Skocz do zawartości

Stary ale jary


waldek

Rekomendowane odpowiedzi

Cena była dobra, ryzyko spore zważywszy na wiek (1985) i fotki jakie zamieścił sprzedający, na których było widać że montaż był intensywnie używany, mimo wszystko zaryzykowałem. Lakier oryginał, jakby kto myślał że to wojskowy demobil.

Pierwsze testy zrobiłem za pomocą Canona 350d i lunety 800mm ogniskowej. Kamień z serca spadł. Bez PEC-a i guidowania mogłem trzaskać 6-minutowe zdjęcia że tak powiem, w punkt. Jestem pewien że błąd okresowy jest na poziomie +-4sek albo i lepiej.

Wczoraj podpiąłem kamerę FLI i mimo świecącego Księżyca zrobiłem małą sesję M81 dla próby. 10 X 360 sek. przy ogniskowej 800mm i zero odpadów. Teraz tylko guiding problem z czasem naświetlania przestaje istnieć.

m81surmax1a_copy.jpg IMG_9409.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem wrzucam trochę zdjęć montażu jeszcze przed czyszczeniem zewnętrznych elementów. Teraz wygląda znacznie lepiej. Ponieważ prowadzi jak fabryka przykazała nie będę ingerował w mechanikę wewnętrzną, bo jeszcze coś sknocę. Tylko przeciwwagi pomaluję i trójnóg odświerzę.

Tak, zdjęcia powinny być lepsze tylko niech ta nasza polska pogoda się poprawi.

 

IMG_9404a.jpgIMG_9405a.jpgIMG_9406a.jpgIMG_9407a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , teraz będę musiał się przyłożyć żeby Was nie zawieźć.

Muszę tylko guiding podłączyć i potrenować w tej opcji, bo gwarancją dobrych zdjęć są długie czasy naświetlań, no i pogoda musi być łaskawsza. Poza tym Mirek, właściciel kamer FLI i ST4 na moje szczęście cały czas buduje obserwatorium. Jak skończy to zostanie mi 350D, a do tego starczał mi poprzedni montaż który teraz będzie służył na szybkie wyjazdy w teren. Myślę jeszcze o zaadoptowaniu Skysensora 2000 do NJP, no i wtenczas mam pełne GOTO z bajerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Valdi,

 

Mowilem Ci kiedys o moich doswiadczeniach z montazem EM100 Taka. Montaz z 1984 przyjechal podrdzewialy i mocno pobijany, do malowania i remontu. Mimo to, po wyjeciu z pudelka i zalozeniu na statyw blad okresowy slimaka byl ponizej +/-3arcsec. Co prawda oska silnika byla minimalnie zgieta i na ten PE nakladal sie blad z przekladni +/-5arcsec, ale na szczescie dawal sie idealnie zwalczyc funckja PEC bo byl pieknie okresowy i sinusoidalny.

 

Idealny sprzet do astrofotografii i nie do zdarcia.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.