Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

PS. Aha, pytanie do Wicia i kolegów którzy się interesują bardziej pogodą. Co wpłyneło, że w niedzielę 24. maja warunki byłe lepsze niż w sobotę i jaki czynnik w pogodzie wywołał taką widzoczność?? Może udało Ci się znaleźć ten niewiadomy element tej łamigłówki ??

 

Odpowiedź na to można uzyskać porównując źródła mas powietrza z obu dni.

 

w sobote mielismy sytuację z napływem swieżego powietrza Atlantyckiego z niewielkim osiadaniem, a więc struga powietrza płynęła prawie równolegle do pow. Ziemi zbierając po drodze zanieczyszczenia.

334020_trj001.gif

 

natomiast w niedzielę mielismy zupełnie inna sytuacje - rano przeszedł słabiutki front a potem napływające powietrze pochodziło z wyższych warstw atmosfery - ok 4 km i dodatkowo dwukrotnie przewaliło sie przez pasma górskie - Rudaw i Sudetów co dało lepsze wymieszanie w pionie i dodatkowy ubytek wilgoci.

333875_trj001.gif

333785_trj001.gif

333720_trj001.gif

Nie przypuszczałem, że to tak aż wyrażnie bedzie wydoczne na trajektoriach ruchu powietrza - jak bardzo rózniły się te 2 dni. Wydaje mi się, że można sie pokusić na prognozę takich zjawisk z kilkinastogodzinnym wyprzedzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu taka mała uwaga, Rafale i Mateusz, odnośnie DO. Zobaczyłem tam fotki, które jak sądzę, ukazały się powiedzmy normalnie ale pojawiły się nie chronologiczne wg daty dodania ale gdzieś wcześniej, jak np. Medvědí Vrch, Keprnik i Serak ponad inwersją z Klimczoka. Czy możecie je dodawać tak żeby pokrywały się z datą ukazania się na stronie a nie z datą z jaką znajdą się w sekcji nieopulikowanych??

Można tak zrobić, ale stosując taką metodę połowa odwiedzających DO nigdy tej fotki nie zobaczy. Ze statystyk wynika, że ludzie najwięcej oglądają nowo dodanych fotek i nie ma się czemu dziwić. Skąd ktoś ma wiedzieć, że z początku tego roku byliśmy na Klimczoku i łapaliśmy Jeseniki? PRzecież od tego jest konsekwentnie umieszczana data wykonania zdjęcia, aby nikt nie pomyślał, że kilka dni temu były takie warunki na Klimczoku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może teraz ja coś od siebie dodam. Na pewno nie jest to rekord ale w stawce wyjdzie na 3 miejsce :D

Jeseniki z Pogorzyc [

 

No Merti - na to czekałem - brawo! O której fociłeś te Jeseniki?

Poza tym widzę, że złapałeś kilka ciekawych zakładów przemysłowych (te po lewej stronie panoramki) - ciekawe czy z Lipia też je widać - raczej tak, ale chyba za słabo je wypatruje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego miejsca garaże na hałdzie powyżej szkoły z niebieskim dachem.

 

Widze, ze "moja gorka" robi sie slawna :)

Oprocz Tart Wysokich widac po prawej stronie Babiej szczyty Tatr Zachodnich.

 

Nie szkodzi :D tak to Tatry, pierwszy raz widziane przeze mnie z Rudy Śl, w sumie gdybym wyciął pare drzew to i od siebie z okna bym zobaczył :lol:

 

A gdyby tak jeszcze zrownac Mrowczom Gorke, to by byla panooooorama Beskidow, od Niskiego po Slasko-Morawski :)

Edytowane przez voytasosuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezrozumiałeś mnie Mateusz. To nie chodzi o to, że fotka została zrobiona dawno temu i powinna się znaleźć w dziele odpowiedniego, do czasu wykonania, miesiąca. Chciałem powiedzieć, że np ten Medvedi Vrch, powinien być na pierwszym miejscu jako, że został dodany jako nowa publikacja, a nie gdzieś później jako "starsze" zdjęcie :)

 

PS Jakie jest Wasze zdanie w kwesti Rozsutca ?? :)

 

