Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Zamieszczam wam poniżej zdjęcie, jakie zrobiłem wczoraj, przedstawia 'jakąś' część Beskidów, i proszę, o dentyfikowanie, jakie wzgórza przedstawia.

 

Na moje oko po lewej stronie przełom Soły z Bujakowskim Groniem. Reszta na tej fotce:

 

http://images22.fotosik.pl/12/cc9f573e86482193.jpg

 

Gdzieś tam powinieneś być w stanie dostrzec Pilsko.

 

Witamy na Forum i zapraszamy do lektury wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej chłopaki, czy to pewne jest że komin z elektrociepłowni z Bielska ma 225 metrów ??

Wstawiłem ten link jakis czas temu. Komin z Bielska jest na samej górze listy. Dokładnie 225 :)

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php...mp;postcount=60

 

Witaj Newcastle!

Co do edycji zdjęć - na pewno pomaga zwiększenie kontrastu (czasem połączone z przyciemnieniem), choć oglądając Twoje zdjęcie mam wrażenie, że już to zrobiłeś :) (w ten sposób na moich zdjęciach widoczne stało się Pilsko, Babia Góra i Polica).

Nie chce Cię martwić i niczego przesądzać, ale jakis czas temu doszliśmy do wniosku, że Tatr nie widać już nawet z Tychów (z powodu bliskości Beskidów).

 

ORJ - jak tam ściąganie filmików ? (jak cos to dawaj na PW)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem że hałda odkrywki Bełchatowskiej zwana jest Górą Orlą lub Górą Kamieńsk(znajduje się obok miasta o tej samej nazwie)Nie doszukałem się dokładnej wysokości ale przekracza w najwyższych punktach 400m.n.p.m
To około 220 km od interesującego nas pasma :) Podana przez Ciebie wysokość tej hałdy odpowiada mniej więcej mozliwej wysokości obserwacji z masztu w Kosztowach (...) Szczyt mysłowickiej wieży znajduje się gdzieś w 1/3 wysokości Skrzycznego

Mateusz - myślę, że wygląda to trochę bardziej optymistycznie. Wzniesienie, na którym znajduje się maszt ma 309 mnpm. Jak dodać do tego ostatnią platformę obserwacyjną masztu wyjdzie ok. 600 mnpm (szczyt masztu osiąga 664 mnpm), czyli prawie połowa wysokości Skrzycznego :)

 

Patrząc na zdjęcie masztu (w poście ORJ) mam wrażenie, że ostatnia platforma obserwacyjna zanjduje się tuż pod biało czerwoną "rurą", w miejscu, gdzie zbiegają się ostatnie liny utrzymujące konstrukcję w pionie. Czy to tam doszedłeś w czasie wizyty na maszcie ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wytłumaczenie w postaci znacznych lokalnych zanieczyszczeń nie rozwiązuje sprawy w stu procentach, lecz w grę wchodzi również ukształtowanie terenu.

Czuję się wywołany do odpowiedzi ;-)

Nie specjalizuję się w meteoroligii, więc będę operował raczej przypuszczeniami. Wydaje mi się, że na zmętnienie południowego horyzontu może mieć wpływ spora połać Lasów Kobiórsko-Pszczyńskich i słynny Żabi Kraj w Dolinie Górnej Wisły. Zarówno lasy jak i stawy modyfikują mikroklimat zwiększając wilgotność powietrza, co z kolei powoduje szybszą kondensację pary wodnej niż na terenach bezleśnych i bezwodnych. Empirycznie można by to sprawdzić z silosa porównując widoki w stronę Lublińca i na wschód.

Zaś co do idealnego północnego horyzontu oglądanego z Katowic, to prawdopodobnym wyjaśnieniem jest wg. mnie złudzenie optyczne ;-> Patrząc z Katowic na północ i północny-wschód lokalny horyzont urywa się na progu środkowotriasowym (zwanym też Garbem Tarnogórskim) odległym zaledwie o 15-20 km. Stąd może się brać wrażenie, że widoczność jest świetna aż po nieboskłon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko po lewej stronie przełom Soły z Bujakowskim Groniem. Reszta na tej fotce:

 

Tak właśnie myślałem, ale nie dawało mi to spokoju, bo podobne pasmo jest również w okolicy Skrzycznego.

 

Czy mógł byś dokładnie na mapie pokazac mi miejsce, w którym zrobiona została ta panorama?

 

Jestem ciekaw, poniewaz 2 kominy widoczne na zdjęci, wygladają jak kominy w Pszczynie, i nie wiem czy to pszczyna, czy nie. (chodzi o kominy na prawo od napisu Bielsko Biała).

