Skocz do zawartości

Księżycowe zakamarki.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emeł, jest bardzo dobrze, wiedząc że to nie robione odpowiednią kamerką.

 

Na razie na żaden inny sprzęt się nie zapowiada, więc będę próbował wycisnąć maksimum z tego, co mam. Przynajmniej potrenuję obróbkę i będzie jak znalazł na później :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku dziękuję bardzo za linka. Bardzo się przyda! Dam znać co udało mi się ustalić :)

 

Dzięki świetnemu programowi, który podlinkował Leszek udało mi się (z Twojej gigapanoramy) określić najmniejszy jednoznacznie widoczny krater w Mare Crisium na około 900metrów! Szukam dalej jeszcze mniejszych. :icon_cool:

 

A tak przy okazji, to gdy Leszek zakładał ten wątek prawie 10lat temu obiecywał jakiś fotograficzny gigaatlas Księżyca... :szczerbaty:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super atlas dobrze wiedzieć, że takie cudo mam w sieci. Od siebie dodam, że orientacje bardzo ułatwiło mi zmienienie wyświetlania mapy dla tylko widocznej strony z ziemi(po lewej strony zakładka layers, później ikonka globusa i Orthographic (Nearside), do tego naniesienie warstwy z nazwami kraterów itp. (zakładka Layers>OverlaysNomenclature) Do tego, z prawej strony pod ikonką klucza mamy linijke :) mierzenie kraterów jest bardzdo przyjemne :)

 

I jeszcze DO TEGO ( :D) kiedy wskażemy drugi punkt narzedziem linijki, dwuklik na tym punkcie spowoduje pojawienie się wykresu z przekroju mierzonego terenu(wysokość/długość), zaprawdę ciekawe narzędzie.

 

Pozdrawiam

Tom

Edytowane przez yui1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups dałem lajka ale z intencją przeciwną, żebyś się jednak pochwalił, bo ostatnio mam okazje dużo patrzeć na Księżyc, a nie za bardzo mam co sobie wydrukować i często nie wiem co widzę :(

Znalazłem go:

http://astropolis.pl/topic/10275-ksiezycowe-zakamarki/page-99?do=findComment&comment=366357

 

Ale nie wiem czy na starej drukarce laserowej czarno-białej to bym zawalczył?

 

A tamten link do obmierzania karterów rewelacja - może z niego coś sobie podrukuję ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

podziwiam wszystkie tu fotografie choćby dlatego, że wszystkie wygrywają z tym co widzę oczami w wizualu (okularkami 25mm 10mm i 4mm / 650 ogniskowej)

 

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam niesamowita mozajka, gratulacje, siedzę i wgapiam się już ładny czas, i na pewno dostarczy wyszukiwania maleństw na długie godziny :)

 

Dzięki bardzo mi miło :).

 

Z ciekawości pobawiłem się w kolorowanie. Kolor wziąłem z innej fotki o niemal identycznej fazie. Mimo wszystko wolę Księżyc w odcieniach szarości czyli taki jakim go widzimy :)

 

Resize 50%

panorama1fullresize50kolor.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwaliłem się nim jakieś 5 lat temu, drugi raz nie będę. Miałem zamiar zrobić następny w mniejszej skali, ale ta pogoda zniechęca, podobnie jak z tamtym było. :icon_neutral:

 

Jest to jeden z moich ulubionych wątków na forum. który śledzę uważnie od samego początku i sprawdziłem, że 30.09.2009 poinformowałeś o wydruku 108stron atlasu, gdy był on gotowy w 80%. Z kolei 02.11.2009 pokazałeś tę mozaikę, potwierdzającą skompletowanie wszystkich zdjęć widocznej strony Księżyca:

mozaika gotowego atlasu.jpg

 

...i potem cisza w temacie atlasu. :ermm:

Brakuje mi tylko postawienia kropki nad "i" - informacji, gdzie można podziwiać Twoje dzieło w pełnej rozdzielczości i czy jest jakaś możliwość komercyjnego pobrania plików do wydruku we własnym zakresie...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziwiam wszystkie tu fotografie choćby dlatego, że wszystkie wygrywają z tym co widzę oczami w wizualu (okularkami 25mm 10mm i 4mm / 650 ogniskowej)

