Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że widoczność lipna i nie zanosi się na poprawę coś z archiwum,

moje ulubione miejsce na obserwacje, czyli mój balkon, w/g kashmira jest nadzieja na Tatry kiedyś:)

A na razie Babia i pasmo Policy. Pozdrawiam.

 

post-11709-1243763832_thumb.jpg

(Chorzów, blok na os.Irys, 24.05.2009, 20:07. Fujifilm S5600)

 

PS. ma ktoś może jaki dobry plik ze współrzędnymi szczytów czyli Pname.dbl z katalogu program files/kashmir ? i podzieliłby się? będę bardzo wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem coś z archiwum i z przeciwnej strony niż zwykle, a więc z Tatr na północ. Przechodząc kiedyś tam niebieskim szlakiem w kierunku Przełęczy między Kopami daleko na horyzoncie dostrzegłem jakieś "dymy" przypominające uchodzącą z chłodni w elektrowniach parę. Nie wiem czy jest w ogóle możliwe zidentyfikowanie obiektu skąd pochodzą i właściwie co to jest, ale kierunek wskazuje mniej więcej na Jaworzno. Może uda się wam jakoś mi pomóc.

 

Tutaj ogólny widok na to miejsce - na pierwszym planie Nosal, Gubałówka tuż za lewą krawędzią zdjęcia

zagadka1.jpg

 

A tutaj zbliżenie

zagadka2.jpg

 

 

>>> Merti - bardzo dziękuję Ci za zidentyfikowanie obiektów na moich zdjęciach - sam nigdy bym sobie z tym nie poradził :respect: Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Kuba_mar spoko, nie polecam się ;) w miarę możliwości będę starał się odgadywać co do industralu choć zawsze mam problemy bo jest tego dużo ale na szczęście koledzy tu też pomagają i to mocno....

A co do tych dwóch zdjęć powyżej to aż duma mnie rozpiera :P że mam w mieście taki punkt który widać z daleka i nie sposób go pomylić z innymi - EL 3 Jaworzno :brawo:

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak abstrahując od toczącej się dyskusji mam dobrą wiadomość dla kolegi Andisa - klik. Okazuje się, że Babią Górę widać niedaleko Twojej "bieszczadkiej" miejscówki i jest do najdalej wysunięty na wschód punkt, z którego da się ją jeszcze zaobserwować (160 km). W ogóle obszar jej 'osiągalności' jest powalający...

Niestety wszystkie mapy pokazują, że to miejsce jest zalesione, ale to tak blisko ode mnie, że z ciekawością sprawdzę stan faktyczny. Dzięki za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba_mar >> poprzeginałeś z tym opisem zdjęć, a już nie raz pomagaliśmy Ci z identyfikacją. Na szczęście widzę że athomer i merti wszystko pięknie wyjaśnili :) Kuba zrób wreszcie jedną dużą panoramę to będziesz mieć wszystkie obiekty podpisane :)

 

ale co do zdjęcia nr 9 to co to niby majaczy na horyzoncie ? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuba_mar >> poprzeginałeś z tym opisem zdjęć, a już nie raz pomagaliśmy Ci z identyfikacją. Na szczęście widzę że athomer i merti wszystko pięknie wyjaśnili :) Kuba zrób wreszcie jedną dużą panoramę to będziesz mieć wszystkie obiekty podpisane :)

 

To była moja trzecia seria zdjęć do opisu - a to dlatego, że każda była robiona z innego miejsca, no i o ile część obiektów sam opisałem na podstawie poprzednich fotek to z innymi nie mogłem sobie dać rady (zwłaszcza gdy występuje komin na kominie i obiekty są widoczne wzajemnie pod innymi kątami). Powoli to wszystko sam zaczynam ogarniać. Tak więc proszę się na mnie nie denerwować ;):Salut:

 

ale co do zdjęcia nr 9 to co to niby majaczy na horyzoncie ? :o

 

A o co Ci konkretnie chodzi?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ widoczność dzisiaj w Częstochowie była dość dobra poszperałem trochę z balkonu lornetką po horyzoncie i po raz pierwszy (chociaż patrzyłem tam wiele razy) zobaczyłem obok nadajnika w Lubszy prawdopodobnie maszt Kosztowy. Przez lornetke widoczny był ładnie jednak mój aparat nie ma wielkich możliwości zbliżeniowych. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu czy to na pewno on? Kierunek z Częstochowy na południe obok masztu w Lubszy lub Piasku:)

