Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Molo napisał:

Manzinus, Bogusławski, Bousingault i ściany Demonax'a na krawędzi:

630931249_2020-03-31-1916_5_Manzinus_Bogusawski_Bousingault_Demonax_cr.thumb.jpg.28bbceedfbe3da7e4dc716b2042b45ec.jpg

O to mi chodziło :D. Ściany Demonax'a. Nie mogłem znaleźć co to za struktura. Skąd masz info o tej strukturze? Mapa z LRO w takich miejscach zbytnio nie pomaga :/.

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lemarc napisał:

Z wczorajszej sesji. Bogaty w ciekawe struktury region. Przy skośnym oświetleniu krater Deslandres wygląda dużo plastyczniej. Ta niecka ma ponad 200 km. średnicy, jednak moją uwagę wczoraj skupił krater Pitatus z wieloma pęknięciami wewnątrz lawowej powierzchni. 

 

Optyka wiem jaka, ale jaką kamerą i ile klatek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lemarc napisał:

Nie da się wyostrzyć, czy to po prostu zbyt duża skala obrazu? Mam na myśli wcześniejszą fotkę z poprzedniej strony.

 

Sporo wyostrzałem w PS, potem już artefakty wychodziły. PS wydaje się lepszy od wyostrzania w Registack. Na razie poznaję samego Registacka bo nie jest tak oczywisty jak się wydaje i ogólnie staram się to ogarniać. Seeing też wydawał mi się nie zbyt dobry. Dużo zmiennych i ciągła walka :D Może lepiej będzie walczyć z pojedynczymi klatkami. W ostateczności ręcznie będę wybierał najostrzejsze klatki dla Registack i wtedy będę wrzucał aby złożył ale na to trzeba baaardzo dużo czasu. Wiecie jak jest przecież. Może Autostakkert jest lepszy od Regi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z 01.04.2020. Tego miejsca nie trzeba przedstawiać :) ale dla mniej wtajemniczonych to Rupes Recta (szerokość ok. 1km) czyli "Mur". Obok krater Birt. Bardzo fajny moment gdy Mur rzucał dość długi cień. Najmniejsze kratery widoczne na tym zdjęciu to krater 1.9km (nie wiem jaka nazwa) obok krateru Thebit B. widoczna jest także Rima Birt, która ma szerokość zaledwie 0,9km.

Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 500 klatek w Registack.

VID_20200401_234246_f0001_4.jpg

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kosmitek napisał:

To mój pierwszy post tutaj. Ciekaw jestem waszych opinii na temat moich zdjęć. Moje podejście jest dość nietypowe. Fotografuję Dobsonem 12" z barlowem x2 w projekcji okularowej ES 6,7mm, 82* i do tego podpięty telefon komórkowy. Stack w Registack 6. Na razie zacząłem bawić się w "avikowanie" choć w przypadku telefonu nie można mówić o avikach

Jestem zachwycony i szczerze kibicuję takim niestandardowym projektom. Być może zdjęcia są obarczone pewnymi niedoskonałościami, ale to i tak mało istotne w porównaniu z klasycznym podejściem. Jak już gdzieś pisałem, zdjęcie to tylko jeden z aspektów, które się ocenia. Twoje opisy zawierają nie tylko informacje, ale można dostrzec aspekt emocjonalny, a to jest bardzo mocny motywator miłośniczej astronomii.

 

Chciałbym podkreślić, który to już raz, że bez podania danych sprzętowych, wartość nawet najlepszego zdjęcia jest niewielka. Nie wszyscy muszą pamiętać jaki masz sprzęt, a już w drugim swoim poście tego nie podajesz. A zdjęcie klifu Rupes Recta jest naprawdę warte uwagi. Jeśli ma dla Ciebie znaczenie to, czy ktoś aktywuję "ikonkę reakcji" lub odpowie na Twój post, to musisz dać nam szansę na rzeczową wypowiedź, a nie tylko pytać: "jakim sprzętem?, "czym robione" itd.

