Skocz do zawartości

Perseidy


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.imcce.fr/en/ephemerides/phenome.../2006/index.php

 

Maksimum między 23:00 a 1:30 UTC (tj. 1:00 - 3:30 czasu polskiego CEST, 13 sierpnia 2006 r.) z ZHR~100

Spodziewany jest też drugi pik, między 2:00 - 9:00 UTC (4:00 - 11:00 czasu polskiego CEST, 13 sierpnia 2006 r.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseidy można obserwować sporo przed i sporo po maksimum.

W tym roku do ciemne niebo będzie do nocy 6/7 sierpnia (więc kilka dni jeszcze), potem nastanie era Księżyca (niestety podczas maksimum Perseidów będzie on zaświetlał niebo całą noc), a potem od 17/18 sierpnia nastanie czas uniknięcia blasku Księżyca.

 

od teraz (2 VIII) do 6/7 VIII - CIEMNE NIEBO

od 7 do 17 VIII - BLASK KSIĘŻYCA

od 17/18 VIII - ZNÓW CIEMNE NIEBO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseidy to bardzo rozciagniety w czasie roj, z bardzo nieostrymi granicami. Okolo 26-27 07 jest juz calkiem wesolo, okolo 15.07 sa juz one niewatpliwie zauwazalne a z danych foto i video zdaje sie wynikac ze pierwsze pojawiaja sie nawet przed 10 lipca :). Przez najblizsze noce aktywnosc bedzie wzrastac, pozniej jednak w obserwacjach przeszkodzi Ksiezyc redukujac liczbe widocznych slabych zjawisk. Nie przeszkodzi to jednak w dostrzeganiu bolidow z tego roju podczas maksimum aktywnosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie a wyłowił już ktoś jakiegoś bolida ;)?? Ja męczyłem aparat parę nocy temu ale nic z tego nie wyszło:(... Oczywiście śmigały pomniejsze meteorki ale nie na tyle jasne żęby się zarejestrować. Teraz to się modlę o bezchmurne niebo nad śląskiem. Może w okolicach 12 coś ładnego pospada :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych upałach (na które nie narzekałem) przyszedł czas na wredną pogodę :( I wcale nie zapowiada się na rychłą zmianę :( Ale trzeba mieć nadzieję na czyste niebo w okolicach maksimum i (mimo Księżyca) chociaż przez chwilę popatrzeć na to niecodzienne przedstawienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co ... może to dobrze, że teraz tak leje bo większe szanse są na rozpogodzenie się na maksimum Perseidów :rolleyes:

Bardziej martwiłbym się ładną, słoneczną, bezchmurną pogodą od kilku tygodni ...

... martwiłbym się, że popsuje się na 12 VIII :szczerbaty: a tak może być tylko lepiej !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hurra :D:banan: ! Nareszcie pogoda i nareszcie żniwo! Mój pierwszy zsotografowany w życiu meteor :P (Perseid oczywiście). A nawet dwa. Nie były bardzo jasne ale aparat je jakoś uchwycił (ledwo, ale są). Może koło -2 mag. Jak to dobrze że pogoda się poprawiła ;). Niestety 12 mnie nie będzie... ale jeszcze dwa dni polowania na Perseidy w domu mnie czekają. A jak u Was ??

Edytowane przez Rafalizator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hurra :D:banan: ! Nareszcie pogoda i nareszcie żniwo! Mój pierwszy zsotografowany w życiu meteor :P (Perseid oczywiście). A nawet dwa. Nie były bardzo jasne ale aparat je jakoś uchwycił (ledwo, ale są). Może koło -2 mag. Jak to dobrze że pogoda się poprawiła ;). Niestety 12 mnie nie będzie... ale jeszcze dwa dni polowania na Perseidy w domu mnie czekają. A jak u Was ??

 

To pokż te fotki, daj nacieszyć oko innym, a u nas wsjo w parjadku :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już daję te foty :). Wczoraj mi się nie chciało w tym grzebać bo była już przed 2.00 i coś sen mnie dopadał.

Foty robiłem Canon'em Power Shot G5. Niestety to aparat cyfrowy i maksymalny czas ekspozycji wynosi zaledwie 15 sekund. Przez cały czas obserwacji zrobiłem takich fotek około 150 i w zasadzie tylko na samym początku wleciało coś w zakres obiektywu.

 

Pierwszy zfotografowany meteor widziałem. Może przesadziłem że miał -2 mag, no ale to był najjaśniejszy który śmignął w obserwowanym przeze mnie kawałku nieba. Jak na ironię w momencie robienia tej fotki przypadkiem włączyłem lampę błyskową i mi się trochę zdjęcie zepsuło :/... Lepiej tu widać ten kawałek drzewa aniżeli Perseida. Ale jak się ktoś przypatrzy, to zaraz koło tego drzewka po lewej jest taka jaśniejsza kreska :P.

 

Drugi meteor jest nieco lepiej widoczny, ale go nie widziałem. Musiałem w tym momencie odejść od aparatu albo odwrócić wzrok. No i nie mam pewności czy to Perseid bo nie wylatuje dokładnie z kierunku radiantu ale z jego okolic. Może ktoś mi podpowie :).

