Skocz do zawartości

Kolor teleskopu


Piotr P

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!! Zastanawiam się, dlaczego niektóre teleskopy jak np synta dobs są malowane na biało? Przecież to wpływa ujemnie na przystosowanie wzroku do ciemności, a niekiedy przy prowadzeniu obserwacji w terenie jesteś szybko zauważany przez osoby postronne, no i to różnie może wtedy być. Ja mam takie miejsca obserwacji nieopodal polnych dróg, gdzie czasami ktoś przechodzi, przejeżdża rowerem, skuterkiem, czy samochodem i takie białe "działo" rzuca się mocno w oczy. Mam też teleskop optrons 130/900, który jest malowany na czarno, samochód mam granatowy, więc wtedy prawie mnie nie widać i jest bezpieczniej. O co chodzi producentom teleskopów? Czy o cenę farby? Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jak wiadomo, w nocy wszystkie koty są szare :) Z tym, że te bielszejsze szare koty będą łatwiejsze do odnalezienia przez ... właściciela w "egipskich ciemnościach" B)

 

Nie sądzę, że kolor mojej Synty źle wpływa na adaptację wzroku, a dlaczego- patrz pierwsze zdanie, z tym że- nooo, nie obserwuję przy drogach. Zauważ też, że najgorsze odblaski powstają przy błyszczącym lakierze, bez względu na jego kolor.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!! Zastanawiam się, dlaczego niektóre teleskopy jak np synta dobs są malowane na biało? Przecież to wpływa ujemnie na przystosowanie wzroku do ciemności, a niekiedy przy prowadzeniu obserwacji w terenie jesteś szybko zauważany przez osoby postronne, no i to różnie może wtedy być. Ja mam takie miejsca obserwacji nieopodal polnych dróg, gdzie czasami ktoś przechodzi, przejeżdża rowerem, skuterkiem, czy samochodem i takie białe "działo" rzuca się mocno w oczy. Mam też teleskop optrons 130/900, który jest malowany na czarno, samochód mam granatowy, więc wtedy prawie mnie nie widać i jest bezpieczniej. O co chodzi producentom teleskopów? Czy o cenę farby? Co o tym myślicie?

 

 

Mam te same zastrzeżenie co do białego koloru. Powinien on być czarny, bo biały zbyt rzuca się w oczy. No najlepiej żeby był on w barwach maskujących i samochód także oraz obserwujący. Czym mniej wścibskich osób nas zobaczy tym zdrowiej dla nas. Za pierwszym razem przyjdzie do nas miły pan pogadać (albo pani), za drugim razem też, wiadomość się rozniesie, że po polach biega jakiś dziwak z białą rurą i za dwunastym razem przyjdą niekoniecznie mili panowie z bejzbolami.

 

U mnie też się kręcą: leśnicy co to polują na grubego zwierza, rolnicy którzy pracują nawet w nocy w polu, biały tubus oświetlony reflektorami widać z ponad pół kilometra. Ostatnio przyszedł do mnie pan ze strzelbą i powiedział że dobrze by było jak bym miał jakieś światło przy sobie. Ciekawa sprawa. Czy to miało znaczyć że leśnicy nie wiedzą do czego strzelają? Pamiętam że były już przypadki jak w siebie nawzajem strzelali albo w osobę postronną.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zastanowić, to producenci malują teleskopy na biało, żółto, siwo, stalowo, niebiesko, granatowo, czarno, a chyba nawet na czerwono. Z tego wynika, że kolor nie ma dla nich nic wspólnego z walorami użytkowymi podczas nocnych obserwacji. Ja jak obserwuję z balkonu syntą dobs to wielu przechodniów mnie zauważa i czasem coś tam krzykną (młodziki po imprezach), bo dom stoi na rozwidleniu oświetlonych dwóch ulic , a balkon jest na pierwszym piętrze i ma barierkę z prętów stalowych, więc cały dobs bieli się jak żagiel w całej okazałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze są żólte, bo się można elegancko zadekować w rzepaku.

 

Tylko nie zolty, kojarzy sie gorzej niz ZSRR :D

 

Preferuje szary, z daleka sie w oczy nie rzuca a jest w miare jasny wiec na niego nie wpadniesz.

Wazniejsza od samego koloru jest farba lub okleina. Czy po kilku sesyjkach na jesiennej lace zaczna sie robic bomble ktore beda odlazic, czy zrobia sie kropelki wody, ktore pieknie sobie splyna po tubusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarny "metalic" Celestrona też raczej się nie sprawdza pod ciemnym niebem

 

 

chyba dlatego firma WO proponuje takie barwy:

 

feature0m.jpg

 

w zasadzie taki Tak mógłby na swoich nalepiać jedynie czerwoną kropę,

.. by na nowo wywołać "wyścig zbrojeń" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się kręcą: leśnicy co to polują na grubego zwierza, rolnicy którzy pracują nawet w nocy w polu, biały tubus oświetlony reflektorami widać z ponad pół kilometra. Ostatnio przyszedł do mnie pan ze strzelbą i powiedział że dobrze by było jak bym miał jakieś światło przy sobie. Ciekawa sprawa. Czy to miało znaczyć że leśnicy nie wiedzą do czego strzelają? Pamiętam że były już przypadki jak w siebie nawzajem strzelali albo w osobę postronną.