EDIT:

kuba_mar >>> W Pogorzycach siedziłem :) dwie godziny, do 21:30 :) Potem z buta przez las, wokół Żelatowej Góry, zdążyłem na przed ostatni autobus z Borowca do Chrzanowa, a stąd już ostatnim do Jaworzna. Dochodzac :szczerbaty: do domku zostałem jeszcze zmoczony nocnym deszczem :D

 

Magurka Wilkowicka - Hrobacza Łąka - Skrzyczne (ostatnie zrobione zdjęcie)

Magurka_Hrobacza_Skrzyczne.jpg

 

ZAGADKI :D

1.zagadka_1.jpg

 

2.zagadka_2.jpg

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Luki podzielił się z nami dalekim widokiem Wielkiego Szyszaka i Szrenicy z Oborników Śląskich - klik. Za chwilę pojawi się też jedna z dalszych obserwacji Pradziada, ale od zachodu.

 

To nie Pradziad a Keprnik - porównajcie kształty

DSC00197.jpg

i nie od zachodu lecz z północy. Pradziad z zachodu jest na DO - moje zdj ze Snieżki z 28.12.2008, niemniej jednak należa sie kol. Luki gratulacje.

Edytowane przez wicio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie Pradziad a Keprnik - porównajcie kształty

DSC00197.jpg

i nie od zachodu lecz z północy. Pradziad z zachodu jest na DO - moje zdj ze Snieżki z 28.12.2008, niemniej jednak należa sie kol. Luki gratulacje.

Północnego-zachodu... ;) Już w prywatnej korespondencji zwróciłem uwagę na brak wieży, która bez względu na odległość widoczna być musi, ale autor tłumaczył to jakością zdjęcia. Poza tym coś na zachód brakowało mi wysokich gór, ale dałem wiarę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Północnego-zachodu... ;) Już w prywatnej korespondencji zwróciłem uwagę na brak wieży, która bez względu na odległość widoczna być musi, ale autor tłumaczył to jakością zdjęcia. Poza tym coś na zachód brakowało mi wysokich gór, ale dałem wiarę :)

Nie będziemy sie spierać o stopnie ale przyjmijmy, że Keprnik z Obornik Śl. jest bardziej od północy niż od zachodu a Pradziad ze Śnieżki bardziej z zachodu niż północy :rolleyes:

To na pewno jest Keprnik. Pradziad wygląda tak

DSC00214.jpg

A tak swoją drogą czy te moje zdj. z Wroclawia nadają się na DO, a jeśli tak to co nazywasz oryginałem bo przecież nie RAW!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak swoją drogą czy te moje zdj. z Wroclawia nadają się na DO, a jeśli tak to co nazywasz oryginałem bo przecież nie RAW!?

Przecież nie... Zalinkowane jest wystarczającej jakości, przypomnij mi tylko miejsce wykonania zdjęcia i datę.

 

A tak na przyszłość... Jak wspomniałem wcześniej na dalekoobserwacyjne zdjęcia czekam pod adresem mailowym DO. Czy się nadaje czy nie ponegocjujemy na prv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na przyszłość... Jak wspomniałem wcześniej na dalekoobserwacyjne zdjęcia czekam pod adresem mailowym DO. Czy się nadaje czy nie ponegocjujemy na prv :)

 

OK prześlę Ci na prv, bo tego troszkę było. Mam jeszcze pytanie co z Żórawiną? Obawiam się jednak, że stamtad nie była widoczna. Wierzchołek masztu jest na wys. ok 390 mnpm, więc jeśli nie widzieliście Wieżycy - sąsiednia góra na N od Ślęży o wys. 415 mnpm to nie było na niego szans. Wprawdzie Wasza fotka obejmuje niewielki wycinek ale wydaje mi się, że Wiezyca nie była stamtąd widoczna. Chyba Wasz punkt obserwacyjny był znacznie poniżej szczytu GSA? A tak swoja droga to gratulacje za świetną fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie co z Żórawiną? Obawiam się jednak, że stamtad nie była widoczna. Wierzchołek masztu jest na wys. ok 390 mnpm, więc jeśli nie widzieliście Wieżycy - sąsiednia góra na N od Ślęży o wys. 415 mnpm to nie było na niego szans. Wprawdzie Wasza fotka obejmuje niewielki wycinek ale wydaje mi się, że Wiezyca nie była stamtąd widoczna. Chyba Wasz punkt obserwacyjny był znacznie poniżej szczytu GSA? A tak swoja droga to gratulacje za świetną fotkę.

