Skocz do zawartości

Coś więcej o SWANach


Moralez

Rekomendowane odpowiedzi

cześć!

Planuję kupić jakiś szerokokątny okular w przyzwoitej cenie, i myślałem własnie o WO Swan - 9 albo 15mm

Jaką renomę ma ten okular i jakie macie opinie na jego temat?

Gdybym kupił 9 mm mam powiekszenie x130, a po zamontowaniu barlowa 2'' mam 260 - ja wiem, że Swan to nie jest okular planetarny, ale ciekawi mnie jaki bedzie efekt gdybym chciał czasami przy x260 spojrzec przez niego na księżyc albo jakąś planetkę

 

czekam na Wasze opinie

pozdro i wybornego seeingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam SWANa ale 33mm. Całkiem fajny okular. Wiadomo, przy f/5 koma przy brzegach wyłazi ale nie narzekam. Nie powiedziałeś do jakiego sprzętu chcesz ten okular. Podobno jakość SWANów spada wraz z ogniskową (im krótsze tym słabsze) ale osobiscie nie patrzylem ani przez 9 ani przez 15mm wiec nie mogę tego potwierdzić.

 

Swoją drogą ciekawe jakby wypadło porównanie SWANa 15mm z W70 15mm. Pole i cena podobne. No i ciekawe czy W70 są dostępne :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.cloudynights.com/documents/swan.pdf - to poki co najporzadniejszy test jaki widzialem w sieci. Wynika z niego, ze sa to przyzwoite, ale jednak ekonomiczne okulary. Szczerze mowiac sam sie zastanawiam nad tego typu zakupem, z tym ze do teleskopu f/10. Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sie przymierzam do SWANA 15mm ...W70 nie ma dostepnych niestety

A ja przed chwilą odebrałem od kuriera zamówionego w D.O. SWANA 20. Muszę powiedzieć, że tak organoleptycznie, to sprawia całkiem solidne wrażenie. Z moim refraktorkiem 80ED będę miał power 30x z dość szerokim polem widzenia, bo ok. 2,4*...pod warunkiem, że pole tego SWANA rzeczywiście wynosi 72*

Jak go przetestuję i porównam ze zwykłym plosslem, napiszę coś konkretniejszego.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swany 15 mm są niezłe ale od 2/3 pola do krawędzi obraz przedstawia dużo do życzenia. Cena nie jest wysoka więc można je polecić. Kąt widzenia ok. 65 st. Użytkuję dwa takie w mojej lornecie więc nie jest to moje widzimisię wzięte z obłoków jak niektórzy śmią na tym forum mi insynuować. Ja zawsze opisuję to co widzę.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.cloudynights.com/documents/swan.pdf - to poki co najporzadniejszy test jaki widzialem w sieci. Wynika z niego, ze sa to przyzwoite, ale jednak ekonomiczne okulary. Szczerze mowiac sam sie zastanawiam nad tego typu zakupem, z tym ze do teleskopu f/10.

 

dzięki za ciekawy materiał na temat Swanów, generalnie z recenzji wynika, że im mniejsza ogniskowa tym gorsza opinia i wrażenia z obserwacji, najlepiej wypadają 20mm i 33mm 2 ''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jest taki, że im większa jest ogniskowa okularu tym mniejsze jest powiększenie a co za tym idzie błędy korekcji się "zacierają" i opinie są coraz lepsze. Okulary są obliczane przez konstruktorów i konstrukcyjnie jeśli chodzi o wady optyczne jakie wnoszą powinny i raczej są takie same niezależnie od ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sie przymierzam do SWANA 15mm ...W70 nie ma dostepnych niestety

 

byłem przed chwilą na wirtualnych zakupach (niestety tylko oglądałem), i w Astrokraku są jednak dostępne W70, o których była tu mowa, jest 5 okularów o różnych ogniskowych za 299 zł

Miedzy W70 a Swanem krótki teścik porównawczy byłby faktycznie wysoce pożądany.

Cena i pole widzenia w obydwu egzemplażach są zbliżone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od soboty zeszłego tygodnia jestem posiadaczem WO SWAN 33mm... Mam f/4.7...

