Skocz do zawartości

Perseidy


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Lodz on board.

 

Rozkapało się... to nie jest co prawda ulewa ale nie będę "montażów, kanonów, lapitoków" i innego badziewia trzymał na deszczu ...bynajmniej nie meteorytów. Choć deszcz aż do antroposfery jest też zjawiskiem pełni meteorycznym to jednak nie oń nam chodzi. Nie kłądę się spać... sprzęt stoi bezpiecznie przygotowany do focenia.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Arku sprzętu nagromadziło się od groma... aż szkoda, że nie ma pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)!

 

Ciezkie to maksimum, w bolach i mekach.. Pogoda wytrzymala u mnie do 1:30 CWE i to tak na slowo honoru bo praktycznie caly czas po niebie snuly sie jakies opary (momentami przyslaniajace ksiezyc co akurat bylo pozytywnym zjawiskiem ;>)

 

Na stanowisku znalazly sie 2 zestawy fotograficzne: 300D + Zenitar 2.8/16 + siatka dyfrakcyjna (dlugo nie wytrzymala, zarosiala) oraz minolta Dimage 7 wbudowana w shutter PSB7A. Do tego sprzet radiowy i dwoje obserwatorow wizualnych z dyktafonem ;>

 

Jaka byla aktywnosc trudno powiedziec..Taka sobie na pierwszy rzut oka. Widocznosc przy Ksiezycu nie przekraczala 5.7m. W pamiec zapadl mi wspanialy bolid o jasnosci jakies -5m pomiedzy mala a wielka niedzwiedzica ktory pozostawil slad widoczny na jasnym niebie przez jakies 15s :) Godziny nie pamietam, musialbym sprawdzic na dyktafonie..

 

Efekty fotograficzne takie jak widac. Razem 3 sztuki z tego 2 wygladaja interesujaco, trzeci z meteorow rozpoznalem tylko dlatego ze pamietalem gdzie lecial ;)

 

perseid2006a.jpg

 

 

perseid2006b.jpg

 

Dla Canona parametry ekspozycji to ISO1600, 2.8/16, czasy poczatkowo 15s, pod koniec 10s.

Minolta przy 800ISO i ekwiwalencie 2.8/28 tlukla ekspozycje 30s

 

O 1:30 pogoda zdechla. Fajnie sie spalo pod tymi czerwonymi chmurkami dopoki nie zaczal z nich padac deszcz...

 

stanowisko.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzuce troche jasniejszych, ktore zlapaly sie w stacji:

 

192256.JPG

19:22:56 UT

 

202216.JPG

20:22:16 UT

 

213159.JPG

21:31:59 UT

 

No i najlepsza bomba tej nocy, o której nawet Brahi coś wspominal :P

214659.JPG

21:46:59 UT

 

230927.JPG

23:09:27 UT

 

000910.JPG

00:09:10 UT

 

012033.JPG

01:20:33 UT

 

020448.JPG

02:04:48 UT

 

pozdrawiam

Maciek

 

edit:

kompletny material z nocy:

http://deneb.pkim.org/~monter/tmp/pfn/20060812/

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to monter mamy bazówkę. Ten o 21:47 w Ostrowiku wyglądał tak jak w załączonym obrazku. My z Mariuszem Wiśniewskim wyjechaliśmy do Ostrowika i pracowaliśmy na dwa Canony (350D i 20D) z obiektywami Sigma 15-30 oraz Canon 10-22 mm.

Pogoda popsuła się zaraz po północy. Oprócz tego jasnego, na moim aparacie złapały się jeszcze dwa maluchy.

met1208_2147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem wczoraj od 21:40 do jakiejś 23:00. Pogoda beznadziejna, na początku było tylko trochę prześwitu na Kasjopeję i UMa, w międzyczasie zanotowaliśmy dziewięć zjawisk (najjaśniejsze -1 mag, najsłabsze ok. 4 mag).

Ogólnie :sterb003::sterb026::pistols: beznadziejnie. Później zero widoczności, zero Perseid, zero czegokolwiek!

 

Wróciliśmy do Instytutu przed północą. Wściekli i w podłych nastrojach :/

 

:angry::angry::burza::burza::angry::angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie coś sie dzieje......

 

Troche chmur jeszcze jest ale dużo prześwitów, może coś z tego będzie.

U mnie sezon na Perseidy chyba się już zakończył :angry: teraz mam chmurki 8/8 i reper 2000, więc nie ma mowy nawet o obserwacji Księżyca po wschodzie :szczerbaty:

 

W ubiegłym roku też było trochę chmur, ale przynajmniej ze 3/4 nieba były doskonale widoczne. Przydałby się teraz taki jeden pogodny lipcowy dzień :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ,otoz mam pytanie myslicie ze mozna jeszcze jakies dzis zaobserwowac?? akurat pogoda zrobila sie super nie ma ani jednej chmury,jezeli tak to okreslcie mniej wiecej w jakich godzinkach

 

 

EDIT:

zapomnialem dodac czy gołym okiem sa widoczne

Edytowane przez Mandziej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie zrobione przed doslownie chwilą ;D

per2006.jpg

 

Oczywiście żartuję, ściągnięte z astronomi.pl, pokazuje deszcz Perseidów z 2004 roku.