 

Na razie w pełni zasłużenie daję "polubienie" i chciałbym móc oglądać kolejne zdjęcia. Zdjęcia Księżyca a zwłaszcza w takiej skali są podatne na seeing. Za jakiś czas sam ocenisz jaki wpływ na Twoje zdjęcie maja warunki widoczności.

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Loxley napisał:

Jestem zachwycony i szczerze kibicuję takim niestandardowym projektom. Być może zdjęcia są obarczone pewnymi niedoskonałościami, ale to i tak mało istotne w porównaniu z klasycznym podejściem. Jak już gdzieś pisałem, zdjęcie to tylko jeden z aspektów, które się ocenia. Twoje opisy zawierają nie tylko informacje, ale można dostrzec aspekt emocjonalny, a to jest bardzo mocny motywator miłośniczej astronomii.

 

Chciałbym podkreślić, który to już raz, że bez podania danych sprzętowych, wartość nawet najlepszego zdjęcia jest niewielka. Nie wszyscy muszą pamiętać jaki masz sprzęt, a już w drugim swoim poście tego nie podajesz. A zdjęcie klifu Rupes Recta jest naprawdę warte uwagi. Jeśli ma dla Ciebie znaczenie to, czy ktoś aktywuję "ikonkę reakcji" lub odpowie na Twój post, to musisz dać nam szansę na rzeczową wypowiedź, a nie tylko pytać: "jakim sprzętem?, "czym robione" itd.

 

Na razie w pełni zasłużenie daję "polubienie" i chciałbym móc oglądać kolejne zdjęcia. Zdjęcia Księżyca a zwłaszcza w takiej skali są podatne na seeing. Za jakiś czas sam ocenisz jaki wpływ na Twoje zdjęcie maja warunki widoczności.

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Dzięki wielkie za miłe słowa! Poprawiłem posty i dopisałem sprzęt i tak już pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z 01.04.2020. Niesamowity krater Clavius (ten prawie całkowicie w cieniu). W środku niego widać zarysy mniejszych wewnętrznych kraterów Clavius C i D. Ciekawi mnie tak duża popularność tego krateru. Czy to tylko przez powieść 2001 Odyseja Kosmiczna? No i ma on ponad 200km średnicy. Przy krawędzi dobrze widoczna gra światła i cienia tworząca kształt (jak nienaturalny) prostokątny.

Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 500 klatek w Registack.

VID_20200401_233454_f0001_sharp.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosmitek: świetne zdjęcia jak na komórkę. Od dłuższego czasu przymierzam się do przetestowania komórki w projekcji okularowej. Twoje zdjęcia przyspieszą na pewno moje próby. Z lewej strony masz na zdjęciach większą nieostrość. Pamiętaj, że możesz przyciąć zdjęcie i przestanie się to rzucać w oczy. Na brzegach optyka zawsze słabiej sobie radzi. Powodzenia w kolejnych sesjach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Arek_P napisał:

Kosmitek: świetne zdjęcia jak na komórkę. Od dłuższego czasu przymierzam się do przetestowania komórki w projekcji okularowej. Twoje zdjęcia przyspieszą na pewno moje próby. Z lewej strony masz na zdjęciach większą nieostrość. Pamiętaj, że możesz przyciąć zdjęcie i przestanie się to rzucać w oczy. Na brzegach optyka zawsze słabiej sobie radzi. Powodzenia w kolejnych sesjach!

Dzięki. Zauważyłem tą nieostrość (dzięki za czujność) ale na razie nic z nią nie robiłem. Zastanawiam się jak się pozbyć tego "winietowania". Może użyć okularu o większej ogniskowej, a może mniejszej? Dużo różnych zmiennych, a i sam Registax jest dla mnie jeszcze w  dużej mierze zagadką bo mam wrażenie, że z mojego materiału można jeszcze więcej wycisnąć. Najważniejsze i dość trudne to dobre (wręcz znakomite) ułożenie obiektywu aparatu względem okularu - kolejne zmienne.

