Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór wszystkim.

 

Jak co roku miałem w planach wypad w góry zaraz po świętach i przy okazji liczyłem na podtrzymanie dobrej passy (rok temu obserwowałem Jesioniki podczas zachodu słońca na Pilsku, rok wcześniej piękny widok na Tatry i Jesioniki podczas wschodu słońca na Baraniej, zdjęcia z obu wypadów znalazły się na delekieobserwacje.eu), tym bardziej ucieszyły mnie prognozy użytkownika Fila o nadchodzącej inwersji (podobne wnioski można było wysnuć ze strony meteoblue.com). Sprawdzić to postanowiłem na Wielkim Choczu. I sprawdziło się! Nie było to może jednolite morze chmur, tylko niskie chmury do pułapy 1600 m.n.p.m. przechodzące przez wierzchołek i dynamicznie zmieniające widoki, ale i tak warunki były wspaniałe. Koło 11 chmury ustąpiły na dobre otwierając piękny widok przede wszystkim na Tatry, Niże Tatry, Małą Fatrę i sam szczyt Babiej. Pilsko i reszta Beskidy Żywieckiego wydawały się być zasnute. Ogólnie to był jeden z moich najlepszych zimowych wypadów, świetne zwięczenie obfitego roku górskiego, bardzo polecam tą górę w zimowych warunkach (szybki szlak, niezbyt męczący mimo kilometrowego przewyższenia, bardzo widokowy). Jakoś wcześniej omijałem Góry Choczańskie, trafiając w Małą Fatrę czy Tatry. Teraz to się zmieni. Tym bardziej, że to 170 km można przejechać w 2,5 godziny a całą wyprawę zamknąć w 13 godzinach (tak jak dzisiaj,co pozwoliło mi zdać tak szybko relację).

 

Zdjęcia podeślę w przyszłym tygodniu bo korzystałem z cudzego aparatu.

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zagadki są mile widziane na forum, więc podrzucam taką:

 

zagadka_by_rafal.jpg

 

Pytanie jaką górkę widać w środkowej części zdjęcia na ostatnim tle po prawej stronie. Dla ułatwienia zdjęcie wykonane z hałdy Kostuchna przy widoczności pozwalającej na zobaczenie Tatr :)

 

Miłego zgadywania!

PS. Foto by Rafał

 

Czy to Muńczoł 1168m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu, a czy można prosić o mapkę z Góry Zborów (k. Podlesic) lub dla Zawiercia z dzielnicy Łośnice ul. Stanisława Wyspiańskiego, najwyżej położony pkt Zawiercia z którego udało mi się zaobserwować Tatry.

Można też zamieścić dane widoczności dla najwyższego szczytu Jury - Góry Janowskiego 515.5 m n.p.m. I jeszcze ostatni pkt to znane większości Skałki Niegowonickie przy drodzę 790.

 

To też kolejne pkt obserwacyjne z których korzystam i chyba nie tylko ja a nie są naniesione na mapkę pkt obserwacyjnych.

 

Pozdrawiam

Nexus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateuszu, a czy można prosić o mapkę z Góry Zborów (k. Podlesic) lub dla Zawiercia z dzielnicy Łośnice ul. Stanisława Wyspiańskiego, najwyżej położony pkt Zawiercia z którego udało mi się zaobserwować Tatry.

Można też zamieścić dane widoczności dla najwyższego szczytu Jury - Góry Janowskiego 515.5 m n.p.m. I jeszcze ostatni pkt to znane większości Skałki Niegowonickie przy drodzę 790.

Pewnie! Zajmiemy się w takim razie Jurą w dalszej kolejności. W szczególności ciekawi mnie, czy rzeczywiście z G. Janowskiego da się jednocześnie oglądać Świętokrzyskie i Tatry...

 

To też kolejne pkt obserwacyjne z których korzystam i chyba nie tylko ja a nie są naniesione na mapkę pkt obserwacyjnych.