 

Obie fotki zrobione w Rudach Raciborskich koło Rybnika około godziny 22:45 (ta druga jakieś 3-4 minut później). Proszę o ocenę bardziej doświadczonych kolegów i ewentualne rady ;).

 

post-2887-1155200688_thumb.jpg

post-2887-1155200890_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmm, no cóż pierwsze śliwki robaczywki.............

 

Jak dla mnie na pierwszy raz nieźle, za niedługo sam startuje w tej branży także jest całkiem w porządku.

 

Tak trzymaj. :Beer:

 

No wiadomo, żadna rewelka. Ale od czegoś trza zacząć :D. Jak już wystarujesz, to też wrzuć swoje osiągnięcia.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lata tego sporo, można by rzec - jak zwykle zresztą. Pod linkiem niżej można popatrzeć na urobek z wczorajszej nocy, która do zbyt pogodnych nie nalezala, aczkolwiek przyniosla takiego lobuziaka:

225323.JPG

godzina 22:53:23 UT

I takiego:

225422.JPG

godzina 22:54:22 UT

 

Akurat te dwa to sporadyki, ale na reszcie fotek z nocy jest ok 20 persów:

http://deneb.pkim.org/~monter/tmp/pfn/20060809/

 

 

pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te zjawiska, fajny szczególnie ten pierwszy meteorek :) Jeśli się nie mylę, to maksymalna jasność tego meteoru wynosi 1.0m . Hmm, spodziewałem się dużo większej wartości, taka ładna kulka się zrobiła :)

 

No cóż, ja na swoje obserwy muszę poczekać :( Dziś w nocy miało być nad moją okolicą dość spore okno dobrej widoczności, ale jak narazie niebo spowijają cienkie chmury skutecznie ograniczające widoczność do max 1 mag :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe te zjawiska, fajny szczególnie ten pierwszy meteorek :) Jeśli się nie mylę, to maksymalna jasność tego meteoru wynosi 1.0m . Hmm, spodziewałem się dużo większej wartości, taka ładna kulka się zrobiła :)

 

1 mag to daje mu Metrec (program obliczajacy predkosc itp) i sie sporo myli. Widzisz gwiazdke u gory kadru? to Vega ona ma 0mag, a zjawisko jest o wieeeeele jasniejsze :)

 

 

Tym razem same jasniejsze perseidy z ostatniej nocy:

012739.JPG

01:27:39 UT

 

214044.JPG

21:40:44 UT

 

230521.JPG

23:05:21 UT

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczorajszej nocy przygotowałem się na obserwacje, aparat gotowy, nawet telep i lornetka wyciągnięte (sam nie wiem po co :szczerbaty: ), Księżyc świecił ładnie prosto w oczy a ja czekałem na Perseidy. Ok. 23:30 CEST nad ziemią pojawiła się ładna mgiełka, która po ok. pół godziny troszkę się wzniosła, a przed północą szlag trafił obserwacje - wszędzie pełno mleka, widoczność nieba tragiczna (nawet Księżyc wyglądał jak niewyraźna kula światła) :burza:

O mało co nie zabiłem się o własny teleskop, kiedy w tej mgle chciałem zebrać wszystko do kupy :ha:

Podsumowując, liczba zauważonych Perseidów: 4 :angry: , w tym ani jeden po 23:30...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja wczoraj poniosłem sromotną klęskę. Siedziałem zaciekle na tarasie z aparatem, karteczką, długopisem i zegarkiem, i zaciekle wyczekiwałem ładnych zjawisk... Niestety wynik mierny... podobny jak Lupus. A jedyna dynamiczna rzecz na niebie to chmurki które co chwila przysłaniały miejsce obserwacji. Grrrr :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja wczoraj poniosłem sromotną klęskę. Siedziałem zaciekle na tarasie z aparatem, karteczką, długopisem i zegarkiem, i zaciekle wyczekiwałem ładnych zjawisk... Niestety wynik mierny... podobny jak Lupus. A jedyna dynamiczna rzecz na niebie to chmurki które co chwila przysłaniały miejsce obserwacji. Grrrr :angry:

Następnym razem musimy wszyscy połączyć swoje siły i obserwować wspólnie :helo: wtedy nawet jeśli będzie mgła albo zaczną wyłazić chmury, zawsze możemy zebrać się i pójść na :Beer::banan:

 

przynajmniej będzie sympatycznie :D

 

szkoda tylko, że mieszkamy daleko od siebie :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem musimy wszyscy połączyć swoje siły i obserwować wspólnie :helo: wtedy nawet jeśli będzie mgła albo zaczną wyłazić chmury, zawsze możemy zebrać się i pójść na :Beer::banan:

 

przynajmniej będzie sympatycznie :D

 

szkoda tylko, że mieszkamy daleko od siebie :mellow:

 

Dobra dzisiaj ostatni dzień :P. Mam nadzieję że coś śmignie ciekawego :). Jak nie to idziemy na te :Beer: i olewamy taki interes.

 

Zastanawiam się co też w tym wszystkim robię źle... :blink: . Może trzeba jakoś pogonić te Perseidy, mówić do nich, albo przygotować jakąś specjalną przynętę... Tylko co takie meteory lubią? W sklepach wędkarskich można kupić specjalne zanęty na ryby. Może opatentują jakąś na meteory :lol:

Edytowane przez Rafalizator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.