Edytowane przez kosmitek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dwa ulubione obiekty księżycowe to Clavius właśnie i szczelina Hyginusa (moje dwa newtony noszą nieoficjalnie nazwy tych obiektów, 10" to Hyginus a 6" Clavius). Nie wiem dlaczego Clavius jest taki wyjątkowy. Jest po prostu piękny, monumentalny, ma coś w sobie.

O co chodzi z tą "Odyseją kosmiczną 2001" i Claviusem ?

 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kosmitek napisał:

Zdjęcie z 01.04.2020. Niesamowity krater Clavius (ten prawie całkowicie w cieniu). W środku niego widać zarysy mniejszych wewnętrznych kraterów Clavius C i D. Ciekawi mnie tak duża popularność tego krateru. Czy to tylko przez powieść 2001 Odyseja Kosmiczna? No i ma on ponad 200km średnicy. Przy krawędzi dobrze widoczna gra światła i cienia tworząca kształt (jak nienaturalny) prostokątny.

To stadium światłocieniowe w Claviuszu było w tym cyklu lunacji swoistą ciekawostką. Jesteś drugą osobą, która to ładnie pokazuje.

 

Jeśli pamiętam, to wątek dotyczący czarnego obelisku na Księżycu wiązał się z kraterem Tycho ale masz rację, pisząc, że krater Clavius cieszy się sporym zainteresowaniem. Jest duży, mieści we wnętrzu mniejsze struktury, a dodatkowo te struktury (małe kratery) układają się w pewien ciąg o rosnących (lub malejących - zależy jak się na to patrzy) rozmiarach. Takie związki rodzą pytania, domysły. Istotne jest to, że po prostu ten postępujący ciąg nam się podoba. Jest jednym z wielu aspektów estetycznych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Loxley napisał:

To stadium światłocieniowe w Claviuszu było w tym cyklu lunacji swoistą ciekawostką. Jesteś drugą osobą, która to ładnie pokazuje.

Ma ten teren jakąś nazwę?

 

W powieści 2001 Odyseja Kosmiczna (polecam bardzo film, książka jeszcze bardziej zacna) w Claviuszu była wielka baza księżycowa z której wyruszyli do Tycho badać Monolit.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kosmitek napisał:

Dzięki. Zauważyłem tą nieostrość (dzięki za czujność) ale na razie nic z nią nie robiłem. Zastanawiam się jak się pozbyć tego "winietowania". Może użyć okularu o większej ogniskowej, a może mniejszej? Dużo różnych zmiennych, a i sam Registax jest dla mnie jeszcze w  dużej mierze zagadką bo mam wrażenie, że z mojego materiału można jeszcze więcej wycisnąć. Najważniejsze i dość trudne to dobre (wręcz znakomite) ułożenie obiektywu aparatu względem okularu - kolejne zmienne.

Ta nieostrość może wynikać z niedokładnego ustawienia aparatu, ale na brzegach to zawsze jest po prostu gorzej. Ty bardziej, że sumują się nieostrości brzegowe z okularu i obiektywu aparatu. Masz szeroki, panoramiczny wręcz kadr, więc możesz bez wielkiej straty trochę go przycinać. Na pewno warto sprawdzić różne okulary i ustawienia aparatu. Piszesz, że używasz Registaxa, a dlaczego nie AutoStakkerta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kosmitek napisał:

Ma ten teren jakąś nazwę?

Chyba nie ma oficjalnej nazwy, ale czemu by nie nazwać ciągu kraterów np. kaskada Clarke'a? 

 

Nie pamiętałem, że  w Claviuszu była baza. Dzięki. :original:

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Arek_P napisał:

 Piszesz, że używasz Registaxa, a dlaczego nie AutoStakkerta?

