Skocz do zawartości

M13


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pogoda ostatnio nie rozpieszcza, a i noce niezbyt długie i ciemne. Do tego jeszcze rosnący Księżyc.

Galaktyki można sobie odpuścić na ponad miesiąc. Pozostają jedynie jasne obiekty. Jak to mawiają nasi południowi sąsiedzi, "hviezdokupy". :D

 

m13_06_02.jpg

 

Luminacja jest z 01.06, a kolor z 02.06. Noc jest zbyt krótka, aby w jedną zrobić całość.

Kamera Artemis 285 w ognisku głownym Soligora MT-800. Montaż Vixen GPDx ze sterownikiem Boxdoerfer MTS-SLP3. Prowadzone przez Rubinara 5,6/500 i Vestę SC3, program GuideDog.

Luminancja 20x60s 1x1, kolor 8x60s 2x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć już prawie lato i widać trochę za jasne tło

Na moim monitorze wydawało się być dobrze. To jest problem, bo różnie monitory wyświetlają, nie wspomnę już o LCD. Z drugiej strony nie przepadam za czarnym tłem, bo w rzeczywistości niebo nie jest czarne!

OK, trochę przygasiłem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim monitorze wydawało się być dobrze. To jest problem, bo różnie monitory wyświetlają, nie wspomnę już o LCD. Z drugiej strony nie przepadam za czarnym tłem, bo w rzeczywistości niebo nie jest czarne!

OK, trochę przygasiłem. ;)

Nie jest czarne, szczególnie po długim eksponowaniu, czego wielu nie może sobie uświadomić i ściemniają. :szczerbaty: Piękna fotka, jak zwykle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniek fota bardzo ładna.

 

W moim Taurusie tak właśnie wygląda... :szczerbaty:

 

Nie ma jak przy okazji komplementu , zachwalić swój sprzęt... ech mam nadzieje, że mi to wybaczycie. :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

 

Ori przy jak dużym powerze u ciebie tak wygląda M13??

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori przy jak dużym powerze u ciebie tak wygląda M13??

:Beer:

 

No wiesz odczucia są względne... ale przy ok. 150x moje oko tak to widzi (reszta to kwestia wyobraźni :szczerbaty: i czasu spędzonego na jej obserwacji w różnych warunkach) To zależy też w jakim okularze... bo jak na razie nic nie pobije widoku z naglerów nawet przy małym powiększeniu. Poza tym ważne tez jest ciemne niebo dla ładnego kontrastu... w mieście jest ona inna niz poza nim.

 

Myślę też - na podstawie własnego doświadczenia - że powiększenie nie jest jedynym parametrem jakości obrazu. Czasem lepiej widać na mniejszym powerze, ale w dobym okularze. Przy Saturnie tak mam bardzo często.

 

Mam nadzieje, że nie namieszałam

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji coś dziwnego się zarejestrowało:

 

IMG_0064crop.jpg IMG_0065crop.jpg IMG_0066crop.jpg

06.06.2006. 00:36:29

są to kolejne klatki, cropy, na środkowej widać coś dziwnego,

niestety zdjęcia nieostre, bo podczas jej ustawiania

więc co to może być?

 

IMG_0065crop_res.jpg

powiększony fragment

u góry, to niebieskie, to hot pixel,

ale to niżej, niemam pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji coś dziwnego się zarejestrowało:

 

06.06.2006. 00:36:29

są to kolejne klatki, cropy, na środkowej widać coś dziwnego,

niestety zdjęcia nieostre, bo podczas jej ustawiania

więc co to może być?

 

 

powiększony fragment

u góry, to niebieskie, to hot pixel,

ale to niżej, niemam pojęcia

 

O w mordę. UFO! Pocisk kosmitów!! Strzelają do nas!!! Zginiemy!!!! KONIEC ŚWIATA!!!!!

 

:ha::Boink::Loveit:

 

A tak na poważnie... ciekawe co to się zarejestrowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tym miejscu nic nie ma.

Prawdopodobnie Twój canon przez chwilę pracował jako komora Wilsona i zarejestrował "comic ray".

Na detektorze CCD jest częstym zjawiskiem.

Dla teleskopu Hubbla są specjalne algorytmy do usuwania takich rodzynków.

 

Sumas, zdjęcie będzie jeszcze lepsze jak złożysz ekspozycje z eliminacją rotacji pola, w np. IP+ lub Iris.

m13t1.jpg

Edytowane przez Heniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja już przez moment miałem nadzieję, że popracował jak VLA :szczerbaty:

bo łudząco podobne jest do tego:

3c296_20cm_opt.jpg

http://www.cv.nrao.edu/~abridle/3c296digss.htm :banan::ha:

pozdrowienia

 

co do rotacji pola to masz rację Henryku, po prostu źle ustawiłem montaż, noi ciągle bez autoguidera, a registax którym stackuje, nie najlepiej sobie radzi z obrazem który jest w różnych miejscach kadru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.