Oj chciałoby się coś takiego zaobserwowac:)

Do tej pory tzn dokladnie o godzinie 23.10 mój aparat(wzrokowy) ustrzelił jedna szybką Perseidkę, za pół godzinki wyjde znow bo od 1 ponoc ma zaczac sie maximum....zobaczymy.;)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jakies te Perseidy w tym roku ślamazary...

Ja co prawda jeśli obserwowałem Perseidy to raczej mimochodem przy innych sierpniowych obserwacjach. No dobra bywało, że kładłem się na 2-3 godziny w maksimum. Mam teraz te DSLRy wczoraj desczydło dzisiaj... po maksimum ale winny latać - zawsze były intensywne. Dzisiaj pomiędzy 21:30 a ok. 23:45 zostawiłem Canona na CG5 GT spiąłem z lapitokiem, włączyłem zdjęcia seryjne w cyklu 35 sek - 30 sek naświetlanie na 18mm iso 1600 f/4,5 + 5 sek na wgranie na dysk kompa. Dałem widoczek na rejon Cefeusza do początku Łabądka... przez godzinę nie złapało się nic. Niebo niby podmiejskie, zawsze od ponad 7 lat widziałem Perseidy na Kudłaczach tam niebo lepsze... no ale nie aż tak... przecie Perseid bywa, że ma 5 mag ale często przekracza 1 mag... . Canon poszedł potem w rejon Ursa minor i maior... udzie... ledwo na jednej focie złapała się jakaś słabizna :blink: + oczywiście osiem tuzinów samolotów, lecących na pobliską radiolatarnię, kilka satelicików... jeden bardzo Perseido podobny...

Słowem - kiszka...

 

Co się dzieje z Perseidami...

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwatorzy z Niepołomickiego Moa również nie próżnowali - mimo iż obóz na Mazurach okazał się (pod wzgledem pogody) prawie totalną klapą, to na szczęście w nocy 12-13 sieprnia przez trzy godziny z sukcesem, mimo Księżyca, prowadzilismy obserwacje zarówno fotograficzne jak i wizulane :) Efekty juz w krótce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj cięzkie te obserwacje Perseidów w tym roku..

 

Ale dzisiejszej nocy uprałem się ze pomimo okropnej pogody będę obserwował. ;)

 

Celowałem aparatem w każde wolne od chmur miejsce..

 

W ciągu nocy przestawiałem aparat kilkadziesiąt razy.

 

No i niestety pomiędzy chmurami złapałem 2 słabiutke meteorki i początek jakiejś -3m

 

No i taki się jeszcze znalazł pod koniec miał mini rozłbysk..

 

Był naprawde jasny skoro prześwituje przez chmurki..

 

21:55 UT

e096efcf7270351d.jpg

meteorpow.JPG

 

Pozatym irydium złapało się w ciekawy sposób...

 

W maksymalnym rozbłysku skończyła się 30s naświetlanie i druga część znajduje się na następnej klatce.

 

Tak więc wyszedł z tego satelita udający meteora.

 

 

 

irydium2.JPG

 

Nikon D70s

ISO1600

30mm

30s

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się w sumie nie nastawiałem na obserwacje (chmurwy i Łysy), ale jak skończyłem oglądać jakieś filmidło w TV ok. 24:00 i wyszedłem na balkon to wciągu zaledwie 1 minuty widziałem 3 zjawiska (w tym jeden naprawdę jasny i duży, około 20st na niebie) to odrazu wiedziałem, że trzeba dziś coś polookać. Tak. Leżaczek, kocyk, aparacik i niebo. Czy trzeba czegoś więcej? :) W pół godziny naliczyłem 6 zjawisk, w tym jeden centralnie przeleciał mi przed obiektywem. Jak wywołam to zobaczymy co wyszło :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję, że za oceanem nędza - dzisiaj będą chmury, wczoraj chmury, jutro chmury. :angry:

Miałem jednak szczęście widzieć potężnego bolida przedwczoraj, spokojnie -6m, przeleciał przez 1/4 nieba, wyleciał wzorowo z radiantu. Akurat tłumaczyłem kumplowi Trójkąt Letni, aż nam szczęki na trawnik poopadały. Rozpadł się dziwacznie, i w jednej linii 3-4 elementy leciały. Jak to zobaczyliśmy to od razu po leżaki, żonkę z piwem zawołałem i siedzieliśmy jak osły przez pół godziny i nic, potem przyszły chmury i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.