Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

X pietra wieżowców na Północy i Błesznie są chyba troszkę wyżej niż las aniołowski, więc może być z nich rzeczywiście widac Babią? Ja mieszkam na 3-wieszczów, to niestety mam troszkę niżej (ok 260m)

 

Tak, zgadza się. Jeśli znajdziesz dojście do jakiegoś mieszkania na ostatnim piętrze któregoś z wieżowców na Północy, to powinno się dojrzeć Babią. :) Ale po co kombinować? Myślę, że Góra Ossona jest optymalnym miejscem. Wypadałoby tylko zaczaić się na lepszą widzialność, żeby zrobić zdjęcie lepszej jakości, od tego które jest zamieszczone na DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgadza się. Jeśli znajdziesz dojście do jakiegoś mieszkania na ostatnim piętrze któregoś z wieżowców na Północy, to powinno się dojrzeć Babią. :) Ale po co kombinować? Myślę, że Góra Ossona jest optymalnym miejscem. Wypadałoby tylko zaczaić się na lepszą widzialność, żeby zrobić zdjęcie lepszej jakości, od tego które jest zamieszczone na DO.

Albo Jasna góra, ale ta jest zamykana bodajże o 16. Ciekawe czy są jakieś możliwości (jakie trzeba mieć znajomości)aby wejść wyżej na wieżę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z Michałem na ogół robimy tak: szukaj dużego bloku na jakimś większym wzniesieniu, w którym klatka schodowa , oszklona, jest skierowana na południe i wtedy masz prawie X-piętro za free :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo Jasna góra, ale ta jest zamykana bodajże o 16. Ciekawe czy są jakieś możliwości (jakie trzeba mieć znajomości)aby wejść wyżej na wieżę?

 

Ogólnie dostępne drugie piętro będzie wystarczające na Babią.

 

Ja z Michałem na ogół robimy tak: szukaj dużego bloku na jakimś większym wzniesieniu, w którym klatka schodowa , oszklona, jest skierowana na południe i wtedy masz prawie X-piętro za free :D

 

Właśnie tak kiedyś zrobiłem. Objechałem osiedle, wybrałem kilka potencjalnych wieżowców, a potem sprawdzałem widok z klatki schodowej. :) Niestety nigdzie nie było w kierunku południowym.

Edytowane przez Northwood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, sprawdzałem na heywhatsthat widoczność kosztów... W miejscu gdzie stoi maszt zadałem wysokość 400 m i wyszło coś takiego - klik. Maszt ma 355 m, balkon jak napisałeś ok. 25 m, więc 400 m z nawiązką przekracza Twoje możliwości wzniesienia się w ramach swojego bloku. A tu dalej żadnej czerwonej plamy, więc temat możesz sobie odpuścić.

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, sprawdzałem na heywhatsthat widoczność kosztów... W miejscu gdzie stoi maszt zadałem wysokość 400 m i wyszło coś takiego - klik. Maszt ma 355 m, balkon jak napisałeś ok. 25 m, więc 400 m z nawiązką przekracza Twoje możliwości wzniesienia się w ramach swojego bloku. A tu dalej żadnej czerwonej plamy, więc temat możesz sobie odpuścić.

No właśnie przejechałem cały horyzont lornetką i nic nie znalazłem, żadnego masztu ani kominów Śląska. Nie widzę nawet masztów w Koszęcinie, za to Klepaczka nieźle razi. Zastanawiam się jeszcze nad tymi kosztowami? Sięgają one wysokości ponad 600-m, moje okno na ok 285m. I te 300 metrowe górki po drodze naprawdę zasłaniają widok chociaż czubka kosztów..?

trudno- widać tak musi już być :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Maszt ma 355 m, balkon jak napisałeś ok. 25 m, więc 400 m z nawiązką przekracza Twoje możliwości wzniesienia się w ramach swojego bloku. (...)

 

Wiem że nie o to tutaj chodzi, ale to rozumowanie może nie działać.

 

Przykład:

Chcemy sprawdzić czy maszt A widać z balkonu położonego nad punktem O. Mamy możliwość jedynie sprawdzenia czy maszt (jego szczyt) jest widoczny w punkcie O (czerwony punkt obok literki O). Wg sprawdzenia nie jest (fioletowa linia oznacza sprawdzenie, np wg heywhatsthat). Ale balkon jest wyżej. Więc podnosimy maszt o wysokość balkonu i sprawdzamy. Wg sprawdzenia dalej nie jest widoczny. A w rzeczywistości jest widoczny. Metoda nie działa gdyż w tym przypadku górka zasłaniająca jest dużo bliżej balkonu niż masztu.