 

Koma:

Przy brzegu obrazy gwiazd wyglądają jak laseczki wąglika, albo prątki gruźlicy... Po ok. 50%, 60% pola zaczyna być ledwo dostrzegalna koma. W środku pola piękne gwiazdki. Genialnie punktuje w centrum pola.

 

Abberacja:

A no jest, i to całkiem spora i bardzo wyraźna... W szczególności na Księżycu...

 

Pole:

Pole podawane przez producenta wynoszące 72 deg. zgadza się w ok. 99% (z lenistwa nie chce mi się dokładnie sprawdzać). Przy pow. 36x i polu 2 deg. obraz jest powalający.

 

Wykonanie:

Bardzo ładnie, starannie i estetycznie wykonany okular. Pudełko kartonowe, wyłożone pianką. Czarny woreczek na okular.

 

Wrażenia:

Miałem dotychczas styczność tylko z okularami 1.25". Gdy zobaczyłem SWANa 33mm, i wziąłem do ręki, zacząłem się zastanawiać, czy Synta to wytrzyma :Boink: Okular jest wielki, i robi ogromne wrażenie...

 

Jestem dopiero po 2 obserwacjach tym okularem, więc moja wypowiedź może troszkę się mijać z prawdą... Jak nabiorę doświadzenia w obserwacjach tym szkłem, dopiszę coś jeszcze :)

 

Pozdrawiam. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swany 15 mm są niezłe ale od 2/3 pola do krawędzi obraz przedstawia dużo do życzenia. Cena nie jest wysoka więc można je polecić. Kąt widzenia ok. 65 st. Użytkuję dwa takie w mojej lornecie więc nie jest to moje widzimisię wzięte z obłoków jak niektórzy śmią na tym forum mi insynuować. Ja zawsze opisuję to co widzę.

pozdrawiam

Wiesz ale Speer-Wallerów Antaresa nie widziałeś na oczy a się wypowiadałeś.

A niestety Swany są dużo o nich gorsze co wcale nie znaczy że są złe.

Od plossli napewno wygodniejsze. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od soboty zeszłego tygodnia jestem posiadaczem WO SWAN 33mm... Mam f/4.7...

(...)

 

No, to teraz porównac z moimi wypocinami o W70 i jesteśmy w domu.

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=8

 

Pozdrawiam.

 

PS. Pamiętajcie, o rozbieżniości ogniskowych... A zresztą, ci co wiedzą jakie to ma znaczenie oprzy porównywaniu opisów i tak będą o tym pamiętać, a ci cio nie wiedzą, to i tak nie ma to dla nich znaczenia...

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ale Speer-Wallerów Antaresa nie widziałeś na oczy a się wypowiadałeś.

A niestety Swany są dużo o nich gorsze co wcale nie znaczy że są złe.

Od plossli napewno wygodniejsze. :D

 

 

Porównywanie 2 calowych swanów do plosli jest po prostu niepoważne. ( Bez urazy) :D

Jeśli Swany dla ciebie Darku od Plosli różnią się tylko wygodą użytkowania, to ja to zostawiam bez komentarza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie 2 calowych swanów do plosli jest po prostu niepoważne. ( Bez urazy) :D

Jeśli Swany dla ciebie Darku od Plosli różnią się tylko wygodą użytkowania, to ja to zostawiam bez komentarza.

 

Pozdrawiam

 

Ja wiem że każdy ma czasem ochote udowodnic innej osobie, że jest np. wierzbą. Ale tu wcale nie dyskutują o 2" okularach. Jeżeli natomiast uważasz że każdy plossl innemu plosslowi równy jakością obrazu, a wszystkie odstaja jakością od SWANów, to dla odmiany ja to pozostawie bez komentarza.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Swana 33mm i W70 14mm i ten drugi zdecydowanie lepiej współpracuje z taurusem 410. Właściwie Swana kupiłem do ED-ka, ale w taurusie używam go (z braku naglera) jako okular przeglądowy.

Ale wychodzi na to, że teraz nawet jak mam coś naleźć, to patrzę przez W70, a Swan leży na siedzeniu w aucie. Po prostu obraz z W70 bardziej mi odpowiada, koma jest mniejsza na brzegach, a gwiazdy jakby bardziej punktowe. W ogóle to mój ulubiony okular, który świetnie współpracuje z każdym moim telepem, do tego malutki i lekki jak piórko.

