Skocz do zawartości

Perseidy


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Noc przed maksimum Perseidy sypały bardzo łądnie. Stacja zaczęła pracować około północy bo wtedy niebo nad Poznaniem przejaśniło się. Do rana kamery zarejestrowały ponad 80 Perseidów w tym kilkadziesiąt o jasności ponad 0mag. Odnoszę wrażenie, że w tym roku aktywnośc jest chyba większa oraz jest zdecydowanie więcej jasnych zjawisk. Arku dane z tegorocznych Perseidów trzeba będzie poddać wnikliwej obróbce. Trzymam kciuki aby pogoda utrzymała się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podkarpaciu praktycznie bezchmurne niebo, ale z tego co wiem to na wieczór ma się niestety porządnie nachmurzyć :(

Wczoraj przez większą część nocy było istne mleko, ale dzięki temu dało się zaobserwować piękne halo o średnicy 25 stopni.

Po 24 UT pojawiła się dość duża ''wyrwa'' w chmurach dzięki czemu mogłem mieć choć namiastkę obserw roju Perseidów. W ciągu około 10 minut zobaczyłem 3 zjawiska jaśniejsze od 0mag i kilka pomniejszych.

Cóż, trzeba chyba odliczać czas do maksimum... ale na drugi rok :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem dzisiejszej nocy w niebo przez godzine (00:00 - 01:00) i zaliczyłem 5 jasnych przelotów, jest okropnie jasno i na słabsze nie ma szans.

Takie spostrzeżenie mi sie nasuneło ,że więcej Perseidów widziałem na przełomie lipca i sierpnia - pod ciemnym niebem, bez księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję dziś połowić Perseidy fotograficznie. Niestety tylko z domu bo sam za miasto nie pojadę. 350D zaprzęgnę by patrzył w okolice Polaris bo tam mam z domu najciemniej... wiem, że blisko radiantu ale by ponaświetlać 5 minut muszę celować w te rejony...

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję dziś połowić Perseidy fotograficznie. Niestety tylko z domu bo sam za miasto nie pojadę. 350D zaprzęgnę by patrzył w okolice Polaris bo tam mam z domu najciemniej... wiem, że blisko radiantu ale by ponaświetlać 5 minut muszę celować w te rejony...

 

Paweł Maksym

Czytasz w moich myślach. :notworthy:

Ja zmieniłbym w tym tekście tylko dwa słowa:

350D--300D

5 min--2min. :helo:

A to z uwagi na łysolca. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy czytaliście artykuł Arka w onecie n.t. Perseidów: http://wiadomosci.onet.pl/1367466,16,1,1,,item.html z którego wynika, ze maksimum aktywności w tym roku mamy dzisiejszej nocy miedzy 01:00 a 03:30

 

mam nadzieje, ze uda się coś poobserwować, mimo niespecjalnej pogody i zaśletlenia przez Księżyc

a może i coś pofotać?

a przesłonę i iso to jaką myślicie dać? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szykuję się na dzisiejszą kulminację. Teraz albo nigdy (czyt. za rok :burza: ). Cały Instytut postawiony na nogi :banan:

 

Co do przesłony i ISO, ja daję na manuala przesłony na f/2.8, z domyślnym ISO - w ciemne noce. f/4.0 do nawet f/6.5 w noce z jasnym Księżycem. f/8.0 kiedy Łysy świeci prosto w obiektyw :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy czytaliście artykuł Arka w onecie n.t. Perseidów: http://wiadomosci.onet.pl/1367466,16,1,1,,item.html z którego wynika, ze maksimum aktywności w tym roku mamy dzisiejszej nocy miedzy 01:00 a 03:30

 

mam nadzieje, ze uda się coś poobserwować, mimo niespecjalnej pogody i zaśletlenia przez Księżyc

a może i coś pofotać?

a przesłonę i iso to jaką myślicie dać? :rolleyes:

Ja będę próbował na ISO 800 i 1600 żeby i słabsze się złapały ,a czas dostosuje do Księżyca ( lub chmur :angry: ) ,otwór ile fabryka dała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to może być jakiś perseid/jakaś perseida (tongue.gif) ??

 

Oj wygląda to raczej na satelite...

 

Ślad jest idealną linią więc to raczej nie moze być meteor.

 

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie poprzedniego i następnego zdjęcia (skoro to były seryjne)

 

i jesli ten ślad bedzie na jeszcze jakiejs klatce to na 99,99 % mamy do czynienia ze śladem satelity

 

Ślady meteorów są nie symetryczne, zmieniają jasność .

 

Natomiast ślad po satelicie jest jednorodny, grubość linii na całej długosci jest ta sama jasność nie ulega (przeważnie) zmianą

 

Reasumując na fotce jest raczej satelita ;)

 

 

A tu kilka z moich zdjęć ..

Moze ułatwią rozpoznawianie..

 

 

5b497e780f5a9ce5.jpg

 

Nikon D70s

ISO 1600

18mm

30s

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.