 

Pozdrawiam

Nexus

No problemo :)

 

Przy okazji zwracam się z prośbą do innych osób oglądających stronę dalekich obserwacji do zgłaszania tego typu braków - z chęcią je uzupełnimy.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Wam teraz zerknąć na kamerki online z Czantorii i Szyndzielni (chociażby zalinkowane na DO) - Tatry biją po oczach, aż strach myśleć co tam dzisiaj widać... Wybiera się tam dzisiaj delegacja DO, więc na wieczór możecie się spodziewać bardzo ciekawych fotek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Wam teraz zerknąć na kamerki online z Czantorii i Szyndzielni (chociażby zalinkowane na DO) - Tatry biją po oczach, aż strach myśleć co tam dzisiaj widać... Wybiera się tam dzisiaj delegacja DO, więc na wieczór możecie się spodziewać bardzo ciekawych fotek :)

 

Witam. Zgadza się, dzisiaj inwersja zeszła niżej, kończy się na stokach Beskidu Sląskiego, Kotlina Żywiecka jest już wolna od chmur, a widoczność charakterystycznie świetna. Tylko czekać na wspaniale fotki :)

 

Tutaj tez ładne widoki na żywo -> http://www.javorovy-vrch.cz/index-z.php?p=webkamera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie... czy teoretycznie z Górnego Ślaska można z jakiegos miejsca dostrzec Ślęże? np z góry św Anny albo Szarloty

Symulacja w Radio Mobile powinna dać odpowiedź, natomiast "no oko" z centralnych części G. Śląska raczej bez szans, a z G. Św. Anny (113 km) chodziły głosy, że przy bardzo dobrych warunkach atmo. Z kolei z Szarloty (150 km) w tym kierunku najdalej zobaczysz Biskupią Kope.

 

Widoczność Ślęży też kiedyś chodziła mi po głowie - z naszego kierunku patrzenia jest osamotnionym szczytem, nie powinna pojawić się na tle żadnego większego wzniesienia. Co więcej w nocy powinno się dać uwiecznić światełko z wieży na szczycie. W praktyce jednak trudno od nas złapać nawet światła z Opola, a co dopiero pod Wrocławiem. Ale nie powiem... Tamten kierunek ewidentnie od dłuższego czasu najbardziej mnie intryguje i to tylko kwestia lepszej widoczności, jak na Anne się wybiore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Trafiłem na digarcie na ciekawe foto, jeszcze cieplutkie. :)

http://www.digart.pl/praca/2952973/Spotkan...a_szczycie.html

Fantastyczne!!!! I w dodatku z dzisiaj :)

 

Niedyskretnie powiem, że Rafał też przygotował dla nas rewelacje! Ostrzegam osoby miewające kłopoty z sercem aby nie otwierały zbyt gwałtownie zdjęć - grozi zawałem :) Powtarzam - ostrzegam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja w Radio Mobile powinna dać odpowiedź, natomiast "no oko" z centralnych części G. Śląska raczej bez szans, a z G. Św. Anny (113 km) chodziły głosy, że przy bardzo dobrych warunkach atmo.

 

Widoczność Ślęży też kiedyś chodziła mi po głowie - z naszego kierunku patrzenia jest osamotnionym szczytem, nie powinna pojawić się na tle żadnego większego wzniesienia. Co więcej w nocy powinno się dać uwiecznić światełko z wieży na szczycie. W praktyce jednak trudno od nas złapać nawet światła z Opola, a co dopiero pod Wrocławiem. Ale nie powiem... Tamten kierunek ewidentnie od dłuższego czasu najbardziej mnie intryguje i to tylko kwestia lepszej widoczności, jak na Anne się wybiore.

________________________________________________________________________________

__________________________________________________

Widzialem kiedys G. Sw. Anny ze Slezy w lecie. Zima to raczej nie jest mozliwe, bo pronien swiatla musi przejsc bardzo nisko nad horyzontem a smog na to nie pozwoli. Moze sie jednak zdarzyc ze powietrze bedzie na tyle czyste przy fenie, ze o zach slonca na tle zorzy zobaczy sie Sleze z Anny.

 

Dzis ze Sniezki bylo widac Jeseniki, Biskupia Kope i kłąb nad Elektrownia Opole.

