Skocz do zawartości

filtr do obserwacji słońca


siucik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

W związku z tym że zamierzam zacząć obserwować Słońce (Syntą 8) chciałbym kupić filtr słoneczny :D

Oczywiście na początek zamówie zwykłą folie Baader Planetarium ND 5 (gdzieś około 2x2dm) ale później chciałbym pokusić się o dokupienie czegoś do wyciagu. No marzeniem byłby filtr H-alpha ale wszyscy piszą ze cena zabija, chociaż tak naparwde narazie nie spotkałem się z żadną ofertą na polskim rynku, jedynie co w tej ofercie CORONADO - cena nie taka zabijająca chociaż może to nie jest oferta filtru :Boink: ... orientuje sie ktoś bardziej tym cackiem?? bo na zdjęciach Słońce jest przepiękne i arz ślinka cieknie żeby mieć taki sprzęcior :szczerbaty:

Znalazłem jednak w DO dosyć tanią oferte Filtra Baader Solar Continuum (540nm) i po przeczytaniu opisu zaciekawiłem się tym "sekretnym narzędziem astronomów prowadzących profesjonalne obserwacje Słońca" . Czy ktoś z forumowiczów może się wypowiedzieć na temat tego filtra i różnicy w obserwacji wizualnej między nim a zwykłą folią Baader.P?? Może ma ktoś jakieś fotki z użyciem tego filtra??

Jeśli gdzieś na forum już był poruszany ten temat to prosze o linka, bo ja za chiny nie umie tego zlaeźć B)

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filtr Coronado, który podajesz, to filtr do PST, zawężający zakres poniżej 0,6 A, do poprawy kontrastu. A PST juz ma wbudowany filtr H-alfa (o szerokości pasma 0,6-1 A). Taki fitr do normalnego teleskopu będzie bezużyteczny (...This filter can be used on the PST only...). A 800 USD, to cena całkiem spora, zważywszy, że sam PST kosztuje 500 USD.

Filtry H-alfa do normalnych teleskopów są w górnym rzędzie tej strony:

http://www.skiesunlimited.net/shopping/ind...hp?category=213

Ale i ceny są odpowiednio wysokie - od 1100 USD (40 mm) do 5045 USD (90 mm).

Natomiast filtr Baader Solar Continuum (540nm) ma pasmo przepuszczalności 8nm czyli 80 Angstremów, a więc około 10x szersze niż PST. Co to oznacza dowiesz się, jak pierwszy raz popatrzysz przez PST. Filtr Baader Solar Continuum (540nm), poprawia kontrast i uwidacznia szczegóły fotosfery, ale daleko mu do H-alfa w sensie takim jaki masz w PST. Poza tym pamiętaj, że Baader Solar Continuum musisz używać wyłącznie z filtrem zakładanym przed obiektyw.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowały mnie mocno te filtry do obserwacji słońca. Ale ceny też są zabujcze, ale kto wie może w przyszłości skuszę się na coś takiego. Widok naszej gwiazdy przez taki filtr musi być naprawde cudowny. :Beer:

Czy ma już ktoś w Polsce taki filtr?? oczywiście chodzi mi o flitry coronado.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem laikiem i mam takie pytanie mam rozumieć, że takiego filtra używa się w miejsce okularu bez folii i tu pojawia się moja wątpliwość czy nic się nie stanie z lusterkiem wtórnym jak i głównym w dużym sprzęcie takim jak Synta 8” bo tak na zdrowy rozsądek wszystko będzie się dość mocno nagrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry H-alfa do normalnych teleskopów są w górnym rzędzie tej strony:

http://www.skiesunlimited.net/shopping/ind...hp?category=213

Ale i ceny są odpowiednio wysokie - od 1100 USD (40 mm) do 5045 USD (90 mm).

 

No to faktycznie ceny nie z tej ziemi :o

Ale ten teleskop PST jest całkiem kuszący i duuużo tańszy od samych filtrów H-alpha B)

NO i Słońce przez PST jest świetne :D

PST.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem laikiem i mam takie pytanie mam rozumieć, że takiego filtra używa się w miejsce okularu bez folii i tu pojawia się moja wątpliwość czy nic się nie stanie z lusterkiem wtórnym jak i głównym w dużym sprzęcie takim jak Synta 8” bo tak na zdrowy rozsądek wszystko będzie się dość mocno nagrzewać.

