Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj jest tak klasyczna faza że aż wstyd pokazywać oklepane widoki, dlatego jedna fotka z wczoraj, ale temat który się pojawia tylko w szerokim tle. Kraterek Bessel w którym udało się uwidocznić struktury wnętrza, oraz trochę drobniutkich kraterków na około. Pomógł barlow wizualny 2x zamiast rosyjskiego fotograficznego.

bessel..JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam chyba ostatni raz do sprawy Rupes Recta w tym wątku, gdyż sytuacja ostatecznie się wyjaśniła po opublikowaniu animacji z japońskiej sondy Selene. Jak się okazuje stromizna skarpy tego uskoku jest bardzo zróżnicowana, od łagodnie nachylonych zboczy, po dość strome odcinki. Wobec tego moje przypuszczenia okazały się częściowo tylko słuszne, ale opierały się na prawidłowych przesłankach. Dla ilustracji ujęcie ogólne z sony japońskiej, oraz moja wczorajsza fotka.

Bez_nazwy_1b.JPG

video_09_04_03_20_46_39a.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czesc Leszek,

wow, seeing musial u ciebie byc naprawde dobry, szczelinka w dolinie alpejskej jest bardzo wyrazna-gratulacje! :Beer:

Pozdrawiam,

Maciek

cytując powyższy post chciałbym powrócić do zdjęcia Doliny Alpejskiej, pokazanego przez Lemarca w poście #1275.

Księżyc (i szczegóły na nim) widać dziś tak samo, jak 50 czy 100 lat temu, a jednak...

 

W "Uranii" Nr 1/1968 po raz pierwszy pokazano zdjęcie, wykonane 19 maja 1967 roku przez sondę "Lunar Orbiter 4", a przedstawiające Dolinę Alpejską. W numerze jest opis zdjęcia oraz przybliżono informacje dotyczące tej Doliny, a następnie komentując zdjęcie z "Lunar Orbitera" zwrócono uwagę na szczegóły, które dotąd - z Ziemi - nie były widoczne; m. in. cytuję:

"...Przede wszystkim widzimy, że dno doliny nie jest gładkie, ale występują na nim pofałdowania i niewielkie kratery. Ponadto wzdłuż całej doliny przebiega szczelina, mająca wygląd rzeki płynącej dnem doliny..."

Dla porównania pokazano zdjęcie Doliny wykonane dużym teleskopem w Obserwatorium Mt Wilson.

 

Przede wszystkim muszę stwierdzić to zdjęcie (z Mt Wilson) przy zdjęciu Lemarca wygląda tak, jakby wykonano je... szukaczem teleskopu Lemarca. :ha: (Gdyby Lemarc wykonał takie zdjęcie przed 1967 roku, Amerykanie nie musieli by wysyłać sond z serii L.O. :D )

Na początku lat 80 ub. wieku, w Oddziale PTMA w Warszawie, w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach, widzieliśmy tę Dolinę teleskopami TN350 i długą "250", kiedy warunki pozwalały na powiększenia powyżej 250x. (Jest na tym Forum co najmniej dwóch forowiczów, którzy pamiętają tamte obserwacje...)

 

Teraz - 2 kwietnia 2009 roku, podczas pokazu w ramach akcji "100 godzin dla astronomii" przez teleskopy Oddziału i wspaniały sprzęt Pawła Łańcuckiego widzieliśmy Dolinę, jak i niezwykły wschód Słońca w Ptolemeuszu. Robiłem zdjęcia - w wizjerze lustrzanki szczegóły wyglądały wspaniale; jak obejrzałem zdjęcia w domu - stwierdziłem że to katastrofa... :angry:

Jeszcze nie miałem tak rozmytych zdjęć Księżyca, widząc równocześnie tak dobrze wizualnie i nawet na matówce. Przypuszczam, że powodem są drgania teleskopu (albo "coś nie tak" w aparacie), powodujące drgania układu w momencie podnoszenia lusterka w aparacie. Ale pamiętam, że zdjęcia wykonywane wcześniej zwykłą lustrzanką ("Prakticą") nie miały takich "usterek".

A może to spowodowane jest tym, że teleskop zwierciadlany przenosi dobrze tak szeroki zakres barw - większy niż widzi oko - i matryca w aparacie + jej filtr - daje taki niepożądany efekt (rozmycie ostrych konturów) ? Nie będę pokazywał tu tych zdjęć - szkoda pokazywać...