 

I czy to zdjęcie było robione z jakimś dodatkowym zoomem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcie masztu (w poście ORJ) mam wrażenie, że ostatnia platforma obserwacyjna zanjduje się tuż pod biało czerwoną "rurą", w miejscu, gdzie zbiegają się ostatnie liny utrzymujące konstrukcję w pionie. Czy to tam doszedłeś w czasie wizyty na maszcie ?

 

Rzeczywiście, jest to platforma dla obsługi wieży, ale tam nie doszedłem :) Już w połowie drogi zaczęły odpadać mi ręce :) Na samej wieży znajdują się tak właściwie dwa balkoniki, z któych można coś na spokojnie pooglądać i porobić fotki. Jest tam trochę miejsca i nie trzeba się niczego trzymać. W drodze na sam szczyt, co 25 metrów (tak na oko), znajdują się włazy zabezpieczające przed spadkiem na sam dół w przypadku odpadnięcia od drabinki. Jedne są szersze, inne węższe i właśnie na jednej z tych pierwszych, mniej więcej w 2/3 wysokości masztu, trzymając się ciągle drabinki dla asekuracji mogłem na chwilę stanąć i oglądać widoki. Wspinając się - jeżeli dobrze pamiętam, bo szczerze mówiąc byłem trochę podekscytowany - od mniej więcej połowy wysokości każdy następny metr nie wnosił już niczego wartościowego do widoczności. Przypomne jeszcze, że w ten dzień pogoda jak zwykle zrobiła mi niespodzianke i totalnie chmurami zakryła góry - Beskidy ledwo prześwitywały - mimo to jednak dało się zauważyć różnice w wyglądzie majaczących na horyzoncie gór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem, ale nie dawało mi to spokoju, bo podobne pasmo jest również w okolicy Skrzycznego.

 

Czy mógł byś dokładnie na mapie pokazac mi miejsce, w którym zrobiona została ta panorama?

 

Jestem ciekaw, poniewaz 2 kominy widoczne na zdjęci, wygladają jak kominy w Pszczynie, i nie wiem czy to pszczyna, czy nie. (chodzi o kominy na prawo od napisu Bielsko Biała).

 

I czy to zdjęcie było robione z jakimś dodatkowym zoomem?

 

To wszystko pytania do PPB. A zdjęcie było robione z Kostuchny na hałdzie kopalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jest to platforma dla obsługi wieży, ale tam nie doszedłem :) Już w połowie drogi zaczęły odpadać mi ręce :) Na samej wieży znajdują się tak właściwie dwa balkoniki, z któych można coś na spokojnie pooglądać i porobić fotki. Jest tam trochę miejsca i nie trzeba się niczego trzymać. W drodze na sam szczyt, co 25 metrów (tak na oko), znajdują się włazy zabezpieczające przed spadkiem na sam dół w przypadku odpadnięcia od drabinki. Jedne są szersze, inne węższe i właśnie na jednej z tych pierwszych, mniej więcej w 2/3 wysokości masztu, trzymając się ciągle drabinki dla asekuracji mogłem na chwilę stanąć i oglądać widoki. Wspinając się - jeżeli dobrze pamiętam, bo szczerze mówiąc byłem trochę podekscytowany - od mniej więcej połowy wysokości każdy następny metr nie wnosił już niczego wartościowego do widoczności. Przypomne jeszcze, że w ten dzień pogoda jak zwykle zrobiła mi niespodzianke i totalnie chmurami zakryła góry - Beskidy ledwo prześwitywały - mimo to jednak dało się zauważyć różnice w wyglądzie majaczących na horyzoncie gór.

Mateusz masz może jakieś zdjęcia zrobione?? Jeśli tak to wstaw je na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógł byś dokładnie na mapie pokazac mi miejsce, w którym zrobiona została ta panorama?

Jestem ciekaw, poniewaz 2 kominy widoczne na zdjęci, wygladają jak kominy w Pszczynie, i nie wiem czy to pszczyna, czy nie. (chodzi o kominy na prawo od napisu Bielsko Biała).

I czy to zdjęcie było robione z jakimś dodatkowym zoomem?

Zdjęcie było robione z hałdy KWK Murcki - Boże Dary w Katowichach-Kostuchnie (N 50*11'02" | E 19* 00' 30" wg GoogleMaps). Aparat miał 4x zoom, więc wypadkowa ogniskowa to ok. 135 mm.

Na tej panoramce dwa kominy o których wspominasz to Elektrociepłownia Tychy. Kominy z Pszczyny są dalej na prawo, poza kadrem panoramy. Dobrze je widać na zdjęciu Tychów zrobionym na początku marca :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz masz może jakieś zdjęcia zrobione?? Jeśli tak to wstaw je na forum.