Jednak w przypadku gdy zasłaniającą górką jest po prostu krzywizna Ziemi, to z uwagi na ogromną wysokość masztu będzie ona zawsze dużo bliżej balkonu ...

vc.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie o to tutaj chodzi, ale to rozumowanie może nie działać.

 

Przykład:

Chcemy sprawdzić czy maszt A widać z balkonu położonego nad punktem O. Mamy możliwość jedynie sprawdzenia czy maszt (jego szczyt) jest widoczny w punkcie O (czerwony punkt obok literki O). Wg sprawdzenia nie jest (fioletowa linia oznacza sprawdzenie, np wg heywhatsthat). Ale balkon jest wyżej. Więc podnosimy maszt o wysokość balkonu i sprawdzamy. Wg sprawdzenia dalej nie jest widoczny. A w rzeczywistości jest widoczny. Metoda nie działa gdyż w tym przypadku górka zasłaniająca jest dużo bliżej balkonu niż masztu.

Jednak w przypadku gdy zasłaniającą górką jest po prostu krzywizna Ziemi, to z uwagi na ogromną wysokość masztu będzie ona zawsze dużo bliżej balkonu ...

Fajny schemat :D Oczywiście masz rację, ale mi nawet nie chodzi o to, że w miejscu bloku nie ma czerwonego śladu, co nie ma go nigdzie na linii przedłużającej odcinek maszt-blok. Jeżeli ostatni ślad pojawia się przed blokiem i nie ma żadnego za blokiem, to z bloku go nie widać - co nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo masztów. Dziś w aktualnościach katowickich było coś o BTS'ach w Koziegłowach, a w materiale (jako przykład) pojawiły się te dwa w Markowicach. ;)

artykuł >klik<

video z całym wydaniem aktualności >klik< (materiał o BTS'ach od ~9:03)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

nie ma go nigdzie na linii przedłużającej odcinek maszt-blok. Jeżeli ostatni ślad pojawia się przed blokiem i nie ma żadnego za blokiem, to z bloku go nie widać - co nie? ;)

 

Może być tak że i to nie zadziała. Przykład w załączniku - nie będzie żadnego czerwonego obszaru na linii przedłużającej linie maszt-blok, ostatni czerwony punkt będzie na górce, czyli przed blokiem, a maszt z bloku widać.

 

Przykładem tego może być czerwony obszar widoczności z hałdy w Czerwionce, kończący się na górce w Zabrzu, a tam z drugiej strony zaraz za szczytem jest jeszcze sporo bloków z których dzięki ich wysokości hałde widać.

 

 

 

Oczywiście nie twierdzę że rafał44 maszt w Kosztowach zobaczy, ale jako biegły w geometrii i matematyce oraz czynny korepetytor z tych dziedzin czuję się zobowiązany żeby problem dokładnie wyjaśnić :)

vc2.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie dyskusji nt widoczności masztu w Kosztowach: nie mam niestety w tym momencie dostępu do Kashmira ale wydaje mi się, że on rozwiałby nasze wątpliwości. Z tego co pamiętam, opisy/punkty w Kashmirze "przypina" się tak jak w GE na określonej wysokości. Czyli należałoby oznaczyć szczyt masztu w Kosztowach i zobaczyć na symulacji czy będzie widoczny ;) Spróbuję zweryfikować to wieczorem, chyba że ktoś będzie szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objechałem osiedle, wybrałem kilka potencjalnych wieżowców, a potem sprawdzałem widok z klatki schodowej. :) Niestety nigdzie nie było w kierunku południowym.

 

Rzadko kiedy okna z klatki schodowej sa na południe. Tak się projetuje aby w mieszkaniach było więcej światła a nie na schodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie dyskusji nt widoczności masztu w Kosztowach: nie mam niestety w tym momencie dostępu do Kashmira ale wydaje mi się, że on rozwiałby nasze wątpliwości. Z tego co pamiętam, opisy/punkty w Kashmirze "przypina" się tak jak w GE na określonej wysokości. Czyli należałoby oznaczyć szczyt masztu w Kosztowach i zobaczyć na symulacji czy będzie widoczny ;) Spróbuję zweryfikować to wieczorem, chyba że ktoś będzie szybszy.

Fajnie byłoby jakbys to na pewno sprawdził, ale raczej wątpię bo widocznośc wczoraj wieczorem była niezła-przeczesałem lunetą cały południowy horyzont i nie widziałem migających swiatełek :( (widziałem za to startujace samoloty w Pyrzowicach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do El Jaworzno III z tego co widzę po fotkach widać jakby od góry go malowali?