Oczywiście, wszystko zacznie potwornie się nagrzewać, czytałem gdzieś, że takie układ może doprowadzić do ekslplozji okularu! :blink: Dlatego nigdy nie powinno używać się filtrów zakładanych na okulary. Filter powinno nakładać się na front. Zwykle też redukuje się aperturę, budując maskę, przynajmniej dla folii Baadera. Ja dla swojego 8" mam filter Baadera o średnicy 3,5 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem laikiem i mam takie pytanie mam rozumieć, że takiego filtra używa się w miejsce okularu bez folii i tu pojawia się moja wątpliwość czy nic się nie stanie z lusterkiem wtórnym jak i głównym w dużym sprzęcie takim jak Synta 8” bo tak na zdrowy rozsądek wszystko będzie się dość mocno nagrzewać.

filtry pokazane przez Pawlika uzywa się wkręcając je w okular a u wlotu zakłada się filtr mylarowy

edit - u wlotu tubusa oczywiscie

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siucik!!

ta fota jest RE-WE-LA-CYJ-NA!!!!!!

to Twoje dzieło??

:notworthy:

 

:lol: alizar :lol::lol: chciałbym żeby to była moja fotka :szczerbaty:

to jest właśnie zdjęcie zrobione przez PST (Personal Solar Telescope), który kosztuje wAK 2825zł :o ale w sumie widziałem już na jakiejś stronce za niecałe 360 USD takze można sie pokusić :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: alizar :lol::lol: chciałbym żeby to była moja fotka :szczerbaty:

to jest właśnie zdjęcie zrobione przez PST (Personal Solar Telescope), który kosztuje wAK 2825zł :o ale w sumie widziałem już na jakiejś stronce za niecałe 360 USD takze można sie pokusić :D

Pozdrawiam

 

 

Jakbyś przypomniał sobie tą stronke to podeślij mi linka;)

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie zobaczyć słonko w HAlpha

proponuję udać się na zlot do Białej, lub potem na OZMĘ

gdzie będzie możliwość oblookania naszej gwiazdki przez Coronado PST :banan:

 

p.s. robicie to na własne ryzyko :D to co widać zwala z nóg ...

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam

Jestem laikiem i mam takie pytanie mam rozumieć, że takiego filtra używa się w miejsce okularu bez folii i tu pojawia się moja wątpliwość czy nic się nie stanie z lusterkiem wtórnym jak i głównym w dużym sprzęcie takim jak Synta 8” bo tak na zdrowy rozsądek wszystko będzie się dość mocno nagrzewać.

 

Zawsze z przodu musi być jakiś filtr/osłona bo inaczej szlag jasny może trafić cały telep, a w najlepszym wypadku tylko okular i filtr :szczerbaty: promienie słonecznie nie mogą niefiltrowane skupiać się w jednym miejscu lustra, bo niemal zawsze go uszkodzą :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie małe pytanie:

czytałem kiedyś że kierując otwartym teleskopem na słońce i przykładając pod okular garnuszek z wodą można w kilka minut ugotować w nim jajko lub usmarzyć je (jeżeli rozbijemy takie jajo na podstawce) :szczerbaty:

chciałbym takie doświadczenie wykonać ale nie wiem czy moge przez dłuzszą chwilę zostawić teleskop na słońu?? czy moze się coś stać z warstwami na lustrze albo z oklularem ??

pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj w Kudłaczach miałem okazje obserwować słońce Coronado PST, i to co zobaczyłem poprostu powaliło mnie, masakra :Beer: . Pomimo iż pogoda nie była najlepsza i słońce chowało się za chmury to widoki były cudowne. To taki mały niewinny teleskopik ale co on potrafi tego się neda opisać!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No ja gdy byłem jeszcze kompletnie zielony :banan: wycelowałem telepa prosto w słoneczko :D no i po kilku sekundach ukazał sie sympatyczny dymek :ha: Na szczęście to tylko farba na wlocie do tuby sie topić zaczęła :Boink: Więcej bez folii tego nie zrobiłem, dzięki Bogu :Salut:

P.S.Pewnie po paru minutach bym dobytek zaczadził :Boink::Boink::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż po wynalezieniu teleskopu, pierwszych obserwacji naszego Słoneczka dokonywano patrząc przez sprzęta wprost na nie :D Ale : po pierwsze były to telepy na tyle słabe, że dzięki takim obserwom odkryto np. występowanie plam, bez jakichś urazów wzroku (wyobraźcie sobie takie obserwacje... gęsia skórka mi wyłazi!). He... a tak słabym sprzętem dokonano wielu fundamentalnych odkryć... Po drugie zaś... wówczas (w co pewno co niektórym trudno będzie uwierzyć ;) ) nie stosowano do ATM-u (wszystko było wtedy ATM-em) PLASTYKU :D

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.