P1010004.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponieważ widoczność dzisiaj w Częstochowie była dość dobra poszperałem trochę z balkonu lornetką po horyzoncie i po raz pierwszy (chociaż patrzyłem tam wiele razy) zobaczyłem obok nadajnika w Lubszy prawdopodobnie maszt Kosztowy. Przez lornetke widoczny był ładnie jednak mój aparat nie ma wielkich możliwości zbliżeniowych. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu czy to na pewno on? Kierunek z Częstochowy na południe obok masztu w Lubszy lub Piasku:)

Mamy trochę za mało danych ;) A gdzie znajduje się balkon? Rozwiązanie zagadki praktycznie powinieneś mieć już teraz, bo jeżeli Twój aparat foto potrafi uwiecznić ciemne kosztowy, to teraz powinny się one świecić rażąc w oczy...

 

PS. Ech... Oczywiście że to nie kosztowy, tylko ten maszt w Grojcu, który niedawno postawili, a o którym pisał już Northwood. Ten się nie świeci.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy trochę za mało danych ;) A gdzie znajduje się balkon? Rozwiązanie zagadki praktycznie powinieneś mieć już teraz, bo jeżeli Twój aparat foto potrafi uwiecznić ciemne kosztowy, to teraz powinny się one świecić rażąc w oczy...

 

PS. Ech... Oczywiście że to nie kosztowy, tylko ten maszt w Grojcu, który niedawno postawili, a o którym pisał już Northwood. Ten się nie świeci.

 

Szkoda :( A jak wysoki on jest ten maszt w Grójcu. I kiedy go postawili bo dałbym głowę, że do niedawna go tam nie było. No teraz w lunecie go już nie widzę więc nie świeci. A balkon mam na południe-prawie nawprost widzę te nadajniki - Lubsza i Grójec

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda :( A jak wysoki on jest ten maszt w Grójcu. I kiedy go postawili bo dałbym głowę, że do niedawna go tam nie było. No teraz w lunecie go już nie widzę więc nie świeci. A balkon mam na południe-prawie nawprost widzę te nadajniki - Lubsza i Grójec

dzięki

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=344462 - 07.05.2009, jest nawet zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma bodajże 80 czy 90 metrów.

Czyli jest on obok tego nadajnika RTV w Lubszy(ten grubszy na moim zdjęciu), a wydaje się jakby miał ze 300 m i był dużo dalej. A to sie nabrałem na Kosztowy, bo są chyba mniej więcej w tym kierunku patrząc ode mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest on obok tego nadajnika RTV w Lubszy(ten grubszy na moim zdjęciu), a wydaje się jakby miał ze 300 m i był dużo dalej. A to sie nabrałem na Kosztowy, bo są chyba mniej więcej w tym kierunku patrząc ode mnie

Swoją drogą dzisiaj dobra noc na światełka. Zobaczysz je na pewno, ale musisz mieć lornetke i już całkowicie czarne tło nieba. Co jest charakterystyczne dla masztów z dużych odległości (w dodatku migających...) nie zobaczysz go 'przelatując' wzrokiem przez horyzont, tylko skupiając się na każdym 'kadrze' przez min 10 sekund. Mózg musi mieć trochę czasu, zanim zinterpretuje te skąpe ilości światła docierające na siatkówkę oka jako masztowe LEDy. I jeszcze jedno... Nie patrz się tylko w jeden punkt, tylko skupiaj się co chwilę na innym. To ważne, bo najczęściej bardzo małe ilości światła łapie się jedynie 'zerkaniem' a nie bezpośrednim skierowaniem wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą dzisiaj dobra noc na światełka. Zobaczysz je na pewno, ale musisz mieć lornetke i już całkowicie czarne tło nieba. Co jest charakterystyczne dla masztów z dużych odległości (w dodatku migających...) nie zobaczysz go 'przelatując' wzrokiem przez horyzont, tylko skupiając się na każdym 'kadrze' przez min 10 sekund. Mózg musi mieć trochę czasu, zanim zinterpretuje te skąpe ilości światła docierające na siatkówkę oka jako masztowe LEDy. I jeszcze jedno... Nie patrz się tylko w jeden punkt, tylko skupiaj się co chwilę na innym. To ważne, bo najczęściej bardzo małe ilości światła łapie się jedynie 'zerkaniem' a nie bezpośrednim skierowaniem wzroku.