 

 

Tak, tak komin H-300 El Jaworzno jest właśnie malowany, trzeba będzie się przestawić w związku ze zmianą wyglądu, ale na pewno będzie go łatwiej zidentyfikować. Patrykos tylko nie mów że dostrzegłeś to na zdjęciach Kuby_mar robionych z Tatr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie twierdzę że rafał44 maszt w Kosztowach zobaczy, ale jako biegły w geometrii i matematyce oraz czynny korepetytor z tych dziedzin czuję się zobowiązany żeby problem dokładnie wyjaśnić :)

Nie sądzisz, że trochę przegiąłeś efekt krzywizny Ziemi jak na te skromne niecałe 70 km dzielące balkon od masztu? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz, że trochę przegiąłeś efekt krzywizny Ziemi jak na te skromne niecałe 70 km dzielące balkon od masztu? ;-)

 

Oczywiście że przegiąłem, ale maszt, górki i balkon też zrobiłem dużo wyższe. Generalnie nie chodziło mi o ten konkretny przypadek, lecz o ogólnie o problem "Jeżeli ostatni ślad pojawia się przed blokiem i nie ma żadnego za blokiem, to z bloku go nie widać" :)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czemu dziwić, wszak zalinkowałeś do strony pasjonata astronomii, a dzięki nawet najprostszemu teleskopowi można otrzymywać naziemne powiększenia poza zasięgiem naszych obiektywów. Tym bardziej, że autor słynie z niekonwencjonalnego sprzętu o bardzo dużych możliwościach ;)

 

Ale ja chciałem o czymś innym. Dzięki staraniom Andisa, za które jeszcze raz dziękuję, otrzymaliśmy lepszej jakości ujęcia Tatr z Czudca autorstwa Kolegi Wojtka. Jeżeli kashmir potwierdzi symulacje z heywhatsthat, to mamy unikalną fotkę na prawie 160 km z wysokości bezwzględnej niższej niż 400 m, co do tej pory przebiły tylko Tatry z Św. Anny!

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby jakbys to na pewno sprawdził, ale raczej wątpię bo widocznośc wczoraj wieczorem była niezła-przeczesałem lunetą cały południowy horyzont i nie widziałem migających swiatełek :( (widziałem za to startujace samoloty w Pyrzowicach)

 

Rafal44 Zrobiłem symulację a Kashmirze pod kątem zobaczenia z twojego balkonu RTCN Kosztowy, przy założeniach:

 

- położenie Twojego balkonu

50'48'05.23 N

19'06'34.33 E

 

- wysokość z uwzględnieniem wysokości balkonu 285 mnpm

 

- wysokość RTCN Kosztowy 300 mnpm + 355m = 655m

 

Niestety nie masz prawa zobaczyć masztu:

2009_06_01_141353.jpg

 

Potrzebujesz min wysokości 305 mnpm z Twojego punktu, żeby teoretycznie zobaczyć sam czubek masztu, ale oczywiście w praktyce (drzewa, zanieczyszczenie i drżenie powietrza, zdolności wzroku) myślę, że musiałby to być co najmniej 320-330 mnpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że wchodzę w słowo, nie jestem zaznajomiony z tematem, ale czy bierzecie chłopaki pod uwagę zjawisko refrakcji? Przy takiej odległości i nieznanej różnicy temperatur na drodze światła, a co za tym idzie współpczynników załamania wydaje się to być możliwe.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była moja trzecia seria zdjęć do opisu - a to dlatego, że każda była robiona z innego miejsca, no i o ile część obiektów sam opisałem na podstawie poprzednich fotek to z innymi nie mogłem sobie dać rady (zwłaszcza gdy występuje komin na kominie i obiekty są widoczne wzajemnie pod innymi kątami). Powoli to wszystko sam zaczynam ogarniać. Tak więc proszę się na mnie nie denerwować ;):Salut:

Ale Ty sie nie tłumacz tylko zrób w końcu jakąś panoramkę bo miejcówkę masz wyborową :)

A o co Ci konkretnie chodzi?
O te górki w tle :)

 

Ale ja chciałem o czymś innym. Dzięki staraniom Andisa, za które jeszcze raz dziękuję, otrzymaliśmy lepszej jakości ujęcia Tatr z Czudca autorstwa Kolegi Wojtka. Jeżeli kashmir potwierdzi symulacje z heywhatsthat, to mamy unikalną fotkę na prawie 160 km z wysokości bezwzględnej niższej niż 400 m, co do tej pory przebiły tylko Tatry z Św. Anny!

Mateuszu w opisie popełniłeś błąd, ale ja rozumię że szok wywołany odległością to spowodował. Tatry Wschodnie nie istnieją, mamy tylko wysokie, bielskie i zachodnie a te dwie pierwsze bywają mylnie określane w literaturze "wschodnimi" :P

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.