Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Moje dzisiejsze wieczorne łowy:

 

Zdjęcia z Gliwic, z Rybnicka X A4:

 

1. Pradziad;

2. Okolice Strzyżowej/Wapiennej Góry/ Kalwarii w Kotliszowicach (na pierwszym planie bloki z osiedla Sikornik).

3. Bonus: El Rybnik & Szarlota.

 

PS. Sorki za szum. Zapomniałem statyw wziąć i aby nie poruszyć dałem ISO800 :burza:

f1p.JPG

f2w.JPG

f3r.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by się zgadadzało, kolega donosi o dobrej widoczności w stronę Jesioników. Obiecał też zdjęcia.
Faktycznie. koło 20 wracając z Zagórza w S-cu nad głową ulewa na na zachodnim horyzoncie złote bezchmurne niebo zwiastujące genialne rzekłbym "Jesienikowe" warunki. O tym że nie pojechałem gdzieś tego sprawdzić nie będe się wypowiadać... :szczerbaty:

 

 

"A to jest widok z niedzieli 24 maja ok. 17:30.....

na pierwszym planie dach kościoła św. Katarzyny, dalej wieża i kościół Redemptorystów w Podgórzu,

ulica Turowicza i Tatry

Obiektyw ustawiony na 400 mm "

Link do postu

To wygląda tak niewiarygodnie jak jakiś fotomontaż :huh:

 

A co do mojej ostatniej wymęczonej fotki z niby-Tatrami to zastrzegłem że to z nudów wyciągałem na siłe coś z fotek :P warunki tego dnia nie były aż takie jak 24maja.

Athomer >> tak tak, wierchy niżej znacznie niż oznaczenia, ale zapewniam że one tam były. Trzeba polować na coś wyraźniejszego żeby w końcu coś na DO.eu sie nadawało :D ależ motywacja, no nie ?! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

1. Wszyscy już pewnie zapomnieli o zdjęciu Alp Berneńskich z Hohloh (i nic dziwnego, przy takich widokach w realu), ale i tak je do końca opisałem i teraz zapraszam do obejrzenia.

 

 

Bardzo fajny opis. Z tego co pamiętam, to miejsca rozpoczęcia zielonych odnośników oznaczały wcześniej zadaną prawdziwą wysokość szczytu. Widać, że przy tak dużych odległościach jak 240km..refrakcja nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to miejsca rozpoczęcia zielonych odnośników oznaczały wcześniej zadaną prawdziwą wysokość szczytu. Widać, że przy tak dużych odległościach jak 240km..refrakcja nie istnieje.

Nie, to nie tak - refrakcja oczywiście istnieje, i to niebagatelna. Początki zielonych odnośników oznaczają miejsca, w których na zdjęciu znajdowałyby się odpowiednie obiekty (szczyty), gdyby obliczenia wiernie oddawały rzeczywistość.

Wszelkie odchylenia oznaczają albo moje niechlujstwo przy dopasowywaniu symulacji do zdjęcia (we wszystkich kierunkach), albo niedokładne współrzędne (odchylenia poziome), albo błędne wysokości (pionowe), albo wreszcie inne od obliczonego rozchodzenie się światła, z reguły spowodowane innym niż założony pionowym rozkładem temperatury i ciśnienia (też pionowe).

Ten ostatni to moim zdaniem główne źródło błędów, ponieważ jest przyjmowany jednakowy na całym symulowanym obszarze, a wcale nie musi taki być i na ogół zapewne nie jest.

Poza tym dane pomiarowe z reguły pochodzą z miejsca dość odległego od rozważanego obszaru i z innej godziny. Na razie nie mam żadnego dobrego pomysłu na poprawienie tego mankamentu. Po prostu punkty sondowania atmosfery nie leżą co 10, tylko co kilkaset kilometrów, a pomiary są wykonywane 2 razy na dobę.

Myślę o ewentualnej interpolacji z 3 najbliższych stacji pomiarowych, ale to chyba niewiele da. Tak czy inaczej, przed wakacjami na pewno się za to nie zabiorę.

Co do ważności refrakcji, to mogę wyprodukować inne obrazki, na którym zobaczylibyśmy, co by było gdyby a) w ogóle nie było refrakcji, czyli światło rozchodziło się w atmosferze po liniach prostych

B) tego dnia nie było inwersji, tylko "typowy" letni rozkład temperatury.

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sztuka pstrykać dalekie obiekty jak wszystko widać , ja wolę pstrykać jak jest maks 20km i później wyciągać wszystko na kompie z pikselami wielkosci psa i z budą - którego i tak nie mam....

 

A tak na poważnie to gratuluję Wszystkim dalekich łowów i zazdroszczę Wam takich fotek - To bez wątpienia pierwsza Taka fala widzialności w tym roku.