 

Niestety musiałbym je robić z telefonu ;), bo aparatu foto nie posiadam. Tego dnia widoczność była na tyle słaba, że nawet patrząc w stronę Katowic niewiele można było rozpoznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejako dla uzupełnienia zdjęć ORJ z 1.04 i naszych wątpliwości co do przyczyn słabej przejrzystości powietrza dorzucam zdjęcie z Kostuchny z 31.03:

 

Bardzo często, właśnie w godzinach wczesno wieczornych, dociera nad Brynów charakterystyczny smog, który nie dość, że zasłania cały horyzont, to jeszcze w dodatku charakterystycznie śmierdzi jakąś spalenizną. Zawsze mnie to zastanawiało, ale teraz mam przynajmniej wytłumaczenie skąd to się bierze. Zdarza się również tak, że jadąc Armii Krajowej w stronę Kostuchny widać na okolicznych polach, jak ludzie wypalają jakieś świnstwa do tego stopnia, że już nie raz interweniowała straż.

 

Z resztą nie trzeba długo szukać... Właśnie zerknąłem za okno i historia się powtarza.

 

W akcie desperacji można przemianować tytuł tego wątku i wykreślić "Katowic", bo już tracę nadzieje, że się u nas widoczność w końcu poprawi. Tym bardziej, że do dzisiaj pozostaje mi przed oczami piękny obraz Tatr z A4. Co ciekawe tego dnia - a była to niedziela dwa tygodnie temu - w Kce takie samo dziadostwo jak dzisiaj.

 

 

Pzdr

 

PS. A na świąteczną wyprawę w Bieszczady życzę sobie takich widoków:

 

http://www.bieszczady.pl/gallery.php?catID...o=9#gallery_top :)

 

PS2. Kilka bardzo ładnych ujęć Tatr z Bieszczadów:

 

http://www.bieszczady.pl/gallery.php?catID...mp;search=tatry

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. 2 czy ktos umie zrobić coś takiego ? http://forum.jurapolska.com/viewtopic.php?...26e1a955f03#988

Napisałam do Alfereka, autora tego postu i dowiedziałam się, że wykonał tą symulację za pomocą programu MicroDem oraz danych SRTM. Obsługa podobno jest strasznie trudna :icon_confused: Postaram się ściągnąć ten program i trochę się z nim pobawić :icon_biggrin:

 

Ponadto Alferem podał mi ciekawy link – opisane Tatry widziane z Jury:

http://www.electric.host247.pl/ju/index.ph...8&Itemid=30

Edytowane przez Monika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam do Alfereka, autora tego postu i dowiedziałam się, że wykonał tą symulację za pomocą programu MicroDem oraz danych SRTM. Obsługa podobno jest strasznie trudna

Biorąc pod uwagę, że są to programy GIS-owskie, to obsługa będzie nie tyle trudna co czasochłonna i uciążliwa ;-) W każdym razie życzę powodzenia w zgłębianiu ich tajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam do Alfereka, autora tego postu i dowiedziałam się, że wykonał tą symulację za pomocą programu MicroDem oraz danych SRTM. Obsługa podobno jest strasznie trudna :icon_confused: Postaram się ściągnąć ten program i trochę się z nim pobawić :icon_biggrin:

Dzięki !!!

Nie moę doczekać się pierwszych efektów :)

Tez postaram się znaleźć ten program i coś z nim zrobić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste panoramy można generować też w Google Earth. Tu przykład panoramy Tatr ze zbocza Babiej góry. Oczywiście nie ma identyfikacji szczytów, ale po zbliżeniu i owszem. Można więc sobie opis później dorobić.

Tatry_z_Babiej_G_ry.jpg

A w zbliżeniu wschodniego krańca wygląda to tak:

Zbli_enie.jpg

PS. Zrzuty ekranu robiłem z podwójnego pulpitu (2048x768), stąd ich "panoramiczność".

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste panoramy można generować też w Google Earth.

 

No tak, ale powiedz mi proszę jaka jest wartość użytkowa tego (na drugim końcu linii jest Lodowy Szczyt) ?

 

Symulacja widoku z wysypiska w Katowicach - Wełnowcu - 50*16' 45,95'' N 19*02' 11,91'' E

pan.jpg

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku (zgodnym z tematem tego wątku) masz oczywiście rację. Według Google Earth z tego miejsca nie powinno być widać Tatr. Ale wiadomo, że widać. Myślę, że problemem jest duża procentowo niedokładność wysokości w obszarach "niegórskich". Ale przyznasz, że moje przekłady całkiem zgrabnie pokazują z Babiej i Bieszczadów symulację rzeczywistych panoram.