 

Ekologu, dokup sobie do swojego malucha adapter do aparatu kompaktowego i pobaw się w focenie :) ja ani nie mam kamerki, ani nawet montażu paralaktycznego, a zabawę mam przednią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wówczas zaplanowałem sobie skompletowanie zdjęć całej tarczy Ksieżyca w skali jaką daje kamerka DMK 21 w ognisku SCT 10", czyli przy ogniskowej 2500 mm. co jak się okazało było zadaniem trudnym, z uwagi na zmienne i przeważnie niekorzystne warunki pogodowe i seeing. Trwało to około trzech lat i były okresy zwątpienia czy jest sens tak się męczyć, ale jakoś się udało. Nie zamierzałem iść z tym do wydawcy, więc wyszła z tego pokaźna pod względem rozmiaru i wagi, ale tylko fotograficzna pamiątka moich zmagań. Myślę że każdy fascynat fotografii Księżyca powinien taki ambitny cel sobie postawić i zebrać komplet zdjęć Księżyca, niekoniecznie z zamiarem wydruku, ale chociażby dla satysfakcji tylko. Doradziłbym tylko użycie kamerki o większym chipie niż 640 x 480 pixeli, żeby zbierać materiał z większej powierzchni w jednostce czasu, gdyż w naszym polskim klimacie trzeba ścigać się z pogodą. Komercyjnego udostępniania plików atlasu nigdy nie rozważałem. Nie dla tego że są jakiejś wybitnej jakości, czy coś w tym stylu. Traktuję ten atlas jako pamiątkę dla moich wnuków i tyle. Jeśli zechce mi się kontynuować prace nad drugą wersją atlasu, do którego pierwsze fotki zacząłem zbierać rok temu, to może umieszczę go w sieci, ale to szybko nie nastąpi.

przewodnik.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwaliłem się nim jakieś 5 lat temu, drugi raz nie będę. Miałem zamiar zrobić następny w mniejszej skali, ale ta pogoda zniechęca, podobnie jak z tamtym było. :icon_neutral:

Leszku dla mnie bardziej chodzi o to że tego typu prace przepadają w czasoprzestrzeni. Jeśli nie można co jakiś czas przypomnieć niewiele nowych osób jest świadomych i może skorzystać. Ten wątek jest tak stary jak forum praktycznie i pomimo niesamowitej ilości materiału i wiedzy właśnie przez formę forum ciężko szukać konkretów. Można być tylko na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ilustracji, karta nr. 36 z pierwszego atlasu i nr.17 z drugiej wersji na surowo. Mimo nastawienia na detal, nie zawsze daje się go uzyskać w najlepszej jakości. Te fotki to w miarę dobry detal, przynajmniej w moich warunkach.

36.JPG

17.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy fascynat fotografii Księżyca powinien taki ambitny cel sobie postawić i zebrać komplet zdjęć Księżyca, niekoniecznie z zamiarem wydruku, ale chociażby dla satysfakcji tylko.

 

Chyba pozostaje się zgodzić z takim sposobem myślenia. Skoro mamy szybki dostęp do atlasów typu QuickMap, który wczoraj podlinkowałeś, amatorski druk w celach innych niż dla własnej satysfakcji traci sens. Ja zamierzam używać tego programu do konfrontacji tego, co uda mi się zobaczyć na powierzchni Księżyca przy ekstremalnych powiększeniach, z tym co zawierają mapy tego programu. A jego możliwości są nieograniczone.

Dwa przykłady na szybko:

1. Rozdzielczość nieosiągalna z Ziemi - najmniejsze kamienie mają rozmiary około 2 metrów! Gdyby ktoś nie poznał, to całe to zdjęcie przedstawia fragment Vallis Alpes, ciągnącej się po przekątnej kadru i szerokiej w tym miejscu na około 550 metrów. :Loveit:

Rozdzielczość.png

 

2. Odczytywanie rozmiarów i wysokości tworów księżycowych z dokładnością do 10 metrów stało się dziecinnie proste. Poniżej widok i przekrój przez Kopernika.

Kopernik - przekrój.png

 

Niesamowite możliwości w poznawaniu i penetracji powierzchni Księżyca ma ten atlas. :sleepy:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.