Ja nie mogłem focić i tylko Tu zaglądałem na wasze relacje.

 

Opisałem fotkę z zeszłego roku z szarloty w stronę GOPu - ale nie jestem pewny czy dobrze. Po za tym miedzy szybem kwk Pokój a Dorotką majaczą jeszcze jakieś kominy i wcześniej szyb - wie ktoś co to?

2ed9daec6aea5a99m.jpg

 

wersja full

http://s1.zapodaj.net/91141594.jpg.html

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatry świetne, Gerlach do złudzenia przypomina tego ze św Krzyża przez lunete.

 

A crosswind rządzi. Niesamowity filmik ! ! ! !

Rafał, a czy na lewo od tej biało-czerwonej wieży widać było góry przez chwile ? ?

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A crosswind rządzi. Niesamowity filmik ! ! ! !

Rafał, a czy na lewo od tej biało-czerwonej wieży widać było góry przez chwile ? ?

 

Tak było widać, ale nie wiem co dokładnie, wydaje mi się, że KOTOŃ (zaraz na lewo od wieży), a dalej na lewo Beskid Wyspowy

thumb_4a20415feae1d927832436.jpg

 

Sprawdzałem właśnie klatka po klatce..ta dobra widzialność na lewo od wieży trwała od 11:45 do 12:02...zaledwie 15 minut.

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ten film to po prostu rzeź! :notworthy::icon_eek:

 

 

To nie sztuka pstrykać dalekie obiekty jak wszystko widać , ja wolę pstrykać jak jest maks 20km i później wyciągać wszystko na kompie z pikselami wielkosci psa i z budą - którego i tak nie mam....

Oto zdanie które będę cytować znajomym! 1000pkt dla Ciebie i bon na dużego Fiata! :lol:

 

Opisałem fotkę z zeszłego roku z szarloty w stronę GOPu - ale nie jestem pewny czy dobrze. Po za tym miedzy szybem kwk Pokój a Dorotką majaczą jeszcze jakieś kominy i wcześniej szyb - wie ktoś co to?

Te dwa ciemne kominy na prawo od KWK Pokój to pewnie Azoty Chorzów a kolejny wyraźny komin z budynkiem to EC Elcho Chorzów.

Natomiast komin za hałdami podpisany jako EL Łagisza to prawdopodobnie EC Katowice. Łagisza jest dużo dalej (porównaj odległość do Doroty) i położona jest dość nisko ;) Na tej panoramce kominy Łagiszy znajdowałyby sie w okolicy Halemby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa ciemne kominy na prawo od KWK Pokój to pewnie Azoty Chorzów a kolejny wyraźny komin z budynkiem to EC Elcho Chorzów.

Natomiast komin za hałdami podpisany jako EL Łagisza to prawdopodobnie EC Katowice. Łagisza jest dużo dalej (porównaj odległość do Doroty) i położona jest dość nisko ;) Na tej panoramce kominy Łagiszy znajdowałyby sie w okolicy Halemby.

 

Nad KWK Zabrze-Bielszowice jest wiezowiec na Nowym Bytomiu (szyb czesciowo go zaslania). Od niego troszke w lewo kosciol Piotra i Pawla (tez Nowy Bytom).

 

Te dwa kominy po prawej to Azoty. Pozniej jest jakis obiekt z dosc grubym kominem, ktorego nie kojarze - moze w Swietochlowicach lub Chorzowie.

 

Dokladnie pod Dorotka to KWK Nowy Wirek. Na lewo od kopalni widac jasne bloki w ktorych mieszka kolega Maroko :)

 

Komin EC Katowice powinien raczej byc po prawej stronie hald (na zdjeciu poza kadrem). Bardziej w prawo jest tez np. KWK Slask w Rudzie Sl. Kochlowicach. Wg Google ten komin to faktycznie moze byc Lagisza. Przynajmniej to ten kierunek :)

 

Tyle opinii (byc moze blednej) lajkonika z Rudy Slaskiej...

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vrg - voytasosuch - Każda opinia jest tu przydatna i dzięki za podpowiedź.

Właśnie też dochodzę pomału że to Wirek pod Dorotką, a ten komin za hałdami to jednak Łagisza:

ac03655e16a39e03m.jpg

 

A gdzieś po między tym wieżowcem Nowy Bytom, a Hutą Pokój powinna słynna Siewierska Góra majaczyć.

musiałbym za Leonem zrobić Hard Tuning - to może by wyszła:)

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś po między tym wieżowcem Nowy Bytom, a Hutą Pokój powinna słynna Siewierska Góra majaczyć.

 

Zdjecia z Siewierskiej robione w druga strona wskazuja, ze jest gdzies miedy wieza kosciola Piotra i Pawla a Huta Pokoj - http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=709

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.