Żórawiny nie było na pewno! Pomimo tego, że początkowo źle jej szukałem przeszedłem z binem cały zachodni horyzont i jeżeli przez dwa 10 cm obiektywy przy tak klarownej atmosferze światła diodowego moje oko nie wypatrzyło, to masztu tam być nie mogło. Nie pamiętam za to czy poza Sobótką było coś na północy - zaraz dowiem się od Northwooda. Jeżeli znajdziemy kadry, to uzupełnimy na DO.

 

PS. A punktem obserwacyjnym było to PO2. Ok. 300 m npm

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nudów zacząłem bawić sie niczym kolega patrykos w poszukiwania na zdjęciach wierchów, i nieco na siłę ale wiedziałem że tego dnia Tatry musiały być widoczne biorąc pod uwagę wyrazistość Diablaka.

1.jpg

 

Więcej już sie wywlec z tego zdjęcia nie da rady :szczerbaty:

(zdjęcie z Psar, 13 maj br.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nudów zacząłem bawić sie niczym kolega patrykos w poszukiwania na zdjęciach wierchów, i nieco na siłę ale wiedziałem że tego dnia Tatry musiały być widoczne biorąc pod uwagę wyrazistość Diablaka.

1.jpg

 

Więcej już sie wywlec z tego zdjęcia nie da rady :szczerbaty:

(zdjęcie z Psar, 13 maj br.)

 

 

No niestety, moim zdaniem nic tam nie ma - tylko 'pikseloza' na maksa. Nie sądzisz, że trochę za wysokie te domniemane szczyty - niemalże wyższe od Babiej Góry?

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, to za blisko gór, żeby Tatry aż tak się wypiętrzyły... Nawet z G. Zborów proporcje Babiej do Tatr Wysokich są mniejsze. Choć faktycznie obrys grupy Krywania gdzieś tam jakoś jest zachowany, o ile można mówić o jakimkolwiek obrysie w przypadku tak przerobionej fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na zdjęcie vrq jeszcze raz na innym monitorze (sama bryła gór jest sporo niżej niż kończą się linie opisów dlatego wcześniej mnie to zmyliło). No dobra, prawdopodobnie faktycznie widać tam Tatry :) Ale nikt postronny by nie uwierzył ;)

Edytowane przez athomer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

1. Wszyscy już pewnie zapomnieli o zdjęciu Alp Berneńskich z Hohloh (i nic dziwnego, przy takich widokach w realu), ale i tak je do końca opisałem i teraz zapraszam do obejrzenia.

2. Przy okazji 24 maja, chciałbym zarekomendować obserwatorom dwa punkty widokowe - jeden potencjalny, koło Toszka i drugi sprawdzony, koło Łosiowa. Z tego drugiego jest parę takich sobie zdjęć - niestety, z jadącego pociągu fotografuje się średnio. Szczegóły można znaleźć tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i przynoszę raport o widoczności. Rano 7,5, teraz gdy napłynęły chmury i miejscami zwiększył kontrast między niebem i górami 8/10. Może tuż przed deszczem, przy silnym wietrze, uda się coś złapać?

 

b6473e3b47241620m.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie Pradziad a Keprnik - porównajcie kształty

DSC00197.jpg

i nie od zachodu lecz z północy. Pradziad z zachodu jest na DO - moje zdj ze Snieżki z 28.12.2008, niemniej jednak należa sie kol. Luki gratulacje.

Wszystko się zgadza - to Keprnik. Ja też tak od początku myślałem, ale napotkani tam miejscowi obserwatorzy zasugerowali mi, że to Pradziad, bo "czasami nawet wieżę widać". Potwierdzam, że mateo także wątpił w obecność na zdjęciu Pradziadka, ale odpisałem mu na prv, że to ze wzgledu na jakość zdj. nie widac pewnie wieży. I tak obaj "zasugerowaliśmy" się, ale juz sie wszystko wyjaśniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.