosci musial zdjecia ekstremalnie podjasniac, zeby nic nie uszlo mojej uwadze... Dzieki. Po to w koncu sa te fora, zeby sie czegos nauczyc.

 

W lutym udalo mi sie takze zrobic inna mozaike "Od Schillera do Moretusa". Zdjecie jest zrobione z osmiu klatek, niestety niedokonczone, bo chmury przekreslily mi rachunek. Byc moze jest one troche przeostrzone ale artefaktow jak na razie nie znalazlem. C11, DMK21, ognisko glowne. Wywolane w AviStacku 300 z 2000 zdjec, zlozone w PS.

 

Mosaik%20Clavius,%20Schiller_Neubearbeitet%20.jpg

 

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Juram.

 

Zadawalajacego Tycho jeszcze nie mam a jak na razie pogoda nie sprzyja. Zdjecia przy maksymalnej rozdzielczosci (conajmniej f/20) na razie tez mi takie srednie wychodza i wiele musze sie tu jeszcze nauczyc. Takie "high resolution" fotki jak u Mario Weiganda albo Wesa Higginsa -to by bylo cos! Ale ja jestem cierpliwy i pracowity... :P

 

Podlaczam fotke "Aristarchus & Vallis Schroeteri" zrobiona 06.02.09. Mysle ze to jest cos "zakamarkowego"... C11, DMK21, 2x barlow (f/20).

 

Schroeters_Tal_Neubearbeitung.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt,

co prawda, miałem na myśli krater Tycho z Twojej poprzedniej mozaiki ((prawy górny róg zdjęcia), ale Aristarchus też jest reprezentatywny. Rzeczywiście na tym zbliżeniu widać "walkę" z seeingiem, który jest czynnikiem decydującym. Teoretycznie twój C11 powinien "pokazać" na Księżycu szczegóły liniowe o rozmiarach - 0.45"/0.8km. Jest sporo interesujących miejsc, przydatnych do testowania fotograficznej zdolności rozdzielczej teleskopu i warto na kilka wybranych stale polować. Nie komentuję metod obróbki, bo to nie moja dziedzina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Juram.

 

No faktycznie zle cie zrozumialem. Powiekszenie Tycho zrobilem ale nie wstawie, bo kiepskie. Takie powiekszenia sa moim zdaniem czesto "puste", nie pokazuja wiecej detali i rozmywaja je na dodatek. Ale sprobuje sie na pewno niedlugo na tym wspanialym kraterze z f/20.

 

Popracowalem dzisiaj za to nad avikiem J. Herschela z 06.02.09 ktory juz wlasciwie chcialem do kosza wywalic. Moze jednak sie on Tobie spodoba. Seeing byl nawet znosny, oceniam na 6/10 ale tez bardzo niestabilny. Zlozylem te zdjecie z tego powodu z tylko 128 klatek. Moj koles obliczyl te ilosc jako absolutne minimum do zagluszenia szumu. Wedlug moich eksperymentow najlepiej sprawdzaja sie jednak zdjecia, ktore zostaly wykonane z conajmniej 300 klatek.

 

J._Herschel_Neubearbeitung.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatoka Tęczy, fotka z drugiego lutego br. Wyciągnąłem ile mogłem szczegółu ze zdjęcia, na którym widać jaśniejszą smugę na osi południka. Prawdopowdobnie jest to opad wyrzutu materiału aż z Copernikusa, bo leży na osi smug wyrzuconych z tego krateru. Widać na niej kilka drobnych struktur kraterkowych podłużnego kształtu, ale zbyt wysoki kąt oswietlenia trochę je maskuje.

sinus_iridium.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) na którym widać jaśniejszą smugę na osi południka. Prawdopowdobnie jest to opad wyrzutu materiału aż z Copernikusa, bo leży na osi smug wyrzuconych z tego krateru. Widać na niej kilka drobnych struktur kraterkowych podłużnego kształtu, ale zbyt wysoki kąt oswietlenia trochę je maskuje.

 

Rzeczywiście widać jak wzdłuż jaśniejszej smugi są kraterki, szczególnie w górnej części zdjęcia :Salut: .

Dużo bym dała, żeby oglądać na żywo uderzenie, dzięki któremu postał Copernicus... :banan:

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo bym dała, żeby oglądać na żywo uderzenie, dzięki któremu postał Copernicus... :banan:

 

 

Odważna Ori zapomniała chyba dodać, że owo uderzenie lepiej byłoby oglądać z solidnej odległości, znacznie większej niż malownicze wizje impaktu na granicy KT . :lol: Bo na Księżycu a nawet na wysokiej orbicie wokół niego, trudno byłoby znaleźć kawałek bezpiecznego schronienia przed kamiennym deszczykiem. :szczerbaty:

fig5.jpg

http://www.novaspace.com/DIGI/KT.html

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższa mozaika to obszary "wodne" na Księżycu, same morza i jeziora, mimo że ani kropli wody nie uświadczysz. U góry: Morze Zimna, u dołu Morze Jasności, a pomiędzy nimi Jezioro Śmierci i Jezioro Snów. Kraterów mało, ale dostatek pagórków, fałdków i szczelin, słowem jest co penetrować na ekranie mointora.(To dla tych co nie maja pogody na obserwacje) :)

lacus_somniorum.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraterów mało, ale dostatek pagórków, fałdków i szczelin, słowem jest co penetrować na ekranie mointora.(To dla tych co nie maja pogody na obserwacje) :)

O dzięki Ci Wielki Lemarcu B) za ten piękny obrazek. U mnie za oknem niebo żyleta, lecz Ja siedzę w domu, bo nabawiłam się szmerów serca po grypie... mam zakaz od lekarza w kwestii wystawiania tyłka na wietrze gdzieś na wygwizdowie :( przez pół nocy, tak więc... pozostaje mi tylko Twoje zdjęcie. Dzięki.

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakamar ze szczególnym klimatem. I te nazwy - szczególnie "LACUS MORTIS" z kraterem BURG w centrum, podobnym do wulkanicznej wyspy na środku zamarzniętego jeziora a wokół popękana bazaltowa kra. Jakaż tu mnogość pagórków, istny gąszcz w którym łatwo było by się zagubić. Zapewne z tego miejsca Ziemia jest widoczna bez potrzeby zadzierania głowy. Ech, żeby kiedyś dało się tam wysłać jakąś małą wyprawę? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.