Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Loxley napisał:

Miyamori Valley jest zadziwiająco prosta, kontrastowa, jakby była częścią arterii komunikacyjnej. Jest pięknym łącznikiem pomiędzy księżycowym dniem i nocą. Jest oszczędnym w formie drogowskazem - do krateru Riccioli, któremu zapewnia (?) wydajny drenaż z resztek nocy.

Pięknie napisane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Przemo23 napisał:

Kolejny zakamarek z 02 04 2020.

Plato, Montes Alpes i Cassini.

C9,25E, PM2,5x, ASI290MM.

Ładne szczegóły, tylko trochę ten Plato skryty w cieniu, nie wiem czy wszyscy widzieli kratery na jego dnie, ja po rozjaśnieniu zobaczyłem jakiś mniejszy niż te typowe 5 szt. po 2km średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, megrez23 napisał:

Pomimo trudnych warunków seeingowych Ant. IV, przy bezchmurnym niebie udało mi się naszkicować Kratery Seleucus i Eddington /wygląda jak skalista zatoka na zachodniej krawędzi Księżyca/.

może ożywisz ten wątek

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, megrez23 napisał:

Why not? Szkoda tylko, że sam zostałem na "placu boju".

kto wie ... może zachęcisz innych do szkicowania księżycowych formacji?

kiedyś Wimmer swoim zapałem do szkicowania zaraził innych. Pora by ktoś inny został liderem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Loxley, zrobiłem kilka fotek krawędzi, tylko 4 godziny później, więc niektóre partie widoczne na zdjęciach powyżej, już są w cieniu.

Sprzęt: C9,25E, PM2,5x, ASI290MM, Baader R.

Panoramka przedstawia fragment Księżyca od Mare Undarum i kraterów Condorcet (po lewej) do kraterów Brisbane i Hanno.

Szczególnie podoba mi się długa dolina (Vallis Snellius), ciągnąca się prawie od krawędzi i kraterów Marinus, wgłąb lądu pomiędzy kraterami Petavius i Fumerius.

Moon_2020-04-09T03_44_08_R_80p.thumb.jpg.e057fc2964f4dffe604df1aebb5396d3.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo23 - świetna panorama, pełna zakamarków. Dla tych co rzadziej oglądają pełną wersję zdjęcia - warto powiększyć - 7700x1520 pikseli. Osobiście wolę nieco większe kontrasty, ale to sobie można "podkręcić" wedle potrzeby samemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tuż przed pandemią zainwestowałem w mojego Ed-ka. Zmieniłem wyciąg, nabyłem reduktor oraz kilka tulei i przejściówek.
O jedną tuleję za dużo, która okazała się niepotrzebna. Po kilku dniach olśniło mnie, że można ją zastosować
do zwiększenia krotności Barlowa Hyperion, którego standardowa krotność wynosi 2,25.
Tuleja o długości 75mm, plus 25mm druga, którą stosowałem wcześniej, spowodowało że dystans między soczewką barlowa
a matrycą wyniósł 100 mm, co przełożyło się na krotność 3,58 i szaleńczą jak na ED80 ogniskową 2150 mm.
Niewiadomą było tylko jak może to wpłynąć na abberację i ogólną jakość obrazu. Dzienne testy wypadły obiecująco
i skierowałem zestaw na Księżyc.
Byłem pozytywnie zaskoczony, niemal dotykałem powierzchni Księżyca. Apeniny ogromne i wciąż kontrastowe.
Mam świadomość, że więcej detalu przy tej ogniskowej nie wypatrzę. Optymalna ogniskowa dla ASI224 i ED80
to około 1400mm, ale punktowo na konkretny obszar 2150mm będę chętnie stosował, detal niby ten sam, ale jednak dużo
większy. Niewielkie cienie przy 1400mm, nagle stały się ogromne :)

 

Dołączam dwa kadry
Pierwszy:
kreter Clavius, Longomontanus i Tycho
stack 2000 z 8000 klatek
2.04.2020

 

Drugie ujęcie dwupanelowe:
Przedstawiający kratery Aristarchus, Herodotus, a na prawo główny cel tej nocy  dla mnie, Mons Rumker
na ktory wybierałem się od roku albo i dłużej :) Trochę przypomina mi masyw Ślęży z racji bardzo dużej wysokości względnej.
stack 2000 z 3500 klatek (tej nocy laptop strasznie wolno ściągał klatki)
5.04.2020

 

ED80 / Barlow Hyperion (2,25) 3,58, ogniskowa 2150mm / ASI 224

1Clavius.jpg

2MonsRumker.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Loxley napisał:

Księżyc 4 dni i 16 godzin po nowiu - 27 kwietnia 2020r, o godzinie 20-ej, na wysokości 38o nad zachodnim horyzontem.