Jakie ma zalety ten program? Jeśli jest prostszy w obsłudze niż Registax to już dużo. Bo ten ma tyle paramertów, że aż strach. Choć pewnie w dobrych rękach jest mocarny. Takie przynajmniej daje wrażenie. Nazwę (AutoStakkert) słyszałem, nawet być może kiedyś go sprawdzałem ale szczerze nie pamiętam co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kosmitek napisał:

Jakie ma zalety ten program? Jeśli jest prostszy w obsłudze niż Registax to już dużo. Bo ten ma tyle paramertów, że aż strach. Choć pewnie w dobrych rękach jest mocarny. Takie przynajmniej daje wrażenie. Nazwę (AutoStakkert) słyszałem, nawet być może kiedyś go sprawdzałem ale szczerze nie pamiętam co i jak.

Jest znacznie prostszy, bardziej intuicyjny, a przede wszystkim daje lepsze rezultaty. Autostakkert jest też ciągle rozwijany w przeciwieństwie do Registaxa. Registax ma za to dobre narzędzia do obróbki zestakowanego materiału, w szczególności wavelety.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kosmitek napisał:

No to trzeba będzie sprawdzić. A zestackowany materiał w Autostakkert można wrzucić do Registax i tam zrobić tylko obróbkę?

Właśnie tak. Do obróbki zdjęć Księżyca wavelety Registaxa są naprawdę niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kosmitek napisał:

No to trzeba będzie sprawdzić. A zestackowany materiał w Autostakkert można wrzucić do Registax i tam zrobić tylko obróbkę?

AS daje dwa pliki wynikowe - z wyostrzeniem i bez. Ten niewyostrzony można wyostrzyć w Registax6, R5 źle wyświetla pliki .png z AS.

Szczerze mówiąc, przy dobrym materiale R6 nie wnosił nic nowego, obydwa dają ten sam efekt, ale w R6 jest więcej suwaków, więc można eksperymentować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione 01.04.2020. Widzimy całkowicie zacieniony krater Plato w centrum kadru. Krater mimo, że nie jest głęboki i jest bardzo płaski, jego całe dno jest w cieniu. Na godzinie 13 brzegu krateru Plato wyróżnia się tak zwany Balkon nad Plato. Widzimy także góry Alpy rzucające piękne długie szpiczaste cienie z Doliną Alpejską. Na godzinie 14 od Plato na Morzu Zimna widać ciemną wstęgę (nie wiem jak nazywać te tereny - wydmy?). Rzuca ona dość szeroki cień.

Sprzęt to: Dobson 12" na GoTo, barlow x2 TV Powermate 2", okular ES 6,7mm, 82* do tego w projekcji telefon Samsung J6, zoom cyfrowy x5, rejestrowane FHD 30kl/s :D, stack 3600 w Autostakkert.

VID_20200401_222_g7_ap23_conv_2_flip.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kosmitek napisał:

Na godzinie 14 od Plato na Morzu Zimna widać ciemną wstęgę (nie wiem jak nazywać te tereny - wydmy?).

Zwyczajowo mówi się na nie - grzbiety, ale wydmy, zmarszczki, fale - też i tak można je nazywać.

 

Kolejne ciekawe i dobre zdjęcie. Lubię zwracać uwagę na taką owalną strukturę poniżej Plato (to w zasadzie tylko zarys, prawie dokładnie w rozmiarze Plato) - Starożytny Newton, stary krater pochłonięty przez magmę.

Nietypowa technika a jakie ciekawe efekty i jest okazja wymieniać poglądy i zdobywać nowe informacje. Gratuluję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Loxley napisał:

 

Kolejne ciekawe i dobre zdjęcie. Lubię zwracać uwagę na taką owalną strukturę poniżej Plato (to w zasadzie tylko zarys, prawie dokładnie w rozmiarze Plato) - Starożytny Newton, stary krater pochłonięty przez magmę.

Skąd bierzesz takie info! Super ciekawostka.

Czy da się uruchomić nazwy szczytów górskich w mapie LRO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.