Zycze udanych widokow, bo pogoda utrzyma sie do Nowego Roku. Najsilniejsza inwersja bedzie w Sylwestra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem kiedys G. Sw. Anny ze Slezy w lecie. Zima to raczej nie jest mozliwe, bo pronien swiatla musi przejsc bardzo nisko nad horyzontem a smog na to nie pozwoli. Moze sie jednak zdarzyc ze powietrze bedzie na tyle czyste przy fenie, ze o zach slonca na tle zorzy zobaczy sie Sleze z Anny.

 

Dzis ze Sniezki bylo widac Jeseniki, Biskupia Kope i kłąb nad Elektrownia Opole.

Zycze udanych widokow, bo pogoda utrzyma sie do Nowego Roku. Najsilniejsza inwersja bedzie w Sylwestra.

Szkoda, że padła kamerka na Wlk. Sowie - przy tej rozdzielczości byłoby dzisiaj co oglądać. A ta informacja o Śnieżce to z pierwszej ręki czy zasłyszane? Masz jakieś zdjęcia?

 

Rafał wspominał, że z Klimczoka też dzisiaj widział kłęby z Opola. Z resztą jest na prawde sporo tych fotek i to wyjątkowej urody - widać rok 2008 zostawił najlepsze na sam koniec...

 

A Sylwester na Pradziadzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być prorokiem, ale wg moich obliczeń to 31 grudnia noc/ranek wychodzi ta najlepsza pogoda, a zatem inwersja, która może odsłonić z naszego terenu dużo ciekawych widoków. Jednak noc sylwestrowa tak do 70 km.

Wolał bym się jednak mylić, żeby w dzień i w nocy było widać na 150km + :)

 

EDIT

Mam takie pytanie... czy teoretycznie z Górnego Ślaska można z jakiegos miejsca dostrzec Ślęże? np z góry św Anny albo Szarloty

Wykonałem szybką symulację dla Śląska - żadnych szans na dostrzeżenie Ślęży :( A ze św. Anny Ślężę widać na bank.

Co do Szarloty to też bym się nie nastawiał na tą górkę :(

:Salut:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzialem kiedys G. Sw. Anny ze Slezy w lecie. Zima to raczej nie jest mozliwe, bo pronien swiatla musi przejsc bardzo nisko nad horyzontem a smog na to nie pozwoli. Moze sie jednak zdarzyc ze powietrze bedzie na tyle czyste przy fenie, ze o zach slonca na tle zorzy zobaczy sie Sleze z Anny.

 

Dzis ze Sniezki bylo widac Jeseniki, Biskupia Kope i kłąb nad Elektrownia Opole.

Zycze udanych widokow, bo pogoda utrzyma sie do Nowego Roku. Najsilniejsza inwersja bedzie w Sylwestra.

 

Dzięki za alert pogodowy o wystąpieniu inwersji ;-D

Dzisiaj wybrałem się na Klimczok i było warto, już pierwsze fotki są na www.dalekieobserwacje.eu , reszta pojawi się z czasem, jest tego z 300sztuk, trzeba zrobić selekcję.

 

P.S. Potwierdzam widoczność kłębu nad EL Opole z Klimczoka

 

thumb_4958068c3efd6914428622.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S. Potwierdzam widoczność kłębu nad EL Opole z Klimczoka

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dołączam obrazek z góry. Widoczna jest EL Opole, jeszcze lepiej Bełchatów, oraz EL Niemieckie - widziałem je wczoraj ze Śnieżki - najdalsza 140 km.

post-15986-1230543135_thumb.jpg

Edytowane przez Fila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na tą fotkę kolegi Fila, to aż serce się kraja, że człowiek nie mam jak się wyrwać w góry :angry: , by zweryfikować w końcu możliwość dostrzeżenia Alp B) . Na zdjęciach satelitarnych widać, że od Tatr po Alpy jest czyste niebo, tylko ciekawe jak w na tej trasie by było z widocznością :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na tą fotkę kolegi Fila, to aż serce się kraja, że człowiek nie mam jak się wyrwać w góry :angry: , by zweryfikować w końcu możliwość dostrzeżenia Alp B) . Na zdjęciach satelitarnych widać, że od Tatr po Alpy jest czyste niebo, tylko ciekawe jak w na tej trasie by było z widocznością

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niebo jest czyste ale wczoraj widzialność w warstwie nadinwersyjnej nie była rewelacyjna i wg mnie nie przekraczała 200 km. Jeseniki ze Śnieżki (138 km) były wyraznie zmętniałe. W takich warunkach nie ma co marzyć o Alpach, poza tym inwersja była słaba, więc i ugięcie swiatła niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam obrazek z góry. Widoczna jest EL Opole, jeszcze lepiej Bełchatów, oraz EL Niemieckie - widziałem je wczoraj ze Śnieżki - najdalsza 140 km.

