Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ absolutnie, że nie!

 

Słońce było ostatnio na celowniku PTMA Szczecin TV: http://astronomia.szczecin.pl/ptma-szczecin-tv. Zapewniam, że dalej będzie. Poza tym organizujemy wystawę prac w Cafe 22 w Szczecinie - Wystawa Astrofotografii Amatorskiej podczas Nocy Muzeów - 17 maja 2014. Sloneczne zdjęcia też będą. Zapraszamy wszystkich.

 

Jeśli chodzi o Księżyc to podobają mi się ostre szczegóły - i taki był zamiar, bo to 11" @ f/4.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Większość zdjęć to stacki z kilku-kilkudziesięciu zdjęć więc do Was prośbę..

 

Czy ktoś mógłby pokazać jedną najostrzejszą(najlepszą) klatkę i gotowy stack do porównania ?

Wiem, że stack usuwa szum ale zdaje mi się, że za bardzo degraduje niektóre szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę warunki atmosferyczne pozwoliły mi tylko na szersze kąty. Kilka ciekawych miejsc, licząc od "góry" Księżyca w pobliżu kraterów:

1. Pythagorasa

2. Aristarchusa

3. Sirsalisa

4. Schickarda

 

SPC900, SCT 8"

1_Pythagoras.jpg

2_Aristarchus.jpg

3_Sirsalis.jpg

4_Schickard.jpg

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W powyższym poście podmieniłem pliki 1x na 1,5x. Orginalny rozmiar był malutki, stąd szukałem rozsądnej możliwości powiększenia. Pierwszy raz drizzle 1,5x okazał się wart zastosowania. Sprawdziłem bez wiary, ale efekt mnie pozytywnie zaskoczył. Wykorzystałem ostrzenie z AS2. Poniżej porównanie obu rozmiarów obok siebie dla pierwszego zdjęcia.

1_Pythagoras_1x.jpg

2_Pythagoras_1.5x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.dropbox.com/s/ohbkgav8305qbun/porownanie.zip

 

Pod tym adresem znajdziesz porównanie dla jednego z powyższych zdjęć. Tym razem bez drizzle.

Stackowanie tylko pozornie pogarsza. Zyskujesz duży zapas do wyostrzania. Ważne jest oczywiście z ilu procent najlepszych klatek się stackuje. W tym konkretnie przypadku dla Księżyca w takich sobie warunkach wybrałem 20%. Trzeba dobierać indywidualnie dla różnych obiektów w danych warunkach atmosferycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.dropbox.com/s/ohbkgav8305qbun/porownanie.zip

 

Pod tym adresem znajdziesz porównanie dla jednego z powyższych zdjęć. Tym razem bez drizzle.

Stackowanie tylko pozornie pogarsza. Zyskujesz duży zapas do wyostrzania. Ważne jest oczywiście z ilu procent najlepszych klatek się stackuje. W tym konkretnie przypadku dla Księżyca w takich sobie warunkach wybrałem 20%. Trzeba dobierać indywidualnie dla różnych obiektów w danych warunkach atmosferycznych.

 

Kolorem robisz? a nie lepiej zapisywać je jednak jako mono ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za koncept. Nie wiem czy ShapCap, którego używam ma taką możliwość, ale sprawdzę. Rzeczywiście byłoby to lepsze rozwiązanie. FireCapture z moim webcamem nie działa poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.