Mimo zastrzeżeń uważam jednak, że Google Earth nadaje się też do waszych katowickich zastosowań i daje możliwość wirtualnego zbliżenia się do Tatr wzdłuż linii łączącej dwa punkty i popatrzenia na panoramę, jaką widać od was z mniejszej odległości, ale z identyczna konfiguracją szczytów. A o to chyba chodzi w identyfikacji, a nie o symulowanie obrazu w lornetce i to jeszcze z rozdzielczością 10 MPx. Idąc dalej w Twoich wątpliwościach można powiedzieć, że żadna symulacja oparta na DEM (a taką jest też Google Earth), nie pokaże symulacji rzeczywistego obrazu, bo przecież nie będzie tam charakterystycznych budynków, masztów itp.

Popatrz na to. To jest obraz Tatr, jaki widać z kierunku wysypiska w Katowicach na Lodowy.

Pierwszy obrazek, żeby pokazać Tatry, jest z większej wysokości, następne już niżej, mijamy kolejne pasma, które łatwo zidentyfikować. Wreszcie na końcu masz zbliżenie samych Tatr, dokładnie z kierunku wysypiska w Katowicach. Czy nie o to chodzi przy identyfikacji? Nie ma to dla Ciebie wartości użytkowej?

Tatry_z_Katowic1.jpg

Tatry_z_Katowic2.jpg

Tatry_z_Katowic3.jpg

I ostatni obrazek:

Tatry_z_Katowic4.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Według Google Earth z tego miejsca nie powinno być widać Tatr. Ale wiadomo, że widać.

(...)Ale przyznasz, że moje przekłady całkiem zgrabnie pokazują z Babiej i Bieszczadów symulację rzeczywistych panoram.

(...) Czy nie o to chodzi przy identyfikacji? Nie ma to dla Ciebie wartości użytkowej?

No właśnie tu jest problem - nie jestem do końca pewny, że widać. "Niepokoi" mnie wzniesienie na którym znajduje sie maszt TV. Dlatego chciałem spróbowac symulacji z poziomu wysypiska.

 

Co do wartości użytkowej w sensie identyfikacji szczytów całkowicie sie z Tobą zgadzam :)

 

A Twoje panoramki są naprawdę niezłe :dobrze:

 

Pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez mlodyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko o MicroDem. Ściągam go, niewykluczone, że się przyda. Trochę siedzę w różnych takich. Używam na przykład Surfera do modelowania powierzchni.

Zdajesz sobie sprawę, że problem w takich programach symulujących powierzchnię Ziemi tkwi w dostępie do dobrych danych. Bardziej dostępne bazy plików DEM są w rozdzielczości zaledwie 1px/km. Te lepsze są niestety do kupienia (np. w USGS). Pytanie moje dotyczy właśnie dokładniejszych danych dla Polski. Znasz jakieś darmowe źródła takich dokładnych plików cyfrowych modeli wysokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko o MicroDem. Ściągam go, niewykluczone, że się przyda. Trochę siedzę w różnych takich. Używam na przykład Surfera do modelowania powierzchni.

Zdajesz sobie sprawę, że problem w takich programach symulujących powierzchnię Ziemi tkwi w dostępie do dobrych danych. Bardziej dostępne bazy plików DEM są w rozdzielczości zaledwie 1px/km. Te lepsze są niestety do kupienia (np. w USGS). Pytanie moje dotyczy właśnie dokładniejszych danych dla Polski. Znasz jakieś darmowe źródła takich dokładnych plików cyfrowych modeli wysokości?

Ściągnąłem dane srtm ze strony

http://netgis.geo.uw.edu.pl/srtm/Poland/

Niestety nie mam pojęcia na ile są one dokładne. Dzisiaj z postu Moniki dowiedziałem sie, że istnieje cos takiego jak dane srtm :) Nie mam na razie w ogóle pojęcia jak się zabrac do symulacji.

 

Napisz mi proszę potem, czy te dane do czegos sie nadają.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są całkiem przyzwoite. Rozdzielczość na pewno nie gorsza niż 250 m/px. W pionie rozdzielczość chyba 1m. Takie przynajmniej generuje pliki xyz. O ile nie interpoluje swoich danych.

Wydaje mi się, że to całkiem przyzwoite dane. A MicroDem działa bardzo przyjemnie i bez problemu czyta te dane. Na pewno go polubię, ma parę bajerów astronomicznych (wschody, zachody Słońca i Księżyca). Dzięki raz jeszcze za dane, mam nadzieję, że są legalnie udostępniane przez UW.

Już widzę, że dane są legalne i w rozdzielczości 60x90 metrów (pod linkiem SRTM-3) A dla Polski nawet do 20x30 m :notworthy:

http://netgis.geo.uw.edu.pl/

 

PS. Nie chcę mnożyć postów i odpowiadam na następny. U mnie w firmie jest człowiek, który siedzi bardziej ode mnie w GIS-ie i on na pewno będzie zainteresowany rozgryzieniem tego programu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.