 

Dokładnie! Bełchatów widać bardzo wyraźnie. Też się zastanawiałem co tam jest w tych chmurach na sat24.com > polska (z początku myślałem że mi piksel padł na matrycy ;) ). Widać że nad krajem mamy niskie chmury, a w górach niebo - błękitny kryształ.

 

Wracając do Bełchatowa - od 2007 roku na hałdzie G. Kamieńska mamy 15 pokaźnych wiatraczków. Z wikipedii G. Kamieńska ma 386 mnpm ( ok 180 m wys wzgl), maszty wiatraków mają 85 m + 40 metrowe łopatki (w najwyższym miejscu jego końcówka jest 125 m nad ziemią). Przy b. dobrej pogodzie widzę ze swojej obwodnicy (górka Lubecko 300 mnpm) przez lornetkę w tamtym kierunku obracające się łopaty wiatraków. Czy jest to możliwe że to są właśnie te bełchatowskie 'fyrloki', czy może jakieś inne, może prywatne. Jasnej Góry nie widać, choć powinna być niedaleko w prawo od nich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do Bełchatowa - od 2007 roku na hałdzie G. Kamieńska mamy 15 pokaźnych wiatraczków. Z wikipedii G. Kamieńska ma 386 mnpm ( ok 180 m wys wzgl), maszty wiatraków mają 85 m + 40 metrowe łopatki (w najwyższym miejscu jego końcówka jest 125 m nad ziemią). Przy b. dobrej pogodzie widzę ze swojej obwodnicy (górka Lubecko 300 mnpm) przez lornetkę w tamtym kierunku obracające się łopaty wiatraków. Czy jest to możliwe że to są właśnie te bełchatowskie 'fyrloki', czy może jakieś inne, może prywatne. Jasnej Góry nie widać, choć powinna być niedaleko w prawo od nich.

 

Pozdrawiam

 

Z tego co wiem widać jedynie wiatrak w okolicach kłobucka, jest w linii gora lubecka - gora kamiensk.

Znalazlem nawet taka fotke:)

f2593e920b9dfa85m.jpg

 

pozdrawiam

Maroko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością :glodny:

 

Próbowałem w Google Earth zrobić widok z wertykalnego na horyzontalny, ale nie jest to jakość Waszych symulacji...

Mapka już gotowa :) Ciekaw jestem na ile odpowiada to Twoim wyobrażeniom - zapraszam do komentarzy na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc że dziś będzie taka sama inwersja jak wczoraj, szykowałem się do wyjazdu na Skrzyczne. Jednak dziś wstałem rano i co widze - Słońce, a góry z 20km niewidoczne. Więc nie pojechałem. Ale postanowiłem, w ramach rekompensaty podskoczyć sobie na Czantorie obejrzeć zachód Słońca i wszystko co sie z tym wiąże. Ale gdy dotarłem pod Czantorie okazało się że wieża widokowa jest czynna tylko do 15:30. No to już sie fest wkurzyłem.

I w ostateczności pojechałem sobie na Równicę. Coś niecoś jednak było widać. Pierwszy raz w życiu widziałem Małą Fatrę. I w zasadzie tylko to pasmo górskie było interesujące stamtąd bo północ cała we mgle. Napstrykałem kilka fot. Wybrałem jedno i posyłam Wam. Z pomocą mapy topograficznej Czech i Microdema podjołem się opisania szczytów, które pierwszy raz widziałem i pierwszy raz opisywałem. Myślę że z opisem wszystko wporządku. Dla mnie to wielki sukces :)

 

Pozdro

forum.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.