Zaznaczam, że to co napisałem dotyczy okularów o różnej ogniskowej stosowanych w bardzo światłosilnym newtonie, więc nie można tego uogólniać. Już np w ED-ku Swan wymiata dając super ostry obraz i pole widzenia na pół świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktor: są plossle i Plossle. Są tak różne jak różne są np. samochody ;)

I różnią się od Swanów nie tylko nieco mniejszym ERem i polem, ale zwłaszcza lepszym obrazem.

Sprawdź opinie np. na temat Plossli Tele Vue. Prawdopodobnie do tej grupy należą także Silver Plossle Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to teraz porównac z moimi wypocinami o W70 i jesteśmy w domu.

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=8

 

Pozdrawiam.

 

PS. Pamiętajcie, o rozbieżniości ogniskowych... A zresztą, ci co wiedzą jakie to ma znaczenie oprzy porównywaniu opisów i tak będą o tym pamiętać, a ci cio nie wiedzą, to i tak nie ma to dla nich znaczenia...

 

dzieki Hans, o takie opisy mi chodzi, natomiast nurtuje mnie sprawa, czy ten opisywany przez Ciebie W70 jest Twoją własnoscia czy dostałes go tylko do testowania, uważam, że jeżeli ktoś za swoje cięzko zarobione pieniadze kupuje okular to jest juz z nim związany emocjonalnie :rolleyes: i zapewne beda takie przypadki że będzie bronił zalet swojego okularu do pierwszej krwi :-)

Z drugiej strony jednak większość postów w tym wątku przeczą tej tezie, i za wszystkie merytoryczne uwagi bardzo dziekuje

 

Moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mordę jeża, wiedziałem że taka będzie odpowiedź :angry: . Ja nie piszę o Ploslach jakiś tam wypasionych ruskich czy innych z soczewkami apo za 1000 dolków. Ja piszę o ploslach jakie sobie może kupić amator astronomii u nas w Polsce za niewielkie pieniądze, powiedzmy do maksymalnie 200 zł.

Jak nie macie argumentów to zaraz musicie udziwniać żeby koniecznie wyszło na wasze, to zupełnie jak nasi politycy ostatnio. Mam plosle i mam swana i wiem co piszę, nie jest to dla mnie żadna teoria tylko praktyka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl TV - ceny od 99 euro w TS (8, 11, 15 mm). Nie wiem, czy za te pieniądze nie lepiej kupić tego okularka, niż 15 mm Swana.

Silver Plossle do niedawna były osiągalne za 69 euro.

 

Czy to takie udziwnienie, czy.... no nie odrobiłeś zadania domowego? ;):Boink:

 

Ty masz te "plossle". A propos: zdarzyło ci się lukać za Plossle Vixena za 99 złotych?

 

EDIT: porównaj też na niemieckich forach wypowiedzi odnośnie Swanów 1,25" i Super Plossli TS... za 39 Euro.

Znacznie od nich lepsze (wg for) są też TS-WA - 10 i 15 mm w cenie 59 Euro, nie mówiąc o TS-SWM za 69.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl TV - ceny od 99 euro w TS (8, 11, 15 mm). Nie wiem, czy za te pieniądze nie lepiej kupić tego okularka, niż 15 mm Swana.

Silver Plossle do niedawna były osiągalne za 69 euro.

 

Czy to takie udziwnienie, czy.... no nie odrobiłeś zadania domowego? ;):Boink:

 

Ty masz te "plossle". A propos: zdarzyło ci się lukać za Plossle Vixena za 99 złotych?

 

EDIT: porównaj też na niemieckich forach wypowiedzi odnośnie Swanów 1,25" i Super Plossli TS... za 39 Euro.

Znacznie od nich lepsze (wg for) są też TS-WA - 10 i 15 mm w cenie 59 Euro, nie mówiąc o TS-SWM za 69.

 

 

Mam plosla Celestrona 15 mm i tak mu do Swana 33 mm jak maluchowi do merca :D

Lepszy jest Super Plosl 25 mm który dostałem w standardzie do telepa, oczywiście nie jest tak dobry jak Swanik.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.