Przynajmniej zdjęcia ludzi, którzy przyszli na pokaz, wyszły ostro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie uwag Hermesa to od siebie dodam że ja podobnie nigdy nie mialem ostrych zdjęć Księżyca robionych w ognisku gł SCT z Canonem 350D. Dopiero gdy zrobilem serię 10-15 fotek i złożyłem w jedno, mogłem wyostrzyć i wyszło to zadowalająco. Ale dopilnowałem indywidualnej regulacji wziernika pod moje oko, to raz, dwa, robiłem kilka fotek testowych na ustawianie ostrości (trudna sprawa, bo one różnie wychodza ze względu na turbulencje) Może też słusznie przypuszczasz że ten typ teleskopu wymaga jeszcze dodatkowego filtra przed aparatem, np. UV/IR 2" w tulejce łącznikowej plus przejściówka. Kiedyś użyłem go zdjęć Slońca z filtrem Baadera i chyba trochę pomogło, ale to wymaga sprawdzenia na Księżycu. Są też inne filtry wizualne księżycowe, ale nie mam ich w swoim zbiorze, ani wiedzy jak działają, bo wizualnie to tylko celuję w Księżyc i nie wiele się przyglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę się, bo pisałem o Dolinie Alpejskiej w innym wątku - widziałem te rozpadlinę na jej dnie dwa razy w życiu.

Ostatnio - wczoraj przy bajecznym seeingu. Poprzednio - rok temu. Przez ten sam 12" Newton SW!. Jednak ta wczorajsza obserwacja nie budziła żadnych watpliwości mimo, że Dolina nie była już tak korzystnie oświetlona. No ale wczoraj to wogóle jakby powietrza nad obserwatorium nie było...

I jeszce coś ważnego, o czym pisał Hermes. Dzięki technice cyfrowej dostepnej amatorom uzyskujemy dziś efekty, o których astronomowie zawodowi jeszcze nie tak dawno nie mogli nawet pomarzyć! O nas nie wspominając!

Sam to pamiętam...a teraz, przystawiam obiektyw telefonu do okularu teleskopu i mam zdjęcia jakich nigdy(!!!) nie uzyskałem fotografią analogową angażując w to cały dostepny potencjał 60 cm teleskopu.

Niesamowite!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Przepiekne zdjecia zostaly tutaj wstawione, dzieki za to!

 

W nocy z trzeciego na czwartego kwietnia pokazal sie i u nas calkiem dobry seeing (rzecz raczej rzadka). Harowka nie pozwala mi opracowac wszystkich zdjec na raz, takze bede je dozucal powoli, jedno po drogim. Dzisiaj po pracy na zmiane wieczorna opracowalem przynajmniej okolice Platona i Alp. Okolice owszem bardzo oklepane, ale mi sie jakos znudzic nie moga... Mam nadzieje, ze i Wam sie to spodoba. :D

 

Zdjecie zostalo powiekszone na 150%.

 

Mosaik%20Plato%20bis%20Buerg_2.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

(...) Ode mnie fotka z 03.04, którą roboczo nazwałem North Polar Regio:)

 

Pozdrawiam!

najwyraźniej Hanysiak brał udział w utajnionej wyprawie Apollo-18 i dopiero teraz ujawnia swoje zdjęcie, kiedy przelaty3wał te 110 km nad Księzycem... :notworthy:

 

Witam wszystkich.

Przepiekne zdjecia zostaly tutaj wstawione, dzieki za to!

(...) Dzisiaj po pracy na zmiane wieczorna opracowalem przynajmniej okolice Platona i Alp. Okolice owszem bardzo oklepane, ale mi sie jakos znudzic nie moga... Mam nadzieje, ze i Wam sie to spodoba. :D

Pozdrawiam,

 

Maciek

Lądowniki LM schodziły na wysokość 16 km nad Księżycem w periselenium, w ostatniej fazie lądowania... mam wrażenie, że Matt zszedł znacznie niżej... :D

A poza tym, wierzchołki tych licznych szczytów Alp wyglądają tak, że można się o nie "zadrapać", dotykając ekranu monitora... :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wschodu Słońca nad Sinus Iridium za przylądkiem Laplace w ciemnościach jarzyły się dwa punkty, niczym kocie oczy zza węgła. Niewprawny obserwator mógłby je wziąć za dziwne zjawisko, tym czasem to wierzchołki niewielkich pagórków wystających z plaskiej równiny. Często się to widzi nawet w znacznej odległosci od terminatora, jak szczyty centralne wiekszych kraterów, np. Alphonsus.

pr.laplace.JPG

alphonsus.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.