Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Krater Dionysius jest ciekawym obiektem, zapewne jednym z najmłodszych w tej okolicy, o czym świadczy "świeży" w sensie chronologicznym wyrzut materiału skalnego w postaci promienistych strug, naprzemian jasnych i ciemnych, które najwyraźniej oglądać można podczas księżycowej pełni. Jego dno jest nierówne, wystaja z niego pagórki, być może pozostałości po impakcie, lub materiał osunięty ze zboczy. W jego sąsiedztwie można znaleźć inne ciekawostki jak krater Ariadeus i Ariadeus - A - "bliźniaki syjamskie" zrośnięte wałem które jednak nie zawierają osuwisk jak Krater Birt i jego sąsiad. Na lewo od Dionysiusa znajduje się się coś w rodzaju niewielkiego "jeziora" wypełnionego zapewne zastygłą lawą o płaskiej powierzchni, z niziutkim brzegiem wokół. Może to coś w rodzaju kaldery, gdyż obiekt znajduje się w pewnym oddaleniu od M.Tranquillitatis.

dionysius.JPG

dionysius_2.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunar Orbiter piąty sfotografował ten obszar, który już 40 lat temu wzbudzał zainteresowanie selenologów. Co prawda zdjęcia wyszły z wieloma wadami (kropkowate artefakty procesu wywoływania w warunkach nieważkości), lecz ogólnie może być. Wydaje się, że DIONYSIUS jest śladem impaktu o czym świadczą te oryginalne, ciemne smugi, ponadto wał krateru usypany jest z odłamków skalnych i drobnego pyłu. Ramka i strzałka określa powiększony obszar widoczny na zbliżeniu.

DIONYSIUS.jpg

Dionysius_detal.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młody krater Dionysius sfotografowała także sonda Clementine. Na zdjęciu wykonanym przez nią widać wyraźne dookoła krateru nietypowe, ciemne smugi. Zapewne uwypuklono je w procesie obróbki graficznej zdjęcia. Krater Dionysius był również fotograficznym celem dla lotów Apollo. Jednak w tym przypadku smugi i otoczenie krateru są jak w przypadku wielu innych jasno zabarwione.

normal_Dionysius_Clementine.jpg

http://lpod.org/coppermine/displayimage.php?pos=-64

10999.jpg . 12879A.jpg

http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/s...ature=Dionysius

 

W ramach sprawdzianu możliwości swego sprzętu i potwierdzenia ostrości wzroku warto pokusić się o znalezienie małego 1,5km kraterka pomiędzy 13km średnicy krat. Ritter B i C. Doskonale widać go na fotce Lemarca nieco na prawo od centrum.

 

A z pozoru ten zachodni rejon MARE TRANQUILLITATIS wydawałby się taki mało ciekawy. :szczerbaty:

Jednak przy odrobinie dobrej woli i z niego da się coś wydusić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z CLEMENTINE nie obrabiano w tym celu, po prostu te ciemne koncentryczne smugi uwidaczniają się dopiero przy wysokim Słońcu (najlepiej podczas pełni). Zdjęcia Lemarca i zdjęcie z CLEMENTINE wykonano właśnie przy niemal pionowym oświetleniu. Przypomnę, że jednym celów sondy CLEMENTINE było właśnie obrazowanie albedo całego Księżyca, to znaczy, biegunowa orbita sondy była sformowana tak, by fotografowanie odbywało się stale podczas lokalnego górowania Słońca.

Na zdjęciach z wyprawy Apollo 15 wykonanych przy wysokim Słońcu ciemne smugi również widać.

Dionysiuskontrast.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepiękny wieczór majowy....

Chociaż życzenia urodzinowe składamy w oddzielnym watku, to pozwole sobie raz jeszcze pożyczyć Naszej Ani samych pięknych dni i wieczorów, conajmniej tak wspaniałych jak ten dzisiejszy, a na zakończenie urodzinowego dnia, dedykuję Ani mozajkę wczorajszego Księżyca..

