Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

MAK150 z telekonwerterem 1.65x, kamerka Firefly z pomarańczowym filtrem Baadera, EQ-ATM, Registax6 (400/2500), mozaika 7 kadrów Microsoft ICE.

 

Księżyc 12 godzin do ostatniej kwadry - północny terminator z dnia 17.08.2014r., warunki dalekie od idealnych.
Tuż obok pary kraterów: Anaxagoras (młody) i Goldschmidt (stary), oraz po obu stronach leżącego niżej krateru Birmingham (bardzo stary, rozległy i płaski) widoczne doliny-bruzdy, poziome względem krawędzi kadru, promieniście rozchodzące się od Mare Imbrium i prawdopodobnie z nim związane.

 

Mare Frigoris pomarszczone.

"Rozsypane" szczyty Alp z Doliną Alpes Vallis.

Kaukaz rzucający cienie i rozpalający w promieniach Słońca swoje najwyższe szczyty.

Wieniec koronalny wokół krateru Aristillus.

Rimae Fresnel - sieć rowów na północnym krańcu łańcucha Apeniny.

Północny terminator_17.08.2014r_MAK150TK1.65x_Firefly_12h do IIIkw._70%.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczorajszy zakamarek. Nagrałem ich więcej, reszta później.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Red Filter 1.25",

FireCapture 2.4beta, AutoStakkert!2.1.05, Paint.

 

 

 

 

conv_Moon_2014_10_09_233732_R.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne fotki z wczoraj. Dodam, że te fotki zrobione tylko w AutoStakkert i przycięte krawędzie w Paint.

Ogniskowa 5875 mm, z ogniskowej 2350 mm trochę później.

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, Powermate 2,5x, iDS CMOS UI-1245LE-M-GL, GSO Red Filter 1.25",

FireCapture 2.4beta, AutoStakkert!2.1.05, Paint.

 

 

conv_Moon_2014_10_09_233601_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_234351_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_234842_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_235355_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_233506_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_234052_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_234455_R.jpg

conv_Moon_2014_10_09_235013_R.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał z zeszłego roku, dopiero dziś obrobiłem ale to chyba niczym mu nie umniejsza :)

Robiłem wiele podejść do tego krateru, to jest najbardziej udane. Nie ostrzyłem za bardzo na wzór Wojtka, podoba mi się jego podejście do Łysego.

 

Krater Herkules

Hercules.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dwa dni temu miałem wyjątkowe warunki :) więc odpaliłem kamerkę która wg niektórych zupełnie się do tego nie nadaje, zastosowałem projekcję okularową która wg niektórych nie ma prawa działać i coś tam wyszło :)

 

Krater Atlas

Atlas.jpg

 

Parametry - 1000x0,02 sek.

Detektor - ATIK TITAN mono + IRpass

Optyka - Newton 305/1500 (Ortho Kasai 4mm afocal projection)

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny detal. Gratulacje! Nikt nie napisał, że nie powinno działać tylko, że nie jest do tego stworzona. Podejrzewam, że gdybyś użył dedykowanej kamerki planetarnej np. ASI 120 lub coś z icx445 to efekt byłby jeszcze lepszy - mniejsze szumy bo tutaj troszkę je widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego prawie nikt nie foci planet/Księżyca matrycami icx424? Wiesz sprawność kamerki to jedno, ale są jeszcze inne czynniki. Np. szum odczytu, czas migawki i ilość zebranych klatek. Im, krótszy czas tym mniejszy wpływ seingu i większa ilość zebranych klatek. Atik Titan ma też 16 bitowy zakres dynamiczny, aby go wypełnić w zadowalający sposób potrzeba dłuższych czasów. Przykładowo kamerką z matrycą icx618 wystarczy 30ms a w Titanie potrzeba będzie 100-200ms. Przy takich czasach wpływ seingu jest już konkretny. Po za tym nie zgodzę się z tym, że na każdej kamerce wyszedłby szum. Patrz na fotki Damiana Peacha ;). Fakt, że warunki seeingowe ma nieosiągalne dla nas w Polsce ;).

Reasumując: trochę nie trafiłeś z tą czułością ;).

 

Mimo wszystko zdjęcie Hamala miażdży :)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że przy tak długich ogniskowych just już ciemno i widoczny szum w kamerkach.

 

Próbowałem wiele razy na planetarnych , trzeba z czasem mocno jechać , z desową kamerką jest podobnie ale jednak jest czulsza .

 

Oczywiście nie twierdzę że kamerki DS-owe są stworzone do wszystkiego.

 

Dla mnie eksperymenty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na moje zakamarki ;). Materiał ze środy 12.11.2014r.

 

Użyty sprzęt: Sky-Watcher 200/1000 dual speed, Losmandy G11, PGR Chameleon, Czerwony filtr GSO, longpass 610nm.

Pierwsze 2 fotki z 1000mm

Zdjęcia numer: 3,4,5 i 6 z barlowem GSO 2,5x

Zdjęcia numer: 7,8,9,10 i 11 z Barlowem GSO 3x

 

Seeing był raczej średni: 4/10. Dzień wcześniej precyzyjnie kolimowałem rurę lasermaxem holograficznym, wydaje mi się że jest o niebo lepiej.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na moje zakamarki ;). Materiał ze środy 12.11.2014r.

 

Użyty sprzęt: Sky-Watcher 200/1000 dual speed, Losmandy G11, PGR Chameleon, Czerwony filtr GSO, longpass 610nm.

Pierwsze 2 fotki z 1000mm

Zdjęcia numer: 3,4,5 i 6 z barlowem GSO 2,5x

Zdjęcia numer: 7,8,9,10 i 11 z Barlowem GSO 3x

 

Seeing był raczej średni: 4/10. Dzień wcześniej precyzyjnie kolimowałem rurę lasermaxem holograficznym, wydaje mi się że jest o niebo lepiej.

 

I kolejne fotki

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, Wojtek i Astrokosmo, zastanawiam się ciągle jak Wy wyciągacie taki detal z mniejszych luster.

 

Zauważyłem ostatnio, ale może to złudzenie że kamerka z mniejszym pixelem 8 bit jest jakby mniej wrażliwa na seeing :uhm:

Kiedy w Atiku 16 bit pixel 7,4µm gwiazdy mam miśki to na 5,6µm zdają się być lepsze i po zestackowaniu się to potwierdza. Dodatkowo moje stare filmiki z Philipsa z ICX098 też potwierdzają to odczucie.

 

Może "zasługa" większego "kontrastu" mniejszej liczby bit-uf

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się poskładać, ponieważ jest to filmik skompresowany. Oryginalny waży 3GB. Wrzucając filmik chciałem pokazać jakie były warunki podczas kręcenia avików. Jak widać były dalekie od idealnych.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.