Wspaniale zdjęcia. Wczoraj też obserwowałem Księżyc, ale gołym okiem na jasno granatowym niebie. W tej fazie wygląda fantastycznie. Podobnie o poranku przed nowiem. Tego nie da się dobrze sfotografować...próbowałem wielokrotnie.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ryszardo napisał:

Wspaniale zdjęcia. Wczoraj też obserwowałem Księżyc, ale gołym okiem na jasno granatowym niebie. W tej fazie wygląda fantastycznie. Podobnie o poranku przed nowiem. Tego nie da się dobrze sfotografować...próbowałem wielokrotnie.

Dziękuję ryszardo.

To rzeczywiście jest magiczna pora dnia, kiedy kolory tak jakoś fajnie współgrają ze sobą. Jednak jak się przyjrzeć w szczegółach, nie zawsze wrażenia estetyczne maja kontynuację w jakości powiększonego obrazu. Wczoraj detale były "rysowane gruba kreską". Przyjemnie było pod gołym niebem fotografować a potem w gronie rodzinnym popatrzeć przez teleskop na Księżyc. Jednak jeśli chodzi o zdjęcia, to ciągle mam niedosyt i żal do natury, że nie udostępnia nam tych wspaniałych widoków w idealnych warunkach seeingowych.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2020 o 09:44, lemarc napisał:

 (nie lubię tego określenia, trzeba by znaleźć jakiś polski odpowiednik)

 

Pozwolę sobie tylko podpowiedzieć, że mamy polskie określenie na seeing. W literaturze metrologicznej funkcjonuje pojęcie Widzialności: https://pl.wikipedia.org/wiki/Widzialność

Należy tylko unikać pomylenia z podobnie brzmiącą widocznością :) 

Edytowane przez Kubiłan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubiłan napisał:

Pozwolę sobie tylko podpowiedzieć, że mamy polskie określenie na seeing. W literaturze metrologicznej funkcjonuje pojęcie Widzialności

ładne słowo ale przecież ono określa coś innego - odległość z jakiej widać takie czy inne obiekty.

może być równocześnie dobry seeing i pogorszona widzialność a innym razem super widzialność i seeing do bani.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ryszardo napisał:

Wspaniale zdjęcia. Wczoraj też obserwowałem Księżyc, ale gołym okiem na jasno granatowym niebie. W tej fazie wygląda fantastycznie. Podobnie o poranku przed nowiem. Tego nie da się dobrze sfotografować...próbowałem wielokrotnie.

Niedawno się przeprowadziłem do długo (wiadomo, kasa) remontowanego domu gdzie mam z podwórza całe zachodnie niebo odsłonięte. Siadam sobie na ławeczce i patrzę od kilku tygodni na Wenus i Księżyc w jej towarzystwie. Ten czas po zachodzie Słońca jest po prostu magiczny, kiedy niebo zmienia kolory i na jego tle Wenus i Księżyc wyglądają coraz to inaczej co kilkanaście minut. Tego się nie da opisać ani sfotografować. Kiedy Wenus odwiedziła Plejady to dopiero były widoki. 

W poprzednim miejscu zamieszkania miałem horyzont południowy całkowicie odsłonięty, ale znaczną cześć nieba zasłaniały drzewa i budynki, teraz mam prawie całe niebo odsłonięte poza częścią południową do wysokości ok. 25 stopni (wysokie drzewa). Jowisz i Saturn w tym roku będą dla mnie niedostępne spod domu :mad: Mars już będzie dobrze widoczny.

Wolę chyba jednak nowe miejsce tym bardziej, ze mimo podobnego oddalenia od centrum miasta jest ciemniej. A za dwa lata i Jowisz będzie w moim zasięgu.

I wolę chyba mieć zachodni horyzont odsłonięty niż południowy ze względu na te ferie barw związane z zachodem Słońca. 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.