Materiał zebrany przy pomocy wciąż nie sprzedanego C11:) i kamery Vac-135, 40% oryginału.

 

Dobrej nocy Aniu.. :gitara:

 

 

Kwadra_dla_Ani.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Maćku tyle cudnych niespodzianek mi wczoraj przygotowałeś, a tu jeszcze dziś takie śliczności na mnie czekają :wub:

Teraz wszystko jasne. To nad tym tak dzielnie pracowałeś :przytul:

Jak ja Ci się za to wszystko odwdzięczę :rolleyes: Trzeba będzie coś wymyślić ^_^

 

PS. Sumasie, nie mam nic przeciwko by codziennie urodziny świętować, tylko lat mi nie doliczajcie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilami seeing był, a chwilami do niczego. Wczorajszy Stadius z barlowem 2x - czyli ogniskowa 7000mm, resampling 200% A co.

 

Pozdrawiam

 

PS. Hanyś, byłem na długi weekend nad morzem, jak ty fajnie wystudzone powietrze masz tam na północy :szczerbaty: Widać po Twoim ostatnim zdjęciu, że czasami wcale się nie rusza. Acha, byłem bez teleskopu, rzecz jasna. Jak wróciłem to biegiem do obserwatorium i popełniłem parę avików.

Stadius_2009_05_03_21_00_26_CET_res200.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem całkiem niedaleko,ale Cię Oberonie nie widziałem, może byłeś z drugiej strony Erathostenesa:)

Ładnie ci wyszło. Zaczynałem faktycznie z drugiej strony, od Stadiusa i do góry, a potem na wyrywki. Co do uwagi Lemarca, odszumianie zdjęcia po resamplingu jakoś nie jest wydajne, tak że wrzucam Eratosthenesa bez resamplingu, tylko barlow 2x. reszta jak zwykle. Szum wynika z podbitej czułości, bo seeing był do niczego i skracałem czas migawki do 1/30, 1/38 - gain mam wtedy na 850 -900/1000. Będę myślał co z tym zrobić. Szum usuwam w Corel PSP Photo opcja usuń szum zachowując teksturę, z reguły 50-80% mocy.

 

Wszystko sprowadza się więc do dobrego seeingu - jak nie lata obraz, to i szum ginie.

 

Pozdrawiam

Eratosthenes_2009_05_03_21_05_27_CET.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ponizej dwie fotki terminatora z 01.05.09. 8" to jednak nie to samo co C11, dlatego przedluzylem ogniskowa za pomoca 2,5 powermate (f/15). Widac troche szumu, bo seeing byl taki sredni i mialem malo zdjec do stakowania...

 

Terminator1_010509.jpg

 

Terminator2_010509.jpg

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że Newton 8" ma duże mozliwości pod warunkiem dobrego seeingu, zresztą jest to warunek dla teleskopów każdej wielkości z pewnym względem na średnice obiektywu- im mniejszy, tym w gorszych warunkach seeingowych może pracować, dając zadowalające wyniki.

 

Dla porównania wklejam rejon krateru Abulfeda z charakterystycznym rzędem małych kraterów,"smugą" styczną do obwodu krateru. Zdjęcia z dwóch kolejnych wieczorów 01.05 i 02.05. 2009.

 

C11, Vac-135

 

Abulfeda1.pngAbulfeda2.png

Edytowane przez hanysiak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Hanysiak.

 

Dzieki za porownanie, ladnie Ci wyszlo. Dlaczego wlasciwie sprzedajesz swoj C11, przymierzasz sie do czegos lepszego? Czy tez nie jestes z niego zadowolony - przeciez wyniki sa swietne.

 

Mam tez takie pytanie off topic: jak wstawia sie tu miniaturki zdjec? Jesli jest ograniczenie do 2MB, to moglbym czesto wstawic tylko jedno zdjecie co odpowiedz . Te powyzsze maja np. kazde po 1,4 MB.

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.