Spróbuję go poszukać, ale robiłem to już parę razy i wydaje mi się, że jest nieosiągalny z mojego okna (mieszkam na IX pietrze w centrum Cz-wy na wys. ok 260mnpm czyli ok 285m) Gdybym jeszcze wiedział gdzie go szukać dokładnie na horyzoncie.

P.S. Jak robiłem symulację z wieżowca na Błesznie i dzielnicy Północ (dzielnice położone nieco wyżej) to pojawia sie czerwone pole na Babiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję go poszukać, ale robiłem to już parę razy i wydaje mi się, że jest nieosiągalny z mojego okna (mieszkam na IX pietrze w centrum Cz-wy na wys. ok 260mnpm czyli ok 285m) Gdybym jeszcze wiedział gdzie go szukać dokładnie na horyzoncie.

P.S. Jak robiłem symulację z wieżowca na Błesznie i dzielnicy Północ (dzielnice położone nieco wyżej) to pojawia sie czerwone pole na Babiej

Rafał podaj współrzędne GPS balkonu, postaram się pomóc. A co do Błeszna - jeżeli pokazuje i się nie pomyliłeś przy wprowadzaniu danych, tzn. że widać na bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję go poszukać, ale robiłem to już parę razy i wydaje mi się, że jest nieosiągalny z mojego okna (mieszkam na IX pietrze w centrum Cz-wy na wys. ok 260mnpm czyli ok 285m) Gdybym jeszcze wiedział gdzie go szukać dokładnie na horyzoncie.

P.S. Jak robiłem symulację z wieżowca na Błesznie i dzielnicy Północ (dzielnice położone nieco wyżej) to pojawia sie czerwone pole na Babiej

 

Odnośnie osiedla Północ (zresztą mieszkam tam) to czerwone pola z Babiej pojawiają się na polanie pod Laskiem Aniołowskim, jednak w praktyce Babia nie będzie stamtąd widoczna, zasłonią ją drzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał podaj współrzędne GPS balkonu, postaram się pomóc. A co do Błeszna - jeżeli pokazuje i się nie pomyliłeś przy wprowadzaniu danych, tzn. że widać na bank.

50'48'05.23 N

19'06'34.33 wschód

takie dane odczytałem z GE

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie osiedla Północ (zresztą mieszkam tam) to czerwone pola z Babiej pojawiają się na polanie pod Laskiem Aniołowskim, jednak w praktyce Babia nie będzie stamtąd widoczna, zasłonią ją drzewa.

X pietra wieżowców na Północy i Błesznie są chyba troszkę wyżej niż las aniołowski, więc może być z nich rzeczywiście widac Babią? Ja mieszkam na 3-wieszczów, to niestety mam troszkę niżej (ok 260m)

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>rafal44 szukaj punktu nad lasem gdzie zauważysz wzbijające się samoloty z Pyrzowic na zachód, a ty na lewo od tego miejsca wypatruj wieży w Kosztowach. A jak by Ci się udało wypatrzyć jakieś kominy w Siewierzu, a po drodze jeszcze Huta Katowice, to to jest kierunek gdzie masz szukać Diablaka :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>rafal44 szukaj punktu nad lasem gdzie zauważysz wzbijające się samoloty z Pyrzowic na zachód, a ty na lewo od tego miejsca wypatruj wieży w Kosztowach. A jak by Ci się udało wypatrzyć jakieś kominy w Siewierzu , to to jest kierunek gdzie masz szukać Diablaka :)

Samoloty Pyrzowickie widziałem dziś wyraźnie więc będę szukał. Ale na Diablaka mam niestety za nisko okna:(

Wydaje mi się że wszystkie dalsze widoki zasłaniają mi ponad 300 metrowe wzniesienia w okolicach Poraj- Siedlec

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.