 

Pozdrawiam

 

Z mysliwymi, nie ma żartów, zwłaszcza podczas nowiu kiedy to nic nie widać, i mozna dostać śrutem ostro po tyłku

 

Może faktycznie rozwiązaniem byłoby załozenie na antence nad teleskopem takiej pulsujacej czerwonej lampy, jakie są montowane na wysokich słupach energetycznych :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mysliwymi, nie ma żartów, zwłaszcza podczas nowiu kiedy to nic nie widać, i mozna dostać śrutem ostro po tyłku

 

Może faktycznie rozwiązaniem byłoby załozenie na antence nad teleskopem takiej pulsujacej czerwonej lampy, jakie są montowane na wysokich słupach energetycznych :szczerbaty:

 

pozdrawiam

 

Co do myśliwych czytałem o przypadku jak gość w nocy kradł kukurydzę w polu schylał się i napychał worki.

Raptem namierzył go myśliwy który na dziki się wybrał, podszedł tak blisko że rozpoznał sylwetkę człowieka

dlatego nie strzelił.

Zwierze zawsze się wypłoszy to go odróżnia od człowieka. Dlatego jak zobaczycie myśliwego nie porzucajcie swoich teleskopów

biorąc nogi za pas, bo możecie naprawdę zginąć. :unsure:

 

Jeśli chodzi o mój telep to kolor jest granatowy z czarnym ale statyw ma chromowane nogi, i jak na łąkę z której obserwowałem

zajechała para na bara bara to jakoś mnie nie zauważyli mimo że Księżyc był ze dwa dni po kwadrze.

Jak wyjeżdżali i zawracał omiótł mnie światłem i też nie zauważyli, może przez te zaparowane szyby nie widzieli mnie że staję z telepem 70 m dalej :szczerbaty:

 

Więc nie ma co się martwić o barwy tuby i tak nikt was nie zauważy, a z tego światełka co ktoś proponował

nad telepem umieścić bym zrezygnował, bo do niego przylecą ćmy za ćmami nietoperze, a na nietoperze polują niektóre sowy. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez, w każdym przypadku mógłbyś się wplątać w poważne kłopoty, na czerwoną migającą żarówę mógłbyś zwabić złodziei metali, niekoniecznie kolorowych,

a jakby Cię przyłapali pod plandeką na poligonie, uuu no to szpion

znaczy się szpiegować przyszedł, trzeba zaaresztować

 

chyba rzeczywiście najbezpieczniejszym kolorem jest zółty, ale obowiązkowo musimy mieć założona maską gazową, wtedy niema siły, mówimy każdemu ciekawskiemu, że to jest pojemnik, który odpadł z super tajnego satelity wojskowego, więc jeżeli reszty życia nie chcą spędzić w jakimś odosobnieniu poddani kwarantannie, to właśnie to jest ich ostatnia szansa

... i mierzymy im czas na setkę :ha:

 

no chyba że to pole rzepaku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moralez, w każdym przypadku mógłbyś się wplątać w poważne kłopoty, na czerwoną migającą żarówę mógłbyś zwabić złodziei metali, niekoniecznie kolorowych,

a jakby Cię przyłapali pod plandeką na poligonie, uuu no to szpion

znaczy się szpiegować przyszedł, trzeba zaaresztować

 

chyba rzeczywiście najbezpieczniejszym kolorem jest zółty, ale obowiązkowo musimy mieć założona maską gazową, wtedy niema siły, mówimy każdemu ciekawskiemu, że to jest pojemnik, który odpadł z super tajnego satelity wojskowego, więc jeżeli reszty życia nie chcą spędzić w jakimś odosobnieniu poddani kwarantannie, to właśnie to jest ich ostatnia szansa

... i mierzymy im czas na setkę :ha:

 

no chyba że to pole rzepaku :D

 

A jak jeszcze zaświecisz green pointerem wyznaczajac strefe bezpieczeństwa... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak naprawde to białe teleskopy mniej się roszą. tak samo jak czarne w dzień sie bardziej nagrzewa.

 

Jakieś prawo fizyki mówi że czarny kolor szybciej się nagrzewa, ale też szybciej oddaje ciepło do otoczenia niż inne barwy.

 

PS, zdaje się ze termodynamika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura teleskopu (mam na myśli blaszaną) schłodzi się w kilka, kilkanaście minut (może nieznacznie zależy od koloru szczególnie nocą) i przez następne kilka godzin obserwacji, kiedy temperatura punktu rosy jest wyższa od temperatury otoczenia (taką temperaturę potem ma biała, czarna, czy innego koloru rura teleskopu) ilość skroplonej pary wodnej nie zależy już od koloru rury teleskopu. Tak na marginesie wewnętrzna strona rury zawsze jest czarna. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma "Uniwersał" poradziła sobie z problemem koloru tuby :lol:

 

http://www.uniwersal.beep.pl/uniwersal_newton_2001000.php

 

Na życzenie klienta firma U może bezpłatnie wykonać tuby w dowolnych kolorach :helo: , ale oczywiście dotyczy to tylko teleskopów firmy U :szczerbaty: .

Edytowane przez ABC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś prawo fizyki mówi że czarny kolor szybciej się nagrzewa, ale też szybciej oddaje ciepło do otoczenia niż inne barwy.

 

PS, zdaje się ze termodynamika.

 

 

Termodynamika to nie prawo fizyki. Tutaj bardziej chodzi chyba o emisyjność i pochłanianie promieniowania cieplnego. Najlepiej gdyby teleskopy były srebrne, błyszczące jak lusterko. M.in. dlatego rury z płynami o wysokich parametrach są chromowane bądź aluminizowane, zmniejsza to starty ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha !!

Właśnie mam srebrny teleskop CAŁY!!!

Srebrny mat dokładnie .Owinięty jest sreberkirm (folią aluminiową)

DLACZEGO???!!!

zeby lustro główne i wtórne + celownica nie PAROWAŁY po wnisieniu teleskopu z zimnej obserwacji do ciepłego pomieszczenia.Lub jak temperatura spada i wilgotność rośnie lustra tez nie parowały :Salut:

I ot to... :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.